Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
πανελ
γεια σας..οντως βλεποντας οτι οι cfl μονο κοπο τρωνε σκεφτηκα.να φτιαξω ενα πανελ με ε27 και ε14 λαμπες λεντ στο συνολο 39 για μια ντουλαπα 1.5x0.80x0.80..το θεμα μου ειναι οτι απο μια ματια που εριξα και διαβασα εδω μεσα εχω προβληματιστει με τι λαμπες πρεπει να βαλω..μπορει καποιος καλα εμπειρος να μου πει τι λαμπες πρεπει να βαλω οσο αναφορα τα χρωματα τα λουμενσ και ολα αυτα για το μεγιστο των παιδιων μου..οι ε27 ειναι στο συνολο 24 και οι ε14 15..
Απάντηση

ads by gr420info

Αν διαβασεις τον οδηγο καλιεργειας γραφει ακριβως. Βαριεστε να διαβασετε τα πιο απλα; Κ δεν ειναι μονο αυτο; Τι θα βαλεις σατιβα η ιντιγκα; 1,50 το πλατος η το υψος;
Απάντηση
(12-18-2019, 04:19 PM)Argy-ris Έγραψε: Αν διαβασεις τον οδηγο καλιεργειας γραφει ακριβως. Βαριεστε να διαβασετε τα πιο απλα; Κ δεν ειναι μονο αυτο; Τι θα βαλεις σατιβα η ιντιγκα; 1,50 το πλατος η το υψος;
@Αργυρη λιγο cool ρε φιλε λοιπουν πλεον πολλα αρθρα απο τα φωτα (λογο NL-Fanatic)
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
στο υψος 1.5 ιντιγκα θα βαλω..ναι εγω ειπα οτι θελω να φτιαξω κατι ποκυ δυνατο να μην εχω κανενα απολυτος ενδιασμο για.το αν κανει δουλεια ή οχι..δεν ειναι κακο αν ξερεις να πεις απλα οτι με αυτες τις λαμπες θες τοσες απο αυτες τοσες απο εκεινες και παει λεγοντας

για πες κου λοιπον που το παιζεις εξυπνος μεσ το πνευμα τι πρεπει να κανω
Απάντηση
Τι λαμπες εχεις; Δεν το παιζω εξυπνος οσες αποριες εχεις εσυ εχω κ εγω. Μιλας για καμμια 40 λαμπες που τις εχεις λογικα.... Η εχεις απλα τα ντουι;
Απάντηση
ειπα και στη αρχη οτι θελω να φτιαξω και αμεσα..ειπα 39 ντουι θα βαλω 24 ε27 και 15 ε14...απλα επειδη βλεπω για χρωματα κοκκινα μπλε και ολα αυτα εχω προβληματιστει και δε ξερω τι λαμπες πρεπει να βαλω ποσα λουμενσ και αυτα..επισης εγω τωρα το βιαζομαι για φαση ανθοφοριας αλλα θα ηθελα γενικα να ειναι dual agro

δεν υπαρχει καποιος ρε αδερφια να βοηθισει;
Απάντηση
Γιατι e14; Αυτο δεν καταλαβαινω. 60-40 ,4000. - 3000 η 2700 στην αναπτυξη κ αντιστροφα στην ανθοφορια
Απάντηση
Ασε τα ε14
Βαλε 36 ε27
350 βάλε δλδ καπου 10βατ η λαμπα
Μισές 3Κ μισες 4Κ σε καλυπτουν
Εκτός αν θες να παιξ κ με αλλα φασσματα
Απάντηση
τα ε 14 τα εβαλα για να κερδισω παραπανω χωρο ατο πανελ και να εχουν και ενα κενο δηλαδη 1 σειρα 6ντουι ε27 και μετα μια σειρα 5 ε14..φιλε.μου τι εννοεις καξ.με αλλα φασματα?θελω το καλυτερο που μπορω να φτιαξω..για ανθοφορια τωρα που με ενδιαφερει οιο πολυ

δηαλδη εγω τωρα πρεπει να βαλω 36 ας πουμε λαμπες λεντ 2700κ?τα λουμενσ παιζουν ρολο?θελω ψιλα ή λιγα?
Απάντηση
Οι Ε27 ειναι πιο ευριας καταναλωσης λαμπες, ετσι μπορεις να βρεις πιο ευκολα σε καλες τιμες επιλογες. Σε Ε14 δε θα εχεις μεγαλη ποικιλια.
Επισης στα ημερολογια καλλιεργειας υπαρχουν ολες οι απαντησεις στα ερωτηματα σου.
Καλη συνεχεια αδερφε!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Ποσο θα σου στοιχησει; Το καλυτερο ειναι λαμπες philips, αλλα ισως ξεφυγεις στα χρηματα. Κανε τους υπολογισμους σου κ δες. Αν θες το καλυτερο πας σ αλλο επιπεδο φωτισμου κ οχι λαμπες.
Απάντηση
δηλαδη ειναι πιο αποδοτικη μια hps 300αρα ας πουμε παρα ενα χειροποιητο πανελ?και αν ναι αξιζοην οι dual?
Απάντηση
Αυτο δεν το ξερω, αν κ οι hps εχουν καλυτερη αποδοση λενε w/gr σε σχεση με e27. Την θερμοτητα της hps πως θα την παλεψεις; Μετραει που ειναι ο χωρος σου αν ειναι ζεστος η κρυος.
Απάντηση
ντουλαπα ειναι τωρα εχω μια cfl αλλα δε νλεπω να εχει κανεξ δοηλεια στο παιδι μου μπορω να στειλω και φωτο..τωρα με αυτη τη λαμπα εχω 22με 25 °C ΚΑΙ 70 ΜΕ 80 υγρασια..

τωρα αμα ειναι ετσι παω και παορνω μια hps και τελειωνει το θεμα
Απάντηση
Πανελακι θα φτιάξεις
8 μηνες καλοκαίρι έχουμεέχουμε
Βάλε μπροστα την κατασκευή,μετα με οτι φράγκα σου μείνουν βλέπουμε λάμπες
Δεν ειναι αργητό
Βιδωτα ντουι,οχι μπατονετ

Κατσε ποσα παιδιά είναι
Τι έχεις,μην καις τζάμπα φως
Απάντηση
2 εχω αλλα το ενα ειναι καπως παραπληγικο αρα μολις κοπει το αλλο παω σε καινουριο..

εχω 2 αυτοματα ενα γκοριλα και ενα white widow

aδερφε αλαφροισκιωτος μ αρεσεις..το θεμα μου δεν ειναι η κατασκευη αν κατσω το βραδυ τη φτιαχνω το θεμα ειναι οι λαμπες..να παρω δηλαδη 25 λαμπες θερμο φως 2700 και 10 νατουραλ 3000 με 4000κ;

ή θα μπορουσα να βαλω και uvb κανα 2 3 λαμπες μεσα να γινει καλυτερο?
Απάντηση
Η κλασσική συνταγή ειναι 3Κ και 4 Κ μισα μισά περίπου
Τα 4Κ για ανάπτυξη και ολα μαζι για ανθοφορία
Τωρα απο κει και πέρα ο Νονος κάνει τα κααδρομικατου με 6.5 και 2.7 ..ο Αναργυρος αρεσκεται στα 2.7 ..δουλειά θα γίνει ετσι κι αλλιώς
Αυτό που είπες τωρα ωραιος συνδυασμος για ανθοφορια είναι,απλα στα επόμενα θα κάνεις τις 2.7 στην ακρη μέχρι την ανθοφορία
Βασικα και με 4Κ να πας απο αρχη μεχρι τελους,φυταρες θα βγάλεις

Βγάλε και καμία φωτο
Ετσι που τα λες,ο μισος χώρος έχει γεμίσει
Απάντηση
λιγο μπερδευτικα αδερφε..αν υποθετικα βαλω 20 λαμπες 2700 -3000κ και 15 4000κ απο αρχη μεχρι κοψιμο ειμαι κομπλε θα εχω 2 φυταρες τουμπανο απο θεμα φως..
επισης που λπορω να παραγγειλω φτηνες λαμπες uvb να βαλω αν ειναι και 4 μωβ..;

και το χρωμα.λαμπες μπλε.κυανο ειναι το νατουραλ 4000κ;

[Εικόνα: hkCuj3em.jpg]
Απάντηση
Ναι,καντες 20 τις 4Κ και κόψε απο τις άλλες
Μωβ και μπλε δεν εχω ιδέα,ο Πιτσ κάνει τέτοια κολπα
Καλα τα έχεις τα φυτά στην γωνία
Δεν ειναι αναγκη να τους ρίξεις 350 βατ
Θα ηταν αμα γεμιζε χώρος
Με τα μισα καλα θα είσαι,απο πανω τους
Απάντηση
ο πιτσ μπορει να μου πει οσο αναφορα αυτα?αμα ριξω 350 δε θα ειναι ενταξει δηλαδη δε θα εχω καλυτερες ακομα αποδοσεις?θα με.βοηθισει τωρα να φουσκωσει αυτο παραπανω τους παπαδες?20 4000κ και 15 2700ή3000 για ανθοφορια?

και λουμενς πρεπει να.εχω οσο πιο.πολλα.μπορω?ή θελει συγκεκριμενα?
Απάντηση
Βάλε 350 δεν ειναι θέμα ,απλα ειναι μικρά και δεν θα βγουν 250γρ. ξέρω γω
Τον Πιτς τον ψαχνουμε
Εεμ 18 στα 4Κ και 17 οι υπόλοιπες,μπερδεύτηκα κ εγω τωρα
Καλα λεπτομέρειες,ντοματα τομάτα
Απάντηση
Οι deep red 660 nm βοηθούν στην φωτοσύνθεση Emerson effect

Oi uv ir , βοηθούν στην αύξηση παραγωγής κρυστάλλου.

Το φούσκωμα στους παπάδες που αναφέρεις έχει να κάνει με την ικανοποιητική πρόσληψη φωσφόρου.
Απάντηση
φιλε dacapo που μπορω να βρω και απο τις 2?
Απάντηση
Καταρχήν πρέπει να είναι σε αναλογία με τον υπόλοιπο φωτισμό σου , τον οποίο δεν έχεις αποφασίσει αν κατάλαβα καλά.
Επίσης, δεν τα χρειάζεσαι στην περίοδο ανάπτυξης , ειδικότερα τις uv μόνο ανθοφορία και λίγα λεπτά ανά ώρα.
Οπότε , έχεις καιρό....
Στο μεταξύ μπορείς να ενημερωθείς κατάλληλα στο φόρουμ ...

Απάντηση
Γενικα και χονδρικα 
Κ ειναι το φασμα spectrum
6000Κ-6500Κ πολυ ψυχροσ φωτισμοσ λευκοσ(ειναι ο μπλε φωτισμοσ που λεμε) μαινουν στην αρχη για αναπτυξη

4000Κ-3000Κ ειναι τα ενδιαμεσα φασματα-φωτισμοι
Μπορουμε να βγαλουμε grpow με αυτα τα φασματα και μονο
4000Κ για αναπτυξη 70%αναπτυξη 30%ανθοφορια
3000Κγια ανθοφορια 30%αναπτυξη 70%ανθοφορια

2700Κ θερμοσ φωτισμοσ(κοκκινοσ φωτισμοσ) μπαινουν ανθοφορια

Καλυτερα να τισ παρεισ ολεσ στα ιδια watt
Aυτεσ που ειναι λιγα watt ζεστενωνται λιγοτερο
Το καλο με τισ Ε27 ειναι οτι
Σε οποιο σταδιο εισαι και αναλογα τισ αναγκεσ σου ξεβιδωνεισ βγαζεισ-βιδωνεισ βαζεισ
Δηλαδη αν ασ πουμε ξεκινησεισ στην αναπτυξη 6 λαμπεσ των 4000Κ και 4 λαμπεσ των 3000Κ,οταν μπεισ ανθοφορεια
βγαλε 2 λαμπεσ των 4000Κ και βαλε 2 λαμπεσ των 3000Κ και θα εισαι
4 λαμπεσ των 4000Κ και 6 λαμπεσ των 3000Κ

Και επειδη δεν με αρεσει να το παιζω γνωστησ ενω δεν ειμαι,θα ηταν αδικο να μην πω οτι τισ πιο πανω πληροφοριεσ με τησ ειχε στειλει το μελοσ @Godfather μεσω p.m.οταν καποια στιγμη του ζητησα βοηθεια
Υ.Γ
Ξεκινα απο την αρχη σεμνα και ταπεινα
Πριν 4-5 ωρεσ που ανοιξεσ το νημα δεν ηξερεσ τιποτα,και τωρα μιλασ για uvb
Mην βιαζεσαι
Κατασταλαξε πρωτα καπου στο βασικο πανελ και πωσ θα το κανεισ και ποσσεσ λαμπεσ θα βαλεισ και τι φασματα και ποσα watt και-και-και-
και μετα τα uvb
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)