Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Την γνώμη σας για 1×1 τέντα πρώτη προσπάθεια
Τέντα 1×1pro box  εξαρισμος 125 ttmax garden highpro φιλτρο ανθρακα 125×400 proactiv κ αναγωγή αερα p[font=sans-serif]roFan Axial In Line Fan 125mm 20W 190m3/h [/font] φωτα led πανελ 370 W  φάσματα 2700K 3000K 4000K
Απάντηση

ads by gr420info

Τι ακριβώς φώτα θα είναι θα είναι; Εντάξει λεντ άλλα τι, ρωτάω γιατί λεντ με λεντ έχουν διαφορετική απόδοση. αν είναι λάμπες κάνε τα 450, επίσης αυτός ο εξαερισμός μπορεί να μην βγάλει δεύτερο γκρόου.. είχα τέτοιον και γω στο ξεκίνημα.
Απάντηση
Προσωπικά εχω περίπου καμια 10ρια sunnon για διαφορες χρήσεις ,
παρε αυτό για αρχή θα σου μεινει για παντα .
https://www.growmarket.gr/eksaerismos/su...3-h-detail
Στα τσάγια τα αέρινα ρίχνω κομπουχα ,μικρόβια και μαγιά και ριχνω το ph μη βγεί μπουρούχα
Απάντηση
(11-23-2019, 03:33 AM)mummra Έγραψε: Τι ακριβώς φώτα θα είναι θα είναι; Εντάξει λεντ άλλα τι, ρωτάω γιατί λεντ με λεντ έχουν διαφορετική απόδοση. αν είναι λάμπες κάνε τα 450, επίσης αυτός ο εξαερισμός μπορεί να μην βγάλει δεύτερο γκρόου.. είχα τέτοιον και γω στο ξεκίνημα.
είναι λάμπες Ε27
Απάντηση
(11-23-2019, 04:54 AM)alani_92 Έγραψε:
(11-23-2019, 03:33 AM)mummra Έγραψε: Τι ακριβώς φώτα θα είναι θα είναι; Εντάξει λεντ άλλα τι, ρωτάω γιατί λεντ με λεντ έχουν διαφορετική απόδοση. αν είναι λάμπες κάνε τα 450, επίσης αυτός ο εξαερισμός μπορεί να μην βγάλει δεύτερο γκρόου.. είχα τέτοιον και γω στο ξεκίνημα.
είναι λάμπες Ε27

Φτιάξε το πανελάκι για 450W, τα υλικά είναι φθηνά, δεν είναι ανάγκη να πάρεις όλες τις λάμπες αμέσως και σε ένα - ενάμισι μήνα που θα θες το πολύ φως συμπληρώνεις.
Απάντηση
(11-23-2019, 09:24 AM)mummra Έγραψε:
(11-23-2019, 04:54 AM)alani_92 Έγραψε: είναι λάμπες Ε27

Φτιάξε το πανελάκι για 450W, τα υλικά είναι φθηνά, δεν είναι ανάγκη να πάρεις όλες τις λάμπες αμέσως  και σε ένα - ενάμισι μήνα που θα θες το πολύ φως συμπληρώνεις.
ωραια ευχαριστω ήδη έχω τα 370 W σε λάμπες Philip's κ έχω πάρει κ ενα ανεμιστήρακι θα χρειαστώ κ έναν αφυγραντηρα για να ρυθμίσω τν υγρασία σωστά?  Κ ότι άλλο μπορείτε να μ πείρε την γνωμη σας γτ πρώτη τώρα ασχολούμαι
Απάντηση
Ποτέ μου δεν έχω χρησιμοποιήσει αφυγραντήρα και ποτέ μου δεν έπιασα μούχλα, δεν ξέρω. Αν υπάρχει αρκουδίσιο στον χώρο μπορεί να κάνει τη δουλειά του αφυγραντήρα πάντως.

Δεν ξέρω τι άλλο μπορούμε να σου πούμε... το καλύτερο είναι να ανοίξεις ένα ημερολόγιο όπου θα ανεβάζεις φώτο και θα κάνεις ερωτήσεις για να παίρνεις απαντήσεις.

Ή μην ανοίξεις ημερολόγιο... μπορείς να το κάνεις και εδώ σε αυτό το νήμα.
Απάντηση
(11-23-2019, 09:48 AM)mummra Έγραψε: Ποτέ μου δεν έχω χρησιμοποιήσει αφυγραντήρα και ποτέ μου δεν έπιασα μούχλα, δεν ξέρω.  Αν υπάρχει αρκουδίσιο στον χώρο μπορεί να κάνει τη δουλειά του αφυγραντήρα πάντως.

Δεν ξέρω τι άλλο μπορούμε να σου πούμε... το καλύτερο είναι να ανοίξεις ένα ημερολόγιο όπου θα ανεβάζεις φώτο και θα κάνεις ερωτήσεις για να παίρνεις απαντήσεις.

Ή μην ανοίξεις ημερολόγιο... μπορείς να το κάνεις και εδώ σε αυτό το νήμα.
καλημερα Ευχαριστώ κ πάλι sorry για τι πολλές ερωτήσεις αλλά διάβασα ότι θέλει 70% υγρασία πως μπορώ να το πετύχω αυτό εγω οτι σας εχω γραψειωτο εχω ηδη απο υλικά φωτογραφιες δεν μπορεσα να ανεβασω το προσπάθησα το μονο που περιμενω τα σπορακια τα οποθα εχω παραγγείλει
Απάντηση
Με υγραντήρα θα πιάσεις την υγρασία, ο αφυγραντήρας κάνει το ανάποδο. Όσο για το παραπάνω η ζέστη από τις λάμπες και το καλοριφέρ σε μένα τραβάει την υγρασία και δεν χρειάζομαι αφυγραντήρα.

Μη ζητάς συγνώμη η κοινότητα γιαυτό τον λόγο είναι.
Απάντηση
(11-23-2019, 10:26 AM)mummra Έγραψε: Με υγραντήρα θα πιάσεις την υγρασία,  ο αφυγραντήρας κάνει το ανάποδο. Όσο για το παραπάνω η ζέστη από τις λάμπες και το καλοριφέρ σε μένα τραβάει την υγρασία και δεν χρειάζομαι αφυγραντήρα.

Μη ζητάς συγνώμη η κοινότητα γιαυτό τον λόγο είναι.
δλδ σε Κάτι τέτοιο https://www.growmarket.gr/ugrantires-afu...4lt-detail
Απάντηση
[Εικόνα: z1RDOQ.jpg][Εικόνα: quYWct.jpg][Εικόνα: p7oojT.jpg][Εικόνα: FX5JIh.jpg]
Απάντηση
Ναι, εγώ έχω αυτόν: https://astirgrows.com/el/igrantiras-ult...-4000-1385
Απάντηση
(11-23-2019, 06:31 PM)mummra Έγραψε: Ναι, εγώ έχω αυτόν: https://astirgrows.com/el/igrantiras-ult...-4000-1385
  ωραία Ευχαριστώ κ πάλι σιγά σιγά μπενω στο νόημα απλώς είναι αρχή κ κάθε αρχή κ δύσκολη κ μ πόσα watt  Καλό είναι να ξεκινήσω  κ σιγά σιγά να τα ανεβάζω κ υψως  θα πρέπει να τα βάλω τώρα στην αρχή

(11-23-2019, 06:54 PM)alani_92 Έγραψε:
(11-23-2019, 06:31 PM)mummra Έγραψε: Ναι, εγώ έχω αυτόν: https://astirgrows.com/el/igrantiras-ult...-4000-1385
  ωραία Ευχαριστώ κ πάλι σιγά σιγά μπενω στο νόημα απλώς είναι αρχή κ κάθε αρχή κ δύσκολη κ μ πόσα watt  Καλό είναι να ξεκινήσω  κ σιγά σιγά να τα ανεβάζω κ υψως  θα πρέπει να τα βάλω τώρα στην αρχή
Η τέντα αξίζει ρε παιδιά γτ ήρθε ένας φίλος και μου λέει ότι είναι ψεύτικη..
Απάντηση
Σου πρότεινε καμία όμως ή έτσι να έχουμε να λέμε?
Σορυ κιολας
Απάντηση
(11-23-2019, 08:03 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Σου πρότεινε καμία όμως ή έτσι να έχουμε να λέμε?
Σορυ κιολας
light house είναι πάρα πολύ καλή αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμη κ γενικά μ είπε ότι εξοπλισμό έχω πάρει ότι είναι μούφα για αυτό κ ρώτησα ν μ πείρε γνωμη γτ πρώτη φορά ξεκινάω
Απάντηση
Δεν τις ξέρω αλλά τα λεφτά της θα τα βγάλει
Κι εγω την πιο φτηνη 60αρα της αγοράς πήρα και ειναι αξιοπρεπής
Ε,οταν κατασταλάξεις τι σου ταιριάζει παίρνεις τα καλύτερα να τα έχεις
Απάντηση
Κ εγώ αυτό πιστεύω κ στο τηλ που μ πήραν από το μαγαζί αυτά μ πρώτηναν τώρα περιμένοντας τα σποράκια για να ξεκινήσω μ το καλο .. με πόσα watt να ξεκινήσω κ ότι άλλο έχετε να μ προτείνετε δεκτό να ακούσω γνώμες Ευχαριστώ
Απάντηση
Ωραιο πανελ έφτιαξες
Με τα φωτα γουστα είναι
Εμένα μ αρέσει να βαζω μια λάμπα πανω απο καθε φυτό
Αλλοι,ονοματα δεν λεμε,κοπανανε 440 βατ
Το κ

Αν ηταν καλοκαίρι,θα έλεγα να ανοίξεις εξτρα τρύπες στο πανελ να φεύγει η ζέστη
Απάντηση
(11-23-2019, 08:49 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Ωραιο πανελ έφτιαξες
Με τα φωτα γουστα είναι
Εμένα μ αρέσει να βαζω μια λάμπα πανω απο καθε φυτό
Αλλοι,ονοματα δεν λεμε,κοπανανε 440 βατ
Το κ

Αν ηταν καλοκαίρι,θα έλεγα να ανοίξεις εξτρα τρύπες στο πανελ να φεύγει η ζέστη
ευχαριστώ φίλε μ να σε καλά αυτό μ το είπε κ άλλος που το είδε δλδ λες να τ καν κάποιες τρύπες έξτρα? ότι άλλο έχετε να προτείνετε δεκτή.. ο εξαερισμός θα μπει μεσα?
Απάντηση
Στην τέντα θέλεις δύο συνθήκες.
  • 1. Να μην έχει διαρροές φωτός (δε θέλουμε τις εισροές ) , γιατί υπάρχει κίνδυνος ερμαφροδιτισμού κατά την ανθοφορία , δηλαδή να βγάλει μπανάνες με γύρη , να γκαστρώσει τον εαυτό του και να τελειώσει με φουλ σπόρια.....
  • 2. Να έχει δυνατό , βαρύ σκελετό , να αντέχει ότι θα κρεμάσεις εσύ από πάνω...

Αλλά τέντα είναι όπως καταλαβαίνεις θα ανοίξουν οι ραφές με τον καιρό, δεν είναι αθάνατη..

Smile
Απάντηση
Οι περισσότεροι μεσα τον έχουν
Επίσης ενα σπορείο,αυτα με το διαφανο καπακι,βοηθανε πολυ τις πρώτες μέρες
Αν κάνει κρυο του βαζεις μια πετσέτα βρεγμένη με ζεστό νερό και το ανανεώνεις οταν κρυώνει
Απάντηση
(11-23-2019, 09:00 PM)Dacapo Έγραψε:
Στην τέντα θέλεις δύο συνθήκες.
  • 1. Να μην έχει διαρροές φωτός (δε θέλουμε τις εισροές ) , γιατί υπάρχει κίνδυνος ερμαφροδιτισμού κατά την ανθοφορία , δηλαδή να βγάλει μπανάνες με γύρη , να γκαστρώσει τον εαυτό του και να τελειώσει με φουλ σπόρια.....
  • 2. Να έχει δυνατό , βαρύ σκελετό , να αντέχει ότι θα κρεμάσεις εσύ από πάνω...

Αλλά τέντα είναι όπως καταλαβαίνεις θα ανοίξουν οι ραφές με τον καιρό, δεν είναι αθάνατη..

Smile
  την δουλειά μ θα την κάνω πιστεύω να μη έχω προβλήματα απ αυτήν τν άποψη... κάτι άλλο να πρέπει να προσέξω από υλικά πιστεύω πως είμε εντάξει ένα θερμόυγρασιομετρο χρειάζομαι
Απάντηση
Παρε και ενα μικροσκόπιο
Εγω μεχρι να το μαθω είχαν γίνει τα φυτα :-D
Με το καλό
Απάντηση
(11-23-2019, 09:22 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Παρε και ενα μικροσκόπιο
Εγω μεχρι να το μαθω είχαν γίνει τα φυτα :-D
Με το καλό
Ευχαριστώ φίλε μ Μόλις το στήσω όλο κομπλέ  κ βάλω κ τα σποράκια θα ανεβάσω κ πάλι φωτογραφίες για ν μ βοηθάτε κ εσείς εδώ
Απάντηση
Παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας για τις λάμπες Μ ε27 led Philip's η οποίες είναι 6 λάμπες 12.5W 3000Κ (1521 lumen) 2 -35W 3000K (3700 lumen) 8 -2700K 20W (2452 lumen) 1-4000K 42W (5000 lumen) 3-12.5W (1521 lumen) συνολικά τα watt που βγάζω είναι 387,5
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)