Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απορία για φωτισμό
Χαιρετω την παρεα .εχω εναν χωρο 1,20Χ1,20Χ2,20
Σκεφτομαι να φτιαξω μια δικια μου τεντα απο κοντρα πλακε καθωσ ο συγκεκριμενοσ χωροσ ειναι λιγο περιεργοσ και δεν χωραει τεντα θελει δλδ καποιεσ πατεντεσ.το θεμα μου ειναι τι φωτισμο να επιλεξω για να παρω την μεγιστη σοδειά απο 6 φ/π φυτα που θελω να βαλω .δεν θελω να βαλω led ακομα θελω να ακουσω γνωμεσ για hps αλλα με τρομαζει γιατι ακουω απο πολλουσ οτι καινε ρευμα πολυ (θα ηθελα να μαθω ποσο ρευμα σε 12/12)και η αλλη περιπτωση ειναι να εβαζα 2 cfl 250watt αλλα νομιζω οτι η σοδεια θα ειναι αρκετα μειωμενη ομωσ με καλυτερη καταναλωση ρευματοσ
Απάντηση

ads by gr420info

Βαλε 2 250 hps. Tα βατ ιδια ειναι οτι κ αν ειναι. 250 η μια τοσο κ η αλλη
Απάντηση
[quote="Argy-ris" pid='148949' dateline='1576391484']
Βαλε 2 250 hps. Tα βατ ιδια ειναι οτι κ αν ειναι. 250 η μια τοσο κ η αλλη
[/quote
Ωραια .και σαν καταναλωση ποσο ξεφευγουν οι hps απο λεντ η ολα τα αντιστοιχα φωτα.αυτο δεν καταλαβαινω
Απάντηση
Αν σ ενα χωρο χρειαζεσαι 500 βατ οτι κ να βαλεις ειναι το ιδιο σε καταναλωση. Η αποδοση των hps k led ( καλων κ ποιοτικων) πανω κατω ειναι η ιδια, οι cfl δεν πιανουν την ιδια αποδοση με τιποτα. Αν κ εχουν ιδια καταναλωση. Δες τι χρειαζεσαι κ κρινε τι θα παρεις. Κ αφου χωνεις τοσα λεφτα κανε καλες επιλογες.
Απάντηση
Της CFL να της ξεχάσεις εντελώς
Hps η Led... Πρώτα τι μπάτζετ διαθέτεις γαι το φωτισμό
Επίσης από τη στιγμή που θες να τα πας 12/12 τα 6 δέντρα είναι πολύ λίγα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
6 μονο στην 1.20? Ασε τα λιγο αναπτυξη κνα γεμισει ο χωρος. Τσαμπα ρευμα θα καις
Απάντηση
(12-15-2019, 10:03 AM)Argy-ris Έγραψε: Αν σ ενα χωρο χρειαζεσαι 500 βατ οτι κ να βαλεις ειναι το ιδιο σε καταναλωση. Η αποδοση των hps k led ( καλων κ ποιοτικων) πανω κατω ειναι η ιδια, οι cfl δεν πιανουν την ιδια αποδοση με τιποτα. Αν κ εχουν ιδια καταναλωση. Δες τι χρειαζεσαι κ κρινε τι θα παρεις. Κ αφου χωνεις τοσα λεφτα κανε καλες επιλογες.
Κατανοητο.
Παντως αν πχ βαλεισ hps 600w δεν ξεφευγει τοσο το ρευμα σε ποσό γιατι οπου και να εψαξα στο φορουμ δεν βρηκα στο περιπου γιατι λενε οτι καιει πολυ

(12-15-2019, 11:12 AM)Argy-ris Έγραψε: 6 μονο στην 1.20? Ασε τα λιγο αναπτυξη κνα γεμισει ο χωρος. Τσαμπα ρευμα θα καις
Ακριβωσ αυτο θελω να κανω ισωσ να βαλω και αλλα δυο να γινουν 8.
Απάντηση
Αν μια λάμπα Hps λέει ότι είναι 600αρα σημαίνει ότι καίει 600 βατ από εκεί και πέρα βρες έναν λογαριασμό της ΔΕΗ δες πόσο κοστίζει η κιλοβατώρα και κάνε της προσθέσεις
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(12-15-2019, 10:14 AM)Sativaas Έγραψε: Της CFL να της ξεχάσεις εντελώς
Hps η Led... Πρώτα τι μπάτζετ διαθέτεις γαι το φωτισμό
Επίσης από τη στιγμή που θες να τα πας 12/12 τα 6 δέντρα είναι πολύ λίγα
Ναι σορυ λαθοσ δικο μου το θεωρησα αυτονοητο για μενα  το 12/12.με ενα μηνα αναπτυξη σκεφτομαι.μπατζετ 300€
Απάντηση
Καλημέρα αλάνι.
Η kw/h (κιλοβατώρα) αν δεν κάνω λάθος κοστίζει 0.09€.
Αυτο σημαίνει πως αν κάψεις 1000 w (=1kw) σε μια  ώρα θα καταναλώσεις 0.09€.
Υπολογισε πως 600w x12 ώρες x 0.09€ =0.648€ ανά ημέρα. Βάλε κάτω ποσες μέρες θα κάνεις και υπολόγισε. Το κακό με τον λογαριασμό της ΔΕΗ όσο ανεβαίνει είναι πως ανεβαίνουν ποσοστιαία και οι λοιπές χρεώσεις που είναι μέσα στον λογαριασμό.
Το 1/3 από αυτά που πληρώνεις είναι η κατανάλωση του ρεύματος. 
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. 
Καλή Κυριακή μαν.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
Για τον χώρο σου θες τουλάχιστον 600w hps....
Το ρεύμα γύρω στο 80αρι το μήνα υπολόγιζε.
Την θερμοκρασία πρέπει να σκεφτείς η 600αρα θα ανεβάζει τουλάχιστον 5-8 βαθμούς στην τεντα...Στον χώρο που θα έχεις την τέντα και θα εισαγεις αέρα πρέπει να έχεις
18-20 βαθμούς σταθερά...
Απάντηση
(12-15-2019, 11:57 AM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Καλημέρα αλάνι.
Η kw/h (κιλοβατώρα) αν δεν κάνω λάθος κοστίζει 0.09€.
Αυτο σημαίνει πως αν κάψεις 1000 w (=1kw) σε μια  ώρα θα καταναλώσεις 0.09€.
Υπολογισε πως 600w x12 ώρες x 0.09€ =0.648€ ανά ημέρα. Βάλε κάτω ποσες μέρες θα κάνεις και υπολόγισε. Το κακό με τον λογαριασμό της ΔΕΗ όσο ανεβαίνει είναι πως ανεβαίνουν ποσοστιαία και οι λοιπές χρεώσεις που είναι μέσα στον λογαριασμό.
Το 1/3 από αυτά που πληρώνεις είναι η κατανάλωση του ρεύματος. 
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο. 
Καλή Κυριακή 

Καλημερα και σε σενα Γελαδαρη 
Ευχαριστω πολυ ηταν πολυ κατατοπιστικο το σχολιο σου .αυτο που φοβομουν ειναι οτι ξεπερναει παρα πολυ το ρευμα ..τωρα αν ειναι 50 100 δεν ειναι προβλημα τοσο

[quote="Antegia" pid='148967' dateline='1576400361']
Για τον χώρο σου θες τουλάχιστον 600w hps....
Το ρεύμα γύρω στο 80αρι το μήνα υπολόγιζε.
Την θερμοκρασία πρέπει να σκεφτείς η 600αρα θα ανεβάζει τουλάχιστον 5-8 βαθμούς στην τεντα...Στον χώρο που θα έχεις την τέντα και θα  εισαγεις αέρα πρέπει να έχεις
18-20 βαθμούς σταθερά...
Καλημερα   antegia 
Σιγουρα θα παιξω cooltube στην επιλογη που θα κανω .

(12-15-2019, 09:31 AM)Argy-ris Έγραψε: Βαλε 2 250 hps. Tα βατ ιδια ειναι οτι κ αν ειναι. 250 η μια τοσο κ η αλλη
Σε 1,20 αν βαλω μια 600w hps ειμαι κομπλε ή δεν καλυπτει ολα τα φυτα και θελω δυο 250
Απάντηση
Οσο πιο απλωμενα τα φωτα τοσο καλυτερο. Αν εχεις ρνα φυτο που πιανει ολη την τεντα σου πρεπει να φωτιζεται στις ακρες. Κ εχεις την επιλογη να παιξεις μεβτις εντασεις η να κατεβεις πιο χαμηλα. Οτι σε βολευει κ σε συμφερει εσενα
Απάντηση
(12-15-2019, 02:10 PM)Argy-ris Έγραψε: Οσο πιο απλωμενα τα φωτα τοσο καλυτερο. Αν εχεις ρνα φυτο που πιανει ολη την τεντα σου πρεπει να φωτιζεται στις ακρες. Κ εχεις την επιλογη να παιξεις μεβτις εντασεις η να κατεβεις πιο χαμηλα. Οτι σε βολευει κ σε συμφερει εσενα
Αυτο που λεει ο αργυρησ 
Εχεισ μεγαλυτερη διασπορα φωτοσ αρα λιγοτερα ακαλυπτα σημεια
Οσο ειναι μικρα τα φυτα δεν φενεται αλλα οσο μεγαλωνουν τα φυτα τα κλαδια κρυβουν το ενα απο το αλλο το φωσ και στο μεγαλωμα θα εχεισ νεκρα απο φωσ σημεια
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
(12-15-2019, 02:10 PM)Argy-ris Έγραψε: Οσο πιο απλωμενα τα φωτα τοσο καλυτερο. Αν εχεις ρνα φυτο που πιανει ολη την τεντα σου πρεπει να φωτιζεται στις ακρες. Κ εχεις την επιλογη να παιξεις μεβτις εντασεις η να κατεβεις πιο χαμηλα. Οτι σε βολευει κ σε συμφερει εσενα
Για να ειμαι ομως πλήρη καλυμενος σε ολη τον εσωτερικο χωρο μαλλον θα χρειαστω 2 των 250

(12-15-2019, 02:13 PM)Roukounas Έγραψε:
Αυτο που λεει ο αργυρησ 
Οσο ειναι μικρα τα φυτα δεν φενεται αλλα οσο μεγαλωνουν τα φυτα τα κλαδια κρυβουν το ενα απο το αλλο το φωσ και στο μεγαλωμα θα εχεισ νεκρα απο φωσ σημεια
Καλησπερα roukounas 
Ψηφιζεισ να βαλω 2  hpsτων 250 w δηλαδη?
Απάντηση
(12-15-2019, 02:16 PM)El Chapo Έγραψε:
Για να ειμαι ομως πλήρη καλυμενος σε ολη τον εσωτερικο χωρο μαλλον θα χρειαστω 2 των 250

(12-15-2019, 02:13 PM)Roukounas Έγραψε: Αυτο που λεει ο αργυρησ 
Καλησπερα roukounas 
Καλησπερα αγορι
Παντα για 1,20Χ1,20 μιλαμε ετσι?
Οχι 2 των 300 και παλι λιγα θα εισαι θεσ τουλαχιστον 700με 800 αν οχι 900watt
Aν φτασεισ σε 800-900 σπασμενα στα τρεια 
Παρε πολλεσ γνωμεσ για φωτα
Εισαι και γκαντεμησ γαμωτο μασ εφυγε ο @ΝL-Fanatic που ειταν ειδικοσ στον φωτισμο
Λυσε μου μια απορια για ποιουσ λογουσ δηλωσεσ οτι δεν θα βαλεισ λεντ?
Απάντηση
Εγω λεω κοφτονα στην μεση τον χώρο για τώρα χειμωνιάτικα
Αυτός που λες ειναι κοντα εναμισυ τετραγωνικό δλδ 800βατ
Κάτι θα καινε και τα μπαλαστ πώς λέγονται
Τα τροφοδοτικα λεντ καινε καπου 20%
Τυχεροί είστε,εμένα μου έρχεται μισο ρυμα,μισοι φοροι

Μας άλλαξε τα φώτα ο NL αχαχ
Απάντηση
(12-15-2019, 02:29 PM)Roukounas Έγραψε:
(12-15-2019, 02:16 PM)El Chapo Έγραψε: Για να ειμαι ομως πλήρη καλυμενος σε ολη τον εσωτερικο χωρο μαλλον θα χρειαστω 2 των 250

Καλησπερα roukounas 
Καλησπερα αγορι
Εισαι και γκαντεμησ γαμωτο μασ εφυγε ο @ΝL-Fanatic που ειταν ειδικοσ στον φωτισμο
Ναι κοιταω να εκμεταλλευτω στο επακρο τον χωρο που εχω .τα λεντ(ετοιμα)δεν τα θελω λογω κοστουσ 
Θα πηγαινα μονο σε diy led αλλα και εκει καποια θεματα θα υπαρχουν .
Απάντηση
(12-15-2019, 04:43 PM)El Chapo Έγραψε:
(12-15-2019, 02:29 PM)Roukounas Έγραψε: Καλησπερα αγορι
Ναι κοιταω να εκμεταλλευτω στο επακρο τον χωρο που εχω .τα λεντ(ετοιμα)δεν τα θελω λογω κοστουσ 
Θα πηγαινα μονο σε diy led αλλα και εκει καποια θεματα θα υπαρχουν .
Ο.Κ με καλυψεσ ευχαριστω
Απάντηση
Καλησπέρα, το μαξ νομίζω που παιζει σε 1.20 σε HPS ειναι 1200w, 1000/μ2. Αυτό είναι μπούσουλας στο τι θες.

Σε led θες κοντά 650 watt είτε COB, είτε quantum boards.

Εβίβα
Απάντηση
(12-15-2019, 09:37 PM)tzorge Έγραψε: Καλησπέρα, το μαξ νομίζω που παιζει σε 1.20 σε HPS ειναι 1200w, 1000/μ2. Αυτό είναι μπούσουλας στο τι θες.

Σε led θες κοντά 650 watt είτε COB, είτε quantum boards.

Εβίβα
Καλησπερα Tzorge!ευχαριστω για το σχολιο
Απο οτι το κόβω παω για αυτοσχέδιο πανελ με led.
Πιστευω ειναι το πιο τιμιο
Loveleaf Loveleaf
Απάντηση
Δεν μιλαμε για οποιοδηποτε led, για τα συγκεκριμένα που σου ειπε ο Tzorge θες τοσα που ειναι κορυφαια
Απάντηση
Μπορεί να είναι πιο τίμιο, απλά τα πληρώνεις με δόσεις.
Έτσι λέει ο κροκοδειλας.
Δεν ξέρω όμως πόσα watt σε DIY φάση θες, κλαψ @NLfanatic
Απάντηση
(12-16-2019, 10:23 AM)tzorge Έγραψε: Μπορεί να είναι πιο τίμιο, απλά τα πληρώνεις με δόσεις.
Έτσι λέει ο κροκοδειλας.
Δεν ξέρω όμως πόσα watt σε DIY φάση θες, κλαψ @NLfanatic
Καλημερα Tzorge
Σκεφτηκα τελικα να κανω αυτο που ειπε ο argy-ris και να βαλω δυο hps 250w cooltube  με την μονη δισφορα που προειπα οτσν ανοιξα το θεμα τον χωρο τελικα θα τον κανω 1,00χ1,00,2,00 και θα παρω τεντα .με πσιρνει ο χωροσ για τοσο.για 1,20 δεν με παιρνει.σκεφτηκα οτι με τα ξυλα μια η αλλη ειναι σχεδον σε τιμη  συν η ταλαιπωρια που θ φαω.πιστευω θα ειμσι οκ με τα βαττ αυτα.γνωμεσ δεκτες
Loveleaf Loveleaf
Απάντηση
Να πάρεις τεντουλα αλάνι μου. 
Εγώ παίζω σε diy με ξύλο και δεν γλυτώνεις και πολλά μη φανταστείς.
Την τεντουλα να την απολυμανεις με νεράκι κ λίγο χλωρίνη πριν βάλεις φυτά μέσα, μην έχει κανένα ζωιφιο. Εννοείται πως την αεριζεις να φύγουν οι μυρωδιές και μετά βάζεις φυτακια.
Που είναι ο @pitch να μας πει για τα mites...
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)