Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ίδια strain σε πολλές εταιρίες.(breeders)
Έχω παρατηρήσει ότι πολλές εταιρίες έχουν τα ίδια strain.

Πχ White Widow έχουν πολλές εταιρίες... πως μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η αρχική εταιρία και αν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα τους;
Απάντηση

ads by gr420info

Σχετικά με το White widow, 
Ήταν η τελευταία χρονιά που ήταν breeders o Neville και ο Shantibaba στην Greenhouse όπου το παρουσίασαν και πήραν το πρώτο βραβείο. Μετά έφυγαν. 

Την επόμενη ακριβώς χρονιά η Dutch passion και η nirvana παρουσίασαν ένα white widow με μικρότερη ανθοφορια καί πήραν επίσης από ένα βραβείο. 
Ισχυρίστηκαν ότι πήραν το υβρίδιο από ένα ανεξάρτητο breeder που το δημιούργησε για αυτούς. 
Ο Shantibaba στο mrnice forum,  χρόνια αργότερα είπε ότι η πρώτη χήρα ήταν κυρίως σατιβα,  μεγαλύτερης ανθοφοριας και υπήρχαν τα πρώτα ημερολόγια με φωτογραφικές αποδείξεις γιαυτό και φυσικά ότι απλά έγινε κλοπή κυρίως του ονόματος. 

Σε ρωτάω εγώ,  αν δεν εχεις τους γονείς ή και κλώνους,  πόσο εύκολο είναι να αναπαραξεις από σπορι ένα πολυυβριδιο ????
Απάντηση
Έλα ντε, και μένα αυτό μου κάνει εντύπωση και άνοιξα το νήμα. Επίσης οι κριτές πως έδωσαν βραβείο σε κάτι κλεμμένο;
Απάντηση
(11-30-2019, 06:59 PM)mummra Έγραψε: Έχω παρατηρήσει ότι πολλές εταιρίες έχουν τα ίδια strain.

Πχ White Widow έχουν πολλές εταιρίες... πως μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η αρχική εταιρία και αν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα τους;

Θα κάνουμε υπομονή μέχρι να γίνει ταξινόμηση με κάποιον τρόπο για εμπορικούς λόγους. Τότε δεν θα δίνει ο καθένας στις ποικιλίες του ότι όνομα θέλει επειδή έτσι του αρέσει και δεν θα υπάρχουν διπλότυπα, τριπλότυπα κ.ο.κ. Ο Αμερικλάνος θα βάλει τάξη για να μην χάνει ούτε μισό λεπτό του δολαρίου.
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)