Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απορία σχετικά με φως
καλησπέρα παιδιά χρόνια πολλά και κάλη χρόνια γεμάτη ανθοφοριες εύχομαι. επειδή καπως χάθηκα και θα ήθελα μια βοήθεια από εσάς θα μπορούσε κάποιος να μου πει σχετικά με το φως και τα στάδια τι χρειάζεται. φάσματα φωτός και τέτοια πόσα nm σε πια περίοδο η να με οδήγηση κάπου να καταλάβω. έχω ένα φιλαράκι τρομερό μάστορα και θα μου φτιάξει ένα πανελακι led και θέλω να ξέρω τι θα χρειαστώ
---- May The Force Be With You ---
Απάντηση

ads by gr420info

εγω δεν κατέχω πολύ με τα φώτα, απλά για να σε βοηθήσουν τα παιδιά πρέπει να πεις
τι μπάτζετ έχεις
θες να το κάνεις με e27? θες να κάνεις cob?
για τι χώρο μιλάμε
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
me cob θα το κανουμε απλα δεν ξερω τα φασματα χρωματος οπου πρεπει να καλυπτει και να nm δηλαδη . απο οτι καταλαβα αυτο εχει να κανει με το τι ledakia να αγορασω . ειχα ξεκηνησει για ε27 αλλα βρηκα ενα φιλαρακι πολυ μαστορας και μιλαγαμε μου ειπε να μου φτιαξει ενα πανελακι δεν ειναι κατι για αυτο καθως ειναι και η δουλεια του τα ηλεκτρολογικα γενικα . απλα μου ειπε μαθε το φασμα τα nm και τι cob να αγορασουμε . οποτε ειπα να ρωτησω εδω την ομαδαρα οπου κατεχει εξερετες γνωσεις . χαχαχα
Απάντηση
τα παιδιά θα σε βοηθήσουν απλά μπορείς να πάρεις και καμιά ιδέα μπαίνοντας στην astir /invisible sun/todo να δεις τη χρησιμοποιούν αυτοί
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
καλώς ήρθες σύντροφε. 
χρειαζεσαι μια μίξη από 3000κ και 6400κ.
μπορεις να προσθέσεις και ενδιάμεσο φως στα 4000κ.
δεν θυμάμαι ακριβώς τις αναλογίες γιατί κάθε φυτό, indica/sativa έχει διαφορετικό μεταβολισμό στο φως αν δεν κάνω λάθος. 
κάτι είχε πει ο nl κάποτε... 
ένας γενικός μπούσουλας είναι μίξη αυτών των φασματων.
νομιζω 3000κ για ανάπτυξη και μετά για να σφίξουν οι παπάδες προσθέτεις 6400. 
παίζει να κάνω και λάθος. 
μπορείς στην ανθοφόρια να προσθέσεις uv για περισσότερα trichomes. 
μπορείς να προσθέσεις και 740nm για το emerson effect. 
ελπίζω να βοήθησα κάπως... 
αν κάνω λάθος κάπου διορθώστε με γτ και μένα είναι αρκετά μπλεγμένα στο κεφάλι μου.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
καλησπερα και ευχαριστω για το ενδιαφερον . κατι που ακομαδεν εχω καταλαβει . θα βαλω ενα φως απο την αρχη ως το τελος αλλαζοντας μονο ωρες ή θα αλλαζω και φως αναλογα την φαση ? επισης εχω παρει ιδει box και σπορους οποτε τωρα παω γι τα αλλα . ειναι φυτο indica . ο σπορος ειναι orange sherbert απο barneys farm αμα βοιηθαει για να με βοιηθησετε χαχααχαχ

επίσης σε μια 60χ60χ140 με 2 φυτά μέσα πόσο φως θέλω?!
Απάντηση
για αναπτυξη βαλε 4000κ ,και οταν ανθιση  θελει 2700 κ η 3000κ  θερμο χρωμα ,δηλαδη κιτρινο.

Leaf  Smoke20
Απάντηση
αν ο σπόρος είναι φωτοπεριοδου απλώς αλλάζεις ώρες. 
αν είναι αυτοματος σταθερές ώρες. 
το φως ημέρας το θεωρούν στα 4000κ οπότε μπορείς να παίξεις από την αρχή ως το τέλος με αυτά. 
εγω παίζω 3000κ 4000κ 6400κ από αρχή ως τέλος αλλάζοντας απλώς τα ωράρια.
πιο πολλά watt στα 3000κ.
παίζουν πολλοί παράγοντες για την ποσότητα του φωτός. 
εγώ σε 40χ60 παίζω με 180w.led
Απάντηση
στην άνθηση τα μέγιστα δείνει το 2700κ κόκκινος φωτισμός.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
νονε, κάτι παίζει με ποσότητα και ποιότητα βάση των χρωμάτων, θερμων/ ψυχρων αλλά δε θυμάμαι ακριβώς. 
είχε ένα άρθρο ο nl αλλά πάει πια..
ας περιμένουμε μπας και θυμάται κανείς...
Απάντηση
στα λεντ και συγκεκριμένα σε ε27 που παίζω 4 φάσματα,  η αναλογίες φασματων στη φάση της ανάπτυξης και τη φάση της ανθοφορίας είναι μοιρασμενα μαθηματικά.  αναλύω στα ημερολόγια μου.
με λίγες πληροφορίες,διάβασμα και πειράματα στη ντουλάπα μου, κατέληξα αρκετά ικανοποιημένος και ποιοτικά και ποσοτικά. βέβαια είναι και πόλλοι άλλοι παράγοντες. φαγητό τεχνικές κλπ.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
καλημέρα to cob που θέλει να φτιάξει δεν είναι αυτά τα samung /cree./cbx? και συνήθως δεν τα δουλεύουν σε ένα φάσμα τον 3000/3500/4000?
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
αυτό, κι εγώ μπερδεύτηκα. κατ' αρχήν ξεχνάμε τα νανομετρα. μιλάμε για βαθμούς κελβιν και τα νούμερα που έγραψε ο σατίβας είναι stand alone. δλδ με οποιοδήποτε από τα τρία μπορείς να πας από αρχή μέχρι τέλους. αν βάλεις κομπ απλά το διαλέγεις σε ένα από αυτά τα νούμερα και τέλος.

εσύ μιλάς για πάνελ όμως. πολλές λάμπες αντί ενός κομπ. εκεί μπορείς να κάνεις συνδυασμούς, υπάρχουν έτοιμοι σε νήματα στα diy θέματα.

ξεκαθάρισε τι θες να φτιάξεις και τα ξαναλέμε, καλή χρονιά..
Απάντηση
μπορείς να παίξεις με μικρά και διάφορα cob σε μια μεγάλη ψυχτρα αντί για ένα μεγάλο cob.
kατι σαν πάνελ με λάμπες αλλά θα έχει cob.
να σκευτεις και την περίπτωση της αντικατάστασης όταν καούν. αν έχεις γκροου να τρέχει τι θα κάνεις?
Απάντηση
χρόνια πολλά και πάλι και καλή χρονιά. πέτυχα ένα της αστήρ ρε παιδιά με 80 κάνει φτάνει για μια 60x60x150 και 2 orange sherbet που θα φιλοξενηθούν μεσα?!
κοίτα είναι φίλος μου κολλητός το παλικάρι ικαι απλά επειδή το συζητάγαμε εξυπηρέτηση θέλει να κάνει και να του κάνω και κάνα δωρω μετά από 2 3 μήνες. εγώ να σας πω με όλα αυτά καπως μπερδεύομαι ακόμα. με ρώτησε να μάθω nm το φάσμα και τέτοια πράγματα να ξέρει τι cod να παραγγείλουμε και πόσο μεγάλο πρέπει να βγει για την τέντα μου. ρωτάω εσάς όπου είστε σπουδαγμενοι και τα ξέρετε γιατί η αλήθεια είναι δεν σκαμπάζω μια. ( αν ποτέ χρειαστείτε τπτ καλλιτέχνηκις φύσης εδώ είμαι χαχαχχαχα) οπότε εφόσον ξέρει να μου το κάνει απλά προσπαθώ να καταλάβω τι χρειάζεται. μου έλεγε κάτι για α κ β χλωροφιλες κάτι για κόκκινα και πράσινα cod ότι τα λευκά λογικά δεν τα θες αλλά και αυτός μέχρι εκεί ήξερε. οπότε όποιος ξέρει αν μπορεί να μου τα πει με απλά λόγια γιατί δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά.
(σόρρυ άμα κατάνταω ενοχλητικός και κούραστηκος ελπίζω να μη σας πριζώ πολύ)

και από ότι κατάλαβα θα φτιάξουμε πάνω σε μια ψυκτρα πολλά cod να γίνουν σαν πάνελ. απλά όπως λέω και πάνω δεν ξέρω τι να του πω από ένταση από χρώματα από ότι διποτε θέλει γιατί δεν ξέρω και από εσάς μαθαίνω
Απάντηση
μπορεις να κανεις ενα λεντ πανελ και να παιξεις τα φασματα  1/3 σε 6.000-6500 1/3 σε 3.000 και 1/3 σε 2.700.και βαζεις και μια uvb 5-10w στην ανθοφορια και εισαι αρχοντας
Απάντηση
https://www.ebay.com/itm/5x-citizen-citi...351dd6e56fεγώ πάλι θα σου έλεγα να πας σε κάτι τέτοιο

αν θες να κάνεις cob
αλλιώς αν θες να αγοράσεις μπες invisible sun η todogrowled
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
καλημερα  το παρακατω καταστημα ειναι ευρωπη, αξιοπιστο σε ολα τα επιπεδα.πριν λιγο καιρο δεν τα ειχαν τα συγγεκριμενα.αρκετα καλες τιμες για ευρωπαικο μαγαζι,καλες διοδοι κλπ.

https://www.ledgrowshop.eu/easygrow/?order=price

καλη χρονια
Απάντηση
καλημέρα. αν προσπαθήσεις να αντιγράψεις το σιριους του αστήρ δεν αξίζει οικονομικά γιατί το είχα προσπαθήσει παλαιότερα. αν σε παίρνει για το 80αρι του σιριους είναι κορυφή στο είδος του και αξίζει χωρίς δεύτερη σκέψη. δες στο σαιτ τους για πόση επιφάνεια τα δίνουν. νομίζω με 2 θα είσαι υπερκαλυμενος.
Απάντηση
τα cob που δουλεύουν οι περισσότεροι για diy panel....
είναι το cree cxb3590 το vero 29 και το citizen clu 048....
ρίξε μια ματιά στο φόρουμ στο φωτισμό led δες το πάνελ του sig να πάρεις μια ιδέα....
γενικά ένα πάνελ με cob  θέλει μελέτη στο πως θα τοποθετηθούν τα cob και άλλα.

από φάσμα οι περισσότεροι βάζουν 3500κ θεωρείται all around....
Απάντηση
εγώ το πανελακι που έφτιαξα είναι με clu48 3500k
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
λογικα σηεμρα θα του τα μεταφερω και θα σας πω νεα και θα ανεβασω και το πως το καναμε αμα θελει κανεις να παρει καμια ιδεα , σας ευχαριστω παρα πολυ . θα σασ κανω update συντομα
Απάντηση
αντε με το καλι
μέτρον ἄριστον
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)