Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Led προβολεας
Καλημερα παιδια. Εχω ενα NL σε pc grow το αφησα 3βδομαδες αναπτυξη και σημερα ειδα φυλο μετα απο 2 βδομαδες σε 12-12... σιγα σιγα λεω να του βαλω ενα λεντ προβολεα που εχω 50watt 2800κ 4250lumens θα κανει δουλεια?

[Εικόνα: KmUwUn4m.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Ε την βάζεις και κοιτας ποση ζεστη βγάζει,εν πρώτοις
Αυτοι που εινα σαν πανελακι η σαν κομπ?
Ωραίο φυτό
Απάντηση
Ειναι πανελακι φαση. Στην αρχη ειχα θεμα με θερμοκρασιες αλλα τωρα π μπηκαν τα κρυα εχω 25°c με λαμπες ε27

Φιλε αλφρο αν θυμαμε καλα σε καποιο νημα σου ειχα δει ενα diy panel με λεντ strips, ξερεις που θα βρω τετοια απο ελλαντα?
Απάντηση
Το πιο κοντινο ειναι τα φωτα του αστήρ
Το ίδιο ουσιαστικά συν ψυκτρα
Απάντηση
Οκ ευχαριστω
Απάντηση
Συν κανα 10€ τα εργατικά του NL ποιος τα φτιάχνει δεν ξέρω
Απάντηση
(11-24-2019, 03:15 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Συν κανα 10€ τα εργατικά του NL ποιος τα φτιάχνει δεν ξέρω

Δεν σε πιασα :p
Απάντηση
Τα ειχα υπολογίσει κάποτε ποσο βγαίνει να το κάνεις μόνος σου
Αν υπολογισεις και την ψυκτρα που έκανε 25_30 δεν θυμάμαι μου έβγαινε κανα 10ρικο φτηνότερα
Τσ τσ τσ εχουν πλουτισει λέμε
Απάντηση
Να ταν μονο 10€ η διαφορα...
Απάντηση
Αν βαλεις σωστους οδηγους κ ψυκτρα ετσι ειναι. Κ αν κατι δεν παει καλα το πας πισω κ τα παιδια θα κανουν το καλυτερο. Αλλιως αντε βγαλε ακρη
Απάντηση
(11-24-2019, 04:08 PM)chr25 Έγραψε: Να ταν μονο 10€ η διαφορα...
Απ ότι είχα υπολογίσει κάποτε, μπορεί να είναι και μικρότερο το κέρδος τους, εκτός και αν έχουν καλύτερες τιμές λόγο ποσότητας. Τα υλικά που χρησιμοποιούν είναι από τα καλύτερα της αγοράς. 
Φιλικά πάντα μιλώντας λόγω του ότι είχα προσπαθήσει να το φτιάξω κ γω... Smile
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
Όταν αγοράζεις υλικά σε μεγάλη ποσότητα έχουν άλλη τιμή. Πιο φθηνή, αυτό λέγεται χοντρική. Δεν χρησιμοποιούν χειρότερα υλικά.
Αλλά και πάλι μην φανταστείς κανένα τρομερό κέρδος.
Απάντηση
Παιδιά τι συγκρίνετε;
Προβολάκι της σειράς με λάμπα state of the art.. Με υπερδιπλάσια απόδοση και 8πλάσιο χρόνο ζωής.

Μη σας νοιάζει τι κερδίζουν, κοιτάξτε τι κερδίζει ο κάτοχος..
Απάντηση
Μίλησα για ακριβώς τα ίδια υλικά, 
και εμένα για 1 κομμάτι που έψαχνα να αγοράσω και να φτιάξω, κατάλαβα ότι δεν αξίζει να τραβηχτω. 
Πληρώνεις τον άνθρωπο που στην τελική κιόλας το έφτιαξε και αφιέρωσε χρόνο για να πετύχει έτσι. 
Από όσους έχω μιλήσει που να έχουν τέτοια φώτα κάνεις μα κανείς δεν είχε παράπονο οπότε μήπως δεν είναι και ηθικά σωστό να το φτιάξουμε μόνοι μας?
Και στην τελική αυτό που είπε ο Κροκόδειλας. Να κοιτάξουμε αυτό που κερδίζουμε εμείς όχι αυτό που κερδίζει ο άλλος.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
Καλα ντε μην τονε φάμε κιόλας
Την συνολική διαφορά θα εννοεί
Μπορεί να μην θέλει ψυκτρα γαιδουρι ο άνθρωπος
Κι εγω δεν ψωνιζω απο αστήρ,ετσι για ηθικη ανταμοιβη το ειπα,το καλο να λέγεται
Βασικά αλλης νοοτροπίας ειμαι,δεν θέλω να ζήσουν τα φώτα παραπανω απο μένα
..
Λοιπόν,ολος τυχαίως,ειδα κατι μπαρες bridgelux εψές,ledfury.be
Καλες φαίνονται
Αμα κοτσαρεις 5 σε τίποτε καρε αλουμινίου,οδηγός κλπ,βγαίνει κανα 50αρι για 30κατι βατ
Αν πάρει κανείς να μας πει θερμοκρασιες,προς το παρον δεν υπάρχει φράγκο
Απάντηση
Οι θερμοκρασίες είναι ανάλογες του έργου που παράγεται (watt) δεν μπορείς να έχεις λιγότερες... αυτό που κάνει η ψύκτρα είναι να τραβάει την θερμοκρασία μακρυά από την εστία, δηλαδή το led για να του δώσει παραπάνω ζωή.

Η θερμοκρασία μέσα στο γκρόου θα υπάρχει και εσύ, εγώ, ο άλλος θα πρέπει να την κατευθύνουμε στην έξοδο. Όπως πχ κάνει το cool tube στις hps...
Απάντηση
Είναι περίπου έτσι @mummra. Δύο συσκευές (κινητήρες, λάμπες κτλπ) με διαφορετικό βαθμό απόδοσης θα παράγουν ίδιο έργο με διαφορετική κατανάλωση ή διαφορετικό έργο με ίδια κατανάλωση.
Από ένα σημείο και μετά μπαίνει σε φαύλο κύκλο, γιατί η υψηλή θερμοκρασία αυτή καθ' αυτή του ρ.ιχνει το βαθμό απόδοσης και το αναγκάζει να βγάζει ακόμα περισσότερη θερμότητα.
Απάντηση
Σκέφτομαι σοβαρά να παρω ενα σώμα καλοριφέρ,να το γεμισω νερο και ενα μοτερακι να ανακυκλώνεται
Απάντηση
(11-25-2019, 04:28 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Σκέφτομαι σοβαρά να παρω ενα σώμα καλοριφέρ,να το γεμισω νερο και ενα μοτερακι να ανακυκλώνεται

Χωρίς πλάκα έτσι λειτουργεί η υδρόψυξη στους επεξεργαστές των PC, Εσύ πας για το τερπνόν μετά του ωφελίμου αλλά δεν νομίζω να ζεσταθείς έτσι.
Big Grin

(11-25-2019, 04:02 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Είναι περίπου έτσι @mummra. Δύο συσκευές (κινητήρες, λάμπες κτλπ) με διαφορετικό βαθμό απόδοσης θα παράγουν ίδιο έργο με διαφορετική κατανάλωση ή διαφορετικό έργο με ίδια κατανάλωση.
Από ένα σημείο και μετά μπαίνει σε φαύλο κύκλο, γιατί η υψηλή θερμοκρασία αυτή καθ' αυτή του ρ.ιχνει το βαθμό απόδοσης και το αναγκάζει να βγάζει ακόμα περισσότερη θερμότητα.

Για αυτό ντο λόγο υπάρχει ο σχεδιασμός των φωτιστικών που πουλάνε, αυτοί που ξέρουν να τα φτιάχνουν φυσικά. Να πάρω μια ψύκτρα εγώ και να βάλω λεντ επάνω στο κουτουρού μπορεί να το πετύχω μπορεί και όχι..
Απάντηση
(11-25-2019, 11:31 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Κι εγω δεν ψωνιζω απο αστήρ,ετσι για ηθικη ανταμοιβη το ειπα,το καλο να λέγεται
......

Αμα κοτσαρεις 5 σε τίποτε καρε αλουμινίου,οδηγός κλπ,βγαίνει κανα 50αρι για 30κατι βατ

Σαν πελάτης ούτε εγώ προτίμησα αστήρ, για διάφορους λόγους, αλλά σαν μηχανικός τους βγάζω το καπέλο.

....

Δεν είναι καλή τιμή.. τόσο ανά βάτ κοστίζει το HLG πάρτο - βάλτο.

(11-25-2019, 04:28 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Σκέφτομαι σοβαρά να παρω ενα σώμα καλοριφέρ,να το γεμισω νερο και ενα μοτερακι να ανακυκλώνεται

Αν το σκέφτεσαι όντως σοβαρά και δεν τρολάρεις, δες ψυγείο από μηχανάκι - αυτοκίνητο.
Έχει πολύ μεγαλύτερη ικανότητα ανταλλαγής θερμοκρασίας με το περιβάλλον.
Αν το νερό ζεσταίνεται ίσως δε χρειάζεσαι καν μοτέρ.

mummra ' Έγραψε: Για αυτό ντο λόγο υπάρχει ο σχεδιασμός των φωτιστικών που πουλάνε, αυτοί που ξέρουν να τα φτιάχνουν φυσικά.  Να πάρω μια ψύκτρα εγώ και να βάλω λεντ επάνω στο κουτουρού μπορεί να το πετύχω μπορεί και όχι..

Αν κάποιος χωρίς γνώση θέλει οπωσδήποτε να το κάνει, η γνώμη μου είναι πρέπει να υπερδιαστασιολογήσει την ψύκτρα. Έτσι θα χρεωθεί μόνο το επιπλέον κόστος του αλουμινίου, τουλάχιστον θα δουλεύει σωστά η λάμπα.
Το αλουμίνιο έτσι κι αλλιώς δε χαλάει, μαζί του θα το πάρει. Που λέει ο λόγος.
Απάντηση
Αν κάποιος χωρίς γνώση θέλει οπωσδήποτε να το κάνει, η γνώμη μου είναι πρέπει να υπερδιαστασιολογήσει την ψύκτρα. Έτσι θα χρεωθεί μόνο το επιπλέον κόστος του αλουμινίου, τουλάχιστον θα δουλεύει σωστά η λάμπα.
Το αλουμίνιο έτσι κι αλλιώς δε χαλάει, μαζί του θα το πάρει. Που λέει ο λόγος.
[/quote]

Κατι τετοιο ηθελα να κανω εγω.. σε μια αλουμινενια πλακα να βαλω λεντ στριπς και μια ψυκτρα με παστα για επεξεργαστες αλλα δεν ξερω αν θα πετυχει, ειμαι κ ασχετος. Μπορει να μην ειναι σαν τα ετοιμα φωτιστικα αλλα σχεση με το κοστος ειναι value for money που λενε, πιστευω

Μια κοινη ψυκτρα για επεξεργαστες θα κανει? Αλλα εχουν μικρη επιφανει αυτες.. δεν θα καλυπτει ολοι την πλκα αλουμινου
Απάντηση
Αν έχεις και ψύκτρα και τα στριπς, την πλάκα τι την θες;

Ή ψύκτρα πρέπει να είναι μεγάλη.υτερη από την πηγή θερμότητας. Να την υπερκαλύπτει. Ο επεξεργαστής δουλεύει σε θερμοκρασίες που δεν πιάνεται με γυμνό χέρι, η λάμπα όχι. Πολύ διαφορετικές απαιτήσεις.
Απάντηση
(11-25-2019, 11:31 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Καλα ντε μην τονε φάμε κιόλας
Την συνολική διαφορά θα εννοεί
Μπορεί να μην θέλει ψυκτρα γαιδουρι ο άνθρωπος
Κι εγω δεν ψωνιζω απο αστήρ,ετσι για ηθικη ανταμοιβη το ειπα,το καλο να λέγεται
..
Λοιπόν,ολος τυχαίως,ειδα κατι μπαρες bridgelux εψές,ledfury.be
Καλες φαίνονται
Αν πάρει κανείς να μας πει θερμοκρασιες,προς το παρον δεν υπάρχει φράγκο

30e μεταφορικά  το ελάχιστο..
Απάντηση
(11-26-2019, 06:13 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Αν έχεις και ψύκτρα και τα στριπς, την πλάκα τι την θες;

Ή ψύκτρα πρέπει να είναι μεγάλη.υτερη από την πηγή θερμότητας. Να την υπερκαλύπτει. Ο επεξεργαστής δουλεύει σε θερμοκρασίες που δεν πιάνεται με γυμνό χέρι, η λάμπα όχι. Πολύ διαφορετικές απαιτήσεις.

Σωστα ναι. Εχετε καμια προταση για ψυκτρα?
Απάντηση
Ε,πρέπει να βρεις τα φώτα πρώτα
Μπαφομετ,ναι,έβγαλε την οικονομικη,κριμα
Κροκο στην μιση ενταση τα υπολογισα,καλη ευκαιρία ηταν
Παντως με τα κρυα δεν πολυλενε τα στριπς
Εμένα ζαρωμενα μου είναι
Τα φυτά
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)