Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επιλογη Grow kit
παιδια καλησπερα σε ολους..εχω στο νου μου να ξεκινησω κατι μεσα και ειδα αυτο εδω ως κατι ενδιαφερον
https://www.organic-growshop.gr/product/...0w-filter/
η ερωτηση μου ειναι αν ειναι αρκετος ο φωτισμος και τι γνωμη σας και την λαμπα led!επισης θελω να μου λυσετε μια απορια...ισχυει  οτι χρειαζομαι πανω κατω σε λαμπα hps αν παω σε led θα χριαστω να μισα βατ?υπαρχουν 16 μικρα στον χωρο καθε απαντηση δεκτη ευχαριστω!! Angel Angel Angel Angel Angel
[size=small][font=Roboto, Arial, sans-serif]Και αν μια μερα όπως ολοι μας ψηλα θα πεταξω, κοιτα να σε φορτωμενος και θα ρθω να σε ψαξω!![/font][/size]
Απάντηση

ads by gr420info

να αρχισω απο το τέλος?
οταν λες 16 μικρά ? και που,χυμα?
η τέντα ωραια αλλα τεράστια,τα υπόλοιπα αστα καλύτερα,ειδικα τον αστεριξ,σιχαθηκαμε και το κομικ,καμια 15αρια φορές το ιδι θεμα
με καλα λεντ θες πολυ λιγοτερα βατ,με αυτο θέλεις ολο το γαλατικο χωριο

καλησπέρα κιόλας

αν είχες και καμια φωτο να μας φτιάξεις...

βασικά η τεντα ειναι πανω απο δυο τετραγωνικά
θες μια μικρη περιουσια,πολυ κόπο,πολυ χρόνο
Απάντηση
(12-10-2019, 09:07 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: να αρχισω απο το τέλος?
οταν λες 16 μικρά ? και που,χυμα?
η τέντα ωραια αλλα τεράστια,τα υπόλοιπα αστα καλύτερα,ειδικα τον αστεριξ,σιχαθηκαμε και το κομικ,καμια 15αρια φορές το ιδι θεμα
με καλα λεντ θες πολυ λιγοτερα βατ,με αυτο θέλεις ολο το γαλατικο χωριο

καλησπέρα κιόλας

αν είχες και καμια φωτο να μας φτιάξεις...

βασικά η τεντα ειναι πανω απο δυο τετραγωνικά
θες μια μικρη περιουσια,πολυ κόπο,πολυ χρόνο
θέλω να βάλω 16 3μηνα σε αυτό το grow..δεν έχω κάποια φωτό σορυ...αν μπορείς να μου προτείνεις κάποια καλύτερη ιδέα...τα λεφτά μου είναι 700 το πολύ 800..θέλω να μεγαλώσω το λιγότερο 10-12
[size=small][font=Roboto, Arial, sans-serif]Και αν μια μερα όπως ολοι μας ψηλα θα πεταξω, κοιτα να σε φορτωμενος και θα ρθω να σε ψαξω!![/font][/size]
Απάντηση
τα λεφτά είναι για 80αρα ή 100αρα ίσως
αλλοι θα ξερουν καλύτερα,εγω 60αρα
αν θέλεις 16 για διαφορετικες ποικιλιες θα πρέπει να τα βάλειςς σε σχετικα μικρές γλάστρες

για hps η ιδιοκατασκευη με λάμπες λεω
τα ακριβα λεντ ειναι ακριβά

ωπ,600€ νομιζα,σορυ
και παλι μια 100αρα τέντα θα έλεγα

χειμωνας ειναι,θα μπορουσες να πάρεις μια 600hps ,να σου μείνει για τον επόμενο χειμωνα
αποψη μου,οι με τις μεγάλες τέντες θα ξερουν καλύτερα
Απάντηση
(12-10-2019, 09:46 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: τα λεφτά είναι για 80αρα ή 100αρα ίσως
αλλοι θα ξερουν καλύτερα,εγω 60αρα
αν θέλεις 16 για διαφορετικες ποικιλιες θα πρέπει να τα βάλειςς σε σχετικα μικρές γλάστρες

για hps η ιδιοκατασκευη με λάμπες λεω
τα ακριβα λεντ ειναι ακριβά

ωπ,600€ νομιζα,σορυ
και παλι μια 100αρα τέντα θα έλεγα

χειμωνας ειναι,θα μπορουσες να πάρεις μια 600hps ,να σου μείνει για τον επόμενο χειμωνα
αποψη μου,οι με τις μεγάλες τέντες θα ξερουν καλύτερα
αρα στην ουσία αν πάω σε μια μικρότερη τέντα 120×120 το μαξ και πετάξω μέσα μια καλή 600αρα λεντ θα είμαι καλύτερα..απλά θα πρέπει να βάλω μέσα λιγότερα...τα αστερακια είναι pyramid seeds auto tutankhamon...στην 100νομίζω θα πάω αναγκαστικά σε σχεδιασμό 3*3 αν βάλω την 120 λες να με πάρει 4*4?και στριμωχτα δεν νομίζω να υπάρχει θέμα
Απάντηση
στην 60αρα παίρνει 9 σε 3.5 λιτρες πολυ στριμωγμενα,δουλειά ομως γίνεται
στην 120αρα πιστεύω θα ρθουν ωραια τα 16,δεν φτάνει όμως η 600 λάμπα
ναι,νομίζω οτι βγαίνεις,

κάπου 850 με 950 βατ νομ

ιζω

η σοδειά βέβαια δεν αλλάζει,είτε 10 είτε 20 στον ίδιο χώρο
το λεω σε περίπτωση που διέφυγε
Απάντηση
(12-10-2019, 10:22 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: στην 60αρα παίρνει 9 σε 3.5 λιτρες πολυ στριμωγμενα,δουλειά ομως γίνεται
στην 120αρα πιστεύω θα ρθουν ωραια τα 16,δεν φτάνει όμως η 600 λάμπα
ναι,νομίζω οτι βγαίνεις,

κάπου 850 με 950 βατ νομ

ιζω

η σοδειά βέβαια δεν αλλάζει,είτε 10 είτε 20 στον ίδιο χώρο
το λεω σε περίπτωση που διέφυγε
ναι βασικά μου διέφυγε...να το θέσω αλλιώς τότε σε τι χώρο είμαι καλυμμένος με μια καλή 600αρα λεντ?
Απάντηση
1χ1
300 γραμμαριακια το λιγότερα δεν μπορεί,θα βγουν
ελπίζεις σε 400+ βεβαια
με 9 φυτά εισαι σίγουρος και να μην παει ενα δυο καλα
τα μοιραζεις,4,5 το ενα στρεην 4.5 το αλλο
εντάξει λέμε κ καμιά μλκ

οχι ρε π,λεντ ειπες hps νομιζα,περιμενε

λεντ καλη υπολογιζε περίπου 1.5€ ανα βατ
350 με 400 βατ ανα τετραγωνικό
πολλα τα λεφτα
σε 80αρα τεντα με τα 700€ γίνεται
Απάντηση
(12-10-2019, 10:47 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: 1χ1
300 γραμμαριακια το λιγότερα δεν μπορεί,θα βγουν
ελπίζεις σε 400+ βεβαια
με 9 φυτά εισαι σίγουρος και να μην παει ενα δυο καλα
τα μοιραζεις,4,5 το ενα στρεην 4.5 το αλλο
εντάξει λέμε κ καμιά μλκ

οχι ρε π,λεντ ειπες hps νομιζα,περιμενε

λεντ καλη υπολογιζε περίπου 1.5€ ανα βατ
350 με 400 βατ ανα τετραγωνικό
πολλα τα λεφτα
σε 80αρα τεντα με τα 700€ γίνεται
ωραία οπότε να καταλήξω σε μια 1*1 τέντα και επειδή μου βγήκαν τα μάτια θα πάω σε λάμπα hps...οπότε αν κάνω στην άκρη την λεντοφαση με 700 € είμαι καλά...γενικά θέλω την μαξ απόδοση από γραμμάρια να σου δώσω να καταλάβεις...
Απάντηση
ε ναι,μου φαίνεται λογική λυση
καλα η μαξ απόδοση θέλει πολλα πράγματα,κι εγω ακομη την περιμενω
παρε και μια δεύτερη γνωμη,αν εσφαλλα καπου ας με διορθωσει καποιος
Απάντηση
(12-10-2019, 11:16 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: ε ναι,μου φαίνεται λογική λυση
καλα η μαξ απόδοση θέλει πολλα πράγματα,κι εγω ακομη την περιμενω
παρε και μια δεύτερη γνωμη,αν εσφαλλα καπου ας με διορθωσει καποιος
ναι δεκτή κάθε άποψη αλλά οι 2 μιλάμε μου φαίνεται χαχαχαχα
Απάντηση
τι να κάνουμε,σου έτυχε το μαυρο πρόβατο του φορουμ
Απάντηση
(12-10-2019, 11:31 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: τι να κάνουμε,σου έτυχε το μαυρο πρόβατο του φορουμ
χαχαχα βοήθησες πολύ δεν λέω απλά καλό θα ήταν και μια 2 αποψη
Απάντηση
αν θες max και τα χεις τότε δες είτε hlg είτε invisivble sun θες κοντά 500 watt σε αυτα τα φώτα για 1 τετραγωνικό μέτρο.
Απάντηση
(12-11-2019, 10:21 AM)tzorge Έγραψε: αν θες max και τα χεις τότε δες είτε hlg είτε invisivble sun θες κοντά 500 watt σε αυτα τα φώτα για 1 τετραγωνικό μέτρο.
αν βαλω 2 απο αυτες στην 1.20 μαζι με μια hps 250 με 300w πιστευεις θα ειμαι κομπλε?δεν ειμαι γνωστης αλλα οπως εριξα μια ματια να παρω 2 απο αυτες λεω https://invisiblesunled.co.uk/collection...ung-lm301h μου εκατσαν καλητερα στο ματι απο τις hlg

(12-11-2019, 02:52 PM)blacksheep Έγραψε:
(12-11-2019, 10:21 AM)tzorge Έγραψε: αν θες max και τα χεις τότε δες είτε hlg είτε invisivble sun θες κοντά 500 watt σε αυτα τα φώτα για 1 τετραγωνικό μέτρο.
αν βαλω 2 απο αυτες στην 1.20 μαζι με μια hps 250 με 300w πιστευεις θα ειμαι κομπλε?δεν ειμαι γνωστης αλλα οπως εριξα μια ματια να παρω 2 απο αυτες λεω https://invisiblesunled.co.uk/collection...ung-lm301h μου εκατσαν καλητερα στο ματι απο τις hlg
λοιπον νομιζω θα καταλειξω σε αυτον τον σινδιασμο https://www.organic-growshop.gr/product/...0w-filter/ μαζι με 2 απο αυτες εδω https://www.todogrowled.com/gb/hlg-quant...rspec.html και θα κανω σινδιασμο 3χ3 η 4χ4 πως φαινεται??
Απάντηση
eco tent. οι χειροτερες τεντες, περναει φως, μη πεταξεις λεφτα. φτειαξε ενα σετ κοματι κοματι καλυτερα. σε αυτα τα κιτ βαζουν οτι τους μενει.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
τα φώτα πάνω κάτω τα ίδια είναι και θα πάει μια χαρά και με τις 2 επιλογές.
Απάντηση
γνώμη μου, να μεγαλώσεις 16 τριμηνίτικα σωστά, με φωτισμό λεντ α κατηγορίας και να σου στοιχίσει αυτά τα χρήματα, πολύ δύσκολο.
ή hps ή 2 από αυτά του tzorge και είσαι άρχοντας στο 1 τετραγωνικό.
Απάντηση
kαλησπερα φιλοι
@μαυρο προβατο αποφυγε γενικα τισ προσφορεσ
παντα καπου υπαρχει παγιδα
σηνυθωσ θελουν να ξεστοκαρουν
παρε παραδειγμα τα δυο λινγκ που εδωσεσ
στην πρωτη προσφορα η τεντα ειναι 4,5 κυβικα
στην δευτερη προσφορα η τεντα ειναι 2,88 κυβικα 
και στισ δυο προσφορεσ σε δινουν το ιδιο φαν σε εξαερισμο ειναι δυνατον?(ασχετωσ που ειναι και μικροσ ο εξαερισμοσ 185m3/h και εαν πασ στην μεγαλη τεντα θελεισ περιπου 800m3/h ενω στην μικροτερη θελεισ περιπου 550m3/h.βεβαια θα μπορεσεισ ναβαλεισ τον εξαερισμο που σε δινουν για εσωαεριμο αλλα τοτε και οι προσφορεσ δεν θα ειναι κομπλε και θα βγεισ και εκτοσ μπατζετ γιατι θα χρειαστεισ εξαερισμο)
για φωτα δεσ μπροστα στο μελλον.βαλε λεντ κατα την γνωμη μου εχουν περισσοετρα πλεονεκτηματα απο τησ hps
(εγω δουλευα ταυτοχρονα και λεντ και hps).βαλε καποιο απο αυτα που σε προτεινε ο τζωρτζησ
αν πασ στην 1,50χ1,50 θελεισ 1000-1200watt στην 1,20χ1,20 θελεισ 700-800watt
αν σε λεει ο godfather οτι η eco tent ειναι μαπα ακουσετον,απο την αλλη την μαμουθ την ειχα εγω κανενα προβλημα δεν εβγαλε
οτι σε εγραψα ειναι γνωμεσ μου δεν παει να πει οτι ειναι και σωστο
και κατι ακομα @μαυρο προβατο στην αρχη μιλουσε μονο με τον @αλαφρο και ελεγεσ οτι ειστε μονον οι δυο σασ
προσ διορθωση σου λοιπον ο @ροσ γατουλησ κανει για δεκα απο εμασ εδω μεσα Wink )
Απάντηση
παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ όλους σας..για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον!!!θα πάω να πάρω την σκηνή1.5× 1.5 θα παραγγείλω και τα λεντ...ίσως να χρειαστώ πάλι βοήθεια για εξαερισμό η κάτι τέτοιο...έχεις απόλυτο δίκιο ρουκουνα για τις προσφορες δεν το είχα προσέξει καν!!θα επιστρέψω σύντομα!!

(12-11-2019, 06:47 PM)κροκόδειλας Έγραψε: γνώμη μου, να μεγαλώσεις 16 τριμηνίτικα σωστά, με φωτισμό λεντ α κατηγορίας και να σου στοιχίσει αυτά τα χρήματα,  πολύ δύσκολο.
ή hps ή 2 από αυτά του tzorge και είσαι άρχοντας στο 1 τετραγωνικό.
λέω να δουλέψω με 2 από αυτές που μου είπε ο tzortge και μια fps 400 άρα στην 1.5×1.5...είναι και χειμώνας πιστεύω θα την χρειαστώ για να κρατήσω την θερμοκρασία πάνω από 25c
Απάντηση
παιδια τα λεντ με τελωνιο πανε 120 ευρω πανω....https://www.todogrowled.com/gb/hlg-quantum-boards/76-hlg-260w-quantum-board-rspec.html να τα κοπανισω η βρησκω και κατι καλητερο σε αυτα τα λευτα?
Απάντηση
το site αυτό είναι ευρωπη οπότε δεν έχει τελωνειο.
Απάντηση
(12-13-2019, 10:08 PM)tzorge Έγραψε: το site αυτό είναι ευρωπη οπότε δεν έχει τελωνειο.
έχεις δίκιο απλά το κοίταζα χωρίς φόρους...πήρα 2 πλακέτες 260 από todogrow νομίζω στην 1.20 θα είμαι κομπλέ..ετσουξαν λίγο αλλά είπα να το κάνω σωστά..660ευρωπουλα
Απάντηση
καλοδουλευτα
δεν θα το μετανιωσεις
Απάντηση
μια χαρά θα είναι φίλε μου
ντιμάρεις κι ολας κουκλος.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)