Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καινουργιο Led grow light (ερωτηση)
τσακαλια μολις μ ηρθε το καινουργιο led panel το οποιο ειναι 100w αλλα εχω αυτο το θεμα με τα καλωδια... δεν ξερω τι πρεπει να κανω τωρα για να λειτουργησει

[Εικόνα: t3n0hfrm.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

ποσα βολτ ειναι; ειχα δει ενα παρομοιο 220. δεν εχει χαρτι κατι; θερμοκρασια;
Απάντηση
[Εικόνα: dh9chg6m.jpg]

στο κουτι λεει 220/110v
Απάντηση
aρα κατευθειαν μπριζα. τωρα για 110-220 δεν ξερω τι γινεται. δεν εχω προσπέκτους
Απάντηση
οποιοσδηποτε μπορει να βοηθησει ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση
το κιτρινο ειναι η γειωση. τα αλλα 2 τα συνδεεις συν και πλιν. τη γιωση και να μη τη συνδεσεις δε τρεχει τιποτα δουλευει.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
πάρε ένα σούκο κι ένωσε το.
[Εικόνα: ?u=https%3a%2f%2fwww.ergo-tel.gr%2fimage...f=1&nofb=1]
Απάντηση
κ βαλε χοντρουτσικο καλωδιο οχι πολυ λεπτο.
Απάντηση
μπορείς να κόψεις ένα καλώδιο από κάποια χαλασμένη συσκευή από καμιά τοστιέρα, βραστήρα ανεμιστήρα τα μεταλλικά θα έχουν και καλώδιο γείωσης....

αν δεν έχεις πάρε από μαγαζί...πάρε και κλεμες να τα ενώσεις...

να βάλεις και γείωση...όλες οι μεταλλικές συσκευές έχουν γείωση....
στο κινέζικο φωτιστικό δεν θα βάλεις....
Απάντηση
κ αυτο ειναι ολο μεταλικο
Απάντηση
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις... εχω εναν χαλασμενο ανεμιστηρα.. λογικα απο εκει θα το παρω το καλωδιο
Απάντηση
μεγειες
ο bad δεν ειχε πάρει κάτι τέτοια?
Απάντηση
τσακαλια βρηκα αυτο το καλωδιο.. πιστευω κανει

https://m.imgur.com/a/m7voer8

https://m.imgur.com/a/ckrfgzc/zip
Απάντηση
κααλό είναι
Απάντηση
ωραια.. θα το δοκιμασω και θα σας πω νεα
Απάντηση
100 βατ δεν ειναι πολλα , οποιοδηποτε καλωδιο μπριζας θα κανει . ειναι μισο αμπερ το πολυ .

εγω ειχα παρει ή των 30 ή των 50βατ , νομιζω των 50 . αρκετα καλα ειναι σε φως , ακομη εχω μερικα , ειχα παρει 8 . πρεπει να εχω 4-5 ακομη
δυστηχως ειναι ευαισθητα, ανεβαζουν αρκετη θερμοκρασια , ακουμπαγε ενα δικτυ πανω στην λαμαρινα και το ελιωσε . και αρκετες φορες τα ειχα ακουμπησει με το χερι και ενιωθα οτι καηκα (δεν καηκα )
και αυτο σε 50 βατ .

μην ξεχασεις να βγαλεις την μπλε ζελατινα . δεν χρειαζεται , και θα ανεβαζει θερμοκρασια ακομη και αν δεν λιωσει απο την θερμοκρασια του φωτος .

απο καλωδιωση , δεν θα ειναι και ασχημα να συνδεσεις και την γειωση . λαμαρινα ειναι , κυκλωμα πανω στην λαμαρινα ειναι . οσο να ειναι ειναι αρκετα επιφοβα για ηλεκτροπληξια.

ειναι μερικα χιλιοστα η λαμαρινα απο τα 220 βολτ !.

το μπλε και το καφε πανε στην ταση και στο ουδετερο , και αναποδα να τα βαλεις , δεν πειραζει .
Απάντηση
τσακαλια μου η πατεντα ειναι 100% επιτυχης

[Εικόνα: ykynbbjm.jpg]

πολυ φωτεινο το πανελακι.. ανυπομονω να το χρησιμοποιησω.. θα το βαλω οταν γυρισω τα σκανκια 12/12

(12-22-2019, 01:21 AM)badweed Έγραψε: 100 βατ δεν ειναι πολλα , οποιοδηποτε καλωδιο μπριζας θα κανει . ειναι μισο αμπερ το πολυ .

εγω ειχα παρει ή των 30 ή των 50βατ , νομιζω των 50 . αρκετα καλα ειναι σε φως , ακομη εχω μερικα , ειχα παρει 8 . πρεπει να εχω 4-5 ακομη
δυστηχως ειναι ευαισθητα, ανεβαζουν αρκετη θερμοκρασια , ακουμπαγε ενα δικτυ πανω στην λαμαρινα και το ελιωσε . και αρκετες φορες τα ειχα ακουμπησει με το χερι και ενιωθα οτι καηκα (δεν καηκα )
και αυτο σε 50 βατ .

μην ξεχασεις να βγαλεις την μπλε ζελατινα . δεν χρειαζεται , και θα ανεβαζει θερμοκρασια ακομη και αν δεν λιωσει απο την θερμοκρασια του φωτος .

απο καλωδιωση , δεν θα ειναι και ασχημα να συνδεσεις και την γειωση . λαμαρινα ειναι , κυκλωμα πανω στην λαμαρινα ειναι . οσο να ειναι ειναι αρκετα επιφοβα για ηλεκτροπληξια.

ειναι μερικα χιλιοστα η λαμαρινα απο τα 220 βολτ  !.

το μπλε και το καφε πανε στην ταση και στο ουδετερο , και αναποδα να τα βαλεις , δεν πειραζει .

δηλαδη φιλε μ προτεινεις να συνδεσω και το καλωδιο γειωσης επειδη υπαρχει κινδυνος ηλεκτροπληξιας. εγω συνδεσα μονο τα συν και πλην και ενω το κρατουσα με γυμνα χερια το βαλα στην πριζα και ολα κομπλε
Απάντηση
αν σε χτυπησει μια φορά μετα προσεχεις
αν..
Απάντηση
(12-22-2019, 02:49 AM)arkoudoulis Έγραψε: τσακαλια μου η πατεντα ειναι 100% επιτυχης

[Εικόνα: ykynbbjm.jpg]

πολυ φωτεινο το πανελακι.. ανυπομονω να το χρησιμοποιησω.. θα το βαλω οταν γυρισω τα σκανκια 12/12

(12-22-2019, 01:21 AM)badweed Έγραψε: 100 βατ δεν ειναι πολλα , οποιοδηποτε καλωδιο μπριζας θα κανει . ειναι μισο αμπερ το πολυ .

και αυτο σε 50 βατ .

ειναι μερικα χιλιοστα η λαμαρινα απο τα 220 βολτ  !.

δηλαδη φιλε μ προτεινεις να συνδεσω και το καλωδιο γειωσης επειδη υπαρχει κινδυνος ηλεκτροπληξιας. εγω συνδεσα μονο τα συν και πλην και ενω το κρατουσα με γυμνα χερια το βαλα στην πριζα και ολα κομπλε
να βαλεις και την γειωση. με τα ρευματα δεν κανουμε πειραματα
Απάντηση
ωραιο το φως ,με γεια .

να εισαι πολυ προσεκτικος οταν τα ακουμπας ,ακομη και αν προσθεσεις γειωση .
ειναι επιφοβα φωτα απο πλευρα ασφαλειας.
κοιτα να δεις και τι θερμοκρασιες αναπτυσουν , αν εχεις καποιον τροπο να το μετρησεις .

και κατα την γνωμη μου , εχε και εναν εναλακτικο φωτισμο αν χαλασουν αυτα , μην εχεις τρεχαματα με πανικο .
Απάντηση
κ ριξε κ ενα ανεμιστηρακι να τα κρυωνει
Απάντηση
εχω δυο ανεμιστηρακια το δυνατο στοχευει προς τα φωτα και το αλλο στα φυτα
Απάντηση
μόνο καλό μπορεί να του κάνει ο ανεμυστήριος στα φώτα ,boy μου αν δεν βαριέσαι στείλε link να χαζέψουμε τι παίζει ?
απο lumen τι γίνεται ? πήρες σκέτο το led panel η μαζί με κάτοπτρο ? έχω καιρό να μπω στο forum και πρέπει να ρίξω διάβασαμα ,αλά μιας και σε βρήκα ...
Όποιος πει κακό για μας να βγει το μάτι του σαν λουκουμάς! Tongue
Απάντηση
(12-24-2019, 01:25 AM)tsakas Έγραψε: μόνο καλό μπορεί να του κάνει ο ανεμυστήριος στα φώτα ,boy μου αν δεν βαριέσαι στείλε link να χαζέψουμε τι παίζει ?
απο lumen τι γίνεται ? πήρες σκέτο το led panel η μαζί με κάτοπτρο ? έχω καιρό να μπω στο forum και πρέπει να ρίξω διάβασαμα ,αλά μιας και σε βρήκα ...

τωρα ισως μερικοι με βρισουν αλλα το πανελ το πηρα απο το wish.. ηθελα να δοκιμασω τι φαση ειναι.. δεν εμεινα ανικανοποιητος αλλα θα δειξει και στην πορεια οταν αρχισω να το χρησιμοποιω.. εαν αρχισουν τα λεντ να  καιγονται ενα ενα εε τοτε μεγαλη ξενερα
Απάντηση
αν καταφερεις να του ριξεις με καποιον τροπο την θερμοκρασια μια χαρα θα σε βγαλει για τα λεφτα του.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)