Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αποριες για Flush
Question 
Καλησπερα κ Χρονια πολλα σε ολους!!
Εχοντας φτασει στα τελειωματα απο το πρωτο μου γκροου(ετσι νομιζα τουλαχιστον) φλασαρα πριν 4 μερες με florakleen .το λαθοσ που εκανα ηταν να περιμενω ενα μικροσκοπιο απο ιμπέϊ που δεν ηρθε ποτε και ετσι απο το αγχος να μην ξεπερασω τισ μερεσ τα φλασαρα .εντελει ηρθε χθεσ και ειδα τα φυτα οτι ειναι ακομα στο θολωμα .επειδη ομωσ θςλω οι κρυσταλλοι να κοκκινισουν τι κανω συνεχιζω και ποτιζω κανονικα ? Huh 
με σκετο νερο εννοεοται
Loveleaf Loveleaf
Απάντηση

ads by gr420info

Σε τι μέσο; Με τι φαι;
Απάντηση
(12-30-2019, 01:28 AM)Κροκόδειλας Έγραψε: Σε τι μέσο; Με τι φαι;
Κροκοδειλασ δεν σε επιασα αν μπορεισ ξανα στειλε να καταλαβω.thanks
Loveleaf Loveleaf
Απάντηση
Αν έχεις χωμα η κοκο πχ
Και τι λιπάσματα έβαζες
Απάντηση
(12-30-2019, 02:29 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Αν έχεις χωμα η κοκο πχ
Και τι λιπάσματα έβαζες
Ααα οκκ

(12-30-2019, 01:28 AM)Κροκόδειλας Έγραψε: Σε τι μέσο; Με τι φαι;
Ειναι σε χωμα και λιπασματα εβαζα τησ biobizz στην ανθοφορια το biobloom kai biomax.
Loveleaf Loveleaf
Απάντηση
Δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, το μόνο που κάνει είναι να διασπά τα άλατα.
Στην περίπτωσή μας (χώμα) κάποια άλατα έφυγαν διαλυμένα από το νερό που έτρεξε από τις γλάστρες και τα υπόλοιπα τα απορρόφησε η ρίζα. Άλατα γενικώς και του νερού αλλά και των λιπασμάτων.

Συνεχίζεις κανονικά το πρόγραμμά σου.
Απάντηση
Δε νομίζω να υπάρχουν άλατα στο χώμα του, όχι από λιπάσματα τουλάχιστον. Απλά το φυτό ταλαιπώρησε φλασαροντας.
Φίλε μια φωτό θα βοηθούσε, αλλά λογικά ότι λέει ο μαμμρα. Αν ωριμάζει ακόμα δώσε μια ελαφριά δόση φαγητού.

Μελλοντικά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να φλασάρεις αν χρησιμοποιείς τα λιπάσματα που ανέφερες.
Απάντηση
Με το φλασαρισμα δεν ξέρω ακριβώς τι  κάνουν τα χημικά που έριξες αλλά το πολύ πολύ να έπνιξες το φυτό από τους παπάδες δεν έβγαλες κανένα λίπασμα κι ούτε πρόκειται.

Οπότε δεν επιρεαζεται ο φυτό σου είτε φλασαρεις είτε όχι. Μόνο αν το πνίξεις....
Απάντηση
(12-30-2019, 02:47 PM)tzorge Έγραψε: Με το φλασαρισμα δεν ξέρω ακριβώς τι  κάνουν τα χημικά που έριξες αλλά το πολύ πολύ να έπνιξες το φυτό από τους παπάδες δεν έβγαλες κανένα λίπασμα κι ούτε πρόκειται.

Οπότε δεν επιρεαζεται ο φυτό σου είτε φλασαρεις είτε όχι. Μόνο αν το πνίξεις....

Είπαμε το φλόρα κλιν διασπά τα άλατα, το χρησιμοποιούν στις υδροπονικές και τα αυτόματα ποτίσματα για να μην πιάνουν άλατα. Αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για το χώμα για να διασπάσεις τα άλατα και να διευκολύνεις την ρίζα στην απορρόφηση συστατικών.. Το νερό έχει άλλατα και τα μεταφέρει στο χώμα με αποτέλεσμα να το μπουκώνει.
Απάντηση
(12-30-2019, 01:40 PM)mummra Έγραψε: Δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, το μόνο που κάνει είναι να διασπά τα άλατα.
Στην περίπτωσή μας (χώμα) κάποια άλατα έφυγαν διαλυμένα από το νερό που έτρεξε από τις γλάστρες και τα υπόλοιπα τα απορρόφησε η ρίζα. Άλατα  γενικώς και του νερού αλλά και των λιπασμάτων.

Να συνεχισω δηλαδη μεχρι να δω κοκκινα τα αμπερ να ποτιζω σκετο νερο ετσι?

(12-30-2019, 02:47 PM)tzorge Έγραψε: Με το φλασαρισμα δεν ξέρω ακριβώς τι  κάνουν τα χημικά που έριξες αλλά το πολύ πολύ να έπνιξες το φυτό από τους παπάδες δεν έβγαλες κανένα λίπασμα κι ούτε πρόκειται.

Αν πνιγοντουσαν τα φυτα θα εκανε κανεισ flash ?εγω ειδα πολλουσ τοσο καιρο εδω που διαβαζω να κανουν flush και δεν ειδα να πνιγονται τα φυτα .ισωσ να εχω μπρδευτει εγω .

(12-30-2019, 02:11 PM)Κροκόδειλας Έγραψε: Δε νομίζω να υπάρχουν άλατα στο χώμα του, όχι από λιπάσματα τουλάχιστον. Απλά το φυτό ταλαιπώρησε φλασαροντας.
Φίλε μια φωτό θα βοηθούσε, αλλά λογικά ότι λέει ο μαμμρα. Αν ωριμάζει ακόμα δώσε μια ελαφριά δόση φαγητού.

Μελλοντικά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να φλασάρεις αν χρησιμοποιείς τα λιπάσματα που ανέφερες.
Με biobizz δεν φλασαρεισ δηλαδη??τωρα περιμενω να κοκκινησουν τα αμπερ να δωσω max kai bloom με παιρνει η σκετο νερακι;

(12-30-2019, 01:40 PM)mummra Έγραψε: Δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, το μόνο που κάνει είναι να διασπά τα άλατα.
Στην περίπτωσή μας (χώμα) κάποια άλατα έφυγαν διαλυμένα από το νερό που έτρεξε από τις γλάστρες και τα υπόλοιπα τα απορρόφησε η ρίζα. Άλατα  γενικώς και του νερού αλλά και των λιπασμάτων.

Ευχαριστωmummra 
Το προγραμμα που πρεπει να συνεχισω δεν ξερω ..να ριξω max k bloom η σκετο νερο?
Loveleaf Loveleaf
Απάντηση
Φίλε με ότι θες φλασαρεις αν θες να φλασαρεις. Το θέμα είναι γιατί να θες να φλασάρεις. Σε κάποιες περιπτώσεις σου δίνει κάποιο όφελος το φλας, αλλά συνήθως όχι. Τσάμπα ταλαιπωρια για σένα και για το φυτό.
Γνώμη μου, αν μείνεις σε βιοβιζζ και παρεμφερή οργανικά (μη χημικά τέλος πάντων) δεν έχεις τον παραμικρό λόγο να φλασάρεις.

Το πνίξιμο που σου είπαν αναφέρεται στον κορεσμό του χώματος με νερό. Όσο είναι βρεγμένο δεν αναπνέει.
Δεν μπορώ να σου πω τι ακριβώς να δώσεις. Αν θες πάνω από 10 μέρες δώσε φαΐ, αν λιγότερες μόνο νερό.
Δε ξέρω βέβαια... Αν έχεις φλασαρει θα κάνουν και κάμποσο να χρειαστούν νερό... κάποιες φορές είναι καλή επιλογή το να μην κάνεις τίποτα.

Αυτοί που φλασάρουν ευλαβικά είναι στο κοκό. Και εκεί όχι όλοι, αλλά έχει μια λογική.
Και στεγνώνει γρήγορα, καμμία σχέση με χώμα.
Απάντηση
(12-30-2019, 06:41 PM)El Chapo Έγραψε: Ευχαριστωmummra 
Το προγραμμα που πρεπει να συνεχισω δεν ξερω ..να ριξω max k bloom η σκετο νερο?

Ότι σου είπε ο Κροκόδειλας. Δεν παίζω με οργανικά λιπάσματα και δεν ξέρω.
Απάντηση
Φιλε μου καλησπερα και απο εμενα. Οπως τα λενε οι φιλοι ειναι τα περισσοτερα. Με μπιομπιζ και γενικα με οργανικη λιπανση δε φλασαρεις. Σταματας το φαι 2 εβδομαδες πριν το κοψιμι και πας νε σκετο νερο. ΚΑποιοι θεωρουν αυτο φλας στην οργανικη. Το φλορακλιν, μιας και το δουλευω, φλασαρει το ποστρμα σε χημικη και οργανωχημικη λιπανση. Εδω επειδη τα λιπασματα μας ειναι σε μορφη αλατων, Καποιες φορες λαθος εκτιμησεις και ποτισματα φορτωνουν το υποστρωμα και μπουκωνουν οι ριζες. Εγω το δουλευω μια φορα στην αλλαγη λιπασματων απο αναπτυξη σε ανθοφορια, κανω εκει ενα ποτισμα δλδ και μετα ξεκιναω ανθοφοριας. Δουλευω ομως οργανοχημικη εταιρια, που καθηστα απαρετητο τπν καθαρισμο. Τελος εχω δοκιμασει διαφορους τροπους, 3 μερες πριν κοψω, 2 εβδομαδες πριν κοψω, και καθολου φκασαρισμα. Τα καλυτερα τσιγαρα ηταν στις 2 πρωτες περιπτωσεις που φλασαρα. Στην δευτερη, που φλασαρακιαμετα πηγα με σκετο νερο, το σταφ ειχε πιο εντωνο αρωμα και γευση. Δουλευω αυτον τον τροπο πλεον.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
(12-30-2019, 10:16 PM)godfather Έγραψε: Φιλε μου καλησπερα και απο εμενα. Οπως τα λενε οι φιλοι ειναι τα περισσοτερα. Με μπιομπιζ και γενικα με οργανικη λιπανση δε φλασαρεις. Σταματας το φαι 2 εβδομαδες πριν το κοψιμι και πας νε σκετο νερο. ΚΑποιοι θεωρουν αυτο φλας στην οργανικη. Το φλορακλιν, μιας και το δουλευω, φλασαρει το ποστρμα σε χημικη και οργανωχημικη λιπανση. Εδω επειδη τα λιπασματα μας ειναι σε μορφη αλατων, Καποιες φορες λαθος εκτιμησεις και ποτισματα φορτωνουν το υποστρωμα και μπουκωνουν οι ριζες. Εγω το δουλευω μια φορα στην αλλαγη λιπασματων απο αναπτυξη σε ανθοφορια, κανω εκει ενα ποτισμα δλδ και μετα ξεκιναω ανθοφοριας. Δουλευω ομως οργανοχημικη εταιρια, που καθηστα απαρετητο τπν καθαρισμο. Τελος εχω δοκιμασει διαφορους τροπους, 3 μερες πριν κοψω, 2 εβδομαδες πριν κοψω, και καθολου φκασαρισμα. Τα καλυτερα τσιγαρα ηταν στις 2 πρωτες περιπτωσεις που φλασαρα. Στην δευτερη, που φλασαρακιαμετα πηγα με σκετο νερο, το σταφ ειχε πιο εντωνο αρωμα και γευση. Δουλευω αυτον τον τροπο πλεον.

Επειδή και εγώ κάνω το ίδιο... φλασάρεις με φλόρα και κόβεις μετά από δύο εβδομάδες αν κατάλαβα καλά;
Εγώ κόβω στις 3 μέρες.. αλλά έχω κόψει τα λιπάσματα από πριν.
Απάντηση
Δεν καταλαβαίνω τι θες να πετυχεις με το "φλασάρισμα" έχεις περίσσεια άλατα?
Έκαψες τα φυτά?

Φλασαρισμα κάνουν πολλοί για λάθους λόγους και λίγοι για τους σωστούς προσωπικά δεν φλασαρω, και χημεία να έκανα πάλι δεν θα φλάσαρα, μόνο αν έριχνα παραπάνω λίπασμα κι έπρεπε να ξεπλύνω το χώμα μου.

Όλα τα άλλα είναι παραμύθια της χαλιμας μη χαλάς τσάμπα τα λεφτά σου.

Τώρα πολλοί φλασάρουν με νερό πολλαπλάσιο των λίτρων της γλάστρας, με αυτόν τον τρόπο καλλιστα μπορείς να πνίξεις το σύμπαν όλο.

No Flush! Γιατί δεν φλασάρω
Απάντηση
(12-30-2019, 10:51 PM)mummra Έγραψε:
(12-30-2019, 10:16 PM)godfather Έγραψε: Φιλε μου καλησπερα και απο εμενα. Οπως τα λενε οι φιλοι ειναι τα περισσοτερα. Με μπιομπιζ και γενικα με οργανικη λιπανση δε φλασαρεις. Σταματας το φαι 2 εβδομαδες πριν το κοψιμι και πας νε σκετο νερο. ΚΑποιοι θεωρουν αυτο φλας στην οργανικη. Το φλορακλιν, μιας και το δουλευω, φλασαρει το ποστρμα σε χημικη και οργανωχημικη λιπανση. Εδω επειδη τα λιπασματα μας ειναι σε μορφη αλατων, Καποιες φορες λαθος εκτιμησεις και ποτισματα φορτωνουν το υποστρωμα και μπουκωνουν οι ριζες. Εγω το δουλευω μια φορα στην αλλαγη λιπασματων απο αναπτυξη σε ανθοφορια, κανω εκει ενα ποτισμα δλδ και μετα ξεκιναω ανθοφοριας. Δουλευω ομως οργανοχημικη εταιρια, που καθηστα απαρετητο τπν καθαρισμο. Τελος εχω δοκιμασει διαφορους τροπους, 3 μερες πριν κοψω, 2 εβδομαδες πριν κοψω, και καθολου φκασαρισμα. Τα καλυτερα τσιγαρα ηταν στις 2 πρωτες περιπτωσεις που φλασαρα. Στην δευτερη, που φλασαρακιαμετα πηγα με σκετο νερο, το σταφ ειχε πιο εντωνο αρωμα και γευση. Δουλευω αυτον τον τροπο πλεον.

Επειδή και εγώ κάνω το ίδιο... φλασάρεις με φλόρα και κόβεις μετά από δύο εβδομάδες αν κατάλαβα καλά;
Εγώ κόβω στις 3 μέρες.. αλλά έχω κόψει τα λιπάσματα από πριν.
Σωστα  mummra, και αυτο που τα σταματας 2 εβδομαδες πριν το δοκιμασα. Τα νερο αυτες τις 2 εβδομαδες σκευτηκα θα δωσει στις ριζες τα ρεστα.
Γιωργο σωστος, τις τελευταιες εβδομαζες και εγω σχεδων τα καιω γι αυτο και το καθαριστικο. Προσωπικα ειμαι στις 45 ημερες σε αλλαγη λιπασματων και ειναι ηδη αρπαγμενα.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
@tzorge στην χημεία φλασάρουμε, αν μπορούμε να πούμε έτσι την διαδικασία με το φλόρα γιατί λιώνει τα άλατα των λιπασμάτων, γιατί καθαρίζει η ρίζα και ανεβάζει όλα τα ζουμιά επάνω.
Ίσως λάθος χρησιμοποιούμε τον όρο φλας γιατί στην ουσία δεν γίνεται κάτι τέτοιο, απλά ποτίζεις με 3ml φλόρα στο λίτρο και να τρέξει λίγο από κάτω.

(12-30-2019, 11:59 PM)godfather Έγραψε: Σωστα  mummra, και αυτο που τα σταματας 2 εβδομαδες πριν το δοκιμασα. Τα νερο αυτες τις 2 εβδομαδες σκευτηκα θα δωσει στις ριζες τα ρεστα.

Θα το δοκιμάσω στα επόμενα έτσι!
Απάντηση
@mummra,

Η ριζόσφαιρα "δεν καθαρίζει" , είναι ένα πολύπλοκο εργαστήριο διαδικασιών, δεν είναι σωληνάκια να μπουκώσουν από τα άλατα.
Αν έδωσες παραπάνω άλατα , τον ήπιες διότι θα τα πιείς....
Από το υπόστρωμα αφαιρούνται άλατα ίσως με τα προιόντα φλας, μέχρι εκεί όμως.
Απάντηση
@mummra πολλά εννοεί ο κοσμάκης με το φλας. Και πολλούς είδα που φλασαρουν με πολλά λιτρα νερό.
Άλλοι για την γεύση, κι άλλοι γιατι άλλοι φλασαρουν (χεχε).

Το προιον είναι ιδιαίτερα τοξικό εάν δεν με απατά η μνήμη μου σύμφωνα με το  MDSS, δεν θα το έβαζα σε κάτι που θα κάπνιζα. Επίσης για αλάτια δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω από νερό για να τα διαλύσεις.

Τώρα αυτό που λες εσύ με την ρίζα δεν ξέρω που το στηρίζεις.

Εδώ περιγράφεται πως η ρίζα μεταφέρει ιόντα και νερό.
Απάντηση
Ευχαριδτω για το σχολιο σου godfather
.νομιζα οτι τα biobizz ηταν κατι παρομοιο ..εχω καπου διαβασει εδω μεσα οτι ειναι πιο ελαφρια απο τα αλλα λιπασματα αλλα μεχρι εκει γενικα και που διαβαζω καποια τα κραταω αλλα δεν τα πολυκαταλαβαινω
Loveleaf Loveleaf
Απάντηση
(12-31-2019, 01:04 AM)Dacapo Έγραψε: @mummra,

Η ριζόσφαιρα "δεν καθαρίζει" , είναι ένα πολύπλοκο εργαστήριο διαδικασιών, δεν είναι σωληνάκια να μπουκώσουν από τα άλατα.
Αν έδωσες παραπάνω άλατα , τον ήπιες διότι θα τα πιείς....
Από το υπόστρωμα αφαιρούνται άλατα ίσως με τα προιόντα φλας, μέχρι εκεί όμως.

Απαντάω και στον tzorge

Αν έχει γεμίσει το χώμα άλατα από τα λιπάσματα πως θα καθαρίσει για να αναπνεύσει η ρίζα και να απορροφήσει αυτά που πρέπει;

Παιδιά μπαίνετε στα χωράφια της χημικής ανόργανης καλλιέργειας με κρυσταλλικά λιπάσματα σε μορφή αλάτων. Ο φίλος που πηγαίνει με οργανικά λιπάσματα φυσικά και δεν ήθελε το φλόρα ούτε και να κάνει φλας με κάτι.
Τα λιπάσματα που δεν είναι οργανικά καταστρέφουν το χώμα.... ακόμα και τα χωράφια καταστρέφονται από τα λιπάσματα... και εδώ έρχεται το φλόρα να τα αποκαταστήσει.
Δεν έχετε ακούσει ποτέ ότι το χώμα σε ένα χωράφι ότι έχει καταστραφεί από τα λιπάσματα;
Απάντηση
Ναι φυσικά , η συσσώρευση αλάτων προκαλεί διάβρωση με συνέπεια την "ερημοποιήση" του εδάφους.
Ενας από τους κύριους λόγους που είμαστε "οργανικοί" καλλιεργητές, ζωντανό και υγιές έδαφος , υγιή φύτά, και υγιή ζώα και άνθρωποι που τρέφονται απ αυτά.

Θα ήθελα να δω τις πηγές σου όμως για "καθάρισμα" της ρίζας .

Παραθέτω το Material Safety Data Sheet (MSDS) , αν και δεν αποκαλύπτουν την χημική του σύνθεση .

Flora Kleen MSDS
Απάντηση
(12-31-2019, 02:21 PM)Dacapo Έγραψε: Θα ήθελα να δω τις πηγές σου όμως για "καθάρισμα" της ρίζας .

Σαν τι πηγές θες να βάλω; Όλες οι πληροφορίες που έχω είναι αλιευμένες από το icmag και την υδροπονική. Ναι στην υδροπονική καθαρίζει η ρίζα με αυτό το υγρό, τα σωληνάκια, την αντλία όπως και το χώμα από τα άλατα.
Που να ψάξω τώρα να βρω τα νήματα; Δεν τα έχω κρατήσει γιατί δεν με ενδιαφέρει η υδροπονική, θέλω χώμα που βοηθάει να βγάλει καλά τερπένια. Το τιπ όμως με το φλόρα το έχω υιοθετήσει όπως και ο Νονός.
Απάντηση
Θέλω να πώ , ότι ναι ίσως "φεύγουν" τα πολλά τα άλατα από τα σωληνάκια , από το υπόστρωμα , αλλά από τη ριζόσφαιρα δύσκολο.....
Εξάλλου και στην παράθεση μου αν προσέξεις μιλάνε για καθαρισμό των υδροπονικών συστημάτων και όχι της ρίζας.
Από την άλλη δες και τι προκαλεί η απλή εισπνοή από το μπουκάλι και σκέψου αυτό το χημικό να εισχωρήσει στον ιστό και το λουλούδι του φυτού και εσύ μετά να το καπνίσεις...

Γενικότερα δεν υπάρχει κάποια φόρμουλα που να καθαρίζει συσσωρευμένα λιπάσματα , θα την χρησιμοποιούσαν ήδη στα φρούτα , λαχανικά , καπνά κλπ...
Παλιότερα αυτό δλδ η αδυναμία καθαρισμού από τα χημικά αποτελούσε "μάθημα" σε μεταπτυχιακούς φοιτητές στη Χημεία, τώρα πια είναι ήδη στους πτυχιακούς.
Απάντηση
Στο section 11 που παρέθεσες γράφει 'ότι δεν έχει τοξικές- καρκινογόνες ουσίες και είναι υπό έρευνα μία.... για άλλους λόγους.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)