Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1o Παιδί (Φυτό)
Star 
Καλησπέρα στου Φίλους στην παρέα και στην κοινότητα . Σας ευχαριστω που με δετηκατε αρχικά  

Και εγώ με την σειρά μου λοιπόν είμαι έτοιμος να βάλω το πρώτο μου φυτό

Διάβασα αυτούς τους Δυο Οδηγούς απο τους φίλους εδώ και μπορώ να πω έμαθα τόσα πολλά οπου ειμαι σχεδόν έτοιμος στο μεγαλύτερο ποσοστό τους προτείνω σε οποίον είναι να ξεκινήσει σαν έμενα

1ος : https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=3926
2ος : https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=1327

Έχω μείνει με κάποιες απορίες ρε παιδιά λοιπόν και βασικά κάποια πράγματα όπου δεν τα καταλαβαίνω τόσο και επίσης θα ήθελα μια βοήθεια γενικά απο οποίον μπορεί

1η Ερώτηση : Όσο αναφορά το στάδιο τον σπόρων έχω βρει αυτό ΕΔΩ και ήθελα να σας ρωτήσω εάν πιστεύετε ότι αξίζει ?

2η Ερώτηση : Τι πιστεύετε για τους σπόρους αυτόματους ή Θηλυκά κατευθείαν τι είναι καλύτερο και πιο εύκολο για πρώτο φυτό ?

3η Ερώτηση : Σκεφτόμουν να πάρω αυτό ΕΔΩ το έτοιμο Grow Kit άπλα είδα και ότι μπορείς να φτιάξεις μόνος σου εσείς τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο ? (Προτεινετε μου κάποιο άλλο kit αμα ξέρετε )

4η Ερώτηση : Και ίσως η πιο σημαντική είναι σχετικά με το φως να πάρω αυτό με το απο πάνω kit να φτιάξω ενα μόνος μου με λαπμπες τι γνώμη εχετε ?

(Αυτο γενικα ΕΔΩ ειναι καλο να το παρω λετε 
(Πειραζει αμα δεν βγανει εξω ο εξαερισμος και ειναι μεσα στο δωματιο ? )

Σας ευχαριστω εκ τον πρότερον για το ενδιαφέρον

Υ.Γ Άμα έχετε να προτείνετε το ότι διποτε για οποία διποτε κατηγορία η στάδιο του φυτού η γενικά συμβουλές θα ήθελα πολύ να σας ακούσω. Ευχαριστώ
Απάντηση

ads by gr420info

Είδα τον τίτλο και τρόμαξα. :Ρ

Όσον αφορά την ερώτηση 1... και γω θα ήθελα να μάθω.

2. Τα αυτόματα είναι πιο δύσκολα γιατί θα πρέπει να δημιουργήσεις όσο μπορείς περισσότερο τις κατάλληλες συνθήκες και με το παραμικρό μπορεί να βγουν ερμαφρόδιτα .. τα φωτοπεριόδου σου δίνουν τον χρόνο για να τα φτάσεις εκεί που θες.

3.Ο εξαερισμός (το μοτέρ δηλαδή) αυτός μπορεί να μη βγάλει ούτε ένα γκρόου. Αλλά και πάλι αν το βγάλει το δεύτερο δεν υπάρχει περίπτωση. Είχα τέτοιον και με άφησε στα μισά και έτρεχα... ευτυχώς που ήταν καθημερινή και ήταν ανοικτά τα μαγαζιά.

4. Δεν μου αρέσει το φως.

Για το παρακάτω που γράφεις για γλάστρα δεν γνωρίζω, είχα δει όταν έκαναν τα πειράματα εδώ μέσα αλλά έλειψα για καιρό και δεν παρακολούθησα τα αποτελέσματα αν κάποιος ξέρει ας μιλήσει.

Ο εξαερισμός δεν πειράζει αν βγαίνει στο ν δωμάτιο. Βασικά εφόσον έχεις το φίλτρο γιατί οι μυρωδιές είναι ρουφιάνος.
Απάντηση
Εμένα στο 1 αυτό το σπορείο με χαλάει
Ενα χαζό με αδιαφανο καπάκι και 3 μπαταρίες για φωτισμο,μπλιαχ
Καλύτερα να επαιρνες ενα θερμαινομενο σπορείο με θερμοστατη
Ειχε κατι καλα σε προσφορά το καλοκαίρι,τώρα δεν ξερω
Το σετακι με την γλάστρα ωραίο μου φάνηκε αλλά για 60αρα τέντα δεν νομιζω να συμφέρει η να βολεύει

Να σου ζήσει
Καλη αρχη

Αυτόματα ή φωτοπεριοδου εννοείς
Fem εννοουν θηλυκοποιημενα

Αν δεν έχεις σταθερες θερμοκρασιες χειμωνιάτικα ισως και να βολευαν τα αυτόματα

Η τέντα καλη ειναι,απλα αξιοπρεπής
Αν βρεις καλύτερη στην ιδια τιμή παρτην
Τα ίδια απο τους ίδιους πηρα πανω κατω με 110€,χωρίς το φως.
Αυτο το φως κάνει για αλλα πράγματα και παλι ακριβα θα σου βγουν τα (.....)
Απάντηση
Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστω για το ενδιαφέρον αρχικά .

@mummra όσο αναφορά το μοτέρ έχεις κάτι άλλο να προτείνεις αντί αυτού η κάποιο set γενικά κάλο ? και αν έχεις να πεις και κάτι για το φως θα με εσωζες.

@Αλοφροϊσκιωτος έχεις να προτείνεις κάνα κάλο σπορείο και ναι μάλλον φωτοπεριοδου εννουσα χαχαχαχαχ . στο υπνοδωματίου θα το βάλω μέσα στο κιτ μέσα στης ντουλάπα όποτε δεν το φοβάμαι για θερμοκρασίες επίσης και εσυ αν μπορείς να με σώσεις καπως με προτάσεις για kit η για φως

Γενικά επειδή ειμαι λιγο άσχετος και αυτά τα τεχνικά και τα περίεργα δεν τα καταλαβαίνω θέλω κάπως να τα καταλάβω ποιο άπλα δεν ξερω νιώθω οτι εχω κενα ειδικα για το φως και το kit τι πρέπει να είναι και τα σχετικά
Απάντηση
Σπορεια κατι ψευτικα εχω κι εγω για την ωρα,οποτε δεν μπορω να σου πω κατι σίγουρα
Εφόσον έχεις καλες θερμοκρασιες όμως παρε ενα απλο,θα σε βολέψει
Φως για αρχη και οχι μονο,να φτιάξεις ενα πανελ με λάμπες ειναι η καλύτερη λυση πιστεύω
Απάντηση
Δεν έχω να προτείνω κάποιο μοτέρ εξαερισμού, αυτό που κάνει την διαφορά είναι να έχει ρουλεμάν και όχι μπρούτζινα κουζινέτα, αυτό πρέπει να προσέξεις αν δώσεις χρήματα για καλό εξαερισμό. Όλα εξαρτώνται από τα χρήματα που θες να διαθέσεις.
Και οι ανεμιστήρες έχουν μπρούτζινα και κρατάνε αρκετά αλλά στο γκρόου λειτουργεί σε υγρασίες και αυτό μειώνει κατά πολύ την ζωή τους.

Θες να ξεκινήσεις με αυτό, ξεκίνα και βλέπεις.
Απάντηση
Μπα,αυτος δεν φτάνει,τον ιδιο εχω σε 12.5 διαμετρο
Καλα παει αλλα εχω μονο μισο μετρο σωληνα και το φιλτρο δεν το χρειάστηκα

Κατι με δυο ταχύτητες η ρυθμιζόμενο θα έλεγα
Απάντηση
Όλα εξαρτώνται από το πόσο πιάνουν τα χέρια σου. Εγώ επειδή δεν είχα να διαθέσω πολλά χρήματα για εξαερισμό πήρα αυτόν και μειώνω τις στροφές με πυκνωτές των 400v.

https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=39382

Δουλεύει 3 χρόνια ασταμάτητα και σχεδόν αθόρυβα όταν χαμηλώνεις τις στροφές. Λειτουργεί σε υγρασία μέχρι 98%...
Απάντηση
Πιάνουν λίγο μπορώ να πω αν μου εξηγήσεις και λίγο το πως να το κάνω..

Σας έχω πρήξει το ξερω άλλα είμαι τελείως άσχετος ρε γαμώτο και ειναι τοσα πολλά μαζι που νιωθω και χαζός αμα δεν πιανω κατι
Απάντηση
Τσέκαρε το νήμα μετά τις 12 για να βγάλω φώτο και να κάνω ένα σχεδιάγραμμα, τώρα δεν μπορώ...

Το μόνο που μπορώ να σου πω τώρα είναι ότι είναι ακριβώς όπως οι ταχύτητες στους ανεμιστήρες.
Απάντηση
σε ευχαριστω πάρα πολύ ρε φίλε. Και γενικά παιδιά οτι συμβουλές εχετε να μοιραστείτε οτι μπορείτε να μου πείτε για πρώτη φορά είναι ευ ευπρόσδεκτες .
Απάντηση
Καλώς τον ByDiSeaSe!

Πιστεύω ότι θα βοηθούσες τα υπόλοιπα μέλη να σε συμβουλέψουν αν ανέφερες τι προσδοκίες έχεις από την εσωτερική καλλιέργεια που θα κάνεις. Τι διαστάσεις χώρου διαθέτεις; Και όσον αφορά το αποτέλεσμα, σε ενδιαφέρει να αγοράσεις εξοπλισμό που θα σε βοηθήσει να πετύχεις το μέγιστο σε σοδειά ή θα είσαι ικανοποιημένος για αρχή και με κάτι πιο μέτριο; Δεν είμαι ο κατάλληλος για να σου δώσω συμβουλές για τον εξοπλισμό της εσωτερικής καλλιέργειας, ωστόσο είμαι σίγουρος πως αν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος θα πάρεις πιο εύκολα απαντήσεις στα ερωτήματα που έθεσες.

Καλή αρχή (:
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
1. Δεν χρειάζεσαι τέτοιο πράγμα. Δε σου λύνει κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα σε βάζει σε περιττές δουλειές. Κάντο όπως όλος ο κόσμος. Ενδεικτικά αναφέρω, με 25€ παίρνεις κομπλέ σετ κλωνοποίησης με διάφανο κουτί και ζουμιά και τουβλάκια.
Λινκ κατόπιν ζήτησης.

2. Αυτόματο μόνο αν είσαι "ειδικών συνθηκών". Κυρίως αν δεν μπορείς να κρατήσεις τον χώρο σκοτεινό.

3. Στον οδηγό που διάβασες έχει λινκ για την επόμενη ποιότητα εξαερισμού, τον in-line. Σαφώς καλύτερος.

4. Το φως αυτό είναι άχρηστο. Αν ζορίζεσαι οικονομικά πας ολοταχώς για αυτοσχέδιο πάνελ. HPS δε θα έβαζα γενικότερα, πόσο μάλλον σε ντουλάπα. Ίσως άλλοι έχουν άλλη γνώμη όμως. Αν δεν μαστορευεις, βαριέσαι, δεν προλαβαίνεις, πρέπει να πληρώσεις. Πες να δούμε τι.

Το σετ γλάστρα-χώμα-λίπανση δεν φαίνεται άσχημο, απλά είναι για 1 γκρόου. Σε 3 μήνες πάλι ψώνια. Τίμια τιμή.

Το σετ κάνει 248€. Ρεαλιστική τιμή για τέντα εξαερισμό (τον καλό) χρονοδιακόπτη 80 + 90 + 8 = 178. Σου μένουν και 70€ για φώτα. Για αυτοσχέδιο φτάνουν, ίσως και για HPS.

Αφού αφομοίωσες αυτούς τους οδηγούς, δες και το "Βήμα-βήμα" του χασικλίξ. Τα 2-3 πρώτα γκρόου μπορείς να τον ακολουθείς βήμα-βήμα μέχρι να γυρίσεις σε 12/12. Δε θα μετανιώσεις.

Συμπέρασμα, καταστάλαξε πόσα μπορείς να δώσεις για φώτα, ψάξου για τέντα και για in-line 145/183 Φ100.
Μετά εδώ είμαστε.
Απάντηση
Λοιπόν παρακάτω βλέπουμε την συνδεσμολογία και μερικές δικές μου φώτο από τις πατέντες.

[Εικόνα: OsfkSlqm.jpg][Εικόνα: g3PpFR4m.jpg]

[Εικόνα: ZWrf13jm.png]

Σε αυτόν τον εξαερισμό που έχω πάρει για να χαμηλώσουν οι στροφές έχω βάλει ένα πυκνωτή 1,5μf και ένα 0.22μf  από ότι βλέπεις για να φέρω τις στροφές που θέλω.

Τον 1,5 τον βρήκα στο εμπόριο και τον δεύτερο από ένα παλιό ανεμιστήρα... παιδεύτηκα πολύ  για να βρω τον συνδυασμό που θα μου έδινε τις κατάλληλες στροφές που ήθελα... οι στροφές είναι ανάλογες με τον όγκο του χώρου που θες. Το τι συνδυασμό χρειάζεσαι δεν μπορώ να σου το πω... θα πρέπει να τον ανακαλύψεις μόνος σου... κανονικά ο δεύτερος πυκνωτής δεν χρειάζεται αλλά δεν μπορούσα να βρω πυκνωτή για να φέρω τις στροφές εκεί που ήθελα. Οι πυκνωτές είναι στα 400Volt.

Παράλληλα βάζω και μια αντίσταση 1ΜΩ +-5% για την εκτόνωσή τους..ακόμα και να το βγάλεις από το ρεύμα έτσι και τους ακουμπήσεις θα φας τρελό τίναγμα δεν θα σου αρέσει καθόλου

Παράλληλα πάλι έχω και ένα διακόπτη για να  παρακάμπτει το σύστημα και να πιάνει φουλ στροφές... είναι ένα σύστημα δύο ταχυτήτων...

Κατάλαβες τίποτα;

Είναι δύσκολο και αν δεν ξέρεις καλύτερα μην ασχοληθείς και πάρε ένα αξονικό από γκροουσοπάδικο.

Όλα αυτά που έχω είναι diy...
Απάντηση
Άξιος. Μάστορας.

Αλλά ρε συ... 400V;;;  Confused

Δε φοβάσαι;
Απάντηση
(11-26-2019, 01:13 AM)Κροκόδειλας Έγραψε: Άξιος. Μάστορας.

Αλλά ρε συ... 400V;;;  Confused

Δε φοβάσαι;

400V είναι οι πυκνωτές... όριο ασφάλειας για να μην σκάσουν... στα 220V δουλεύουν. Αυτός που πήρα από τον ανεμιστήρα είναι ο κίτρινος στα 250V... και είναι και μικρή τιμή, μόλις 0,22μf.

Κανονικά ο φίλος μας δεν πρέπει να ασχοληθεί καθόλου αν δεν έχει καταλάβει κάτι... αυτό το ανέβασα για αυτούς που ξέρουν περισσότερο..

Επίσης θα μπορούσα να κάνω πολύ πιο καλή κατασκευή... αλλά βαριέμαι. Big Grin Αφού δουλεύει...

Στην ουσία παίζουμε με τα hertg και όχι με την τάση (τα volt δηλαδή) για να μην βγάζει βόμβο... το δίκτυο του ρεύματος είναι είναι στα 50hertg και το μειώνουμε.
Απάντηση
Οκ, είδα 400V και πάγωσα, δε μπορούσα να επεξεργαστώ περαιτέρω πληροφορίες.

Να το κάνω κροκο-δειλός; Big Grin
Απάντηση
Αφού είσαι Tongue

Να αυτό έλεγα... όποιος δεν έχει καταλάβει.. γκροουσοπάδικο

Περαιτέρω βοήθεια για αυτό δεν έχει. Τα είπα όλα.
Απάντηση
(11-26-2019, 01:52 AM)mummra Έγραψε: Αφού είσαι  Tongue

αδερφε καλησπερα.τι γνωμη εχεις γι αυτο https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=38855 το εχω ενα χρονο δουλευει 24 ωρο φουλ και την ψιλοκανει τη δουλειά του
Απάντηση
(11-26-2019, 02:07 AM)Mike13 Έγραψε:
(11-26-2019, 01:52 AM)mummra Έγραψε: Αφού είσαι  Tongue

αδερφε καλησπερα.τι γνωμη εχεις γι αυτο https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=38855 το εχω ενα χρονο δουλευει 24 ωρο φουλ και την ψιλοκανει τη δουλειά του

Αυτό έχει πολύ θόρυβο πολλές στροφές (έτσι δεν είναι ; ) αλλά έχει προστασία για την υγρασία και πάλι δεν είναι για να δουλεύει πολλές ώρες, είναι για όσο είσαι στο μπάνιο.
Σίγουρα δεν θα κρατήσει τόσο όσο ένας με ρουλεμάν.

Αυτή είναι η γνώμη μου. Αυτοί με τα ρουλεμάν κοστίζουν πάνω από 40€ στην καλύτερη.
Απάντηση
(11-26-2019, 02:14 AM)mummra Έγραψε:
(11-26-2019, 02:07 AM)Mike13 Έγραψε: αδερφε καλησπερα.τι γνωμη εχεις γι αυτο https://www.ergo-tel.gr/product_info.php...s_id=38855 το εχω ενα χρονο δουλευει 24 ωρο φουλ και την ψιλοκανει τη δουλειά του

Αυτό έχει πολύ θόρυβο πολλές στροφές (έτσι δεν είναι ; ) αλλά έχει προστασία για την υγρασία και πάλι δεν είναι για να δουλεύει πολλές ώρες, είναι για όσο είσαι στο μπάνιο.
Σίγουρα δεν θα κρατήσει τόσο όσο ένας με ρουλεμάν.

Αυτή είναι η γνώμη μου. Αυτοί με τα ρουλεμάν κοστίζουν πάνω από 40€ στην καλύτερη.
το πηρα δοκιμαστηκα λογω αφραγκιας.περσι το δεκεμβρη το πηρα.κανει θορυβο εχεις δικιο
Απάντηση
Και γω λόγω αφραγκίας έκανα όλες αυτές τις πατέντες αλλά σιγά σιγά μαζεύω από αυτά που περισσεύουν γιατί δεν ψωνίζω πια το χόρτο μας και αναβαθμίζωμαι.
Απάντηση
Καλησπερα Παλικαρια
@Κροκόδειλας Θα ηθελα να μου στειλεις το λινκ που λες επισης τα χερια μου πιανουν νμζω και αρκετα οποτε ελεγα να φτιαξω ενα πανελακι αλλα δεν ξερω τι λαμπες να βαλω πανω μεχρι να το ετοιμασω εχω καταλαβει το πως. Οσο για ολα τα υπολοιπα παω βημα βημα και το βλεπω και θα ρωταω απλα να ξερω τι αγορες παω να κανω και η αληθεια ειναι οτι θελω να μπορεσω να παρω πραγματα σε καλη σχεση ποιοτιτα τιμης καταλαβες να κανω και τα επομενα φυτα. απλα ειμαι ασχετος και ξερεις ρωταω μαθενω να δω τι να παω να αγορασω
Απάντηση
https://onlinetopgarden.com/en/grow-supp...propagator

Για πανελάκι και λάμπες έχει άπειρες πληροφορίες στο DIY του φόρουμ. Σχεδιάκια, φάσματα, ότι μπορείς να φανταστείς.
Απάντηση
Και με το rootIt για να καταλάβω σωστά απλά αποφεύγεις όλο το στάδιο του να σκάσει το σπορακι το βάζεις μέσα από την 1η μετά η και πάλι θες μια 2 μέρες?!
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)