Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κάνναβη και κατοικίδια
προειδοποίηση! το θέμα αυτό αφορά αυστηρά την ιατρική βοήθεια των κατοικίδιων, τα οποία πολλοί από εμάς όχι μόνο τα θεωρούν τους καλύτερους τους φίλους, αλλά ακόμη και μέλη της οικογένειας τους. παρακαλώ δείξτε τον απαραίτητο σεβασμό.

γνωρίζω ότι παλαιότερα υπήρχε ένα σκεύασμα για τη θεραπεία των αλόγων, το οποίο περιείχε κάνναβη και λεγόταν «colic & bloat compound», ενώ στις μέρες μας ακούγεται όλο και πιο συχνά η χρήση λαδιού κάνναβης με cbd για τα κατοικίδια ζώα. υπάρχουν εμπειρίες από τη χορήγηση κάνναβης (είτε μόνο με cbd είτε με συνδυασμό thc και cbd) ως φάρμακο σε κατοικίδια (π.χ. σκύλο, γάτα) για την αντιμετώπιση κάποιας ασθένειας;
Απάντηση

ads by gr420info

φιλε μπλε, εδω ακομη δεν εχουμε επισημες αναφορες για τον ανθρωπο, πιστευεις οτι θα ειχανε προχωρησει για τα κατοικιδια?
ειναι σωστη η ερωτηση σου και σιγουρα οταν ερθει η ωρα τους οι φαρμακοβιομηχανιες θα βγαλουν και για τα κατοικιδια πορισματα και αποφασεις για τις επιδρασεις της εν γενει κανναβης στα ζωα μας.
για την ωρα εγω εχω δυο τσομπανοσκυλα στην αυλη μου και οταν αναβω τσιγαρο και με παρει χαμπαρι, ο αρσενικος ειδικα, ερχεται και με ζηταει τζουρες.
εγω ως γνησιος φιλοζωος του δινω και σε 5 λεπτα αρχιζει να ζβουριζει την αυλη για κανα 10λεπτο και μετα παει και πηδαει την θηλυκια (ευτυχως ειναι στειρωμενη)
Απάντηση
προσωπική εμπειρία με ίαση δεν έχω, σαφώς διαβάζω διάφορα όπως κι εσύ.
έχοντας χάσει κατοικίδιο από καρκίνο πριν χρονιά, θα το πάλευα σίγουρα με κάνναβη.
Απάντηση
καπου πηρε το ματι μου ενα σκευασμα σε μια διαφημιση νομιζω, αφου κανει για μας γιατι οχι για τα ζωακια μας? ετσι κανει κ η μια η δικια μου, οταν αναβω ανεβαινει στα ποδια μου οπως καθετε κ με κολλαει στο προσωπο χαχαχα. πιστευω ενα cbd θα τους εκανε καλο
Απάντηση
εγώ έκανα στον σκυλάκο μ θεραπεία με thc k cbd για καρκίνο . πως μπορώ να σε βοηθήσω ;
Απάντηση
(12-20-2019, 01:54 PM)thegrg420 Έγραψε: εγώ έκανα στον σκυλάκο μ θεραπεία με thc k cbd για καρκίνο . πως μπορώ να σε βοηθήσω ;

θα μπορούσες να μας πείς την ιστορία σου με το σκυλί? έζησε τελικά...?δεν έχει τπτ το σκυλί μου, αλλά πλέον έχει γίνει επιδημία ο καρκίνος και τα έχει τα χρονακια της
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
όχι δεν έζησε δυστυχώς αλλά το πάλεψε κανένα 6αμηνο ! γενικά ότι είπαν τα παιδιά πιο επάνω δεν υπάρχει κάτι επίσημο για τον άνθρωπο ε έτσι και με το σκυλάκι !ότι πρωτόκολλα μπορούσα να ακολουθήσω τα δοκίμασα ! συνήθως ξεκινάμε με χαμηλή δόση και μετά από κάποιες μέρες ανεβενεις έφτασε να πέρνει 50mg την ημέρα από το κάθε σκεύασμα !! ( οι αναλογίες των σκευασμάτων ήταν 1:1 )
Απάντηση
καλησπερα παιδια!
οταν ανοιξε περσι,νομιζω,στο νησι cbdαδικο μπηκα να χαζεψω στο site τους τι παιζει
και ειδα κατι λαδακια για κατοικιδια αναρωτηθηκα  κι εγω αν κανουν δουλεια.
και τωρα που διαβασα το θεμα σου το θυμηθηκα.

δεν ξερω αν θεωρηθει διαφημιση.αν ναι ας σβηστει ξερω γω,
ριξε μια ματια εδω:
https://cbdoilshop.gr/pet-cbd/

αλλιως ψαξε με την ονομασια petcbd τωρα ποσο αξιοπιστα και αποτελεσματικα ειναι....who knows..
Ο Θεος μου εδωσε ελευθερια.. Leaf
Ο ανθρωπος μου την στερει..
Απάντηση
(12-20-2019, 06:12 PM)thegrg420 Έγραψε: ( οι αναλογίες των σκευασμάτων ήταν 1:1 )

καλησπέρα και από μένα.....

εγώ έχω μια απορία....πως αντέδρασε το ζωντανό σε δόσεις με thc Undecided
το σκέφτομαι καμιά φορά για τον δικό μου.....αν αρρωστήσει....ή φάει και τίποτα που έπεσε χάμω και δεν το πάρω χαμπάρι..
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(12-21-2019, 12:14 AM)sig-p420 Έγραψε: καλησπέρα και από μένα.....

εγώ έχω μια απορία....πως αντέδρασε το ζωντανό σε δόσεις με thc  Undecided
το σκέφτομαι καμιά φορά για τον δικό μου.....αν αρρωστήσει....ή φάει και τίποτα που έπεσε χάμω και δεν το πάρω χαμπάρι..

o makednos ειχε πει κατι σχετικο παλια.... :d τι μου θυμισες,που ειναι κι αυτος παλι;;τεσπα.
ο σκυλαρος του,εκεινο το νταμαρι :d , ειχε φαει μια φουντα του και ειχε φαει σκαλωμα με κατι
και του δωσε 1 κοφτη κουταλια μελι να ξενερωσει! Smoke17
Απάντηση
έτσι και φάει κανένα τσοκολατάκι...από αυτά που παίζω στα χέρια τρεις και λίγο....δεν τον σώνει ένα βάζο μέλι  :p

[Εικόνα: zpkwtzam.jpg]

Offtopic Dude
Απάντηση
με συνδιασμό με λάδι cbd δεν θα έχει μαστουρα
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
sig;;;ειμαι γαματη;;;;! Cool :d

https://gr420.info/forum/showthread.php?...72#pid4372
Απάντηση
(12-21-2019, 01:18 AM)cataek Έγραψε: sig;;;ειμαι γαματη;;;;! Cool  :d

https://gr420.info/forum/showthread.php?...72#pid4372

που το ξετρύπωσες ρε γάτα....και πως μου ξέφυγε εμένα αυτός ο διάλογος  :p

https://gr420.info/forum/showthread.php?...92#pid4392
Απάντηση
(12-21-2019, 01:06 AM)skunky88 Έγραψε: με συνδιασμό με λάδι cbd δεν θα έχει μαστουρα
θα έχει πάλι αλλά πιο χαλαρή !

(12-21-2019, 12:14 AM)sig-p420 Έγραψε:
(12-20-2019, 06:12 PM)thegrg420 Έγραψε: ( οι αναλογίες των σκευασμάτων ήταν 1:1 )

καλησπέρα και από μένα.....

εγώ έχω μια απορία....πως αντέδρασε το ζωντανό σε δόσεις με thc  Undecided
στην αρχή τρόμαζε σιγά σιγά συνήθιζε σταματούσε να πονάει όποτε έπεφτε για ύπνο ! πραγματικά γινόταν «χάλια» αλλά μπορούσε να βγει και βόλτα ! γενικά θα πω ότι με το φάρμακο κατάφερε και έζησε σίγουρα παρά πάνω και καλύτερα !
Απάντηση
γαλλικό μπουλντογκ. 
πολλά εξάνθηματα και ερεθισμόι. 
3 φορές την εβδομαδα τοπικά επαλληψη με λαδάκι αραιωμένο με λάδι καρυδας.
το αποτέλεσμα τα εξάνθηματα να μην έχουν ξαναβγεί εδώ και καιρό. 
 παλαιότερα χρησιμοποιούσα σκέτο λάδι καρύδας ή fucicort ή ότι πρότεινε ο κάθε γιατρός.
το αποτέλεσμα δεν ήταν καλύτερο με τα έτοιμα σκευάσματα...
την καλημέρα μου παίδες.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας γιατί είμαι σίγουρος πως θα βοηθήσουν αρκετό κόσμο!

έχει ο αδερφός μου ένα σκυλάκι μικρού μεγέθους (όχι μίνι), το οποίο είναι 17 χρονών. έχει προβλήματα υγείας, όπως είναι λογικό να υπάρχουν σε αυτή την ηλικία, και για αυτό παίρνει τα φαρμακάκια του εδώ και 1,5 χρόνο. ωστόσο, συνεχίζει να έχει πολύ όρεξη για φαΐ και έχει ακόμη πολύ νεύρο μέσα του, δηλαδή ούτε στον γιατρό κάθεται εύκολα, ούτε μπάνιο τον κάνεις εύκολα, ούτε κούρεμα του κάνεις εύκολα. είναι όσο ζόρικος ήταν και στα νιάτα του.

τα βασικότερα προβλήματα είναι ότι τα τελευταία 2 χρόνια περίπου έχει χάσει την ακοή του τελείως και από όραση τον υπολογίζω να βλέπει ένα 10% (και πολύ μπορεί να λέω). έτσι λοιπόν πλέον όταν δεν υπάρχει το έντονο φως του ήλιου τον πιάνει ανασφάλεια και συνεπώς κάθε μέρα μέχρι να γυρίσει το αφεντικό του το βράδυ από τη δουλειά, ενώ ο σκύλος έχει παρέα στο σπίτι, δεν μπορεί να ησυχάσει με τίποτα. δηλαδή αρχίζει και γαβγίζει ασταμάτητα από τη δύση του ηλίου μέχρι να γυρίσει ο αδερφός μου στο σπίτι του που τότε αμέσως σταματάει. το καλοκαίρι ήταν μικρό το κακό γιατί νύχτωνε στις 9 και έτσι δεν υπήρχε ιδιαίτερο θέμα, αλλά τώρα τον χειμώνα που νυχτώνει από τις 5:30 υπάρχει θέμα. μια μέρα που είχε συννεφιά άρχισε να γαβγίζει από τις 2:30 το μεσημέρι μέχρι το βράδυ. είχαν δοκιμάσει τα πάντα για να τον κάνουν να μη νιώθει αυτή την ανασφάλεια χωρίς όμως αποτέλεσμα και έτσι έπρεπε να βρεθεί μια λύση.

για να μην σας κουράζω με παραπάνω λεπτομέρειες, αφού τέσταρα δίνοντας μια πολύ μικρή μπουκίτσα ψωμάκι βουτηγμένο σε εφκ ότι ο σκύλος δεν έχει κάποια ειδική ευαισθησία στην κάνναβη ή ότι δεν δημιουργείτε κάποια εμφανή αντίδραση με τα άλλα φάρμακα που παίρνει, αποφάσισα την επόμενη φορά η δόση να είναι λίγο μεγαλύτερη για να δούμε αν η κάνναβη θα μπορέσει να τον ανακουφίσει. πήρα ένα τηγάνι ατσαλένιο, γέμισα με νερό λίγο τον πάτο του, έβαλα ένα σφηνοπότηρο στο κέντρο, έριξα λίγες σταγόνες ελαιόλαδο στον πάτο του σφηνοπότηρου, άνοιξα το μάτι στο πιο χαμηλό και μόλις είδα ότι τα τοιχώματα του σφηνοπότηρου αρχίζουν να ζεσταίνονται πήρα με την μύτη μιας οδοντογλυφίδας το λιγότερο rso που μπορεί να βγει από μια σύριγγα των 6 ml, έβαλα την οδοντογλυφίδα μέσα στο σφηνοπότηρο και άρχισα να ανακατεύω με αυτή για λίγο μέχρι να ξεκολλήσει από την μύτη της ο κόκκος rso και να διαλυθεί τελείως μες το ελαιόλαδο. αμέσως μετά πήρα ένα κομματάκι μαγειρεμένο κρέας, το άλειψα σχεδόν με όλο το ελαιόλαδο που είχε στον πάτο του το σφηνοπότηρο και το έδωσα ως φάρμακο στον σκυλάκο, ο οποίος είχε αρχίσει ήδη να στρεσάρεται και να γαβγίζει ασταμάτητα, διότι είχε βραδιάσει και το αφεντικό του δεν είχε γυρίσει ακόμα στο σπίτι.

το θαύμα έγινε! με την επίδραση της κάνναβης ο σκύλος σταμάτησε για πρώτη φορά να γαβγίζει και να πηγαινοέρχεται αγχωμένος, έπειτα πήγε και κάθισε σε ένα σημείο που δεν συνηθίζει να ξαπλώνει κοιτώντας μας με απορία, αλλά χωρίς να φαίνεται εξαντλημένος ή κάτι τέτοιο και τελικά αφού είχαν πλέον περάσει 50 λεπτά από την ώρα που έφαγε το κρεατάκι με την κάνναβη πήγε στην φωλιά του και κοιμήθηκε και συνολικά έκατσε εκεί απόλυτα ήρεμος για 2 ολόκληρες ώρες. μετά σηκώθηκε και άρχισε ξανά το γάβγισμα κτλ. αλλά μετά από 15 λεπτά γύρισε ο αδερφός μου στο σπίτι του και έτσι αμέσως ξαναηρέμησε. ο σκύλος δεν παρουσίασε καμία περίεργη συμπεριφορά, ούτε στη συνέχεια της νύχτας, ούτε την επόμενη μέρα.

το λάδι κάνναβης rso ήταν από αυτόματο φυτό που είχε και thc και cbd. δεν φάνηκε να υπάρχει καμία παρενέργεια και ίσα ίσα ενώ συχνά ο σκύλος κάνει προς το βράδυ κανέναν εμετό, εκείνη τη μέρα που του δώσαμε κάνναβη δεν έκανε (μπορεί το γεγονός να ήταν τυχαίο, ωστόσο το αναφέρω). διαλύοντας με τον τρόπο που περιέγραψα το rso μέσα σε ελάχιστο ελαιόλαδο καταφέρνουμε να το κάνουμε πολύ πιο διαχειρίσιμο από τον οργανισμό (δηλαδή τον βοηθάμε πολύ στο να το διασπάσει), δημιουργούμε μία εμπειρία σταδιακή (χωρίς να σκάσει απότομα η επίδραση μπαμ και κάτω) και το άλλο θετικό είναι ότι η επίδραση αρχίζει πάντοτε να είναι αισθητή μέσα σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

αυτή ήταν η εμπειρία μου πάνω στο θέμα. αν δίναμε μεγαλύτερη δόση προφανώς ο σκύλος θα ήταν ήρεμος για πάνω από 2 ώρες, αλλά όπως σας είπα χρησιμοποίησα τη λιγότερη δυνατή ποσότητα που μπορούσε να βγει από τη σύριγγα του rso. το μόνο σίγουρο είναι ότι παρότι είναι στα βαθιά γεράματα μπορούμε με έναν τόσο απλό τρόπο να του βελτιώσουμε σε πολύ μεγάλο βαθμό την καθημερινότητα απαλλάσσοντας τον από το στρες που του δημιουργείται.

για μια ακόμη φορά η απαγόρευση με κάνει να λυπάμαι.
Απάντηση
φιλε μπλε θα σε πω δυο πραγματακια μιας κι εγω εχω τρομερη ευαισθησια με τους σκυλους και ειχα σχεδον σε ολη μου τη ζωη σκυλια διαφορα που ολα τα εκλαψα με μαυρο δακρυ οταν ηρθε η ωρα τους.
το δικο σας οπως καλα θα ξερετε ειναι στα ορια του βαθιου γηρατος, αντε να σε δωσω και κανα δυο χρονια ακομη.τωρα στις δοσολογιες που λες, ο σιμσον λεει οτι οι ανθρωποι ξεκιναμε με εναν κοκο ρυζιου, οποτε, αναλογα με τα κιλα του σκυλου υπολογιζεις την δοσολογια και παντα λιγο λιγοτερο στην αρχη. νομιζω οτι αυτο που εσεις του δωσατε ητανε ιδανικο, αλλα θελει καθημερηνο βομβαρδισμο ολοι οι οργανισμοι.
για τους ανθρωπους δινει ο σιμσον 3 μηνες, στο σκυλακι εγω θα του εδινα για ενα μηνα συνεχομενα.
το να παρουμε βρωσιμο λαδι μια δυο φορες, αυτο σαν δοσολογια λειτουργει προληπτικα και οχι θεραπευτικα, για την θεραπεια θελει καθημερινι βομβαρδισμο.
αυτα, λυπαμαι για τον σκυλο πραγματικα παρ οτι δεν ξερω απο τετοιες ασθενειες. σηνηθως εμενα με τα δηλητηριαζουν κατι σεξουαλικα ανικανοποιητοι γειτονες που εχω και ετσι δεν εχω δει ακομη γηρατια στα ζωα μου.
καλες υπομονες και κουραγιο
Απάντηση
φίλε αρχαίε να 'σαι καλά και σε ευχαριστώ πολύ. ευτυχώς τα 'χω καλά με τον θάνατο και έχω αποδεχτεί ότι είναι κομμάτι αυτής της ζωής, απλά ξέρεις είναι αυτό που λέμε ότι είναι κρίμα να ταλαιπωρείτε μια ψυχή. συμφωνώ και εγώ με αυτό που είπες ότι μάλλον καλό θα ήταν να υπάρχει μια διάρκεια στη θεραπεία έτσι ώστε να περάσει το μήνυμα στον σκύλο ότι είναι όλα καλά και ότι γενικά δεν υπάρχει κάποιος λόγος για να αγχώνεται με το που σκοτεινιάζει έξω, αφού παρέα έχει, φαΐ έχει, καθαρό νερό έχει, μες το σπίτι είναι και έχει τη ζεστασιά του, και το αφεντικό του προς το βράδυ καθημερινά θα είναι όπως πάντα πίσω στο σπίτι. είναι καθαρά ψυχολογικό το πρόβλημα. προσωπικά τους έδειξα ότι η κάνναβη λειτουργεί πολύ άμεσα και αποτελεσματικά, τώρα είναι στο χέρι τους το πως θα το διαχειριστούν και πιστεύω ότι θα κάνουν το καλύτερο διότι νοιάζονται πολύ.
Απάντηση
εχω δωσει βουτυρο σε γατα μου για να ηρεμησει απο απανωτους οιστρους,μεχρι να την στειρωσω...
πολυυυυυ μεγαλες δοσεις...ολα πηγαν περιφημα.
και εχω δωσει και λαδι σε φιλη μου,που το σκυλι της εχει τρομερο αγχος αποχωρισμου
και μεγαλες φοβιες στην βολτα εξω,
πχ σε καδους,ομπρελες, ηχος απο εξατμιση κλπ...
με τις πρωτες σταγονες "στανιαρε" το σκυλακι Heart
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)