Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 3 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Την γνωμη σας !
Οκ τωρα μπορω να πω πως καταλαβα τη ακριβως γινετε με της δημοσιευσεις

Τωρα ανεβαζω φωτο !
Απάντηση

ads by gr420info

Ναι κ πες τι χρειαζεσαι
Απάντηση
(12-23-2019, 10:45 PM)viperakos1990 Έγραψε: [Εικόνα: 2FQUXdZm.jpg][Εικόνα: VKcoEXRm.jpg][Εικόνα: XsqBgdZm.jpg][Εικόνα: sBCuJpdm.jpg]
Να προσθεσω οτι λιγο το χωμα το χαιδεψα περιμετρικα απο τι φυτο παντα γιαυτο μπορει να μην φενεται κατι !

Παιδια νομιζω πως τα φυλλα γερνουν ενο το φυτο ακομα θελει

1 μερα πιστευω για ποτισμα το χωμαειναι υγρο ακομα

ειχε καποια στιγματα σαν μουχλα η μπορει το χωμα με τα υλικα

που εχει να φενεται ετσι...Εγω χαιδεψα λιγο το χωμα περιμετρικα

απο το φυτο και ελενξα τον εξαερισμο μου καυ την υγρασια
Απάντηση
Δεν χρειάζεται για κάθε νέα ερώτηση να κάνεις καινούριο θέμα , έχεις ήδη

Τώρα στο θέμα σου , αφού συμφώνησες κι εσύ να είσαι αναλυτικός . 
Πες πόσο νερό έριξες , πως ? με μπουκάλι ? με ψεκαστήρι ? Πόσες φορές.

Επίσης πες μας πόσα λίτρα είναι η γλάστρα, αν το χώμα είναι υγρό η νωπό .
Απάντηση
(12-23-2019, 10:57 PM)Dacapo Έγραψε: Δεν χρειάζεται για κάθε νέα ερώτηση να κάνεις καινούριο θέμα , έχεις ήδη

Τώρα στο θέμα σου , αφού συμφώνησες κι εσύ να είσαι αναλυτικός . 
Πες πόσο νερό έριξες , πως ? με μπουκάλι ? με ψεκαστήρι ? Πόσες φορές.
Στο αριστερα εριξα 1.2λ <1 μπουκαλι πορτοκαλαδα φαντα και λιγο ακομα>

η γλαστρα απο κατω εχει τρυπες,εβαλα πιατο κ με εβγαλε απο εκει καποιο περιττο 

νερο.Στο δεξια π ακομα δεν εσκασε απο το χωμα εβαλα 900μλ<γιατι θεωρισα οταν 

ειδα το χωμα απο το πρωτο οτι ειχα βαλει λιγακι παραπανω.Εριξα στο αριστερα την 

παρασκευη το οποιο κ μπηκε γλαστρα εκεινη την ημερα δηλαδη το εχω ποτιση μια

φορα ως τωρα.Το χωμα ειναι νοπο εχει υγρασια την νιωθω,δεν νιωθω να ειναι βρεγμενο

στα 2-3 εκατοστα τουλαχιστον που εβαλα δαχτυλο στην γωνια !
Απάντηση
Λίτρα γλάστρας ?
Πώς έριξες το νερό ας πούμε ? Γέμισες ένα μπουκάλι και το άδειασες απλά ?

Να μη μας σκάσεις μέχρι να μας πείς τι κάνεις , δεν είμαστε στη τέντα σου.

Λοιπόν , θα αργήσεις να ποτίσεις γιατί θα τα πνίξεις τα φυτά
Πάρε ενα ψεκαστήρι και μεθαύριο να ψεκάσεις με 100 ml το φυτό περιμετρικά και 50 ml στη γλάστρα που δεν έσκασε ακόμα.
Η κάνναβη θέλει και οξυγόνο στις ρίζες και το πολύ νερό τις πνίγει,
Τι ρίζα να έχει 3 εκατοστα φυτάκι ? Με 1,5 λίτρο μπορεί να το πνίξεις.

Και προσπάθησε να γράφεις κείμενα που να τα καταλαβαίνει κάποιος .
Δεν βγάζουν νόημα αυτά που γράφεις.
Απάντηση
[Εικόνα: G4GKWLQm.jpg]

Αυτο το κομματι χωματος ειναι εκει γιατι εγω με το χαιδεμα το πηγα εκει !Ειχε τετοια πολυ μικρα

ασπρα στιγματα στην επιφανεια σε λιγα και διαφορα μερη !

(12-23-2019, 11:15 PM)Dacapo Έγραψε:
Λίτρα γλάστρας ?
Πώς έριξες το νερό ας πούμε ? Γέμισες ένα μπουκάλι και το άδειασες απλά ?

Να μη μας σκάσεις μέχρι να μας πείς τι κάνεις , δεν είμαστε στη τέντα σου.

Λοιπόν , θα αργήσεις να ποτίσεις γιατί θα τα πνίξεις τα φυτά
Πάρε ενα ψεκαστήρι και μεθαύριο να ψεκάσεις με 100 ml το φυτό περιμετρικά και 50 ml στη γλάστρα που δεν έσκασε ακόμα.
Η κάνναβη θέλει και οξυγόνο στις ρίζες και το πολύ νερό τις πνίγει,
Τι ρίζα να έχει 3 εκατοστα φυτάκι ? Με 1,5 λίτρο μπορεί να το πνίξεις.

Και προσπάθησε να γράφεις κείμενα που να τα καταλαβαίνει κάποιος .
Δεν βγάζουν νόημα αυτά που γράφεις.
Μισο λεπτο κατι εθεσα λαθος ...Λοιπον η κινηση μ ηταν,να παρω
το σπορι να το βαλω χαρτοπετσετα εχωντας τον εξοπλισμο στημμενο και 
εφοσον το σπορι σκασει και βγαλει την ριζα να την βαλω στην 5λιτρα γλαστρα
σε 3-4 εκατοστα τριπιτσα στο κεντρο με την ριζα προς τα κατω χωρις να κανω 
επαφη.Μετα ποτισα 1.2λ νερο με μπουκαλι πορτοκαλαδας που επλυνα κ καθαρισα
καλα η γλαστα απο κατω με εβγαλε καποια περιτα νερα,το νερο ειναι βρυσης που 
πινουμε κ εμεις εδω το αφησα απλα να παρει μια θερμοκρασια δωματιου
Ειμαι τεταρτη μερα δεν εχω 
ποτιση αλο καθολου,να προσθεσω οτι η ποικιλια ειναι αυτοματο!αυτα εκανα και για 
τα συστατικα σας εχω πει !Σορρυ αν δεν εγινε αρκετα συγκεκριμενος και σε ευχαριστω
για την βοηθεια και παλι !

Να προσθεσω οτι της περισσοτερες πληροφοριες της πηρα απο τα παιδια που εχουν το Αστιρ<επιδει ειδα οτι τους ξαξα αναφερατε σε αλλα θεματα>ειδικα για το χωμα!
Απάντηση
Λοιπόν 1 και λίτρο νερό σε γλάστρα 5 λίτρα είναι πάρα πολύ.
Σε 1,5 μήνα θα ποτίζεις τόσο. Θα το πνίξεις.
Ελπίζω να στεγνώσει το επάνω μέρος γρήγορα για να μη πνίξεις τη ρίζα.
Το κάτω θα αργήσει

Θα μάθεις να ποτίζεις με το βάρος της γλάστρας .Θα τη σηκώσεις στεγνή και θα ποτίζεις σιγά σιγά , η με ψεκαστήρι στην αρχή .
Προς το παρόν χρειάζεται μόνο να κρατάς ελαφρά νωπή την επιφάνεια.

Ελπίζω να μην έπνιξες το άλλο σπόρι με τόσο νερό που έριξες

Οσον αφορά τα άσπρα στίγματα είναι μικροοργανισμοί (όπως λέει η εταιρεία) , καλύτερα ανακάτωσε το χώμα και βάλτα μέσα.
Παρακολούθησε όμως τί γίνεται και ενημέρωσέ μας 

Εδώ τι λέει η εταιρεία 

https://www.dutchferti.com/en/allinone.php
Απάντηση
(12-23-2019, 11:36 PM)Dacapo Έγραψε:
Λοιπόν 1 και λίτρο νερό σε γλάστρα 5 λίτρα είναι πάρα πολύ.
Σε 1,5 μήνα θα ποτίζεις τόσο. Θα το πνίξεις.
Ελπίζω να στεγνώσει το επάνω μέρος γρήγορα για να μη πνίξεις τη ρίζα.
Το κάτω θα αργήσει

Θα μάθεις να ποτίζεις με το βάρος της γλάστρας .Θα τη σηκώσεις στεγνή και θα ποτίζεις σιγά σιγά , η με ψεκαστήρι στην αρχή .
Προς το παρόν χρειάζεται μόνο να κρατάς ελαφρά νωπή την επιφάνεια.

Ελπίζω να μην έπνιξες το άλλο σπόρι με τόσο νερό που έριξες

Οσον αφορά τα άσπρα στίγματα είναι μικροοργανισμοί (όπως λέει η εταιρεία) , καλύτερα ανακάτωσε το χώμα και βάλτα μέσα.
Παρακολούθησε όμως τί γίνεται και ενημέρωσέ μας 

Εδώ τι λέει η εταιρεία 

https://www.dutchferti.com/en/allinone.php
Δηλαδη το 1.2Λιτρο ηταν πολυ που ποτισα σαν πρωτη φορα,οσο το σπορι ακομα μολις ειχε σκασει ?Επισεις το ποτισμα το εκανα περιμετρικα οχι πανω στο σπορι,και η τρυπες απο κατω βγαλα το νερο το περυσιο!

Οκ οποτε εγω θα διατηρησω την επιφανεια νοποι ψεκαζοντας σκεφτομαι,αλλα δεν θα ποτισο ακομα ? Να περιμενω την αντιδραση απο το φυτο απο τα φυλλα μεχρι να ποτισω?
Επισης σκεφτομαι να βρασω νερο να το αφησω σε θερμοκρασια δωματιου και να ψεκαζω αυτο θα ηταν καλη ιδεα ?
Απάντηση
Ναιπ
Πολυ
Δεν ξαναποτιζεις τώρα,σε καμια βδομαδα βλέπεις
Να σηκώνεις καθημερνως την γλαστρα να παρεις μια ιδέα
Ενα ψεκαστηρακι παρε,αν δεις και ξεραινεται η επιφάνεια ρίχνεις λίγο πολυ λιγο

Με το φερτη τι γίνεται τωρα που το μοιρασε σε 2 γλάστρες 2 φυτά?
Απάντηση
(12-24-2019, 01:11 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Ναιπ
Πολυ
Ενταξει,επιδει πριν κανα 2ωρο ειδα την επιφανεια και λογο της λαμπας 
μαλλον ξεραθηκε λιγο ψεκασα 2-3 φορες κ πηγαν κατι σταγωνες και στο φυτο
της οποιες απαλα απαλα σκουπισα γιατι καπου διαβασα οτι ειναι κακο.Βλεπω την
γλαστα 2-3 φορες την ημερα την παρατηρω.Νιωθω πως η σημερα η αυριο θα θελει 
ποτισμα.Αλλα μεχρι τοτε θα σας ενημερωσω κιολας,αν ειδες της φωτογραφιες πως σου
φενεται σαν κορμοστασια ?Ειναι ενταξει ? Ευχααριστω πολυ για την βοηθεια !

(12-24-2019, 01:11 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Ναιπ
Πολυ

Με το φερτη τι γίνεται τωρα που το μοιρασε σε 2 γλάστρες 2 φυτά?
Κοιτα με δωσαν 20 λ χωμα στα 10 μπηκε dutch ferti σε ασημι
σακουλακι π ειναι με μια σκονη ετσι με ενημερωσαν να το βαλω.Απο αυτο 
περισεψε και εκανα 2 γλαστρες 5+5 λιτρα γλαστρα!
Απάντηση
Καλα φαινεται
Πρεπει να την ακουσε λιγο απο το πολυ νερο αλλα θα συνέλθει
Κοιτα δεν θελουν πολυ νερο αυτα
Μια σταγονα να υπάρχει στον πατο θα τρεξουν να την βρουν
Απάντηση
Ηθελα να ρωτησω και κατι ακομα που σκεφτομουν για τον εξαερισμο,χρειαζεται σε αυτη την φαση να ειναι ανοιχτος ολοι μερα ?
Απάντηση
Παντα ανοιχτος
Εφόσον είναι στην τεντα,δεν αξιζει να ρισκάρεις
Απάντηση
Μην βαλεις το φιλτρο ακομα. Δεν χρειαζεται. Αποθηκευσε το μεχρι την ανθοφορια
Απάντηση
Καλημερα παιδια 5η μερα σημερα,δεν ξερω αλλα το φυτο μου,μου φενεται χαρουμενο εχει σηκωσει τα φιλαρακια τους καπως ωραια και εχει πολυ ωραιο ζωντανο πρασινο χρωμμα.Ψεκασα πολυ λιγο το χωμα χθες το βραδυ και σημερα μολιςς ξυπνησα το ξανα ψεκασα,σκοπευω να το ψεκαζω 2 φορες την ημερα λιγακι μεχρι να θελει ποτισμα αφου τελικα εβαλα μπολικο νερακι για αρχη.Τον εξαερισμο και το φιλτρο λογο επιδει τα εχω κουμπωσει πανω και δν θελω να πολυ ανοιηω την τεντα για πολυ ωρα θα τα αφησω εκει για ολο το πρωτο grow .Κατι ακομα για τα φωτα εγω τωρα τα δουλευω 24ωρο 2 βδομαδες πριν το κοψιμο αν ολα πανε καλα σκεφτομαι να το γυρισω στο 20/4 τι λετε γιαυτο ?
Απάντηση
τα φιλτρα οσο μενουν εκτεθειμενα χαλανε, τωρα αν εσενα σου περισουεουν αλλο θεμα. ειναι κριμα ενα φιλτρο που σου βγαζει 3-4-5 -10 γκροου να σου βγαζει τα μισα κ η υπερβολικη υγρασια που υπαρχει στην αναπτυξη τα φθειρει περισσοτερο.
αφου ετσι παει καλα γιατι να το αλλαξεις ?
Απάντηση
(12-24-2019, 01:35 PM)Argy-ris Έγραψε: τα φιλτρα οσο μενουν εκτεθειμενα χαλανε, τωρα αν εσενα σου περισουεουν αλλο θεμα. ειναι κριμα ενα φιλτρο που σου βγαζει 3-4-5 -10 γκροου να σου βγαζει τα μισα κ η υπερβολικη υγρασια που υπαρχει στην αναπτυξη τα φθειρει περισσοτερο.
@Βαιπερακο εχει δικιο ο @Αργυρισ για το φιλτρο
Κοιτα τι παιζει για να το καταλαβεισ
Τα φιλτρα μεσαν εχουν ανθρακα για να συγκρατουνε τισ μυρωδιεσ
Με την παροδο του χρονου οπωσ φιλτρανουν τον αερα σιγα-σιγα ο ανθρακασ μουλιαζει και χανει την αποδοση του
Μουλιαζει γιατι ο ατμοσφαιρικοσ αερασ (αυτοσ που αναπνεουμε)εχει υγρασια
Επειδη στο grow κατα την διαρκεια τησ αναπτυξησ θελουμε πολυ υγρασια ο ανθρακασ που εχει το φιλτρο σου θα εξασθενισει ακομα πιο γρηγορα γιατι θα φιλτραρει αερα με πολυ υγρασια
Κατα την διαρκεια τησ αναπτυξησ δεν εχουμε μυρωδιεσ για να χρειαζεται το φιλτρο
Ασε που χωρισ φιλτρο δεν θα κουραζεται και τοσο το φαν τησ εξαγωγησ
Επειδη οπωσ λεσ τα εχεισ κουμπωσει τωρα,και για να μην βγαζεισ το φιλτρο απο την τεντα,το καλυτερο που εχεισ να κανεισ ειναι να τα ξεκουμπωσεισ και να τυλιξεισ καλα το φιλτρο με ναυλον 
Εγω σκεψου το εβαλα σε ναυολ αφου τελειωσα το grow ποσο μαλλον εσυ που θα καταστρεφεται μεσα στην τεντα ασκοπα
Υπαρχει η περιπτωση αν δεν το κανεισ να χασει την αποδοση του το φιλτρο και οταν μπεισ ανθοφορια θα μασ λεσ γιατι μυριζει,θα σηκωνεισ φοτο για να δουμε αν ολα ειναι καλα στην τεντα σου και δεν θα μπορουμε,ουτε εσυ αλλα και εμεισ να βρουμε τι φταιει για να σε βοηθησουμε
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
(12-24-2019, 04:18 PM)Roukounas Έγραψε:
(12-24-2019, 01:35 PM)Argy-ris Έγραψε: τα φιλτρα οσο μενουν εκτεθειμενα χαλανε, τωρα αν εσενα σου περισουεουν αλλο θεμα. ειναι κριμα ενα φιλτρο που σου βγαζει 3-4-5 -10 γκροου να σου βγαζει τα μισα κ η υπερβολικη υγρασια που υπαρχει στην αναπτυξη τα φθειρει περισσοτερο.
@Βαιπερακο εχει δικιο ο @Αργυρισ για το φιλτρο
Με την παροδο του χρονου οπωσ φιλτρανουν τον αερα σιγα-σιγα ο ανθρακασ μουλιαζει και χανει την αποδοση του
Επειδη στο grow κατα την διαρκεια τησ αναπτυξησ θελουμε πολυ υγρασια ο ανθρακασ που εχει το φιλτρο σου θα εξασθενισει ακομα πιο γρηγορα γιατι θα φιλτραρει αερα με πολυ υγρασια
Επειδη οπωσ λεσ τα εχεισ κουμπωσει τωρα,και για να μην βγαζεισ το φιλτρο απο την τεντα,το καλυτερο που εχεισ να κανεισ ειναι να τα ξεκουμπωσεισ και να τυλιξεισ καλα το φιλτρο με ναυλον 
Εγω σκεψου το εβαλα σε ναυολ αφου τελειωσα το grow ποσο μαλλον εσυ που θα καταστρεφεται μεσα στην τεντα ασκοπα
Υπαρχει η περιπτωση αν δεν το κανεισ να χασει την αποδοση του το φιλτρο και οταν μπεισ ανθοφορια θα μασ λεσ γιατι μυριζει,θα σηκωνεισ φοτο για να δουμε αν ολα ειναι καλα στην τεντα σου και δεν θα μπορουμε,ουτε εσυ αλλα και εμεισ να βρουμε τι φταιει για να σε βοηθησουμε
Καταλαβα,μαλλον εχεις δικιο.Να βγαλω το φιλτρο δηλαδη και να αφησω μονο το φαν να δουλευει μονο του,δεν υπαρχει καποιο θεμα για το φυτο που θα κλεισω για λιγο τον εξαερισμο ?

Μολις διαπιστωσα ομως πως αν βγαλω το φιλτρο κανει λιγακι παραπανω θορυβο,και η τεντα ειναι κρεβατοκαμαρα,οποτε το ξανα εβαλα.
Μετα απο αυτο το γροου θα δω τι θα κανω,αν χρειαστει να παρω φιλτρο αλλο θα παρω.Θα το διορθωσω αυτο.Απλα θελω να δω πως θα
παω στο πρωτο μου να δω τα λαθη μου<η καλυτερα να μου δειξετε τα λαθη μου>και να ξερω πως θα παω την επομενη φορα.Ευχαριστω
για την πληροφορια παντος !
Απάντηση
Πάντως προς ενημέρωση υπάρχουν Και σιγαστηρες εξαερισμού αν δεν την παλεύεις με τν θόρυβο
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
[Εικόνα: XjFCsAlm.jpg][Εικόνα: 29WkR1Gm.jpg][Εικόνα: T8oATWdm.jpg]

(12-24-2019, 10:18 PM)Sativaas Έγραψε: Πάντως προς ενημέρωση υπάρχουν Και σιγαστηρες εξαερισμού αν δεν την παλεύεις με τν θόρυβο
Θα το εχω στα υποψη μου σιγουρα,πολυ καλη πληροφορια αυτη.Αλλα θα τα εφαρμοσω,
απο την επομενη καλλιεργεια!Ευχαριστω φιλε μου
Απάντηση
Εκτός από όλα αυτά που σου είπαν ποιο πάνω τα παιδιά για το πολύ νερό ένα ακόμη τιπ είναι να μην ποτιζεις ακριβώς στον κορμό αλλά περιμετρικά ώστε η ρίζα να πάει να ψάξει νερό παντού
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
(12-24-2019, 10:27 PM)Sativaas Έγραψε: Εκτός από όλα αυτά που σου είπαν ποιο πάνω τα παιδιά για το πολύ νερό ένα ακόμη τιπ είναι να μην ποτιζεις ακριβώς στον κορμό αλλά περιμετρικά ώστε  η ρίζα να πάει να ψάξει νερό παντού
Σε ευχαριστω πολυ,αυτο το γνωριζα επιδει εψαχνα πριν βαλω τα φυτα μου απο δω κ απο εκει πληροφοριες.Να σαι καλα φιλε !
Απάντηση
(12-24-2019, 09:46 PM)viperakos1990 Έγραψε:
(12-24-2019, 04:18 PM)Roukounas Έγραψε: @Βαιπερακο εχει δικιο ο @Αργυρισ για το φιλτρο
Καταλαβα,μαλλον εχεις δικιο.Να βγαλω το φιλτρο δηλαδη και να αφησω μονο το φαν να δουλευει μονο του,δεν υπαρχει καποιο θεμα για το φυτο που θα κλεισω για λιγο τον εξαερισμο ?

Μολις διαπιστωσα ομως πως αν βγαλω το φιλτρο κανει λιγακι παραπανω θορυβο,και η τεντα ειναι κρεβατοκαμαρα,οποτε το ξανα εβαλα.
Μετα απο αυτο το γροου θα δω τι θα κανω,αν χρειαστει να παρω φιλτρο αλλο θα παρω.Θα το διορθωσω αυτο.Απλα θελω να δω πως θα
παω στο πρωτο μου να δω τα λαθη μου<η καλυτερα να μου δειξετε τα λαθη μου>και να ξερω πως θα παω την επομενη φορα.Ευχαριστω
για την πληροφορια παντος !
Για να γλυτώσεις από τον θόρυβο αν βγάλεις το φιλτρο βάλε κάνα μισό-ενα μέτρο ηχωμονωτικο σωληνα
Συγνωμη για το ς-με-σ ειναι λογω  MAC keyboard
Απάντηση
Καλημερα στην παρεα,5η μερα σημερα και η γλαστρα δεν λεει να γινει πουπουλο,πλεον μ ειναι εμφανες κ γνωστο οτι εβαλα μπολικο νερο στην αρχη,καθως διαβασα και καποια πραγματα ακομα<στην αρχη επρεπε με ψεκαστιρη μεχρι να μ βγει απο το χωμα>παλι καλα που η γλαστρα ειχε και τρυπες και δεν το κρατησε ολο.Ηταν φαουλ .Εγω εξακολουθω μοναχα να ψεκαζω γυρο γυρο 50ml νερο,διατηρω μοναχα την υγρασια.Θα ηταν καλο αν ανοιγα για 1-2 μερες την τεντα να παρει περισσοτερο αερα οστε να φυγει λιγο περρισοτερο υγρασια απο το χωμα η θα εκανα κακο στο φυτακι μ ?   Huh

Λετε αυτο το μπλολικο ποτισμα που εκανα στην αρχη να μου προξενηση καποιο φαουλ αργοτερα?

[Εικόνα: 8XIv0n6m.jpg][Εικόνα: wbuEcu5m.jpg][Εικόνα: Kytcptam.jpg][Εικόνα: jlaruu5m.jpg]

Η ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ<5ημερα>
Την θερμοκρασια θα την ανεβασω τωρα 2 βαθμους,αυτη ειναι χωρις θερμανση στο δωματιο απο βραδυ!
Και θα εχω μια σιριους ακομα σε 2-3 μερες θα μπει 1 σε καθε φυτο,και μαλλον κ 3η
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)