Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αρχαριος
[size=small][font=tahoma, verdana, arial, sans-serif]καλησπερα παιδια,καινουργιος κ εγω λοιποον...ειπα να δοκιμασω,θα ηθελα τν γνωμη σας![/font][/size]
[size=small][font=tahoma, verdana, arial, sans-serif]εχω τεντα 60,60,120 εξαερισμο με ανθρακα μοτερακι 240volt φωρισμο sirius led panel   18.5 wat 6000lummers...[/font][/size]
[size=small][font=tahoma, verdana, arial, sans-serif]μεσα εχω 1> ααυτοματο γοριλακι τ οποιο μπηκε σε φως παρασκευη κ εχει 4 φυλλα πανω του 1>αυτοματο αμνεσια[/font][/size]
[size=small][font=tahoma, verdana, arial, sans-serif]το αμνεζια μπηκε σημερα σε γλαστρα .η ενδειξεις μου ειναι σταθερα στους 19-21 βραδυ πρωι 70-75% υγρασια<την υγρασια διαβαζοντας το φορουμ[/font][/size]
[size=small][font=tahoma, verdana, arial, sans-serif]εμαθα να την ελενχο με διαφορους τροπου!σκοπευω να παρω μια λαμπα ακομα ιδιου τυπου μεσα στν βδομαδα![/font][/size]
[size=small][font=tahoma, verdana, arial, sans-serif]το χωμα περιεχει τα παντα μεσα απο οποιαδιποτε συστατικα και καθως  ειμαι με αυτοματα νομιζω δν χρειαζομαι[/font][/size]
[size=small][font=tahoma, verdana, arial, sans-serif]κατι απλα προσθεσα κ λιγο λιπασμα στο χωμα κ το ανακατεψα!θα ηθελα την γνωμη σας στο αν διαχειριζομαι σωστα την κατασταση ! ευχαριστω εκ των προτερων![/font][/size]
Απάντηση

ads by gr420info

τι λιπασμα προσθεσες?

τι χωμα?
Απάντηση
καλα δειχνει... δειξε μας κ καμμια φωτο
Απάντηση
κοιτα επιδει πηγα σε μαγαζι ειδικο για grow και εξηγησα τη ακριβως ηθελα να κανω....ο ανθρωπως με βοηθεισε και με ειπε τι να προσθεσω
ειχα δει την ονομασια αλλα δεν την θυμαμαι και με το χωμα το ιδιο!
Απάντηση
όταν λες το χωμα έχει τα πάντα μεσα από οποιαδήποτε συστατικά μπορείς να μας πεις αυτά τα συστατικά ?
και τι λίπασμα πήρες και ανακατάψες ?
ο φωτισμός είναι πολύ λίγος υπολογίζοντας και το πάνελ που θα πάρεις.
εξαερισμό με άνθρακα πρώτη φορά άκουσα , μήπως εννοείς φίλτρο άνθρακα ?

χρησιμοποίησες όλο το χώμα και πέταξες τη συσκευασία ? και για το λίπασμα το ίδιο ?

τώρα να υποθέσω ότι πήρες astirgrows χώματα και λίπασμα έβαλες dutch ferti , σου θυμίζουν κάτι όλα αυτά ?
Απάντηση
ντατς φερτη σου έδωσε?
Απάντηση
[Εικόνα: fasw8kwm.jpg]

[Εικόνα: uxf3ljfm.jpg]

[Εικόνα: gokdmggm.jpg]

ναι αυτη πρεπει να ειναι η μαρκα του λιπασματος ....τ φως γνωριζω και θελω τν γνωμη σας στο τη να παρω....απλα επιδει μου βγηκαν και δν ειχα χρονο να τα αφησω πηρα κατι εστο για να ξεκινησω...3 μερες ειναι ζωντανο!!! και ναι εννοω φιλτρο ανθρακα !με συνχωρεις απλα νταξει ειμαι ασχετος λιγο...!!

για πες μου !!!
Απάντηση
κατω σαν κλειστα μου φαίνονται ολα
άνοιξε κανα πααθυρο να μπαίνει αγερας
Απάντηση
εριξες λιπασμα κ εβαλες κ μια σκονιτσα;
Απάντηση
το εκανα κιολας ευχαριστω!!!η αληθεια ειναι οτι εχει απο την πανω μερια καποια ανοιγματα γιαυτο υπεθεσα πως δεν χρειαζεται + ειδα οτι χρειαζεται λιγακι υγρασια στην αρχη

ναι !

(12-22-2019, 11:59 PM)argy-ris Έγραψε: εριξες λιπασμα κ εβαλες κ μια σκονιτσα;
ναι !
Απάντηση
μηπως να σηκωνε το φως λιγο?
στα ποσα εκ. είναι?
ετσι κίτρινα είναι ή ξεγελά η φωτο?
Απάντηση
κλεισε τα πανω ανοιγματα για να δουλευει σωστα ο εξαερισμος. αν δεν εχεις υγρασιομετρο. βρεξε μια πετσετα κ κρεμασε την καπου. μην πεφτουν νερα στην τεντα. καθαρα πραγματα. καλη αρχη κ καλυτερα τελειωματα
Απάντηση
(12-23-2019, 12:01 AM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: μηπως να σηκωνε το φως λιγο?
στα ποσα εκ. είναι?
ετσι κίτρινα είναι ή ξεγελά η φωτο?
κοιταξε επιδει και εγω το ειδα στην φωτο,πηγα και εβγαλα την γλαστρα και τν πειρα λιγο στο φως το κανονικο να την δω
και εχει ενα πρασινο εντονο και μπορω να πω πως ενο ειναι μικρο ειναι τοσο γεροδεμενο !!!
Απάντηση
φίλε
οπως σου λέει ο αλαφροίσκιωτος σήκωσε το πάνελ ..
ο εξαερισμός σου δουλεύει ? από που μπαίνει αέρας ?

αργύρη είπαμε dutch ferti , το έβαλε στο υπόστρωμα και είναι καλυμμένος για 2,5 μήνες
μόνο  νερό...
που τα είδες ανοιχτά τα πάνω ? μη πάει και κλείσει τον εξαερισμό....
Απάντηση
(12-23-2019, 12:03 AM)argy-ris Έγραψε: κλεισε τα πανω ανοιγματα για να δουλευει σωστα ο εξαερισμος. αν δεν εχεις υγρασιομετρο. βρεξε μια πετσετα κ κρεμασε την καπου. μην πεφτουν νερα στην τεντα. καθαρα πραγματα. καλη αρχη κ καλυτερα τελειωματα
ευχαριστω θα κλεισω απο πανω τρυπες κ θα κρατησω μοναχα τ παραθυρακη το κατω ...εχω υγρασιομετρο το μπολακι με το νερο το εβαλα εκει γιατη αερασια τον εξω χωρο του σπιτιου κ ηθελα απλα να βοηθεισω λιγο την υγρασια να ανεβει δν το εχω εκει ...και το περιβαλλον εκει μεσα ειναι πεντακαθαρο καθως το καθαρισα πολυ καλα πριν τοποθετησω της γλαστρες...επισεις εχω να πω οτι ελενχο συχνα τον χωρο μηπως κανει κακο το οτι ανοιγω κ κλεινω τν τεντα?
Απάντηση
λαμπρά
για την τέντα σου θες τουλάχιστον άλλα δυο σαν αυτο το φώς που πήρες
αν μπορείς παρε αλλο ενα αργότερα,αν πανε καλά και μετα παλεύεται
καλη αρχη
Απάντηση
(12-23-2019, 12:06 AM)dacapo Έγραψε: φίλε

αργύρη είπαμε dutch ferti , το έβαλε στο υπόστρωμα και είναι καλυμμένος για 2,5 μήνες
μόνο  νερό...
φιλε μου σε παρατηρω τοση ωρα ....απαντας πολυ αποτομα και καπως προσβλητικα ..χαλαρωσε ειναι το πρωτο μ κ πιστευω αν θες την γνωμη μ τα καταφερα καλα για πρωτη φορα ...ευχαριστω για το ενδιαφερων σου ! και δν θα κλεισω τον εξαερισμο !!
Απάντηση
τον αργυρη ρωτας?
συνέχεια ανοιχτη την έχει
δεν είναι και το κκαλύτερο αλλα καλύτερα να τα βλέπεις
κι εμενα κοντεύει να χαλάσει το φερμουάρ,χτυπα ξυλο
Απάντηση
(12-23-2019, 12:09 AM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: λαμπρά
για την τέντα σου θες τουλάχιστον άλλα δυο σαν αυτο το φώς που πήρες
αν μπορείς παρε αλλο ενα αργότερα,αν πανε καλά και μετα παλεύεται
καλη αρχη
ευχαριστω,θα φροντισω να παρω αλλα 2 τετοια η εχεις να μ προτεινης να παρω καποια αλλη π θα ειναι καλυτερα σε κοστος σε φως σε δυναμη και ογκο καθως θα ειναι μοναχα μια ! τι προτινεις,ομολογο πως αυτο το "αν πανε καλα" που ειπες με τρομαξε !

(12-23-2019, 12:14 AM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: τον αργυρη ρωτας?
ναι ναι,το φερμουαρ χαχαχα να σαι καλα με εκανες κ γελασα συνμπασχουμε συναθρωπε !!
Απάντηση
καλή τύχη λοιπόν...
Απάντηση
(12-23-2019, 12:17 AM)dacapo Έγραψε: καλή τύχη λοιπόν...
σε ευχαριστω πολυ !

(12-23-2019, 12:14 AM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: τον αργυρη ρωτας?
γενικα ποσα wat πρεπει να ειναι μια λαμπα για να ζησει σε ολη την διαρκεια το φυτο κυριος για τα αυτοματα μιλαμε !
Απάντηση
εγώ φίλε το φίλτρο θα το έβγαζα δεν κάνει τιποτα τώρα, μόνο σου κόβει αέρα και το χαλάς τσάμπα.

καλό είναι να ψαχτείς λίγο να διαβάσεις να μάθεις, τα φώτα πάνε με τον χώρο όχι με τα φυτά.
ασχέτως αν είναι αυτόματα η φωτοπεριόδου.

για να υπολογίσω τι χρειάζομαι κοιτάζω το μέγιστο που παίζει και βγάζω μιαν άποψη.
σε 1 μέτρο τετραγωνικό θες κατά προσέγγιση είτε 1000 watt hps είτε 500-600w led.

καλή αρχή
Απάντηση
φιλε βιπερακο,καλα στα λεει ο ντακαπο, διοτι ενω εχει ολο το υλικο για να διαβασεις και να ξεστραβωθεις (με την καλη την εννοια), να μαθεις δηλ οπως ολοι εδω μεσα και απ την αλλη εκμεταλευεσαι την υπομονη και την ανοχη καποιων αλλων εδω μεσα που σε απαντανε ακουραστα, ενω στα βγαζουν ενα ενα με το τσιγκελι. παρατηρηση τελος.
στο θεμα σου τωρα: εσυ απ την μερα που εβαλες τα ντατς φερτι οπως υποθεσανε οι προηγουμενοι, θα πρεπει να μετρας οτι το φυτο σου θα εχει για 75 το πολυ 80 μερες φαγητο, κι αυτο παλι αμα εβαλες τις σωστες δοσολογιες. οταν θα κλεισουνε οι 75 μερες θα πρεπει για κανα δυο βδομαδες μετα να βρεις τι θα το ταιζεις. αυτα απο μενα.
σε ευχομαι μεχρι τοτε να κατσεις και να διαβασεις τις δεκαδες τεχνικες και τρικς που υπαρχουν εδω μεσα
απ την αλλη γιατι δεν πας να ρωτησεις τα παιδια απ το astir grow ειναι και καλοι ανθρωποι και εξυπηρετικοι, αλλα και καλογνωστες του θεματος
Απάντηση
https://youtu.be/rlu4tmbzum αν ξερεις αγγλικα θα σε βοηθησει. πολυ. τα παιδια σου ειπαν πολλρς φορες κατι που δεν καταλαβαινεις για τα φωτα. αυτο που κανουμε θελει διαβασμα πολυ κ θα εχεις αποτυχιες οταν δεν εισαι συνεπης (οπως εγω )
εβαλα καμερουλα για το χαλβα χαχαχα
Απάντηση

μόνο  νερό...
@ βαιπερακο @αλαφρο @Dacapo οσον αφορα τα φωτα και μονο αυτα το υψοσ,απο τι βλεπω στην φωτο δεν θελει σηκωμα ισωσ και να θελει και λιγο πιο κατω
το λεω αυτο γιατι τα εχω δουλεψει τα σαιρουσ

(12-23-2019, 12:10 AM)viperakos1990 Έγραψε:

μόνο  νερό...
φιλε μου σε παρατηρω τοση ωρα ....απαντας πολυ αποτομα και καπως προσβλητικα ..χαλαρωσε ειναι το πρωτο μ κ πιστευω αν θες την γνωμη μ τα καταφερα καλα για πρωτη φορα ...ευχαριστω για το ενδιαφερων σου ! και δν θα κλεισω τον εξαερισμο !!
φιλε @βαιπερακο δεν σε μιλαει αποτομα κ.τ.λ.π
εισαι λιγεσ μερεσ εδω και πρωτα θα επρεπε να ξερεισ το στυλ του καθενοσ που σε απαντα
για αρχη εκτιμησε οτι σε βοηθησε και οπωσ ειδεσ (δεν ενοιωσε προσβεβλημενοσ με αυτο που ειπεσ,εγω θα ενοιωθα,και σε ευχηθηκε και καλη τυχη)
εκτοσ αυτου τα γενικα στοιχεια που εδωσεσ ηταν πολυ λιγα λαι λειψα (δεν θυμοσουν ονοματα,ασπρεσ σκονεσ ελεγεσ κ.τ.λ.π).
πιο πολυ επρεπε να μαντεψουν οι φιλοι τι εκανεσ και παρα-αυτα εβγαλαν ακρη και βοηθηθηκεσ
βαλε τουλαχιστον αλλα 2 σαιρουσ τα οποια εκαστο ειναι 35watt και οχι 18,5 που εγραψεσ
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)