Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κάψιμο στις άκρες
Καλησπέρα
Θεωρούσα πως το τσίμπημα στις ακρούλες είναι δείγμα πως κάτι πέφτει πολύ, είτε βάση (ΝΡΚ) είτε ενισχυτικό, διεγερτικό κτλπ. Διάβασα το ημερολόγιο του yesican όπου ισχυρίζεται το ακριβώς αντίθετο, πως είναι έλλειψη φαγητού. Και το έχει καλά τεκμηριωμένο, με παρατηρήσεις που μπορεί να κάνει ο καθένας στις φωτό του. Δλδ, δίνει φουλ φαΐ, όλα καλά. Κόβει, εμφανίζονται τα καψιματάκια. Ξαναδίνει, σταματάνε. 
Το λες και επιστημονική μέθοδο, η δοκιμή παρήγαγε προβλεπόμενα αποτελέσματα. 

Μου έχει συμβεί σε ΟΛΑ τα φυτά που έχω μεγαλώσει, δεν είναι και πολλά. Ρωτάω λοιπόν, τι έχετε παρατηρήσει οι υπόλοιποι; Τι καταλαβαίνετε εσείς όταν βλέπετε κάτι τέτοιο στο φυτό σας;

[Εικόνα: zNyGUo0m.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Δεν έχω διαβάσει τι λέει ο yesican.
Αυτό που έχω παρατηρήσει  είναι πως όταν παραποτίζεις και έχεις πολύ λίπανση  γίνονται γαμψά γιατί ρέει πολύ το άζωτο, όταν δεν ποτίζεις πολύ και πέφτει πολύ λίπανση  αρπάνε στις άκρες.
Αλλά το έχω διαβάσει και εδώ. https://www.growweedeasy.com/cannabis-pl...rient-burn
Οι διαφορές στα καψίματα οφείλονται στο strain, κάθε strain έχει διαφορετικά φύλλα, άλλα πιο χοντρά άλλα πιο λεπτά, άλλα με διαφορετική υφή..
Εξαρτάται και από το υπόστρωμα, αν έχεις πολύ δυνατό χώμα ή αχώνευτο θα στο παρουσιάσει και ας ρίχνεις λίγο λίπασμα. Μερικές φορές μπορεί να είναι και από στρες του φωτός.
Επειδή ταΐζω κάθε φορά μετρώντας τα ppm αν ξεπεράσω τα 1200 και δεν το σηκώνει το φυτό θα αρπάξουν.
Απάντηση
Συμφωνω 100% με mummra, ουτε που θυμαμαι τι εγραφα στο ημερολογιο μου και γιατι... Big Grin
Aλλα αυτα τα καψιματα μπορουν να συμβουν για διαφορους λογους...

Το σιγουρο ειναι οτι δεν Ισχυριστηκα κατι... απλα Σημειωσεις/παρατηρησεις κραταγα απο οτι αντιδραση εβλεπα...

Αν θυμαμαι καλα ηταν 2νλ καταπρασινα μεχρι το που τους εκοψα το φαι και ποτιζα με νερο απο τον αφυγραντηρα...
Τοτε παρατηρησα τις ακρες να κιτρινιζουν χωρις ομως να προχωρα το κιτρινισμα παρα οτι ποτιζα για 10 μερες +

Θεωρω οτι καθε ποικιλια/φαινοτυπος αντιδρα διαφορετικα στο φαι...
Ολοι παντος λενε οτι ειναι σημαδι ''παραταισματος''... 
Ο mummra το εξηγει καλυτερα ομως γιατι δεν ειναι μονο το φαι ... ειναι και η συχνοτητα ποτισματος καθως και το φως...
Εγω απο οσο εχω καταλαβει ...
Οταν σε ενα φυτο του δινουμε περισσοτερα βατ... πρεπει να του δωσουμε και περισσοτερο φαι...
Οταν αυτη η αναλογια δεν ειναι σωστη τοτε βλεπουμε καψιματα στις ακρες...
Θεωρω δηλαδη οτι μπορει να ειναι και σημαδι Πεινας και το αντιθετο παντα ομως σε συνδυασμο με το φως!
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
@κροκόδειλα, 
Οι ρίζες φέρνουν νερό και θρεπτικά συστατικά στο φυτό χρησιμοποιωντας όσμωση για απορρόφηση νερού και ενεργό μεταφορά για απορρόφηση θρεπτικών.
Το νερό μαζί με τις θρεπτικές ουσίες δεν εισέρχονται μαζί με τα ιόντα που είναι διαλυμένα στο νερό. Εισέρχονται ξεχωριστά. 
Δλδ δεν "ρουφάνε " σα σφουγγάρι οι ρίζες το διάλυμα. 
Η όσμωση είναι η μεταφορά διαλυτη μέσω μεμβράνης σε συγκέντρωση υψηλότερης διάλυσης στην κατεύθυνση που εξισώνει τη συγκέντρωση σε κάθε πλευρά της μεμβράνης (της κυτταρικής). 
Νομίζω στο νήμα σου σε είχα ρωτήσει γιατί να βάζεις όλα σου τα θρεπτικά σε ένα διάλυμα. 

Αν θέλεις να καταλάβεις το μηχανισμό απορρόφησης θρεπτικών από το φυτό, στο νήμα του tzorge : γιατί δε flushάρω, τα λέει αναλυτικά έχει και την αντίστοιχη έρευνα. 

Smile
Απάντηση
Προσωπικα εαν ειναι οντως λογω φαγητου πιστευω οτι σου λειπει αζωτο
Απάντηση
(11-29-2019, 08:39 PM)YesIcan Έγραψε: Συμφωνω 100% με mummra, ουτε που θυμαμαι τι εγραφα στο ημερολογιο μου και γιατι... Big Grin
Aλλα αυτα τα καψιματα μπορουν να συμβουν για διαφορους λογους...

Το σιγουρο ειναι οτι δεν Ισχυριστηκα κατι... απλα Σημειωσεις/παρατηρησεις κραταγα απο οτι αντιδραση εβλεπα...

Αν θυμαμαι καλα ηταν 2νλ καταπρασινα μεχρι το που τους εκοψα το φαι και ποτιζα με νερο απο τον αφυγραντηρα...
Τοτε παρατηρησα τις ακρες να κιτρινιζουν χωρις ομως να προχωρα το κιτρινισμα παρα οτι ποτιζα για 10 μερες +

Θεωρω οτι καθε ποικιλια/φαινοτυπος αντιδρα διαφορετικα στο φαι...
Ολοι παντος λενε οτι ειναι σημαδι ''παραταισματος''... 
Ο mummra το εξηγει καλυτερα ομως γιατι δεν ειναι μονο το φαι ... ειναι και η συχνοτητα ποτισματος καθως και το φως...
Εγω απο οσο εχω καταλαβει ...
Οταν σε ενα φυτο του δινουμε περισσοτερα βατ... πρεπει να του δωσουμε και περισσοτερο φαι...
Οταν αυτη η αναλογια δεν ειναι σωστη τοτε βλεπουμε καψιματα στις ακρες...
Θεωρω δηλαδη οτι μπορει να ειναι και σημαδι Πεινας και το αντιθετο παντα ομως σε συνδυασμο με το φως!

Θεωρώ από την περιγραφή που κάνεις ότι το χώμα σου δεν θα ήταν καλά χωνεμένο, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες και εταιρίες. 
Και όντως κάθε ποικιλία φαινότυπος αντιδρά διαφορετικά σε φαΐ και φως. Πχ αν βάλεις ένα landrance που ευδοκιμεί σε μέρος με πολύ φως θες το διπλάσιο φως από κάποιο άλλο που βγαίνει σε περιοχή με λιγότερο φως... και πάλι αν δεν είναι ladrance και είναι hybrid  μπορεί να βγάλει φαινότυπους...
Από την άλλη όμως μπορεί να μη σηκώνει το φαΐ όσο φως και να του δώσεις, αυτό θα συμβεί αν δεν του δίνεις το σωστό φως.../ Δεν μπορείς να βγάλεις όλες τις ποικιλίες σωστά με το ίδιο φως, ούτε με το ίδιο φαΐ, θα πρέπει να το προσαρμόζεις ανάλογα με τα γενετικά που έχει. Ψιλά γράμματα αλλά ισχύει.
Απάντηση
Άποψη μου είναι, όπως ειπώθηκε, πως έχει πολλούς τρόπους να βγάλει τέτοιο θέμα το φυτό

Σίγουρα αν ρίξεις πολύ λίπασμα θα το δεις αυτό.

Μπορεί να το δεις κι από pH κι από πότισμα, για να πεις κάτι όμως ουσίας πρεπει να έχεις το ιστορικό του εν λογω φυτού.

Κι όπως λέτε άλλο φυτό το ένα, άλλο φυτό το άλλο, αλλά μικρόβια το ένα άλλα το άλλο.
Τέλος θεωρώ πως σε ένα βιολογικό ζωντανό χώμα όλα τα φυτά μπορούν να παίξουν πρίμα με σκέτο νεράκι....
lol που θα πάει θα το καβατζάρω σιγουλια σιγουλια.

Εβίβα,

πάντως δεν είχα ποτέ μεγάλη ανησυχία για λίγα σημάδια.
Απάντηση
(11-29-2019, 08:03 PM)mummra Έγραψε: Δεν έχω διαβάσει τι λέει ο yesican.
Αυτό που έχω παρατηρήσει  είναι πως όταν παραποτίζεις και έχεις πολύ λίπανση  γίνονται γαμψά γιατί ρέει πολύ το άζωτο, όταν δεν ποτίζεις πολύ και πέφτει πολύ λίπανση  αρπάνε στις άκρες.
Αλλά το έχω διαβάσει και εδώ. https://www.growweedeasy.com/cannabis-pl...rient-burn
Οι διαφορές στα καψίματα οφείλονται στο strain, κάθε strain έχει διαφορετικά φύλλα, άλλα πιο χοντρά άλλα πιο λεπτά, άλλα με διαφορετική υφή..
Εξαρτάται και από το υπόστρωμα, αν έχεις πολύ δυνατό χώμα ή αχώνευτο θα στο παρουσιάσει και ας ρίχνεις λίγο λίπασμα.  Μερικές φορές μπορεί να είναι και από στρες του φωτός.
Επειδή ταΐζω κάθε φορά μετρώντας τα  ppm αν ξεπεράσω τα 1200 και δεν το σηκώνει το φυτό θα αρπάξουν.

Χρήσιμο, στο λινκ αναφέρει για την περίπτωση της φωτό πως τα mineral based θα το προκαλέσουν ευκολότερα από τα organic based και πως το περισσότερο φως θα λειτουργήσει θετικά (προφανώς θα φάνε παραπάνω και θα συσσωρεύσουν λιγότερο).
Κομπλέ, χτες χαμήλωσα τα φώτα και έχω τελειώσει με τα μίνεραλς. Smile
Απάντηση
Νομίζω ότι το φυτό είναι το αμνεζια και το υπόστρωμα είναι allmix biobizz δλδ τύρφη περλιτης με βραδειας λίπασμα, το οποίο έχει καταναλωθεί μέχρι σήμερα. 
Τις τροφές τις βάζει όλες μαζί στο διάλυμα. 
Απάντηση
(11-29-2019, 08:39 PM)YesIcan Έγραψε: Αν θυμαμαι καλα ηταν 2νλ καταπρασινα μεχρι το που τους εκοψα το φαι και ποτιζα με νερο απο τον αφυγραντηρα...

Θεωρω οτι καθε ποικιλια/φαινοτυπος αντιδρα διαφορετικα στο φαι...!

Ναι σωστό αυτό, δεν το σκέφτηκα.
Απάντηση
(11-29-2019, 11:31 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Χρήσιμο, στο λινκ αναφέρει για την περίπτωση της φωτό πως τα mineral based θα το προκαλέσουν ευκολότερα από τα organic based και πως το περισσότερο φως θα λειτουργήσει θετικά (προφανώς θα φάνε παραπάνω και θα συσσωρεύσουν λιγότερο).
Κομπλέ, χτες χαμήλωσα τα φώτα και έχω τελειώσει με τα μίνεραλς. Smile
Να ψάξεις όλο το site, δεν είναι μόνο αυτή η σελίδα. Wink
Απάντηση
(11-29-2019, 09:07 PM)Dacapo Έγραψε: Νομίζω στο νήμα σου σε είχα ρωτήσει γιατί να βάζεις όλα σου τα θρεπτικά σε ένα διάλυμα. 

Γιατί όχι;
Και τι εννοούμε ΌΛΑ;
Δεν πετάω μέσα ότι έχω στο ντουλάπι, ότι προτείνεται για την εκάστοτε φάση του φυτού βάζω και ψιλοσυντηρικές δόσεις.

Μαμμρα έχει μπει ήδη στα αγαπημένα Smile

(11-29-2019, 11:17 PM)tzorge Έγραψε: Εβίβα,

πάντως δεν είχα ποτέ μεγάλη ανησυχία για λίγα σημάδια.

Αυτό ακριβώς,  δεν νομίζω πως συμβαίνει κάποιο καταστροφικό γεγονός ή πως μου στοιχίζει αυτό το σύμπτωμα. Αλλά αφού το βλέπω συνέχεια να μην ξέρω τι σημαίνει;
Απάντηση
Για το αμνεζια μιλάμε ε?.
Εδώ θα συμφωνήσω με όλους πριν. 
Δεν υπάρχει η μία και μόνη δοσολογία για όλα τα strain, μιλώντας με όρους NPK, και η υπερπροσληψη ενός στοιχείου μπορεί να οδηγήσει σε αδυναμία πρόσληψης αλλου και ταυτοχρόνως και "κάψιμο " και κλείδωμα. 
Να ανησυχήσεις αν δεν.φουσκώνουν οι παπάδες,  μόνο τότε....
Απάντηση
Ναι, αυτή τη φορά. Σε όλα το ίδιο έγινε.
Στα όρια τα πάω ο άτιμος Big Grin
Ούτε καν για φυτά του ίδιου στρειν δεν υπάρχει χρυσή συνταγή νομίζω. Τα προγράμματα των εταιρειών αναφέρονται σε φυτά με 4 βδομάδες ανάπτυξη.

Δεν παίζει να μη φουσκώσουν. Θα τα τρομπάρω μέχρι να ακουμπήσουν μεταξύ τους.
Απάντηση
(11-29-2019, 09:18 PM)arkoudoulis Έγραψε: Προσωπικα εαν ειναι οντως λογω φαγητου πιστευω οτι σου λειπει αζωτο

Προσωπικά αν σου λείπει όντως φαγητό έχω από εχθές μουσακά στο ψυγείο
Απάντηση
(11-29-2019, 10:32 PM)mummra Έγραψε: Θεωρώ από την περιγραφή που κάνεις ότι το χώμα σου δεν θα ήταν καλά χωνεμένο, συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες και εταιρίες.  

Καλημερα!

Το υποστρωμα που χρησιμοποιω ειναι coco, ποτε δεν ξεπερνω τη μιση απο την προτεινομενη δοση της εταιριας 
και δεν εχω ρανοφ στο ποτισμα...η εταιρια ειναι η Canna και δεν εχει καμια ευθυνη γιατι εγω ποτιζω με δικο μου τροπο...
Το συγκεκριμενο NL της RQS στο τρεχον γκροου το βαζω για 4η φορα συνολικα εχω μεγαλωσει 7 φυτα.
Το εχω μαθει καλα τις αντιδρασεις του!

Αυτο που λες δεν ειναι καθολου ''ψιλα γραμματα'' θεωρω... 
Αν θες να παρεις το μαξ απο μια ποικιλια (σε ποιοτητα) πρεπει να τη μεγαλωσεις ξανα και ξανα και να μαθεις τα τερτιπια της...
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)