Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καινούριος στο φόρουμ.
Καλησπερα σε όλους φιλοι-ες συγκαλιεργιτες! Όπως είδατε και στον τίτλο είμαι καινούριος στο φόρουμ.

Έχω διαβάσει πολύ εδώ και 40 μέρες περίπου από μια "πλάκα" που ξεκίνησε βάζοντας ένα σπορι regular από ένα πολύ καλό χόρτο της περιοχής.

Τον έβαλα σε ενα ποτηράκι με χώμα  ελαφρύ χωρίς ιδιαιτερη λίπανση ( από φυτώριο ) και βγήκε το βλαστάρι στην επιφάνεια.

Δυστυχώς δεν έβγαζα φωτό δεν πίστευα πως θα μεγαλώσει και θα το πάρω σοβαρά να ασχοληθώ αφού όπως σας είπα ξεκίνησε για "πλάκα".

Ξεκίνησα με φωτισμό LED E27 (2 λάμπες σύνολο 45W)

Ώρες φωτός 20/4 μέχρι σήμερα 

Επίσης στις 30/11 έγινε μεταφύτευση σε γλάστρα 14L. ( Ξέρω πως έπρεπε μεγαλύτερη γλάστρα αλλά δεν χωραγε στην αρχική ντουλάπα που ήταν).

2/12 πότισα με 1.5L. νερό με έλεγχο στο ρΗ 6.5 και 1ml heaven + 1ml root juice. (Πρώτη φορά λιπάσματα διότι τότε τα παρέλαβα)

5/12 έκανα Toping (πειραματίστηκα, δεν έχω ιδέα γιατί)

6/12 πότισα σκέτο νερό 1,5L.

8/12 1.5L νερό pH 6.5 και 1ml heaven + 1ml root juice.

10/12 1.5L νερό και 2ml root juice και 3ml heaven.

13/12 σημερα που αποφάσισα να σας γράψω δεν ξέρω εάν έχω κάνει όλα αυτά που χρειάζονται για ένα υγιή φυτό. 

Ξέρω πως έχουν περάσει 40 ημέρες και εγώ του έδωσα ακόμα root juice νομίζω πως μπορώ να του καθυστερήσω λιγο την ανάπτυξη για να βγει ένα σωστό φυτό και για αυτό το έκανα.

Από εδώ και πέρα λοιπόν το πήρα σοβαρά να ασχοληθώ και παραγγειλα τα εξής:

Τέντα 0.80x0.80x2υψος.

Φωτισμός  HPS 600w+cooltube

Λιπάσματα όπως σας είπα έχω τα Biobizz (Root J. Heaven. Top Max. Bio Grow. Bio Bloom.)

Εξαερισμός : TD silent 160/100Ν

Αφυγραντήρας, Υγραντηρας.

Έτσι είναι σήμερα: 
[size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][Εικόνα: nwRoXCGm.jpg][/font][/size][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][Εικόνα: A5hlae3m.jpg][/font][/size][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][Εικόνα: z3M30oom.jpg][/font][/size]

Επειδή είναι η πρώτη μου προσπάθεια θα ήθελα σας παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει και τυχόν παρατηρήσεις φυσικά ευπρόσδεκτες γιατί θέλω να μάθω όσο περισσότερα και εδώ νομίζω πως είμαι στο κατάλληλο μερος και έχω μάθει όσα ξέρω μέχρι σήμερα.

Σας ευχαριστώ και πάλι όλους !

Ξέχασα να αναφέρω θερμοκρασία 19-25°c και υγρασία 60-70%
Ανεμιστήρας αναμμένος 24/7 σε άλλη κατεύθυνση να χτυπάει (κουνιούνται ίσα ίσα τα φύλλα)
Και αυτή την στιγμή είναι σε ντουλάπα ίσα ίσα ανοιχτή να μπαίνει φρέσκος αέρας.
Απάντηση

ads by gr420info

φιλε καλως ηρθες κατ αρχην,
Το φυτο σου δειχνει υγιες, βεβαια παρ οτι 40 ημερων ειναι σχετικα πισω, αλλα αυτο οφειλεται στην ελειψη βασεων (τροφης). Η παραγγελια που σου ερχεται ειναι πληρης.
Εγω θα σου συνιστουσα, μολις ερθουν τα "τροφιμα",πρωτα γκουγκλαρισε το προγραμμα θρεψης της Bio biz, αλλα ξεκινα το πρωτο ποτισμα με τις δοσολογιες της 2ης εβδομαδας, στα επομενα 2 ποτισματα τις δοσολογιες της 3ης εβδομαδας, στο τεταρτο της 4ης εβδομαδας και μετα γυρνα το σε 12/ 12 και ποτε ξανα σκετο νερο, παντα με φαγητα μεσα σε καθε ποτισμα
Επισης στις αναγραφομενες δοσολογιες εσυ θα βαζεις τις μισες, στην καλυτερη το 1/3
ΚΑλη επιτυχια, εδω ειμαστε και θα τα λεμε
Απάντηση
αρχαίος Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες τόσο γρηγορα.
Αύριο είναι το επόμενο πότισμα διότι πότισα τελευταία φορά πριν 3 μέρες.
Θα κάνω αυτό ακριβώς που λες από αύριο σύνολο 4 ποτίσματα με τα τρόφιμα πριν γυρίσουν σε 12/12.
Υπολογίζω σε 12 ημέρες δηλαδή να γυρίσει το ωράριο οπότε το φυτό θα είναι στην 57η μέρα του για να γυρίσει ανθοφορία.
Σε ευχαριστώ και πάλι!!
Απάντηση
Φίλε,σου εύχομαι να σου βγει θηλυκό και να μην πάει χαμένος ο κόπος σου.
Απάντηση
(12-15-2019, 01:20 AM)pansek Έγραψε: Φίλε,σου εύχομαι να σου βγει θηλυκό και να μην πάει χαμένος ο κόπος σου.
Να είσαι καλά pansek αλλά για αυτόν τον λόγο ακριβώς έχω ήδη 2 αυτόματα White Widow που είναι 8η μέρα σήμερα και πάνε πολύ καλά!! 
Θα ξεκινήσω ενα ημερολόγιο με τα WW λογικά αύριο.
Απλά περιμένω τεντα κλπ να είμαι κομπλέ σε όλα!

Το πήρα πολύ σοβαρά και μου αρέσει μόνο που τα βλέπω ας μη βγάλει τίποτα αλήθεια μόνο και μόνο η εμπειρία είναι πολύ σημαντική !
Απάντηση
Καλημερα
Εξαερισμο ισωσ ενα τσικ μεγαλυτερο γιατι αυριο μεθαυριο λογικα θα βαλεισ και φιλτρο
Ισωσ χρειαστεισ και εσωαερισμο
Αφυγραντηρα δεν χρειαζεσαι σε αυτο το σταδιο,οποτε μπορεισ τα λεφτα που σκεφτεσαι για αφυγραντηρα να τα διαθεσεισ καπου αλλου στο σταδιο που εισαι τωρα
Βασικα καλοσ  μασ ηρθεσ και ολα να σου πανε πριμα γκουτ
Εβιβα
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
(12-15-2019, 01:48 AM)Roukounas Έγραψε: Καλημερα
Εξαερισμο ισωσ ενα τσικ μεγαλυτερο γιατι αυριο μεθαυριο λογικα θα βαλεισ και φιλτρο βαλεισ και φιλτρο
Αφυγραντηρα δεν χρειαζεσαι σε αυτο το σταδιο,οποτε μπορεισ τα λεφτα που σκεφτεσαι για αφυγραντηρα να τα διαθεσεισ καπου αλλου στο σταδιο που εισαι τωρα
Εβιβα
Καλημέρα φίλε Ρούκουνα καλώς σας βρηκα!Σε ευχαριστώ καταρχην που απαντησες και μου ευχήθηκες να μου πάνε όλα τέλεια! Βίβα!

Εξαερισμός οκ μπορω να πάρω ένα Τσικ μεγαλύτερο διότι είναι μαγαζί φίλου και Δευτέρα θα μου τον στηλει οπότε το αλλάζω άμεσα.

Εσωαερισμό τι εννοείς ? 

Αφυγραντηρα τον χρειάζομαι σίγουρα η θα τον χρειαστώ σε λίγο καιρό οπότε οκ δεν με πειράζει

Επίσης χρειάζομαι κάτι άλλο? Μπορώ να διαθέσω κ κάποια χρήματα ακόμα.. οπότε περιμένω εάν ξεχνάω κάτι.
Απάντηση
(12-15-2019, 02:13 AM)Sugar Έγραψε:
(12-15-2019, 01:48 AM)Roukounas Έγραψε: Καλημερα
Εξαερισμο ισωσ ενα τσικ μεγαλυτερο γιατι αυριο μεθαυριο λογικα θα βαλεισ και φιλτρο βαλεισ και φιλτρο
Εβιβα
Καλημέρα φίλε Ρούκουνα καλώς σας βρηκα!Σε ευχαριστώ καταρχην που απαντησες και μου ευχήθηκες να μου πάνε όλα τέλεια! Βίβα!

Εξαερισμός οκ μπορω να πάρω ένα Τσικ μεγαλύτερο διότι είναι μαγαζί φίλου και Δευτέρα θα μου τον στηλει οπότε το αλλάζω άμεσα.

Εσωαερισμό τι εννοείς ? 

Αφυγραντηρα τον χρειάζομαι σίγουρα η θα τον χρειαστώ σε λίγο καιρό οπότε οκ δεν με πειράζει

Επίσης χρειάζομαι κάτι άλλο? Μπορώ να διαθέσω κ κάποια χρήματα ακόμα.. οπότε περιμένω εάν ξεχνάω κάτι.
Μπραβο ρε μαγκα φενεσαι κιμπαρησ και οργανωτικοσ
1ον και κυριοτερο :την γνωμη μου ειπα
2ον και πιο κυριοτερο:ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ θα παιρνεισ ΚΑΙ δευτερεσ ΚΑΙ τριτεσ γνωμεσ (κανεισ αλαθητοσ και χωρισ να υπαρχει δολοσ).Μπορει να κανω λαθοσ και να ειναι Ο.Κ o εξαερισμοσ σου
3ον εσωαερισμοσ
Αφου θα παρεισ τεντα, να σου πω οτι αυτεσ οι τεντεσ παρολου που μοιαζουν με τεντεσ καμπινγκ
 κλεινουν και μονωνουν πολυ καλα,ασε που ειναι και χοντρουτσικεσ
Ειναι καλυτερα να πασ σε ενεργητικο εξαερισμο
Δηλαδη απο τισ πανω τρυπεσ που εχει η τεντα θα βγαζεισ αερα,και θα φαιρνεισ φρεσκο αερα απο τισ κατω τρυπεσ βαζωντασ ενα φαν συνηθωσ τετοιο https://www.hortisculture.com/product/20...m³/hr.html
Λεγεται ενεργητικοσ εξαερισμοσ γιατι βαζεισ αερα με βοηθεια(δηλαδη το φαν)
Ο αλλοσ τροποσ ειναι απο τισ κατω τρυπεσ που εχει η σκηνη να αφησεισ κανα δυο τρυπεσ ανοιχτεσ για να μπαινει οσοσ αερασ μπει.
Αυτοσ λεγεται παθητικοσ εξαερισμοσ γιατι μπανει οσοσ αερασ μπαινει
Καλυτεροσ ο ενεργητικοσ
Επισησ καλο ειναι αν μπορεισ να ξερνασ και να ρουφασ αερα στο και απο το μπαλκονι(εξωτερικο χωρο) και οχι στο δωματιο που ειναι η τεντα
Επισησ στον ενηργητικο εξαερισμο υπαρχει και η θεωρια τησ αρνητικησ πιεσησ αλλα εκει σημαντικο ρολο παιζουν και τα φαν που θα βαλεισ απο αποψι δυναμησ αλλα και ντιμαρισματοσ και οι td sillent δεν κανουν(δεν ντιμαρονται)
Αν θελησεισ καποια στιγμη στην εξηγω εγω η κανενασ αλλοσ που ξερει προσ βοηθεια μου(για να μην γραφω πλακα κανω)
4ον για τι αφυγραντηρα σκεφτεσαι? υπαρχουν καποια μικρα μυστικα
5ον Δεν θα ντρεπεσαι παντα θα ρωτασ ακομα και για κατι που θεσ να αγορασεισ
Και εγω 5-6 μηνεσ ειμαι στο φορουμ και πηρα πολλη και καλη βοηθεια απο ολουσ,το ιδιο θα γινει και με σενα
Οτι θεσ ρωτα για καμια ωρα εδω θα ειμαι
Εβιβα
Απάντηση
Καλώς ήρθες.
Όλα να σου πάνε ζάχαρη και το φυτακι σου να βγει θηλυκό.
Η καλλιέργεια είναι εξαιρετικά εθιστική έχε το νου σου.
Μονο ευχές μπορώ να προσφέρω. Τα υπόλοιπα τα είπαν οι έμπειροι...  Big Grin
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
(12-15-2019, 02:41 AM)Roukounas Έγραψε:
(12-15-2019, 02:13 AM)Sugar Έγραψε: Καλημέρα φίλε Ρούκουνα καλώς σας βρηκα!Σε ευχαριστώ καταρχην που απαντησες και μου ευχήθηκες να μου πάνε όλα τέλεια! Βίβα!

Εσωαερισμό τι εννοείς ? 

Μπραβο ρε μαγκα φενεσαι κιμπαρησ και οργανωτικοσ
1ον και κυριοτερο :την γνωμη μου ειπα
2ον και πιο κυριοτερο:ΠΑΝΤΑ μα ΠΑΝΤΑ θα παιρνεισ ΚΑΙ δευτερεσ ΚΑΙ τριτεσ γνωμεσ (κανεισ αλαθητοσ και χωρισ να υπαρχει δολοσ).Μπορει να κανω λαθοσ και να ειναι Ο.Κ o εξαερισμοσ σου
3ον  εσωαερισμοσ
Αφου θα παρεισ τεντα, να σου πω οτι αυτεσ οι τεντεσ παρολου που μοιαζουν με τεντεσ καμπινγκ
 κλεινουν και μονωνουν πολυ καλα,ασε που ειναι και χοντρουτσικεσ
Ειναι καλυτερα να πασ σε ενεργητικο εξαερισμο
Δηλαδη απο τισ πανω τρυπεσ που εχει η τεντα θα βγαζεισ αερα,και θα φαιρνεισ φρεσκο αερα απο τισ κατω τρυπεσ βαζωντασ ενα φαν συνηθωσ τετοιο https://www.hortisculture.com/product/20...m³/hr.html
Λεγεται ενεργητικοσ εξαερισμοσ γιατι βαζεισ αερα με βοηθεια(δηλαδη το φαν)
Ο αλλοσ τροποσ ειναι απο τισ κατω τρυπεσ που εχει η σκηνη να αφησεισ κανα δυο τρυπεσ ανοιχτεσ για να μπαινει οσοσ αερασ μπει.
Αυτοσ λεγεται παθητικοσ εξαερισμοσ γιατι μπανει οσοσ αερασ μπαινει
Καλυτεροσ ο ενεργητικοσ
Επισησ καλο ειναι αν μπορεισ να ξερνασ και να ρουφασ αερα στο και απο το μπαλκονι(εξωτερικο χωρο) και οχι στο δωματιο που ειναι η τεντα
Επισησ στον ενηργητικο εξαερισμο υπαρχει και η θεωρια τησ αρνητικησ πιεσησ αλλα εκει σημαντικο ρολο παιζουν και τα φαν που θα βαλεισ απο αποψι δυναμησ αλλα και ντιμαρισματοσ και οι td sillent δεν κανουν(δεν ντιμαρονται)
Αν θελησεισ καποια στιγμη στην εξηγω εγω η κανενασ αλλοσ που ξερει προσ βοηθεια μου(για να μην γραφω πλακα κανω)
4ον για τι αφυγραντηρα σκεφτεσαι? υπαρχουν καποια μικρα μυστικα
5ον Δεν θα ντρεπεσαι παντα θα ρωτασ ακομα και για κατι που θεσ να αγορασεισ
Και εγω 5-6 μηνεσ ειμαι στο φορουμ και πηρα πολλη και καλη βοηθεια απο ολουσ,το ιδιο θα γινει και με σενα
Οτι θεσ ρωτα για καμια ωρα εδω θα ειμαι
Εβιβα
Σε ευχαριστώ πολύ νομίζω πως ναι είμαι οργανωτικός και θέλω να τα αγοράσω όλα ώστε να μην λείπει κάτι και στο τέλος να ψαχνομαι που θα βρω το κάθε τι (μενω σε χωριο) κ είναι κάπως δύσκολο. 

Την γνώμη σου την σέβομαι και θεωρώ πως έχεις δίκιο γιατί το σκεφτηκα όσον αφορά τον εξαερισμό και το φίλτρο.

Πιστεύω πως θα πει κ άλλος κόσμος απόψεις εάν είναι να αλλάξω κάτι και θα συγκρίνω να κάνω ότι νομίζω εγώ καλυτερο. ( Με τα δικά μου δεδομένα εννοώ μην παρεξηγηθω )

Επίσης για εσωαερισμό με φανς τα βλέπω παντού αλλά δεν έχω ιδέα πως μπενουν εκτός εάν απλά τα βάζεις στην πρίζα κ δεν χρειάζεται κάτι πολυπλοκο. 

Ο εξαερισμός θα μπει στο πατζουρι που έχει τρύπες και στην ουσία θα πέρνω καθαρό αέρα από εξω.(μόνιμα κλειστό το πατζουρι)

Δεν έχω ιδέα τι εννοείς να τον ντιμαρω τον εξαερισμό. Κάτι έχω δει εδώ σε posts αλλά μου φενονται τρέλα καμία φορά και τα ξεπερναω. (Μαλακια μου).

Επίσης πήρα TD silent γιατί θέλω να είναι πλήρως αθόρυβος γιατί θα κοιμάμαι δίπλα του!

Ο αφυγραντήρας είναι από κατάστημα στο κέντρο θα δω πληροφορίες και θα σου στείλω σύντομα ! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι που κάθεσαι και γράφεις τόσα για να με βοηθήσεις.

Θα ρωτάω φυσικά γιατί πρέπει να μάθω περισσότερα. Έχω πολύ διαβασμα ακόμα..

Εβιβα!

(12-15-2019, 03:15 AM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Καλώς ήρθες.
Όλα να σου πάνε ζάχαρη και το φυτακι σου να βγει θηλυκό.
Η καλλιέργεια είναι εξαιρετικά εθιστική έχε το νου σου.
Μονο ευχές μπορώ να προσφέρω. Τα υπόλοιπα τα είπαν οι έμπειροι...  Big Grin
Καλώς σας βρήκα φίλε μου

Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου μακάρι να βγει θηλυκό και να χαρώ το πρώτο μου τσιγάρο δικό μου ( και 1 να είναι ) 

Νομίζω πως ήδη έχω εθιστεί γιατί δεν με νοιάζει αλήθεια καθόλου η σοδειά είμαι και μόνος μου και πίνω και λίγο και το κανω για χόμπυ περισσότερο!! Μου αρέσει πάρα πολύ! 

Σε ευχαριστώ και πάλι για τις ευχές σου και σύντομα θα ανοίξω ημερολόγιο με 2 White Widow που είναι 8 ημερών.
Ερχεται συνέχεια!!
Απάντηση
Σε βλέπω έτοιμο για τον φετινό διαγωνισμό...
Απάντηση
(12-15-2019, 03:24 AM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Σε βλέπω έτοιμο για τον φετινό διαγωνισμό...
Νομίζω πως θα είμαι έτοιμος από αυτή την εβδομάδα να ξεκινήσω και φυσικά μέχρι τέλος Μαρτίου να έχει τελειώσει χωρίς προβλήματα. 
Πρώτα σε εσάς φυσικά και μετά σε εμένα που είμαι τελείως αρχάριος και θα δημιουργηθούν προβλήματα πιστεύω..
Απάντηση
Φαίνεσαι να διαβάζεις οπότε όλα θα πάνε καλά. 
Τα αλάνια εδώ μέσα είναι εγκυκλοπαιδιες ανοιχτές. Όλα θα πάνε όμορφα μην αγχώνεσαι...
Απάντηση
(12-15-2019, 03:32 AM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Φαίνεσαι να διαβάζεις οπότε όλα θα πάνε καλά. 
Τα αλάνια εδώ μέσα είναι εγκυκλοπαιδιες ανοιχτές. Όλα θα πάνε όμορφα μην αγχώνεσαι...
Διαβάζω συνέχεια απλά δεν μπορώ να συγκρατήσω τόσα πολλά που κάνω στοπ για 1 ημέρα και ξανά για να μπορέσω να συγκρατω πιο πολλ.
( άσε που πολλά τα έχω σημειώσεις ) 
τα SOS σε Α4 εκτυπωμένα 

Τα παιδιά εδώ τα ευχαριστώ γιατί σε αυτούς το χρωστάω που ξεκίνησα όλο αυτό το "Project" επειδή δεν σκαμπαζω και πολλά εγγλέζικα να διαβάζω σε άλλα site ξένα.

Οπότε εδώ θα είμαι καθημερινά μάλλον χαχα!
Απάντηση
(12-15-2019, 03:30 AM)Sugar Έγραψε:
(12-15-2019, 03:24 AM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Σε βλέπω έτοιμο για τον φετινό διαγωνισμό...
Νομίζω πως θα είμαι έτοιμος από αυτή την εβδομάδα να ξεκινήσω και φυσικά μέχρι τέλος Μαρτίου να έχει τελειώσει χωρίς προβλήματα. 
Πρώτα σε εσάς φυσικά και μετά σε εμένα που είμαι τελείως αρχάριος και θα δημιουργηθούν προβλήματα πιστεύω..
Θελει πολλη διαβασμα(και για να σε βοηθησω αν μπορεισ να γραφεισ αυτο που διαβαζεισ θα τα θυνασαι 70%καλυτερα)
Παμε βημα βημα
Ξαναειδα η τεντα σου δεν ειναι πολλη μεγαλη για να πασ δε ιδιαιτερουσ κλιματισμουσ(σε ενεργητικη θα πασ ομωσ αν θεσ την γνωμη μου δεσ το νημα μου στισ πρωτεσ σελιδεσ φενεται τι εχω κανει με τον αξαερισμο.Για να κερδισω χωρο τα εχω ολα εκτοσ φιλτρου εξω παρε καμμια ιδεα)https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4832

Ιδιαιτερουσ κλιματισμουσ ενοω τα ντιμαρισματα και ετσι
Για να σε δωσω μια ιδεα αν θελεισ να αυτοματοποιησεισ το κλιμα σου για να κανεισ λιγο πιο ανετη την ζωη σου ,αλλα και να κανεισ και οικονομια και λιγοτερο θορυβο και να αντεξουν τα μηχανηματα περισσοτερα χρονια τα βαζεισ πανω σε ενα κοντρολερ και τα δυο(κοντολερ ειναι μια συσκευη με δυο μπριζεσ απο εκει δινεισ ρευμα στα φαν,και αυτοσ παιρνει ρευμα με δικο του καλωδιο σαν ενα πολυμπρισο καλωδιου δεσ στο νημα μου 5-6 σελιδα)
Αυτοσ ο κοντρολερ εχει εναν αισθητηρα που μπαινει μεσα στην τεντα
Απο κατι κουμπια που εχει οριζεισ επιθυμητη θερμοκρασια και αυτο ρυθμιζει κατα ποσο δυνατα,και ποτε χρειαζεται να δουλευει το καθε φαν
Αλλα λογο μεγεθουσ τησ τεντασ σου δεν ξερω αν αξιζει
Ελπιζω να σε ελυσα καμια απορια
Απάντηση
Μην ανησυχείς. 
Κανένας μας δεν γεννήθηκε γνωρίζοντας πως να φυτεύει. 
Ξεκινά σιγά σιγά και με τη συζήτηση όλα θα μπουν σε μια σειρά.
Απάντηση
(12-15-2019, 03:50 AM)Roukounas Έγραψε:
(12-15-2019, 03:30 AM)Sugar Έγραψε: Νομίζω πως θα είμαι έτοιμος από αυτή την εβδομάδα να ξεκινήσω και φυσικά μέχρι τέλος Μαρτίου να έχει τελειώσει χωρίς προβλήματα. 
Θελει πολλη διαβασμα(και για να σε βοηθησω αν μπορεισ να γραφεισ αυτο που διαβαζεισ θα τα θυνασαι 70%καλυτερα)
Παμε βημα βημα
Ξαναειδα η τεντα σου δεν ειναι πολλη μεγαλη για να πασ δε ιδιαιτερουσ κλιματισμουσ(σε ενεργητικη θα πασ ομωσ αν θεσ την γνωμη μου δεσ το νημα μου στισ πρωτεσ σελιδεσ φενεται τι εχω κανει με τον αξαερισμο.Για να κερδισω χωρο τα εχω ολα εκτοσ φιλτρου εξω παρε καμμια ιδεα)https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4832

Για να σε δωσω μια ιδεα αν θελεισ να αυτοματοποιησεισ το κλιμα σου για να κανεισ λιγο πιο ανετη την ζωη σου ,αλλα και να κανεισ και οικονομια και λιγοτερο θορυβο και να αντεξουν τα μηχανηματα περισσοτερα χρονια τα βαζεισ πανω σε ενα κοντρολερ και τα δυο(κοντολερ ειναι μια συσκευη με δυο μπριζεσ απο εκει δινεισ ρευμα στα φαν)
Απο κατι κουμπια που εχει οριζεισ επιθυμητη θερμοκρασια και αυτο ρυθμιζει κατα ποσο δυνατα,και ποτε χρειαζεται να δουλευει το καθε φαν
Ισχύει πως χρειάζεται να γράφεις ότι διαβάζεις για να αποστηθίζεις καλύτερα.

Τα ντιμαρισματα δεν τα ξέρω καν πρέπει να κάτσω να διαβάσω.

Επίσης θα ήθελα να αυτοματοποιησω το κλίμα μέσα στην τέντα θα ήταν πολύ χρήσιμο φυσικά.

Όσων αφορά τον κοντρολερ που μου είπες θα είναι τέλειο! 

Ερώτηση: Αυτός ο κοντρολερ απλά μπενει στην πρίζα και δουλεύει? Τον χρησιμοποιεις και εσύ?
Επίσης σε αυτόν τον κοντρολερ βάζω επάνω τα φαν απ'ότι κατάλαβα?
Το μέγεθος της τέντας έχει σημασία για τον κοντρολερ?

Ευχαριστώ !!
Απάντηση
(12-15-2019, 04:04 AM)Sugar Έγραψε:
(12-15-2019, 03:50 AM)Roukounas Έγραψε: Θελει πολλη διαβασμα(και για να σε βοηθησω αν μπορεισ να γραφεισ αυτο που διαβαζεισ θα τα θυνασαι 70%καλυτερα)
Παμε βημα βημα

Για να σε δωσω μια ιδεα αν θελεισ να αυτοματοποιησεισ το κλιμα σου για να κανεισ λιγο πιο ανετη την ζωη σου ,αλλα και να κανεισ και οικονομια και λιγοτερο θορυβο και να αντεξουν τα μηχανηματα περισσοτερα χρονια τα βαζεισ πανω σε ενα κοντρολερ και τα δυο(κοντολερ ειναι μια συσκευη με δυο μπριζεσ απο εκει δινεισ ρευμα στα φαν)
Ισχύει πως χρειάζεται να γράφεις ότι διαβάζεις για να αποστηθίζεις καλύτερα.

Επίσης θα ήθελα να αυτοματοποιησω το κλίμα μέσα στην τέντα θα ήταν πολύ χρήσιμο φυσικά.

Ερώτηση: Αυτός ο κοντρολερ απλά μπενει στην πρίζα και δουλεύει? Τον χρησιμοποιεις και εσύ?

Ευχαριστώ !!
κοντρολερ δεσ εδωhttps://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4832&page=2
παραγραφο #31 εχει ενα λινκ εγω αυτον εχω αλλα σε μεγαλη τεντα
Το ντιμαρισμα του εξαερισμου(κλιματισμου για μενα ειναι το πιο σωστο) οσον αφορα αυτον καθε αυτον αυτο εναι ,τιποτε περισοτερο-τιποτε λιγοτερο 
Τα πισι φαν μεσοβεζικη κατα με λυση αλλα ειναι καλα για να χτυπανε λιγο τα φυτα τισ πρωτεσ μερεσ αλλα και να ανκατευουν λιγο το αερα μεσα στην τεντα η αν θεσ να κατευθυνεισ τον ζεστο αερα που θα εχεισ πανω απο την λαμπα προσ τον εξαερισμο σου
Να σου πω το μυστικο για πιο λογο αυτοματοποιηησα εγω το κλιματισμο μου,τα ποτιστικα μου και οτι αλλο μπορεσα
Σαν αρχαριοσ ηθελα να ειμα οσο πιο καλοσ γινωταν απο μηχανημα τα (δηλαδη αν ηθελα ασ πουμε εξαερισμο απο 100 ωσ 120 θα επαιρνα 140 στην τυχη τα νουμερα το σκεπτικο μου να καταλαβεισ)
Τι κερδιζα ετσι?
Ειμουν καλοσ σε αυτα οποτε ηξερα αν παθαιναν κατι τα φυτα δεν φταινε η εγκαταστασεισ αλλα κανω λαθοι εγω με τροφεσ  και λιπασματα αρα δεν φταιει κατι αλλο φταιω εγω με αυτα που κανω στα φυτα
Ετσι και τον φταιχτη ηξερα και δεν ετρεχα στη πορεια να στρωσω κατι(ασε που παντα κατι απροβλεπτο βγαινει)και ενα καλο στησιμο τεντασ που σε βοηθαει ειτε εισαι εμπειροσ ειτε οχι αν εισαι τουλαχιστον νεοσ σε δινει περισσοτερ χρονο για διαβασμα και ερωτοαπαντησεισ
Με ολο το θαροσ να σε πω γιατι με αρεσει το avatar σου?
Απάντηση
Καλύτερα να μην παίρνεις αερα κατευθειαν απο εξω,δεν θα προλαβαίνει να ζεσταθεί
Να διώχνεις εντάξει
Ολα ζάχαρη θα σου πανε
Απάντηση
(12-15-2019, 04:37 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Καλύτερα να μην παίρνεις αερα κατευθειαν απο εξω,δεν θα προλαβαίνει να ζεσταθεί
Να διώχνεις εντάξει
Ολα ζάχαρη θα σου πανε
@Αλαφρο με ολο το θαροσ διαφωνω 
Οχι ωσ προσ το κρυο (εδω εχεισ δικιο λυνεται λιγο με καποιον τροπο)αλλα σαν συνολικα προτερηματα απο εξω νομιζω ειναι καλυτερα π.χ ο αερασ παντα εχει υγρασια αποτε βαζεισ και υγρασια μεσα μαζι με τον αερα και οχι τοσο αγαρμπα-μονοκοματα οπωσ απο τον υγραντηρα
Απάντηση
Sugar καλως μας ηρθες φιλε. Αντε να μεγαλωνει η ομαδα, πολυ χαιρομαι. Για 40 μερες φιλε εισαι αρκετα διαβασμενος και ξυπνιος! Wink 
Με την 600αρα φυσικα θα εχεις ζεστη μεσα οποτε η εισαγωγη αερα απαραιτητη. Ευχομαι να ειναι κοριτσι το βλαστο σου. Οπως ειπαν και τα τσακαλια παραπανω εχει μεινει λιγο πισω, αλλα μικρο το κακο. Σε 10 μερες 8α ειναι ετοιμο για 12ωρο.
Καλη πορεια απροβληματηστη μαν Εβιβα!!
Volcanodude Volcanodude
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Να περναγε τον σωλήνα γυρω απο καλοριφέρ σομπα τι έχει?
Ναι,καλυτερος ο φρέσκος αλλά μην το κάνουμε σαν κατι άλλους που βγάζουν τα φυτα στους μειον 2 O:-)
Απάντηση
(12-15-2019, 04:27 AM)Roukounas Έγραψε:
(12-15-2019, 04:04 AM)Sugar Έγραψε: Ισχύει πως χρειάζεται να γράφεις ότι διαβάζεις για να αποστηθίζεις καλύτερα.

Ευχαριστώ !!
κοντρολερ δεσ εδωhttps://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4832&page=2
παραγραφο #31 εχει ενα λινκ εγω αυτον εχω αλλα σε μεγαλη τεντα
Το ντιμαρισμα του εξαερισμου(κλιματισμου για μενα ειναι το πιο σωστο) οσον αφορα αυτον καθε αυτον αυτο εναι ,τιποτε περισοτερο-τιποτε λιγοτερο 
Τα πισι φαν μεσοβεζικη κατα με λυση αλλα ειναι καλα για να χτυπανε λιγο τα φυτα τισ πρωτεσ μερεσ αλλα και να ανκατευουν λιγο το αερα μεσα στην τεντα η αν θεσ να κατευθυνεισ τον ζεστο αερα που θα εχεισ πανω απο την λαμπα προσ τον εξαερισμο σου
Να σου πω το μυστικο για πιο λογο αυτοματοποιηησα εγω το κλιματισμο μου,τα ποτιστικα μου και οτι αλλο μπορεσα
Σαν αρχαριοσ ηθελα να ειμα οσο πιο καλοσ γινωταν απο μηχανημα τα (δηλαδη αν ηθελα ασ πουμε εξαερισμο απο 100 ωσ 120 θα επαιρνα 140 στην τυχη τα νουμερα το σκεπτικο μου να καταλαβεισ)
Τι κερδιζα ετσι?
Ειμουν καλοσ σε αυτα οποτε ηξερα αν παθαιναν κατι τα φυτα δεν φταινε η εγκαταστασεισ αλλα κανω λαθοι εγω με τροφεσ  και λιπασματα αρα δεν φταιει κατι αλλο φταιω εγω με αυτα που κανω στα φυτα
Ετσι και τον φταιχτη ηξερα και δεν ετρεχα στη πορεια να στρωσω κατι(ασε που παντα κατι απροβλεπτο βγαινει)και ενα καλο στησιμο τεντασ που σε βοηθαει ειτε εισαι εμπειροσ ειτε οχι αν εισαι τουλαχιστον νεοσ σε δινει περισσοτερ χρονο για διαβασμα και ερωτοαπαντησεισ
Με ολο το θαροσ να σε πω γιατι με αρεσει το avatar σου?
Οκ φενεται καλό αν και δεν είναι και κανένα φθηνό προϊόν αλλά σου λύνει τα χέρια όντως;
Συμφέρει πιστεύεις εσύ που το χρησιμοποιείς? 

Δεν ξέρω ακόμα τι είναι το ντιμαρισμα στον εξαερισμό! 

Τα πισι φαν πιστεύω θα με βοηθήσουν θα τα χρησιμοποιήσω πρέπει να δω πως συνδέονται και που γιατί είμαι εντελως άχρηστος με ηλεκτρολογικά/τεχνικά θέματα .

Επίσης το σκεπτικό σου είναι σωστό για αυτοματοποιημένα συστήματα αν έχεις κανει και κάποιες δοκιμές στην αρχή χωρίς αυτοματοποιημένα συστηματα.
Αυτή είναι η γνώμη μου τουλάχιστον.
Εντομεταξυ θα ήθελα να μην έχω αυτόματο πότισμα κλπ θα ήθελα να τα κάνω εγώ μου αρέσει!

Όσο για το εάν πάθουν κάτι τα φυτά από υπερλιπανση κλπ φταίει σε κάθε περίπτωση ο καλλιεργητής νομίζω !

Για τα απρόβλεπτα που βγαίνουν εδώ βγαίνουν στην ζωή μας καθημερινά δεν θα βγαίνουν στα φυτά? Κ αυτά ζωντανά είναι!! 

Φυσικά περιμένω να μου πεις γιατί σου αρέσει το avatar μου! Χαχα
Εβιβα!
Απάντηση
(12-15-2019, 04:56 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Να περναγε τον σωλήνα γυρω απο καλοριφέρ σομπα τι έχει?
Ναι,καλυτερος ο φρέσκος αλλά μην το κάνουμε σαν κατι άλλους που βγάζουν τα φυτα στους μειον 2 O:-)
Εγω κατα καποιο τροπο αυτο θα κανω αν θυμασε την πατεντα που ειχα κανει στο A.C για να βαζω κρυο αερα στην τεντα θα την βαλω στο καλοριφερ για ζεστο αερα,αλλα ταυτοχρονα θα ρουφαω και φρεσκο απο μπαλκονι
Και καβαντζα σε θερμοστατη συνδεμενο αεροθερμο
Αμ!Πωσ
Απάντηση
Πισι φαν 12βολτα ειναι τα περισσότερα,ολο και κανα φορτιστη θα έχεις
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)