Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
θεμα με το υψος
Wink 
Καλησπερα,
Ειμαι αρχαριος στην καλλιεργεια και εχω καποιες ερωτησεις.
Εχω φυτεψει εναν αυτοματο σπορο(indoor) 3 μηνων, ο χωρος που βρισκεται το φυτο αυτην την στιγμη μετα απο 1 μηνα και 14 ημερες δυστιχως το υψος ειναι περιορισμενο 
Τι μπορω να κανω ωστε το φυτο μου τωρα που εχει μπει σε περιοδο ανθοφοριας να σταματησει να ψηλωνει?
Επισης πρεπει να κλαδεψω τα μεγαλα φυλλα που καλυπτουν τα μπουμπουκια?

Καλλιεργω με υδροπονια και εχω το  (super green lab system)
Seed Blue dream auto

Eυχαριστω
Απάντηση

ads by gr420info

Καταρχας αφου εχει μπει ανθοφορια θα σταματησει να τεντωνει αν δεν το εχει κανει ηδη!
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τσακισεις οσες κορυφες θελεις στο υψος που θελεις...
supercroping λεγεται... πιεζεις με δεικτη και αντιχειρα το σημειο που θες να τσακισεις ωστε να μαλακωσει οσο γινεται!
Αφου μαλακωσει τσακιζεις και δενεις γιατι θα ξανασηκωθει το κλαρι!!!

Αν υπαρχουν φυλλα που καλυπτουν καποια μπουμπουκια ... μπορεις να τα κοψεις αλλα μονο αν το φυτο σου ειναι ΥΓΙΕΣ!!!
Μια φωτο θα βοηθουσε παντος!
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
πως ανεβαζω φωτο ?

α το βρηκα
Απάντηση
Εισαι σιγουρος?

Δε βλεπω τπτ!
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
Παιζει ρολο στα αυτοματα το ωραριο οπως στα φωτοπεριοδου?
Δηλαδη στην ανθοφορια αν αφησω το φως 18 ωρες αντι για 12 θα εχει καποια διαφορα?
Απάντηση
Αν δεν το βαλεις στις 12 ωρες δεν θα μπει ποτε ανθοφορια
Απάντηση
ειναι ηδη σε ανθοφορια και μαλιστα προχωρημενη ,γενικα το ρωταω γιατι καπου διαβασα για τα αυτοματα οτι δεν παιζει ρολο και ηθελα να το διασταυρωσω γιατι δεν γνωριζω πολλα για τα αυτοματα.παντως εγω 18-6 vegi και 12-12 blossom
Απάντηση
(12-09-2019, 12:57 AM)kazol Έγραψε: Παιζει ρολο στα αυτοματα το ωραριο οπως στα φωτοπεριοδου?
Δηλαδη στην ανθοφορια αν αφησω το φως 18 ωρες αντι για 12 θα εχει καποια διαφορα?
Τα αυτοματα απ οτι ξερω μπαινουν απο μονα τους στο σταδιο της ανθοφοριας, με ωραριο 18/6. Αρκετοι το εχουν και 20/4
Απάντηση
Και 24/0 να το βαλεις το αυτοματο θα μπει σε ανθοφορια κανονικοτατα!
                                               Leaf  Smoke20 
Απάντηση
Σιγουρα μπαινει, αλλα το φυτο εκτος οτι πρεπει να ξεκουραζεται, μην ξεχναμε οτι τα τεντωματα τα κανει την ωρα του υπνου
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)