Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Προβλημα στο φυτο; δεν σηκωνονται τα φυλα
Οπως θα δειτε και στο φοτο δεν ειναι ορθια τα φυλα η πηκιλια ειναι pineapple express 
 Υγρασια σταθερα 50%-55% και βαθμοι 22-27

[Εικόνα: L47gI7Ym.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Δεν εχουν καποια σημαδια τα φυλλα αν και βλεπω τις ακρες λιγο τσιμπημενες προς τα πανω ,η φωτο σου δε βοηθάει για λεπτομερειες .
Αν μπορεις στείλε κοντινες απο την κορυφη και απο λιγα αλλα σημεια .
Επειδη βλεπω βρεγμένο το υποστρωμα υποθετω οτι μαλλον επεσε αρκετό νερο και οι γλαστρες σου ειναι πλαστικες χωρις εισοδους αερα στη ριζα .
Μπορεις προληπτικά να αποστειρωσεις με οινοπνευμα ενα μολύβι και να κανεις μικρες τρυπουλες στο υποστρωμα 2 εκατοστών για να παρει το γρηγορότερο λιγο οξυγόνο
Βαλε εναν ανεμιστήρα να χτυπαει τις επιφανειες του υποστρώματος και οχι το ταλαιπωρημενο λουλουδι όπως το βλεπω, αν θες μετακινησε το και σε μια γωνια να παιρνει λιγότερο φως μεχρι να συνελθει
Απάντηση
[Εικόνα: bPRheW0m.jpg]1mKKgi.jpg][Εικόνα: T1mKKgim.jpg][/url][Εικόνα: BQVsaZym.jpg][Εικόνα: 215zy2rm.jpg]
Απάντηση
σηκωσε τα φωτα και βαλε εναν ανεμιστήρα να φυσαει πανω απο τις γλαστρες
Απάντηση
Καλά πάνε. Και μάλλον επειδή τα είδες οτι πάνε καλά λες δεν δίνω λίγες πιέσεις με το λίπασμα...
Και τόσο πολύ δεν θέλει. Κόψε τα πολλά αζωτα, κυρίως λίπασμα ανθοφορίας και με μέτρο.
SkullnBones
Απάντηση
Πότισμα;
Μήπως ρίχνεις πολύ;
Απάντηση
Παιδια βαζω ενα 5αλιτρο ποτηστιρι 3 γλαστρες ειναι πολυ;
Απάντηση
Φίλε μου πρέπει σηκώνεις γλάστρα για να δεις από το βάρος πόσο θα ποτίσεις.
Απάντηση
(11-09-2019, 11:02 PM)Luke Shapiro Έγραψε: Καλά πάνε. Και μάλλον επειδή τα είδες οτι πάνε καλά λες δεν δίνω λίγες πιέσεις με το λίπασμα...
Και τόσο πολύ δεν θέλει. Κόψε τα πολλά αζωτα, κυρίως λίπασμα ανθοφορίας και με μέτρο.

6η ευδομαδα ειμαι για λιπασμα ανθοφοριας θα βαλω το bloombastic να το βαζω απο τωρα ;

(11-10-2019, 12:09 AM)tzorge Έγραψε: Φίλε μου πρέπει σηκώνεις γλάστρα για να δεις από το βάρος πόσο θα ποτίσεις.

Αυτο δεν το ηξερα .. 40λιτρη εχω με χωμα biobizz light mix
Απάντηση
Κανείς δεν ξέρει πόσο να ποτίσεις, εξαρτάται από το strain, την ζέστη κλπ κλπ κλπ.

σαν μπούσουλα 10%-15% των λίτρων της γλάστρας ~ θες να ποτίζεις.
Απάντηση
1,5-2 λίτρα νερό στα 40 λίτρα χώμα δεν είναι τραγικό, απλά να ποτίζεις όταν χρειάζεται για να μη βαραίνει πολύ η γλάστρα. Όπως σου είπε ο Τζορτζ να σηκώνεις τη γλάστρα για να βλέπεις αν χρειάzεται...

Θέλεις να πεις οτι δεν έχεις ρίξει βασική λίπανση; Το bloombastic ειναι booster...
SkullnBones
Απάντηση
(11-10-2019, 12:16 AM)tzorge Έγραψε: Κανείς δεν ξέρει πόσο να ποτίσεις, εξαρτάται από το strain, την ζέστη κλπ κλπ κλπ.

σαν μπούσουλα 10%-15% των λίτρων της γλάστρας ~ θες να ποτίζεις.

απο την 3η εβδομαδα και μετα αρχiσα 3 ml terra leaves 3  ml rootfast
και τωρα ειμαι στο atazyme και terra max
Απάντηση
Πολύ νερό, όχι σε ποσότητα αλλά σε συχνότητα. άφηνε τα απότιστα μέχρι να χώνεις το δάκτυλο δυό πόντους στο χώμα και να μην αισθάνεσαι υγρασία.

Ελπίζω να έχεις ανοίξει και πολλές τρύπες στον πάτο της γλάστρας... σουρωτήρι κανονικό δηλαδή.
Απάντηση
(11-10-2019, 02:25 AM)mummra Έγραψε: Πολύ νερό, όχι σε ποσότητα αλλά σε συχνότητα. άφηνε τα απότιστα μέχρι να χώνεις το δάκτυλο δυό πόντους στο χώμα και να μην αισθάνεσαι υγρασία.

Ελπίζω να έχεις ανοίξει και πολλές τρύπες στον πάτο της γλάστρας... σουρωτήρι κανονικό δηλαδή.

Δεν εχω ανοιξει τρυπες ..τα αφινω να στεγνωσουν καλα
Απάντηση
Ούτε εγώ έχω τρύπες, υποθέτω την κάνει το χαλίκι αυτή τη δουλειά.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)