Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CBD KUSH, NL RQS, RANDOM.
Σκέφτηκα να ξεκινήσω ένα ημερολόγιο για την 2η η 3η προσπάθεια μου για grow.
Αυτή τη φορά πιο χύμα, σε ντουλάπα, χωρίς εξαερισμό.

Τα σπόρια είναι:

1 Dinamed CBD Kush Auto
2 Northern Lights απο RQS
1 Random

Xώμα: Biobizz Lightmix
Φώς: Για τώρα έχω έναν προβολέα LED στα 50 watt 6000Κ σε απόσταση περίπου 50 πόντους και 24/0 για τις πρώτες 10 μέρες .
Θερμοκρασία: 23-27
Υγρασία: 65-90

Μπήκανε εχθές στο χώμα, εκτός απο το 1 NL που ακόμα είναι στην χαρτοπετσέτα.

Δεν περιμένω και πολλά απο αυτό το grow, αν και κάτι μου λέει, πως αυτή τη φορά θα πάει πιο καλά απο τα άλλα που ήταν πιο "οργανωμένα"..  Cool Cool

Για να δούμε...

https://ibb.co/GFNzxH8
Απάντηση

ads by gr420info

Καλημερα μαν, δε 8ελω να σε στεναχωρισω αλλα δε 8α τη βγαλουν χωρις εξαερισμο πολυ. Αφου εχεις υγραντηρα και αρκετο χωρο, κανε 2 τρυπουλες στις πορτες της ντουλαπας αν δε μπορεις στο πλαι. Μια πανω να βγαζει και μια κατω να βαζει. Στην πανω βαλε ενα πισι φαν μικρο ισα να τραβαει με ενα σωληνα ευκαμπτο και ας βγαζει στο δωματιο. 8α σωσεις το γκροου με αυτον τον τροπο..
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
(10-27-2019, 01:07 PM)godfather Έγραψε: Καλημερα μαν, δε 8ελω να σε στεναχωρισω αλλα δε 8α τη βγαλουν χωρις εξαερισμο πολυ. Αφου εχεις υγραντηρα και αρκετο χωρο, κανε 2 τρυπουλες στις πορτες της ντουλαπας αν δε μπορεις στο πλαι. Μια πανω να βγαζει και μια κατω να βαζει. Στην πανω βαλε ενα πισι φαν μικρο ισα να τραβαει με ενα σωληνα ευκαμπτο και ας βγαζει στο δωματιο. 8α σωσεις το γκροου με αυτον τον τροπο..

Καλημέρα.
Δεν με ψήνει η ιδέα να αρχίσω να τρυπάω την ντουλάπα, το νοικιάζω το σπίτι. Αν και έχω κάνει μια τρύπα κάτω δεξιά για τα καλώδια.
Παρόλα αυτά έχω δει κάποια grow στο youtube χωρίς εξαερισμό σε ντουλάπα, που απλά την άνοιγαν για λίγη ώρα κάθε μέρα και τα φυτά ήταν μια χαρά.
Δεν λέω πςω είναι ιδανικό, αλλά παίζει και να γίνεται.
Επίσης δεν έχω υγραντήρα, αυτό που βλέπεις είναι για να ατμίζει αιθέρια έλαια, απλα του βάζω σκέτο νερό και κάνει λίγη δουλεια, την ανεβάζει ενα 5%, όλη την δουλειά την κάνουν οι πετσέτες, και αμα βάλω εξεαρισμό θα πέσει πολύ η υγρασία
Απάντηση
Τοτε καλυτερα μαν πανε στο Λεροου να παρεις 2 φυλλα για ντουλαπα mdf και ανοιξε τρυπες και βαλτα για πορτες. 16€ το τεμαχειο. θα αφιερωσεις 3,5 μηνες τουλαχιστον εκει και ειναι κριμα. Το εχω δοκιμασει. Μιλαμε οτι με ουτε 100€ σωνεις την κατασταση. Επισεις οι κα8ρεφτες ειναι οτι χειροτερο για ανακλαστικο στα φυτα μας προκαλουν εγκαυματα στα φυλλα. Το εχουν πει πολλοι εδω μεσα. Καλυψε τους με λευκο ανακλαστικο.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Καλησπέρα και απο τον μανιακό με τον περλίτη (εμένα)
Ποσο % εχεις σκοπο να βαλεις στο χώμα σου σε αυτό το γκροου ;
Η οξυγόνωση της ρίζας ειναι πιο σημαντικό κατα τη γνωμη μου και απο την υγρασια και απο τις θερμοκρασίες μεχρι 28 C
Oπως ειδα ,και στο προηγούμενο grow σου ,δεν προσθεσες .Σκέψου πριν τα αρχίσεις ,μηπως αυτός ειναι ο παραγοντας που σου λειπει περαν του εξαερισμού
Απάντηση
Όπως λέέι ο Godfather, χωρίς εξαερισμό θα δυσκολέψεις πολύ την κατάσταση και θα πάνε τσάμπα οι κόποι σου, δεν λέει.

Βρες ένα τρόπο να μπαίνει φρέσκος αέρας μέσα
Απάντηση
(10-27-2019, 01:25 PM)pitch grow Έγραψε: Καλησπέρα και απο τον μανιακό με τον περλίτη (εμένα)
Ποσο % εχεις σκοπο να βαλεις στο χώμα σου σε αυτό το γκροου ;
Η οξυγόνωση της ρίζας ειναι πιο σημαντικό κατα τη γνωμη μου και απο την υγρασια και απο τις θερμοκρασίες μεχρι 28 C
Oπως ειδα ,και στο προηγούμενο grow σου ,δεν προσθεσες .Σκέψου πριν τα αρχίσεις ,μηπως αυτός ειναι ο παραγοντας που σου λειπει .

Kαλησπέρα φίλε μου
Τι εννόεις με αυτό? : Ποσο % εχεις σκοπο να βαλεις στο χώμα σου σε αυτό το γκροου ;
Στο προηγούμενο grow είχα εξαερισμό κανονικά
Το ξέρω πως δεν είναι καλή λύση, Αλλα έφοσον το έχουνε κάνει και άλλοι γιατί να μην πετύχει σε μένα;
Θα προσπαθήσω αυτό με τα pc fans που προτείνει ο godfather αν γίνεται με πολύ μικρες τρύπες, και επίσης ανοίγω την ντουλάπα για κάποια ώρα μέσα στην μέρα.
Απάντηση
[/quote]

Kαλησπέρα φίλε μου
Τι εννόεις με αυτό? : Ποσο % εχεις σκοπο να βαλεις στο χώμα σου σε αυτό το γκροου ;

[/quote]

Τα φυτά ειναι σαν τα παγοβουνα ,ενω μπορουν να κανουν φωτοσύνθεση και μπορουν να επιβιώνουν και να  κανουν φωτοσυνθεση  ακόμα και με ενα φυλλαρακι ,
όλη η δουλεια αφορα κυρίως σε τι κατασταση ειναι η ρίζα , αν δεν περνάει οξυγόνο στις ρίζες υπαρχει πρόβλημα .
Τα ετοιμα "xωματα" εχουν ελάχιστο περλίτη και αν πεσει λιγο νερο παραπανω ,και μεινει παραπανω ,
Αυτό ειναι το κύριο μεγαλύτερο πρόβλημα κυριως στους νεους καλλιεργητές που χανουν τα φυτα και δε τους παει καλα το γκροου .
Για αυτό βαζουμε περλίτη , που ειναι ας πουμε ανόργανο πετρωμα ,ωστε να γινεται πιο αεράτο και να περνάει οξυγόνο .
Το μισό "φαί"  πρεπει να ειναι το οξυγόνο και το αλλο μισό  το νερό και λιπασματα .Ιδίως στην κάνναβη .
Με 30% περλίτη - ελαφρόπετρα αυτό το εξασφαλίζεις και τα φυτά σου θα ειναι χαρουμενα διαρκώς .
Απάντηση

Kαλησπέρα φίλε μου

[/quote]

Τα φυτά ειναι σαν τα παγοβουνα ,ενω μπορουν να κανουν φωτοσύνθεση και μπορουν να επιβιώνουν και να  κανουν φωτοσυνθεση  ακόμα και με ενα φυλλαρακι ,
αν δεν περνάει οξυγόνο στις ρίζες δε μπορει να κανει και πολλα .
Τα ετοιμα "xωματα" εχουν ελάχιστο περλίτη και αν πεσει λιγο νερο παραπανω ,και μεινει παραπανω ,υπαρχει πρόβλημα .
Αυτό ειναι το κύριο μεγαλύτερο πρόβλημα κυριως στους νεους καλλιεργητές πουπ χανουν τα φυτα και δε τους παει καλα το γκροου .
Για αυτό βαζουμε περλίτη , που ειναι ας πουμε ανόργανο πετρωμα ,ωστε να γινεται πιο αεράτο και να περνάει οξυγόνο .
Το μισό "φαί"  πρεπει να ειναι το οξυγόνο και το αλλο μισό  το νερό και λιπασματα .Ιδίως στην κάνναβη .
Με 30% περλίτη - ελαφρόπετρα αυτό το εξασφαλίζεις και τα φυτά σου θα ειναι χαρουμενα διαρκώς .
[/quote]

Α.
Οκ. Θα προσθέσω όταν με το καλό είναι σε φάση για μεταμφύτευση.
Απάντηση
(10-27-2019, 02:12 PM)PapDem Έγραψε:
(10-27-2019, 02:06 PM)pitch grow Έγραψε:

Kαλησπέρα φίλε μου

όλη η βασικη δουλεια γίνεται στο σημειο τους που δεν ειναι ορατό ,στις ρίζες .
αν δεν περνάει οξυγόνο στις ρίζες που δε φαίνονται δε μπορουν να κανει και πολλα ,αλλα αρχίζουν τα κλειδωματα ,σαπισματα κλπ 
Τα ετοιμα "xωματα" εχουν ελάχιστο περλίτη και αν πεσει λιγο νερο παραπανω ,και μεινει παραπανω ,υπαρχει πρόβλημα .
Αυτό ειναι το κύριο μεγαλύτερο πρόβλημα κυριως στους νεους καλλιεργητές πουπ χανουν τα φυτα και δε τους παει καλα το γκροου .
[/quote]

Α.
Οκ. Θα προσθέσω όταν με το καλό είναι σε φάση για μεταμφύτευση.
[/quote]
Απάντηση
Καλή αρχή μαν.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
Τι φάση με αυτο το PH του νερου ?
Ενω στην αρχή το μετράω και είναι κάπου στο 8.
Το ρίχνω με ξύδι στο 6-6.5, και μετά απο 1 μέρα το ξανατσεκάρω και έχει πάει 9.
Μετά πάλι πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 1 ώρα απο τη στιγμή που ρίξω ξύδι για να δω πόσο πήγε, και αν τα κατάφερα, που είναι δύσκολο να συμβεί κατευθείαν.
Γιατί μεταβάλλεται όλη την ώρα; Εσείς πως το κάνετε;

(10-27-2019, 04:06 PM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Καλή αρχή μαν.

Θένξ μαν
Απάντηση
"Η ενεργός οξύτητα ή pH (προφέρεται πεχά) είναι ένας εύχρηστος τρόπος έκφρασης της συγκέντρωσης των ιόντων υδρογόνου πιο σωστά των κατιόντων υδροξωνίου (H3O+) σε ένα υδατικό διάλυμα. 
Στους 25 °C, η κλίμακα pH κυμαίνεται από 0 έως 14 και χρησιμοποιείται ευρέως για τον προσδιορισμό της οξύτητας ενός διαλύματος
Διαλύματα για τα οποία η τιμή του pH είναι μικρότερη από 7 χαρακτηρίζονται ως όξινα, ενώ διαλύματα με pH μεγαλύτερο από 7χαρακτηρίζονται αλκαλικά[1]. Tέλος, τα διαλύματα με pH=7 ονομάζονται ουδέτερα."
.
Ειναι "αλγοριθμικό μέγεθος" ,δλδ τοσο πιο οξύ ,δλδ οσο πιο χαμηλα στην κλιμακα το θέλουμε ,
τοσο περισσότερο "ξύδι" η αλλο σκεύασμα χρειάζεται .
Αντιθετα ,οσο πιο "αλκαλικό" δλδ πιο ψηλα στην κλιμακα ,τοσο λιγότερο .
Το ξύδι ειναι λιγοτερο σταθερό απο τα ph down σκευάσματα και δε διαλυεται αμεσως όπως και εσυ βλεπεις ,
ενω τα σκευάσματα ειναι πολυ πιο γρήγορα και πιο σταθερά .
Απάντηση
Ρίχνοντάς ξύδι να ετοιμάζεις και caco3 για την τύρφη σου.
Απάντηση
Καλημέρα στο φόρουμ!
Μπαίνουμε στην τρίτη μέρα σημέρα και εως τώρα νομίζω πάμε καλά.
Σαν να τεντώνουνε λίγο η μου φαίνεται;
Ανέβασα την λάμπα απο τους 50 πόντους στους 30-35 σχεδόν.

https://ibb.co/0Mycgd4
https://ibb.co/MprTwm2

Επίσης εχθές καθώς έκλεινα την πόρτα της ντουλάπας βγήκε το ένα χερούλι και μου μπήκε η ιδέα.
Μήπως να χρησιμοποιήσω αυτήν την τρύπα για να περάσει το σωληνάκι του εξαερισμού;
Ξέρω είναι μικρό. Αλλά απο το τίποτα καλύτερο. Τι λέτε;
Θα βγάλω και το δίπλα χερούλι έτσι ώστε να μπαίνει και να βγαίνει αέρας απο την μια και την άλλη.

https://ibb.co/TgdhzNM
Απάντηση
Οκ μαζί σου να μην πειράξεις του νοικαρη την ντουλάπα, αλλά κάνε κάτι άλλο,ξεβιδωσε τα φύλλα του νοικαρη και φτιάξε 2 ιδια με MDF και βιδωσε αυτά κάνε το παιχνίδι σου και όταν ξενοικιασεις ξανά βάλε τα παλιά
Απάντηση
(10-29-2019, 01:32 PM)Skunky88 Έγραψε: Οκ μαζί σου να μην πειράξεις του νοικαρη την ντουλάπα, αλλά κάνε κάτι άλλο,ξεβιδωσε τα φύλλα του νοικαρη και φτιάξε 2 ιδια με MDF και βιδωσε αυτά κάνε το παιχνίδι σου και όταν ξενοικιασεις ξανά βάλε τα παλιά

Aυτό είναι μια καλή ιδέα νομίζω μου το πρότεινε και κάποιος άλλος.
Θα το ψάξω. Θένξ

Απο λιπάσματα να μην βάλω ακόμα τίποτα ε;
Κάπου διαβασα για ενα ριζοτονικό. Αξίζει;
Και αν ναι έχετε να μου προτείνετε κάποιο;
Απάντηση
Ριζοτονικό κάποιος να μου προτείνει ;
Το googlarw αλλά δεν βρίσκω κάποιο.
Απάντηση
κελπ και αλόη βέρα δες κι εδώ.
0,02eu€
Απάντηση
https://astirgrows.com/el/rootit-first-feed-125-ml-941
Tell me I'm a sinner, I got news for you, I spoke to god this morning and he don't like you!!!!!  Tongue

Απάντηση
(10-30-2019, 02:20 PM)giovann Έγραψε: https://astirgrows.com/el/rootit-first-feed-125-ml-941

Θένξ μπρο...

( Με το που έγραφα αυτό το ποστ ήρθε το παιδί απο το κούριερ λολ ) ....

Χαχα

Καλημέρα στο φορουμ
Θα ήθελα να μάθω για πόσο καιρό ακόμα μπορώ ναα συνεχίσω με τα 50 watt που έχω;
Το 1 NL δεν έσκασε ποτέ οπότε έχω σύνολο 3 φυτά κι είμαι στην 6η μέρα.
Απάντηση
Δύσκολη η ερώτηση μου ε;
Απάντηση
2 βδομαδες... το πολυ 3...
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
(11-02-2019, 02:20 PM)YesIcan Έγραψε: 2  βδομαδες... το πολυ 3...

A ωραία, τέλεια !  Smile
Σε ευχαριστώ πολύ
Απάντηση
Εγω τα κρατω σε 80 βατ λεντ και για μηνα ακομα...
οταν περασουν μετα στην hps250αρα γινονται τετραπλασια!
Αν τα δεις να τεντωνουν και να ψαχνουν για φως... χαμηλωσε τη λαμπα.

Να κοιτας ποσο ευτυχισμενα δειχνουν...με τον καιρο θα καταλαβεις τι εννοω!
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)