Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
white widow autofem
γεια στο forum.η πρωτη προσπαθεια ξεκινησε με ενα white dwarf autofem.99 τα 100 αποτυχια,λιγο φως,πολυ νερο και φαι και κατεληξα με 5 γαρα,δεν ηταν ασχημα σε ποιοτητα,κατι ειναι και αυτο Smile ξεκινησα λοιπον στα καπακια με white widow auto fem,ενα φυτο,ειμαι στην 1 μερα τησ 5ης εβδομαδας.το φυτο ειναι 40 cm,σε απλο φυτοχωμα με τυρφη και περλιτη,3 λαμπες cfl 2x25 watt 6400k και 1 2700k 25 watt,συντομα θα μπουν αλλες 3 1ψυχρη 2 ζεστες,λιπασματα(οργανικο χουμο υδατοδιαλυτο και 20-20-20 +αζωτο και φωσφοροκαλιο υδατοδιαλυτα και αυτα)χωμα και λιπασματα τα εχει δωσει φιλος γεωπονος και δεν ξερω μαρκες.μεχρι τωρα το φθτο ειναι υγιεστατο,χωρισ σημαδια καψιματος η υπερβολικου ποτισματος,εμαθα (απο το πρωτο).οι αποστασεις αναμεσα στα γονατα ειναι στα 5 cm,φωτο δεν μπορω να ανεβασω.τι να περιμενω απο αποδοσεις,περιπου σε τι υψος θα φτασει και αν χρειαζομαι και αλλο φως;επισης να αναφερω οτι το εχω σε χαρτοκουτι 70χ70χ50(70 υψος) ντυμενο με αλουμινοχαρτο εσωτερικα(πατεντες),θερμοκρασιες 25-30,υγρασια 55-70 περιπου και εχω ριξει 1 φορα χουμο 1 φορα 20-20-20 και 1 φορα χουμο,20-20-20+φωσφοροκαλιο σε πολυ μικρες ποσοτητες.οργανα μετρησεων δεν υπαρχουν οποτε παω βλεποντας πως αντιδρα το φυτο.ωρες φωτος 19-5 απο την 5η μερα.εχω διαβασει σχεδον ολες τις δημοσιευσεισ τοθ forum ωστε να μην επαναλαβω τα ιδια λαθη ελπιζω να παει καλα.ο σπορος ειναι απο white label και το φυτο σε σταδιο προανθισης με 8 πλαινα κλαδια+τον κεντρικο κορμο χωρις να εχει εφαρμοστει καποια τεχνικη και οπως φαινεται θα γινουν ολα φουντες.αν μπορει καποιος να μου πει την αποψη του,ευχαριστω.πoλυ καλη δουλεια το forum,keep up the good work Smile
Απάντηση

ads by gr420info

Γεια σου esentis καλη συνεχεια να εχεις καταρχην,αλλα απο τα λαθη σου μαλλον δεν εμαθες και πολλα.Λοιπον αν θες καλυτερη αποδοση σιγουρα πρεπει να χρησιμοποιησεις λιπασματα που ειναι πιο εξειδικευμενα για την κανναβη,γιατι αυτα που βαζεις δεν θα σου δωσουν τα μεγιστα που θα μπορουσε να σου δωσει το φυτο.Για τις αποδοσεις και το υψος δες τα στοιχεια που δινει η seedbank.Τωρα για τα φωτα που εχεις ειναι καλα για αρχη αλλα μην περιμενεις και πολλα απο cfl.Συνεχισε και στο μελλον οργανωσου καλυτερα για να ερθουν και η αποδοσεις.
Απάντηση
Ευχαριστώ για τις συμβουλές και την απάντηση. Τα λιπάσματα είναι για αυτή την δουλειά σύμφωνα με το φίλο, θα δείξει. Η εταιρεία δίνει μέχρι 1.20 ύψος και έως 150g ανά φυτό. Το ύψος μπορεί να το πιάσω, αν δώσει και καμιά 30ρια g θα είναι καλά. Αν μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες κάποια στιγμή. Και πάλι ευχαριστώ.
Απάντηση
Πάντως έχω δει βίντεο με CFL και είχε καλά αποτελέσματα.προσπαθώ να μοιραζω το φως σε όλο το φυτό, επίσης διάβασα ότι για ένα φυτό φτάνουν 100 με 150 watt
Απάντηση
O φιλος μαλλον δεν ξερει η του ειπες οτι ειναι για ντοματες και σου εδωσε αυτο το λιπασμα.Οχι οτι θα παθει κατι το φυτο αλλα μην περιμενεις μεγαλες αποδοσεις.Τωρα για το φως μπες και διαβασε μεσα στο σαιτ γιατι δεν ειναι μονο τα watt που χρειαζεται το φυτο θελει και αλλα απο το φως.
Απάντηση
Με το καλό Smile Βάλε μας και καμιά φωτογραφία από το χώρο/φυτά να πούμε άποψη που θέλεις. Στα γραπτά τι να σου πω, καλά τα γράφεις Big Grin
Απάντηση
Το φιλαράκι είναι γεωπόνος και ξέρει τι παίζει, μακάρι να κάνουν δουλειά. Μόλις μπορέσω θα ανεβάσω φωτογραφίες, άμα μάθω να τις περνάω από κινητό σε pc Smile
Απάντηση
Blues ωραία φυτά βγάζεις, και οι υπόλοιποι για να μην αδικήσω κανέναν
Απάντηση
Δεν κανουν τα ράσα τον παπά, με απλά πράγματα μπορούν να γίνουν παπάδες οχι αστεία! Γνώσεις θέλει...
Μπορεί να υπάρξει καλλιέργεια και χωρίς ΑΝ! Tongue
Πάντως μπράβο για την επιμονή ακόμα και χωρίς εργαλεία για αρχή!!
Γενικά μετά το Power Plant απο White label που δοκίμασα την συμπαθησα την εταιρεία.
Από αποδόσεις όπως τα λες πανω-κάτω, σου εύχομαι καλές σοδιές!
SkullnBones
Απάντηση
γεια σε ολους.μια ενιμερωση για το grow αρκετα καλα θα ελεγα με τα μεσα που εχω,ειμαι στα τελειωματα,περιπου 10 με 15 μερες για να κοψω.το φυτο μεγαλωσε χωρις πολλα λιπασματα μια χαρα,ευχαριστω το forum για ολες τις γνωσεις που παρειχε,θα ηθελα μονο να κανω 2 παρατηρησεις απο την εμπειρια που ειχα απο ολο το σκηνικο ελπιζοντας να βοηθησω και εγω στην προσπαθεια που γινεται.σχετικα με το ποτισμα εβρεξα το χωμα αρκετα ωστε να ειναι ολο νοτισμενο καλα πριν μπει ο σπορος απο εκει και επειτα τα ποτισματα που χρειαζονταν ηταν αραια και με λιγο νερο ακομα και στο seedling προσεχοντας παντα να μη λασπωνει το χωμα(ποτιζα χωρις να τρεχει νερο απο τον πατο και εχω κανει ενα flush πριν μερικες μερες).δευτερη παρατηρηση (black aphides)κοινως μελιγκρα.συγκεκριμενα μελιγκρα που τρωει τη ριζα.τις ειδα εδω και ενα μηνα περιπου και τωρα βλεπω τα συμπτωματα
μοιαζει σαν ελλειψη ασβεστιου μαγνησιου και φωσφορου.αποφασισα να μην χρησιμοποιησω τιποτα εκτος απο κολλητικες ταινιες(κανουν λιγο δουλεια) ευτυχως δεν ανεβαινουν στο φυτο.οι παπαδες και τα φυλλα ειναι καθαρα.αν κολλησεις το συγκεκριμενο ειδος νωρις στην αναπτυξη καλυτερα πετα το συμφωνα με αυτα που εχω διαβασει,στην ανθοφορια θα προλαβεις να τελειωσεις με μειωμενο yield κατα λιγο.
τα φαρμακα δεν το πιανουν ευκολα και επιπλεον στρεσαρεται το φυτο ειδικα αν ειναι αυτοματο.παντα συμφωνα με αυτα που διαβασα διαφορες λυσεις ειναι το fush με ζεστο νερο,το οξυζενε(H2O2) διαλυμενο σε νερο,διαφορα βακτηρια που σκοτωνουν τισ νυμφες οπως ο βακιλλος.επισης τους αρεσει η υγρασια και λογω του οτι προσβαλουν τη ριζα ειναι δυσκολη η αντιμετωπιση ακομα και με φαρμακα διοτι βλαπτουν το φυτο.
ευχαριστω και παλι.φωτο στα τελειωματα πριν και μετα το κοψιμο Big Grin
Απάντηση
επιασα μουχλα στον κεντρικο παπα εχει κανεις να προτεινει κατι.εψαξα τα υπολοιπα και οτι ηταν καθαρο μπηκε σε βαζο.κινδυνευουν και τα υπολοιπα?
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)