Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stealth Micro Grow Box DIY - Συρταριέρα
(10-26-2019, 02:40 AM)pitch grow Έγραψε: Oταν περνάνε τα χρόνια όμως και βαρεθεις γοριλες που δεν εχουν πολλα τερπένια  ,κλπ,  και θέλεις να το βαθύνεις λιγο σα προφεσορας που εγινες ,
θα καταλαβεις ποσο χρήσιμο ειναι ενα γαμάτο αρσενικό 
γιατι μπορει να κανει ερωτα στα κορίτσια σου και να βγάζεις απογόνους με τα χαρακτηριστικά που εσυ επιδιώκεις .

Δε διαφωνώ. Ίσα ίσα αν είχα τον δικό μου προσωπικό χώρο ίσως να εμβάθυνα και άλλο σε αυτό το θέμα. Προς το παρόν δεν έχω καν τον χώρο να εμβαθύνω στα "απλά" χαχα.
Μπορεί να το φέρω απ'έξω απ'έξω και να κοτσάρω κανά cbd στο μπαλκόνι ως ελαφρυντικό για τυχόν επιπλοκές σε κάποια μελλοντική ανακάλυψη. Μπορεί και όχι, θα κρίνω και θα πράξω.
Απάντηση

ads by gr420info

Το efficiency που μαθαίνεις στο στελθ και γενικά στα μικρά μεγέθη ,
δεν υπαρχει αλλος πρακτικός τρόπος να το μαθεις .
Εχει σημασια  να κανεις μαξιμαηζ τη χρήση του διαθέσιμου χώρου  
Μετα ,την τεχνογνωσια την μεταφερεις σε μεγαλύτερα μεγεθη .
Οσοι ξεκινάνε αναποδα ειναι χαωμένοι στα μεγέθη και δε μαθαίνουν efficiency .
Αν δεν εχεις λεφτα ,ο χώρος ειναι μικρός κλπ πρεπει να εισαι τοσο versatile οπότε μαθαίνεις για τα παντα .
Ηρθε καποιος προχτες ενας τύπος και ελεγε κατι για 28 φυτα 7KW και εσυ ήδη μπροστα του εισαι επιστημονας .
Απάντηση
(10-26-2019, 02:59 AM)pitch grow Έγραψε: Το efficiency που μαθαίνεις στο στελθ και γενικά στα μικρά μεγέθη ,
δεν υπαρχει αλλος πρακτικός τρόπος να το μαθεις .
Εχει σημασια  να κανεις μαξιμαηζ τη χρήση του διαθέσιμου χώρου  
Μετα ,την τεχνογνωσια την μεταφερεις σε μεγαλύτερα μεγεθη .
Οσοι ξεκινάνε αναποδα ειναι χαωμένοι στα μεγέθη και δε μαθαίνουν efficiency .
Αν δεν εχεις λεφτα ,ο χώρος ειναι μικρός κλπ πρεπει να εισαι τοσο versatile οπότε μαθαίνεις για τα παντα .
Ηρθε καποιος προχτες ενας τύπος και ελεγε κατι για 28 φυτα 7KW και εσυ  ήδη μπροστα του εισαι επιστημονας .

Χαχα καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Πράγματι ισχύει αυτό που λες και δεν το είχα σκεφτεί από αυτήν την οπτική.
Απάντηση
professorX, ωραία η ιδέα σου.

– Για την διαρροή του φωτός και για να ανοίξει πιο δύσκολα η συρταριέρα όταν θα είναι κλειδωμένη μπορείς να πάρεις λωρίδες ξύλου κατάλληλης διάστασης και να τις καρφώσεις εσωτερικά έτσι ώστε να μην περνάει καθόλου φως και να μην φαίνεται εξωτερικά ότι άλλαξε κάτι. Εναλλακτικά ίσως να μπορούσες να πετύχεις αυτό που θες χρησιμοποιώντας απλά ταινία αλουμινίου.

– Για τις λάμπες που σκέφτεσαι να τις βάλεις οριζόντια μην τρελαίνεσαι, δεν θα 'σαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που το κάνει σε έναν τόσο μικρό χώρο.

– Αν κανονίσεις να βάλεις φίλτρο ενεργού άνθρακα στον εξαερισμό δεν θα σου είναι πρόβλημα η μυρωδιά.

– Τα ανεμιστηράκια σε ποιες πλευρές θα τα βάλεις; Γενικά η εισαγωγή πρέπει να είναι όσο πιο χαμηλά (σε ύψος) γίνεται, ενώ η εξαγωγή όσο πιο ψηλά. Παρακάτω κάνω 2-3 σχόλια για ορισμένες περιπτώσεις.

Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις την πίσω ή τη δεξιά πλευρά για την εξαγωγή: Σιγουρέψου ότι υπάρχει το απαραίτητο κενό μεταξύ τοίχου/γραφείου και συρταριέρας προκειμένου να μη μπλοκάρεται ο αέρας που εξέρχεται.

Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις την αριστερή πλευρά για εισαγωγή ή εξαγωγή: Επειδή δεν φαίνεται τέλεια η φωτογραφία, ο κάδος στα αριστερά είναι με τρύπες; Αν όχι τότε ίσως θα ήταν καλή ιδέα να πάρεις έναν ψηλό του τύπου αυτού ή αυτού προκειμένου να μπορείς να τον κολλήσεις κοντά στις τρύπες που θα έχεις κάνει για τα ανεμιστηράκια, έτσι ώστε να μην φαίνεται κάτι και να μην κόβεται και η ροή του αέρα.

Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις τον πάτο της συρταριέρας για εισαγωγή (ακραίο σενάριο αορατότητας): Σιγουρέψου ότι υπάρχει το απαραίτητο κενό ή βάλε ψηλότερα ροδάκια/ποδαράκια στη συρταριέρα.

–  Τον θόρυβο της εισαγωγής/εξαγωγής θα πρέπει κάπως να τον καλύψεις. Αν βάλεις έναν σταθερό υπολογιστή από πάνω ή δίπλα για να τον δικαιολογήσεις φρόντισε να είναι κλειστός, γιατί δεν νομίζω να σηκώνει παραπάνω ζέστη η γωνιά που θα 'χεις το grow box. Επίσης, ίσως αν έβαζες ένα ενυδρείο με ψαράκια πάνω στη συρταριέρα να ήταν μια καλή ιδέα μιας και έχει και αυτό τον θόρυβο του.

– Αν το δωμάτιο σου δεν είναι τεράστιο και τυχαίνει να   είσαι από αυτούς τους άτυχους που θέλουν πολύ ήσυχο περιβάλλον για να κοιμηθούν (όπως εμένα που με ενοχλούν τα 21-24 dB(A) του εξαεριστήρα μου) τότε θα σου σπάσει τα νεύρα ο θόρυβος, δεν θα μπορείς να κοιμηθείς και συνεπώς θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ωτοασπίδες. Σε αυτή την περίπτωση σου προτείνω ωτοασπίδες αφρού πολυουρεθάνης της Ohropax. Φθηνές (γύρω στα 0,50€), λέει πάνω μιας χρήσης (μην το πολυπιστέψεις) και τις βρίσκεις σε όλα τα φαρμακεία.

– Μην ξεχνάς ότι οι ανεμιστήρες και τα φώτα έχουν καλώδια για να συνδέονται με το ρεύμα. Και αυτά φαίνονται! Είτε βάλεις όμως πάνω από την συρταριέρα ένα κουτί σταθερού υπολογιστή, είτε βάλεις ένα ενυδρείο, οπτικά θα μπορούν να δικαιολογηθούν.

– Αν το δωμάτιο σου το καθαρίζει η μητέρα σου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να μην της κινήσουν την περιέργεια τα καλώδια, ο ήχος κοντά στην συρταριέρα, και οι τρύπες που θα έχεις κάνει για την εισαγωγή/εξαγωγή. Αν όμως φροντίζεις ο ίδιος για την καθαριότητα του χώρου, κλειδώνεις το δωμάτιο όταν λείπεις  και λάβεις τα μέτρα σου για το οπτικοακουστικό κομμάτι και τη μυρωδιά, τότε πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμη και αν μπει κάποιος στο δωμάτιο την ώρα που είσαι και εσύ μέσα για να πείτε δυο κουβέντες ή για να σου δώσει κάτι. Ωστόσο  παίρνεις τα ρίσκα σου. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου και δεν είναι ο σκοπός μου να σε αποθαρρύνω από το να κάνεις τη φάση σου, όλοι εδώ μέσα θα γουστάραμε να δούμε το σύστημα σου να δουλεύει και να κάνει θαύματα, αλλά επειδή από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει ελαστικότητα πάνω στο ζήτημα από τη μεριά των γονιών σου, όσο μένεις μαζί τους τέτοια πράγματα καλό είναι να τα σκέφτεσαι διπλά και τριπλά.

– Και μόνο με τα Bio-Grow και Bio-Bloom θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Το τρίτο μπουκαλάκι (Top-Max) δεν σου είναι απαραίτητο και εκτός αυτού σου αλλάζει και λίγο τη γεύση του φυτού. Επίσης, επειδή σε ενδιαφέρει το κόστος και δεν φαίνεσαι για ετοιματζής, να ξέρεις υπάρχουν και πολύ φθηνότερες λύσεις από την Biobizz μέσω της βιολογικής καλλιέργειας. Για περισσότερες πληροφορίες ψάξε στο «Βιολογικό καφενείο».

– Μετρητή pH θα χρειαστείς αν δεν θες να τρέχεις μετά για να μαντεύεις τις ελλείψεις στα φυτά που θα μεγαλώνεις και να ξαναπηγαίνεις σε καταστήματα γεωργικών ή grow shops για να προμηθευτείς τα επιπλέον θρεπτικά που θα λείπουν.

– Για αρχή θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με επώνυμους θηλυκοποιημένους σπόρους, οι οποίοι να είναι κατάλληλοι για εσωτερική καλλιέργεια και επέλεξε ποικιλίες που βγάζουν φυτά θαμνώδη με μικρά μεσογονάτια διαστήματα.

– Κάνε και έναν υπολογισμό στην κατανάλωση του ρεύματος για να κρίνεις αν το κόστος στους λογαριασμούς της ΔΕΗ πρόκειται να προβληματίσει τους γονείς.

Ελπίζω η γνώμη μου να βοηθήσει και πάνω απ' όλα να πάρεις τις καλύτερες αποφάσεις σε όλα τα επίπεδα. Όπως και να 'χει καλωσόρισες στο φόρουμ!
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
Δεν θα μπορούσες μια και είσαι σε μια ηλικία να τους εξηγήσεις τι παίζει?
Απάντηση
(10-26-2019, 02:07 AM)professorX Έγραψε: Ωστόσο, αν δεν έχω άλλη λύση θα βάλω ηχειάκι να βαράει elevator music 24/7 :Big Grin :Big Grin  Big Grin

Χεχεχχε και πάλι όμως θα χεις μικρές παύσεις!! Ενώ το white noise είναι ακριβώς ο ήχος... 10ώρες συνεχόμενες. Άντε και ένα nyancat 100ωρο κι έγινες  Tongue

(10-26-2019, 02:11 AM)pitch grow Έγραψε: Εγω εβαλα ηχειο να παιζει κατι ειδικα ινδικά παραδοσιακά τσιλ που ανταποκρινονται τα φυτούλια υποτιθεται .

Το τσέκαρα το ηχείο μέσα στη τέντα σου σε μια φωτο!! Θα παίξει σίγουρα κάποια στιγμή. Άντε και ονειροπαγίδες!!! Κατσινγκ
Απάντηση
Yπαρχει καλύτερη πρακτική ,να τους τραγουδας ο ίδιος Μαντρα και αυτα χαίρονται .
Απο το CO2 βεβαια αλλα δε το λεει κανεις αυτό ;p
Απάντηση
Καταρχάς μια μεγάλη καλησπέρα στην όμορφη παρέα! Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!

(10-26-2019, 08:51 AM)BlueWG Έγραψε: professorX, ωραία η ιδέα σου.

– Για την διαρροή του φωτός και για να ανοίξει πιο δύσκολα η συρταριέρα όταν θα είναι κλειδωμένη μπορείς να πάρεις λωρίδες ξύλου κατάλληλης διάστασης και να τις καρφώσεις εσωτερικά έτσι ώστε να μην περνάει καθόλου φως και να μην φαίνεται εξωτερικά ότι άλλαξε κάτι. Εναλλακτικά ίσως να μπορούσες να πετύχεις αυτό που θες χρησιμοποιώντας απλά ταινία αλουμινίου.

– Για τις λάμπες που σκέφτεσαι να τις βάλεις οριζόντια μην τρελαίνεσαι, δεν θα 'σαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος που το κάνει σε έναν τόσο μικρό χώρο.

– Αν κανονίσεις να βάλεις φίλτρο ενεργού άνθρακα στον εξαερισμό δεν θα σου είναι πρόβλημα η μυρωδιά.

– Τα ανεμιστηράκια σε ποιες πλευρές θα τα βάλεις; Γενικά η εισαγωγή πρέπει να είναι όσο πιο χαμηλά (σε ύψος) γίνεται, ενώ η εξαγωγή όσο πιο ψηλά. Παρακάτω κάνω 2-3 σχόλια για ορισμένες περιπτώσεις.

Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις την πίσω ή τη δεξιά πλευρά για την εξαγωγή: Σιγουρέψου ότι υπάρχει το απαραίτητο κενό μεταξύ τοίχου/γραφείου και συρταριέρας προκειμένου να μη μπλοκάρεται ο αέρας που εξέρχεται.

Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις την αριστερή πλευρά για εισαγωγή ή εξαγωγή: Επειδή δεν φαίνεται τέλεια η φωτογραφία, ο κάδος στα αριστερά είναι με τρύπες; Αν όχι τότε ίσως θα ήταν καλή ιδέα να πάρεις έναν ψηλό του τύπου αυτού ή αυτού προκειμένου να μπορείς να τον κολλήσεις κοντά στις τρύπες που θα έχεις κάνει για τα ανεμιστηράκια, έτσι ώστε να μην φαίνεται κάτι και να μην κόβεται και η ροή του αέρα.

Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις τον πάτο της συρταριέρας για εισαγωγή (ακραίο σενάριο αορατότητας): Σιγουρέψου ότι υπάρχει το απαραίτητο κενό ή βάλε ψηλότερα ροδάκια/ποδαράκια στη συρταριέρα.

–  Τον θόρυβο της εισαγωγής/εξαγωγής θα πρέπει κάπως να τον καλύψεις. Αν βάλεις έναν σταθερό υπολογιστή από πάνω ή δίπλα για να τον δικαιολογήσεις φρόντισε να είναι κλειστός, γιατί δεν νομίζω να σηκώνει παραπάνω ζέστη η γωνιά που θα 'χεις το grow box. Επίσης, ίσως αν έβαζες ένα ενυδρείο με ψαράκια πάνω στη συρταριέρα να ήταν μια καλή ιδέα μιας και έχει και αυτό τον θόρυβο του.

– Αν το δωμάτιο σου δεν είναι τεράστιο και τυχαίνει να   είσαι από αυτούς τους άτυχους που θέλουν πολύ ήσυχο περιβάλλον για να κοιμηθούν (όπως εμένα που με ενοχλούν τα 21-24 dB(A) του εξαεριστήρα μου) τότε θα σου σπάσει τα νεύρα ο θόρυβος, δεν θα μπορείς να κοιμηθείς και συνεπώς θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ωτοασπίδες. Σε αυτή την περίπτωση σου προτείνω ωτοασπίδες αφρού πολυουρεθάνης της Ohropax. Φθηνές (γύρω στα 0,50€), λέει πάνω μιας χρήσης (μην το πολυπιστέψεις) και τις βρίσκεις σε όλα τα φαρμακεία.

– Μην ξεχνάς ότι οι ανεμιστήρες και τα φώτα έχουν καλώδια για να συνδέονται με το ρεύμα. Και αυτά φαίνονται! Είτε βάλεις όμως πάνω από την συρταριέρα ένα κουτί σταθερού υπολογιστή, είτε βάλεις ένα ενυδρείο, οπτικά θα μπορούν να δικαιολογηθούν.

– Αν το δωμάτιο σου το καθαρίζει η μητέρα σου ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση να μην της κινήσουν την περιέργεια τα καλώδια, ο ήχος κοντά στην συρταριέρα, και οι τρύπες που θα έχεις κάνει για την εισαγωγή/εξαγωγή. Αν όμως φροντίζεις ο ίδιος για την καθαριότητα του χώρου, κλειδώνεις το δωμάτιο όταν λείπεις  και λάβεις τα μέτρα σου για το οπτικοακουστικό κομμάτι και τη μυρωδιά, τότε πιστεύω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμη και αν μπει κάποιος στο δωμάτιο την ώρα που είσαι και εσύ μέσα για να πείτε δυο κουβέντες ή για να σου δώσει κάτι. Ωστόσο  παίρνεις τα ρίσκα σου. Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό σου και δεν είναι ο σκοπός μου να σε αποθαρρύνω από το να κάνεις τη φάση σου, όλοι εδώ μέσα θα γουστάραμε να δούμε το σύστημα σου να δουλεύει και να κάνει θαύματα, αλλά επειδή από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει ελαστικότητα πάνω στο ζήτημα από τη μεριά των γονιών σου, όσο μένεις μαζί τους τέτοια πράγματα καλό είναι να τα σκέφτεσαι διπλά και τριπλά.

– Και μόνο με τα Bio-Grow και Bio-Bloom θα κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά. Το τρίτο μπουκαλάκι (Top-Max) δεν σου είναι απαραίτητο και εκτός αυτού σου αλλάζει και λίγο τη γεύση του φυτού. Επίσης, επειδή σε ενδιαφέρει το κόστος και δεν φαίνεσαι για ετοιματζής, να ξέρεις υπάρχουν και πολύ φθηνότερες λύσεις από την Biobizz μέσω της βιολογικής καλλιέργειας. Για περισσότερες πληροφορίες ψάξε στο «Βιολογικό καφενείο».

– Μετρητή pH θα χρειαστείς αν δεν θες να τρέχεις μετά για να μαντεύεις τις ελλείψεις στα φυτά που θα μεγαλώνεις και να ξαναπηγαίνεις σε καταστήματα γεωργικών ή grow shops για να προμηθευτείς τα επιπλέον θρεπτικά που θα λείπουν.

– Για αρχή θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με επώνυμους θηλυκοποιημένους σπόρους, οι οποίοι να είναι κατάλληλοι για εσωτερική καλλιέργεια και επέλεξε ποικιλίες που βγάζουν φυτά θαμνώδη με μικρά μεσογονάτια διαστήματα.

– Κάνε και έναν υπολογισμό στην κατανάλωση του ρεύματος για να κρίνεις αν το κόστος στους λογαριασμούς της ΔΕΗ πρόκειται να προβληματίσει τους γονείς.

Ελπίζω η γνώμη μου να βοηθήσει και πάνω απ' όλα να πάρεις τις καλύτερες αποφάσεις σε όλα τα επίπεδα. Όπως και να 'χει καλωσόρισες στο φόρουμ!

- ωραία η ιδέα με το ξύλο και δε θα φάει και πολύ χώρο από μέσα και συν τοις άλλοις θα είναι και ένα μέτρο άμυνας για τον περιορισμό της μυρωδιάς.
-
-
- τα ανεμισήρια σκέφτομαι να τα βάλω πίσω και για να το περιγράψω καλύτερα: Έτσι όπως κοιτάμε την πίσω πλευρά σκέφτομαι το ανεμιστήρι της εισαγωγής να το βάλω κάτω-κάτω δεξιά και το ανεμιστήρι της εξαγωγής πάνω-πάνω αριστερά.
Με λίγα λόγια όπως βλέπω τη συρταριέρα από μπροστά το ανεμιστήρι της εισαγωγής θα είναι κάτω-κάτω αριστερά (το βλέπουμε από μπροστά τώρα το έπιπλο) και το ανεμιστήρι της εξαγωγής πάνω-πάνω δεξιά.
Αυτό το σκέφτηκα, γιατί η μπαλκονόπορτα βρίσκεται στα δεξία της θέσης που βρίσκεται τώρα η συρταριέρα (3 μ από την μπαλκονόπορτα). Επίσης, σκέφτομαι να αλλάξω τη θέση της συρταριέρας και να τη βάλω κοντά στην μπαλκονόπορτα (0,5-1μ απο την μπαλκονόπορτα) έτσι ώστε να περιορίσω στο έπακρο κάθε μυρωδιά και να μην είναι δίπλα στον θερμοπομπό η συρταριέρα... άρα και το φυτό. Αν αλλάξω, όμως, τη θέση θα συμβεί μια ορατή αλλαγή στο δωμάτιο και δε ξέρω αν το θέλω αυτό.
Από την άλλη, ένα άλλο σενάριο που σκέφτηκα είναι να βάλω το εισαγωγής από κάτω από τον πάτο του 3ου συρταριού όπως είπες και εσύ, αλλά σε αυτήν την περίπτωση έχω το αρνητικό ότι φέρνω το ανεμιστήρι -άρα και το ρεύμα- πιο κοντά στον πάτο όπου πιθανώς να υπάρχουν νερά κτλ κτλ.
[Εικόνα: 6xVEbYAm.jpg]
[Εικόνα: 1Oi0Tmqm.jpg]
- το ενυδρείο που είπες είναι μια πολύ ωραία λύση, γιατί μετά καθιστάς λίιιγο πιο αδύνατο το να μετακινήσει κάποιος τη συρταριέρα αν τη βρει κλειδωμένη. Είχαμε παλιά κάτι ενυδρεία εδώ μέσα.. αν τα βρω είμαι τυχερός.
- Το δωμάτιο μου δεν είναι ούτε μικρό, αλλά ούτε και τεράστιο (3,5μχ3,5μ ή 12,5τμ). Δε νομίζω πως με ενοχλεί ιδιαίτερα ο θόρυβος που θα βγάζει γιατί δε νομίζω να είναι τόσο εκκωφαντικός. Εξάλλου κοιμάμαι με ανοιχτή τηλεόραση και από πίσω παίζει γιουτιούμπι μέχρι το πρωί Big Grin
-Ναι, ο άλλος λόγος που θέλω να βάλω κάτι από πάνω είναι για να δικαιολογίσω τα καλώδια. Ίσως οπτικά να οδηγήσω και ένα άχρηστο καλώδιο από τον υπολογιστή που θα βάλω πάνω, ώστε να φαίνεται ότι καταλήγει στο εσωτερικό της συρταριέρας. Έτσι, η μετακίνηση της συρταριέρας θα είναι πάλι λίγο πιο απίθανη για να αποφευχθεί τυχόν βλάβη του υπολογιστή (απλά παραθέτω τη σκέψη που νομίζω να είχα οι γονείς μου χαχα)
-Το δωμάτιο μου το καθαρίζω μόνος μου, γιατί έχω καταφέρει τη μάνα μου να φτάσει στο σημείο να ρωτάει πριν μπει μέσα ή με ρωτάει για να το καθαρίσει εκείνη και όχι εγώ.
-
-
-
- Δε νομίζω να έρθει και τραγικά αυξημένος ο λογαριασμός της ΔΕΗ αν χρησιμοποιήσω μέχρι 80w λάμπες. Παρόλα αυτά έχω τη λύση για το αν με ρωτήσουν για αυτό Cool
edit: Έχω και κάδο με τρύπες όποτε θα τον αντικαταστήσω με αυτόν που υπάρχει ήδη αν βάλω κάτι στα αριστερά.

(10-26-2019, 09:46 AM)tzorge Έγραψε: Δεν θα μπορούσες μια και είσαι σε μια ηλικία να τους εξηγήσεις τι παίζει?

Καλησπέρα φίλε μου. Εσκεμμένα δεν απάντησα σε ένα κομμάτι του φίλου BlueWG για να απαντήσω εδώ.
Δε θα πω πολλές προσωπικές πληροφορίες, αλλά θα δώσω μια ιδέα. Στην εφηβεία και κάπνιζα και έκανα και κανά τσιγαράκι που και που και οι γονεις μου ξέρανε για το κάπνισμα και η μάνα μου με όλα αυτά που της έλεγα σίγουρα είχε καταλάβει και για το άλλο. Ήξερε ότι τότε είχα φυτέψει και την είχα πείσει να μεταφέρω το φυτό από την πόλη που ζω στο χωριό... γιατί απλά δεν ήθελα να μαραθεί.
Περάσανε όμως αρκετά χρόνια που εχω κόψει το κάπνισμα και το να πίνω. Μετά από τόσα χρόνια όμως, πλέον πίνω και δεν έχω αγγίξει "σκέτο" τσιγάρο Big Grin
Το να πω στη Μάνα μου ότι από εκει που ξέρει ότι δεν καπνίζω  ότι κάνω που και που κανα τσιγαράκι και μάλιστα το γεμίζω και με όμορφα πραγματάκια για να πάρει ωραία μυρωδιά δε νομίζω να το εκτιμήσει. 
Δυστυχώς όσο πιο μεγάλος είναι ο άνθρωπος δεν μπορείς να του πας κόντρα στις απόψεις του, γιατί ήδη έχει φτιάξει τη δικιά του πραγματικότητα.

edit 2: αν βάλω και εισαγωγή και εξαγωγή από κάτω θα έχω πρόβλημα λέτε;
Υ.Γ.: Αδμιναδορ έχω να σε ευχαριστήσω και να δώσω συγχαρητήρια για αυτό που έχεις χτίσει μέσω του φόρουμ. Έχω όμως να κάνω μια πρόταση για ένα thanks κουμπί όπως το κουμπί της βαθμολόγησης που ήδη υπάρχει. Απλά το αρνητικό με αυτό το κουμπί είναι ότι αν κανείς έναν αριθμό αξιολογήσεων δεν μπορείς να κανείς άλλη αξιολόγηση για εκείνη την ημέρα και εδώ υπάρχουν τόσα άτομα που το αξίζουν και δεν μπορώ να κάνω άλλη αξιολόγηση χαχα
Απάντηση
Καλησπέρα professorX,

Οι λωρίδες ξύλου που θα καρφώσεις θα είναι πάρα πολύ λεπτές, σε φάση «φλοίδας», πάχους μικρότερου και απ' το κινητό σου αν θες. Δεν τίθεται θέμα χώρου ούτε για πλάκα. Πάρε όμως μικρά καρφάκια (δηλ. μικρού μήκους) για να μη σου βγει κανένα από την εξωτερική πλευρά όταν θα τα καρφώσεις.

Με βάση τον χώρο καλλιέργειας που διαθέτεις τα ανεμιστηράκια της εισαγωγής και εξαγωγής θες να έχουν μεταξύ τους τη μεγαλύτερη δυνατή απόσταση προκειμένου να μη βγάζεις έξω τον αέρα που μόλις εισήγαγες, προτού προλάβει να κυκλοφορήσει εντός του grow box. Άρα θα σου συνιστούσα να μην είναι στην ίδια πλευρά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι τα κουτιά των υπολογιστών για gaming (που σημαίνει υψηλές θερμοκρασίες). Έχουν μπροστά και όσο πιο χαμηλά γίνεται ανεμιστήρες εισαγωγής, ενώ οι εξαγωγές είναι στο πίσω μέρος, στα πλαϊνά, και κυρίως στο επάνω μέρος του κουτιού (λόγω του ότι οι θερμότερες μάζες αέρα αναγκαστικά πάνε προς τα πάνω). Στην περίπτωση σου το να κάνεις την εξαγωγή επάνω κάνει το πράγμα λίγο πιο περίπλοκο και επειδή είσαι σχετικά ανυπόμονος και νέος στη φάση της καλλιέργειας λέω να μη μπούμε σε αυτό το κομμάτι. Το θέμα είναι ότι κατά τη γνώμη μου σε τόσο κοντούς χώρους δεν είναι να βάζεις στην ίδια πλευρά εισαγωγή και εξαγωγή. Ειδικά το σενάριο για εισαγωγή και εξαγωγή μαζί στον πάτο είναι ότι χειρότερο για πολλούς λόγους.

Δεν σε βλέπω πολύ ψημένο να τρυπήσεις τα πλαϊνά (δεξιά και αριστερά πλευρά). Πάμε στο σενάριο της μέγιστης αορατότητας που θα σου κάνει, είτε αφήσεις την συρταριέρα εκεί που είναι, είτε την βάλεις οπουδήποτε αλλού.

[Εικόνα: u4xzwWed.jpg] (Επειδή είμαι ζωγράφος πάνω απ' όλα.) 

Στην περιοχή του κόκκινου, δηλαδή στο πάνω μέρος της πίσω πλευράς, επιλέγεις να κάνεις την εξαγωγή σου. Στην περιοχή του πράσινου, δηλαδή στο μπροστινό μέρος του πάτου, επιλέγεις να κάνεις την εισαγωγή σου.

Προτίμησε η εισαγωγές και εξαγωγές να είναι διαγώνια, δηλαδή όχι από την ίδια μεριά. Αν έχεις αίσθηση της τέχνης Big Grin θα καταλάβεις τι εννοώ βλέποντας τις παρακάτω φωτογραφίες.

[Εικόνα: u4xzw-Weds.jpg]

[Εικόνα: u4xzw-Weds2.jpg]

Όλα αυτά εφόσον έχεις ελέγξει ότι υπάρχει το απαραίτητο κενό μεταξύ πάτου και πατώματος ή εφόσον έχεις βάλει ψηλότερα ροδάκια/ποδαράκια στη συρταριέρα αν είναι απαραίτητα.

Στον πάτο δεν θα υπάρχουν νερά. Θα έχεις πιατάκι στην γλάστρα/στις γλάστρες σου και θα ρίχνεις σιγά σιγά το νεράκι με τη βοήθεια ενός ποτηριού του νερού (στιλ ταβέρνας/σουβλατζίδικου). Έτσι πότιζα και εγώ το φυτό που έκοψα τις προάλλες, το οποίο ήταν σε 14 λίτρα γλάστρα και είχε καλύψει με SCROG ολόκληρη την 0.60*0.60 τέντα μου και δεν είχε πέσει ούτε σταγόνα νερού έξω από τη γλάστρα. Σκοπός έτσι και αλλιώς όλων μας όταν ποτίζουμε είναι να μην τρέξει νερό ούτε καν στο πιατάκι της γλάστρας, δίνοντας κατά αυτό τον τρόπο μόνο το απαραίτητο νερό που χρειάζεται το χώμα/υπόστρωμα που καλλιεργούμε.

Τον θερμοπομπό μάλλον θα τον έχεις για διακοσμητικό άμα δεν θες να του αλλάξεις θέση, διότι θα σου ζεσταίνει το grow box και αυτό είναι κάτι που δεν θα σε ευχαριστεί. Θα αποφασίσεις τι θα κάνεις όταν θα ελέγξεις τη θερμοκρασία με το φθηνό θερμόμετρο/υγρόμετρο που θα πάρεις.

Αν θες να μειώσεις ακόμη περισσότερο τις πιθανότητες να μετακινήσει κάποιος τη συρταριέρα άμα τη βρει κλειδωμένη, πάρε ένα Jenga ή δύο, φτιάξε έναν πύργο και στη συνέχεια χρησιμοποίησε κόλλα για να κολλήσεις τα τουβλάκια μεταξύ τους για να μην πέφτουν άμα τον μετακινήσεις. Όμως δεν θα πεις σε κανέναν ότι είναι κολλημένος. Θα τον τοποθετήσεις δίπλα στο ενυδρείο και κανείς δεν θα πλησιάσει άμα έχεις προειδοποιήσει ότι αυτός ο πύργος σ' αρέσει πολύ και θες να τον κρατήσεις για διακοσμητικό. Υπάρχουν και πολύ πιο ευαίσθητες κατασκευές που μπορείς να φτιάξεις, απλά σου είπα το πιο εύκολο που μου 'ρχεται στο μυαλό αυτή τη στιγμή.

[Εικόνα: ?u=http%3A%2F%2F3decades3kids.net%2Fblog...f=1&nofb=1]

Ο ήχος δεν θα 'ναι πρόβλημα στην περίπτωση σου. Ίσως και να είναι ένα όμορφο νανούρισμα! Χαχαχα!

Κατανοητό αυτό που λες για τους γονείς. Φρόντισε να είσαι υπεύθυνος των πράξεων σου.
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
Εμένα πάντως μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέροντα τα θέματα περί εισαγωγής και εξαγωγής και θερμότερων μαζών, ωστόσο θα έρθει κι η ώρα τους, έχεις δίκιο.
Η ερώτηση μου είναι η εξής: 
Στις τρύπες που θα κάνω θα μπαίνει και θα βγάινει αέρας μέσα απο σωληνάκια τύπου Γ; Δε βρίσκω κάτι καλύτερο, ώστε να αποφύγω τη διαρροή φωτός. Συν τις άλλοις αν βάλω το ανεμιστήρι εισαγωγής στο κάτω μέρος χωρίς σωληνάκι τύπου Γ, τότε αυτό θα είναι σε οριζόντια θέση κάτι το οποίο από όσα έχω μελετήσει θα κάνει περισσότερο θόρυβο.
Έχω μία ιδέα από ζωγραφική και τέχνη επομένως τα σχέδια σου είναι πλήρως κατανοητά  Big Grin Cool 
Το κενό μέχρι το πάτωμα είναι περίπου 6εκ.
Σκεφτόμουν να ποτίζω με ένα μπουκαλάκι στο οποίο θα έχω ανοίξει τρύπες στο καπάκι, ώστε να γίνεται πιο ομαλό το πότισμα από όσα διάβασα. Αν όμως, βάλω το ανεμιστήρι κάτω, τότε ο τρόπος ποτίσματος θα είναι αυτός που ειπες. Λογικά δε θα χάνω και πολλά(Wink

Αν η συρταριέρα μείνει εκεί, τότε σίγουρα ο θερμοπομπός θα αλλάξει θέση.
Η ιδέα με το τζένγκα είναι ιδιοφυές τουλάχιστον κατά τη γνώμη μου, δε νομίζω να μου περνούσε από το μυαλό... οπότε άλλο ένα μικρό έξοδο ήρθε να προσθεθεί  Sad Big Grin

Έχω προετοιμάσει λίγο το έδαφος μιλόντας συνέχεια για καλλιέργεια cbd, ωστόσο και πάλι δε θα ήθελα να ανακαλυφθεί κάτι οπότε πάμε και βλέπουμε. Αν την πατήσω, την πάτησα δε θα σκάσουμε.

ΥΓ: έχετε να προτείνετε μέγεθος γλάστρας; Μέχρι στιγμής το πιο μεγάλο γλαστράκι που έχω αποθηκεύσει μέσα στη συρταριέρα έχει ένα σύμβολο γλάστρας και μέσα σε αυτό τον αριθμό 3.0 ... άρα υποθέτω πως είναι 3λιτρη;  Confused
Απάντηση
Κάποιοι βάζουν κάτι σαν φίλτρο πάνω στα ανεμιστηράκια για να περιορίζουν σημαντικά τις διαρροές φωτός. Ψαξ' το κι άλλο για τις επιλογές που υπάρχουν σε τόσο μικρούς χώρους. Αν δοκιμάσεις να βάλεις σωληνάκια σε σχήμα Γ και συνεχίσουν να υπάρχουν διαρροές δοκίμασε να τα βάλεις σε σχήμα S. Έχε απλά κατά νου ότι η ροή του αέρα θες να έχει την διεύθυνση της διαγωνίου που σου σχεδίασα. Ο ανεμιστήρας εισαγωγής στον πάτο θα προτιμούσαμε έτσι και αλλιώς αν είναι εφικτό  να μην είναι σε οριζόντια θέση για να κυκλοφορεί καλύτερα ο αέρας, δηλαδή να μην στέλνει τον αέρα προς την οροφή (επάνω). Οπότε αν σε βολεύει κάτι τέτοιο και για τον θόρυβο, ακόμη καλύτερα.

Θα κάνεις τις δοκιμές σου. Έτσι κι αλλιώς δεν σημαίνει ότι εξ αρχής όλα θα πάνε τέλεια. Εδώ τέντα φτιαγμένη από εργοστάσιο παίρνει κανείς και στην πορεία αλλάζει και ξαναλλάζει την διάταξη του εξαερισμού ή των ανεμιστήρων που φροντίζουν για την επανακυκλοφορία (ανακάτεμα) του αέρα μέσα στην τέντα, διότι μπορεί να μην ανανεώνεται ή να μην κυκλοφορεί καλά ο αέρας και να του βγάζουν πρόβλημα τα φυτά (π.χ. εμφάνιση μούχλας). Ο ίδιος είπες: «Πριν προβώ σε κανονικό grow θέλω να τα έχω 1000σκεφτεί τα περισσότερα, να έχω ακούσει και τις απόψεις σας και έπειτα να φτιάξω ένα καλό αποτέλεσμα. Οπότε θα γίνονται σίγουρα αλλαγές εις βάθος χρόνου.». Ξέρεις λοιπόν ότι δεν μπορείς να προβλέψεις τα πάντα εξ αρχής. Κάνε τις δοκιμές σου και ανάλογα με τις ανάγκες θα γίνουν αλλαγές και βελτιώσεις. Αυτό είναι το εθιστικό στην καλλιέργεια: προκύπτουν προβλήματα τα οποία καλείσαι να λύσεις και υπάρχουν συνεχώς περιθώρια βελτίωσης, πράγμα που δεν βλέπουν μόνο οι καλλιεργητές που τους κυριεύει η αλαζονεία.

Τα 6 εκ. μεταξύ πάτου και πατώματος μου φαίνονται εντάξει. Αξίζει να δοκιμάσεις ως έχει κατά τη γνώμη μου.

Μάλλον 3 λίτρα είναι η γλάστρα σου. Βάλε 3 λίτρα νερού σε μια κατσαρόλα για σούπα και σύγκρινε οπτικά τον όγκο του νερού με εκείνον της γλάστρας σου.

Άκουσε κάποια άλλη γνώμη για το τι μέγεθος γλάστρας να βάλεις γιατί δεν νιώθω σίγουρος για να πάρω την ευθύνη. Pitch grow και οι υπόλοιποι δώστε μας τα φώτα σας.
Απάντηση
Σε ευχαριστώ πολύ ζωγράφε μου για τις απαντήσεις σου και όλη την παρέα του 420. Καταπληκτική παρέα, πράγματι!!
Θα ενημερώσω όπως ξανά είπα και από εβδομάδα για τυχόν νεότερα ως προς την ολοκλήρωση της κατασκευής.
Απάντηση
Καλημέρα σύντροφε. Εγώ μια ιδέα θα δώσω. Υπάρχει ένα τεντακι 60*40*60. Πάρε και mdf ξύλο 61*41*61 η κάντο λίγο μεγαλύτερο και βάλε μέσα το τεντακι. Με 80€ έχεις πάρει και το τεντακι και το ξύλο να το ντύσεις
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
(10-28-2019, 09:34 AM)Skunky88 Έγραψε: Καλημέρα σύντροφε. Εγώ μια ιδέα θα δώσω. Υπάρχει ένα τεντακι 60*40*60. Πάρε και mdf ξύλο 61*41*61 η κάντο λίγο μεγαλύτερο και βάλε μέσα το τεντακι. Με 80€ έχεις πάρει και το τεντακι και το ξύλο να το ντύσεις

Καλησπέρα και σε σένα σύντροφε!! Δυστυχώς, πιστεύω ότι αν προσθεθεί κάποιο έπιπλο στο δωμάτιο ότι θα αναρωτηθούν ποια είναι η χρήση του και ίσως πάρουν την πρωτοβουλία να την ανακαλύψουν μόνοι τους.
Απάντηση
Μόνο που διαβάζω το νήμα σου σε χαίρομαι ρε μάγκα το παλεύεις επίμονα να βρεις τη λύση κ μου θυμίζεις τν εαυτό μου στις αρχές...Το χα κρυφό στν ντουλάπα,με κατάλαβαν κ με τα πολλά έφτασα να φύγω από το σπίτι δύο βδομάδες με το φυτό μαζί χαχαχα!!!!!Δν με έδιωξαν φυσικά,μόνος έφυγα αλλά όταν γύρισα πια μιλήσαμε λογικά κ ήρεμα κ τα βρήκαμε κ από τότε όλα καλά!! Ίσα ίσα που τους βλέπω καμιά φορά κ ενδιαφεροντε κ ρωτάνε κ τα βλέπουν ακόμα,κατάλαβαν ότι τελικά δν είναι τπτ κακό✌️ Καλή συνέχεια μαγκακο όλα καλά να σου πάνε✌️
Μαθημενοι να πονάμε για τα θέλω μας  Cool 
Απάντηση
Αντι να παιδευτεις με τη συρταριερα πάρε κουβάδες και φτιάξε ένα space bucket.

Δες εδώ: https://youtu.be/wc-HaU7Jz-g
Απάντηση
Θα πεταξει η μαμα τις βρωμικες καλτσες εκει μεσα και θα τα παρει όλα μαζι για πλυσιμο
Απάντηση
(11-14-2019, 07:29 PM)pitch grow Έγραψε: Θα πεταξει η μαμα τις βρωμικες καλτσες εκει μεσα και θα τα παρει όλα μαζι για πλυσιμο

Χαχαχαχα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)