Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Winter Grow!
ξεκινησα κ γω δειλα, δειλα τη δευτερη μου αποπειρα για εσωτερικη καλλιεργεια, τεντα 80χ80χ200 κ φωτα 100w led light πληρους φασματος, τα σπορακια μου ειναι τα εξης: euphoria cbd RQS, CBD hindu kush sensi , g13 purple haze και τελος bubba Kush dinafem, αυτη τη στιγμη μονο το haze εχει βγαλει μια μικρη μυτουλα απο το χωμα, η θερμοκρασια μου μεσα στη τεντα ειναι 22-23 βαθμοι ισως αργα το βραδυ να πεφτει κ 21, το προγραμμα που εχω τα φωτα μου ειναι τωρα 24/0, το βαλα ετσι για να κραταω τη θερμοκρασια σε καλα επιπεδα κ θα αλλαξει σε 18/6 μολις ξεπεταχτουν λιγο, η υγρασια μου ειναι σχετικα χαμηλη 50% και κατι, αλλα οπως θα δειτε κ στη φωτο τα εχω σκεπασει με αυτοσχεδια ντομ κ η υγρασια συγκρατειται μεσα στο γλαστρακι, το χωμα που εχω βαλει ειναι seedmix μαζι με περλιτη 20%-30% περιπου, επισυναπτω φωτο απο το χωρο μου κ περιμενω τις οποιες παρατηρησεις κ ευχες, το ταξιδι μολις ξεκινησε [Εικόνα: 3yIjpcfm.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

(11-03-2019, 02:25 PM)vampirion Έγραψε: ξεκινησα κ γω δειλα, δειλα τη δευτερη μου αποπειρα για εσωτερικη καλλιεργεια, τεντα 80χ80χ200 κ φωτα 100w led light πληρους φασματος, τα σπορακια μου ειναι τα εξης: euphoria cbd RQS, CBD hindu kush sensi , g13 purple haze και τελος bubba Kush dinafem, αυτη τη στιγμη μονο το haze εχει βγαλει μια μικρη μυτουλα απο το χωμα, η θερμοκρασια μου μεσα στη τεντα ειναι 22-23 βαθμοι ισως αργα το βραδυ να πεφτει κ 21, το προγραμμα που εχω τα φωτα μου ειναι τωρα 24/0, το βαλα ετσι για να κραταω τη θερμοκρασια σε καλα επιπεδα κ θα αλλαξει σε 18/6 μολις ξεπεταχτουν λιγο, η υγρασια μου ειναι σχετικα χαμηλη 50% και κατι, αλλα οπως θα δειτε κ στη φωτο τα εχω σκεπασει με αυτοσχεδια ντομ κ η υγρασια συγκρατειται μεσα στο γλαστρακι, το χωμα που εχω βαλει ειναι seedmix μαζι με περλιτη 20%-30% περιπου, επισυναπτω φωτο απο το χωρο μου κ περιμενω τις οποιες παρατηρησεις κ ευχες, το ταξιδι μολις ξεκινησε [Εικόνα: 3yIjpcfm.jpg]

Είμαι μανιακός με περλίτη ,και ηρθα να δω αν εισαι σε καλο δρόμο .Ευγε .
Αν dimaρεις το led με το ποτεσιόμετρο (αν το εβαλες) θα εχεις  λιγη περισσότερη υγρασία ,και κατεβασε τη λαμπα .
Μπορεις ετσι να δωσεις λιγα % υγρασιας παραπανω .
ψεκαζε και με απιονισμένο και 2-3 φορες την ημερα καθώς τα χαζεύεις
Βαλε και ενα ελαφρυ προγραμμα διαφυλλικών ψεκασμών και θα ειναι μια χαρα .
Τι λιπανση θα ριχνεις ;
Απάντηση
Καλή αρχή φίλε. για την ανθοφορία θα μείνεις με τπ ίδιο φώς?νομίζω θα χρειαστείς περισσότερο και ποιό απλωμένο φώς για τον χώρο σου.
Απάντηση
αν μπορεσω θα παρω μια ακομα λαμπα των 60watt ιδιας μαρκας, ο κατασκευαστης λεει πως ακομα κ μονο με τη 100αρα ειμαι καλυμμενος, απλα οσο πιο πολυ φως τοσο πιο καλα, ειδικα για blooming που τα εξτρα lumens μονο καλοδεχουμενα ειναι
Απάντηση
(11-03-2019, 03:35 PM)vampirion Έγραψε: αν μπορεσω θα παρω μια ακομα λαμπα των 60watt ιδιας μαρκας, ο κατασκευαστης λεει πως ακομα κ μονο με τη 100αρα ειμαι καλυμμενος, απλα οσο πιο πολυ φως τοσο πιο καλα, ειδικα για blooming που τα εξτρα lumens μονο καλοδεχουμενα ειναι

Επειδη εχεις κρύο ,αν φτιάξεις ενα πολυ ωραίο lst και  scrog θα μπορεσεις να την κατεβαζεις πολυ χαμηλα,θα είσαι καλύτερα ,εγω την κατεβαζω και στα 20 cm αν η θερμοκρασία φυλλου ειναι μεχρι 28C
Αρκει να μην υπαρχει διαφορα θερμοκρασίας  νυχτας /μερας  μεγαλυτερη των 10 C .
και με την uv τη λαμπιτσα που δε ξερω αν εχεις ,μερος της ενεργειας που ισως εχαναν απο πλευράς oγκου λογω λογω μιρκότερης καλυψης φωτος ,θα την παρεις σε κρυσταλλους .
Με την 100ρα θα μαθεις ευκολότερα  να εισαι πιο efficient και μετα παιρνεις και μια 2η .
Απάντηση
[Εικόνα: vzltrBUm.jpg]
Το πρωτο νινι εσκασε μυτη Big Grin ψεκασα αμεσως μετα με εμφιαλωμενο νερακι γτ διψουσε,
αυτο ειναι το purple Haze G13
Απάντηση
(11-03-2019, 08:56 PM)vampirion Έγραψε: [Εικόνα: vzltrBUm.jpg]
Το πρωτο νινι εσκασε μυτη Big Grin  ψεκασα αμεσως μετα με εμφιαλωμενο νερακι γτ διψουσε,
αυτο ειναι το purple Haze G13

Ωραίο συναίσθημα
Απάντηση
λοιπον σχεδον ολα μου τα φυτακια σκασανε, κ τα 3 που βγηκαν εχουν καποιο μικρο προβλημα[Εικόνα: wuDgkx7m.jpg][Εικόνα: uE0AEokm.jpg][Εικόνα: N81zm8Jm.jpg] το πρωτο το euphoria δεν εχει πεταξει το τσοφλι απο το σπορι ακομα, το cbd kush ειναι καπως leggy, σε αντιθεση με το haze που εχει μεινει στουμπος κ μικρος θερμοκρασια 21-23c ,υγρασια 50-55% περιμενω τις παρατηρησεις σας παιδες Smoke17
Απάντηση
και τα 3 στουμποι ειναι ,ανεβασε λιγο φωτα , αυτό με το τσόφλιθα παρει λιγο ενεργεια
απο το φως ,θα βγαλει λιγη πρασιναδα απο τα πλαινά και θα τα καταφερει ,αν οχι θα το βοηθήσεις αλλα δωστου χρόνο
Υπ΄΄οψιν πως και το cob δεν ριχνει εντελως ομοιόμορφα το φως σε καποιες γωνιες πεφτει περισσότερο ;p
Αντε με το καλο
Απάντηση
μια βδομαδα εκλεισε για τα φυτακια, ποτιστηκαν μονο μια φορα πριν δυο ημερες με 0.5ml rootbastic της atami σε πεχαρισμενο εμφιαλωμενο νερο 6,6Ph
επισης ψεκαζω κ με διαλλυμα kelp συνηθως μια φορα τη μερα, φωτα πλεον σε 20/4 σε μια αποσταση γυρω στους 45 ποντους απο τα φυτα, θερμοκρασια:25c με ανοιχτα φωτα, 22 με κλειστα, υγρασια δεν μπορω να ανεβασω πολυ λογω του οτι δεν εχω υγραντηρα, βαζοντας ενα βρεγμενο t shirt μεσα στη τεντα ειδα μια ανοδο της υγρασιας απο 50% σε 55-58% περιπου, not bad for improvising Big Grin ,
Γενικες εντυπωσεις ειναι πως εκτος του cbd kush Sensi τα υπολοιπα φυτακια δειχνουν να εχουν μεινει πισω, δειτε τι εννοω
Εuphoria
[Εικόνα: aS5YCaGm.jpg]
Bubba kush
[Εικόνα: h0F8SNvm.jpg]
purple haze
[Εικόνα: oHnDzwMm.jpg]
κ δειτε το cbd kush
[Εικόνα: ezxlTNbm.jpg]
αν κ αρκετα πιο μεγαλο απο τα αλλα ειναι λιγο σαν μαρουλοφυλλο, κ σαν να αρπαξε λιγο η λαμπα εκει στα πρωτα φυλλαρακια
δεν ξερω γτ εχει ξεφυγει τοσο αυτο, πιθανολογω λογω χρησης διαφορετικου χωματος σε αυτο,
αν ηξερα θα εβαζα το ιδιο soil κ στα υπολοιπα, περιμενω τις οποιες παρατηρησεις
Απάντηση
Καθε ποτε ποτίζεις ,το μισο μικρό δαχτυλακι σου ,όταν τσεκαρεις βγαίνει εντελως στεγνό ;
Απάντηση
Αναφερωνται ολα στην αρχη του ποστ, νερακι δεν εριξα πολυ γυρω στα 50-70ml παρατηρω επισης πως η υγρασια στο μεγαλουτσικο δεν φευγει ευκολα, παρατηρησα επισης κ κιτρινιλα στα δυο νεογιλα εσωτερικα φυλλαρακια, δειτε τι εννοω
[Εικόνα: dJ95siXm.jpg]

επισης παρατηρω πως ειναι καπως leggy, καμμια σχεση με τα αλλα που μειναν χαμηλα
νομιζω πως το παραποτισα, τι κανουμε σε αυτη τη περιπτωση εκτος απο το να περιμενουμε
να στεγνωσει?
[Εικόνα: W6hLjbDm.jpg]
Απάντηση
(11-09-2019, 05:02 PM)vampirion Έγραψε: Αναφερωνται ολα στην αρχη του ποστ, νερακι δεν εριξα πολυ γυρω στα 50-70ml  παρατηρω επισης πως η υγρασια στο μεγαλουτσικο δεν φευγει ευκολα, παρατηρησα επισης κ κιτρινιλα 
[Εικόνα: W6hLjbDm.jpg]

Δεν συνέβη σήμερα .
Αυτό που βλεπουμε πχ στα φύλλα και παρατηρώντας στην αναπτυξη εχουν ΠΑΝΤΑ συμβεί πριν μερες .

Τα φυτα προσαρμόζονται ,αλλα οχι τόσο γρήγορα οσο θέλουμε .

Τωρα εχουν μπει μαλλον σε survival mode και βρισκουν φαγητο απο τα ιδια τους τα φυλλα .

Προσωρινα εχε υπ'όψιν οτι μπορει να χειροτερεψουν .

Είχες πολυ χαμηλο ph και σε αυτό είχαν συνηθίσει .
Εβρισκαν κ λιγο φαγητό παρα το χαμηλο ph ,γιατι ήταν λιγες οι αναγκες τους .
Τωρα εχουν μεγαλύτερες αναγκες και δε φτάνει αυτό που βρισκουν στο ευρος του ph εδάφους (που ειναι ακόμα χαμηλο για αυτά)

Για να αλλαξει το ph στο χωμα και να κανει buffer πρεπει επισης να περασουν καποιες μερες ,
ωστε να συνηθίσουν τα μικροβια την αλλαγη ,το ph των ινών του υποστρώματος κλπ .

Επρεπε με τη μια να το ανεβασεις στο 6.8 ,καθε χαμηλότερο σταθεροποεί το έδαφος σε χαμηλοτερο ph 

Ο χειρότερος συμβουλος εδω ειναι ο πανικός ,ισως για αυτό να ποτισες παραπανω .

Παιρνεις ενα μολύβι ,το ψεκαζεις με οινοπνευμα να αποστειρωθει και αν δεν ειναι 99,9% ,αυτό το ξεπλένεις μετα με νερο .
κανεις πολλες τρυπουλες στην επιφανεια του υποστρώματοςνα μπορει να παιρνει αερα σε μεγαλύτερο βάθος και παραλληλα να εξατμίζεται το νερο .
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)