Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Λεντοκατασταση!
Καλημέρα στο παρεακι. 
Λοιπον μιας κ έρχονται τα γενέθλιά μου σε λίγες μέρες κ έχει φαγωθεί η κοπέλα μου να μου κάνει ένα καλό δώρο αποφάσισα να τα ριξω(ρίξει) σε ένα λεντοπανελο για να κάνω γκροου κ το καλοκαιράκι,προετοιμαζομαι από τώρα εγώ ναι είμαι από τους ψυχαναγκαστικους που τα θέλουν όλα έτοιμα.. Μετά από έρευνα κ του φόρουμ κ γενικά κατέληξα σε δύο απλά έχω κάποιες απορίες που οι ειδικότεροι θα μου τις λύσουν πιστεύω.. 
Από τον Ισπανό βρήκα δύο πάνελ : https://www.todogrowled.com/gb/hlg-quant...rspec.html και αυτό : https://www.todogrowled.com/gb/hlg-quant...rspec.html..
Στην πρώτη περίπτωση θα πάρω δύο στην δεύτερη ένα.. Οι ερωτήσεις μου είναι μήπως είναι πολλά τα βατ για 60αρα τεντα κ 1,40 ύψος?
Κ η δεύτερη ερώτηση στον χώρο μου με καλύπτει οι 2χ135 η 1χ260, εννοώ σε ποια από τις δύο περιπτώσεις θα γεμίσω καλύτερα τον χώρο με τον φωτισμό
Απάντηση

ads by gr420info

Εγώ θα πηγαινα για την δεύτερή επιλογή, αλλά δες ότι χωράει, αλλιως πάρε 2 ψύκτρες ξέχωρες για κάθε πάνελ.

Είναι πολλά τα watt αλλα καλύτερα γιατί θα ντιμάρεις.
Απάντηση
(01-04-2020, 10:56 AM)tzorge Έγραψε: Εγώ θα πηγαινα για την δεύτερή επιλογή, αλλά δες ότι χωράει, αλλιως πάρε 2 ψύκτρες ξέχωρες για κάθε πάνελ.

Είναι πολλά τα watt αλλα καλύτερα γιατί θα ντιμάρεις.
Με θερμοκρασίες υπάρχει θέμα? Ποσο να μου ανεβαζει
Επίσης έχει ρύθμιση για ντιμαρισμα από την "μάνα" του νομίζω αυτό έτσι?
Απάντηση
Και τα δύο που ποσταρες έχουν ντιμερ, με 18.5 βαθμούς το ανεβάζει άνετα στους 22.
Το καλοκαίρι θα θες στάνταρ aircondition αλλά πολύ αργότερα από HPS.

Έχω 2 kit qb288 σε 80αρα το ένα 100% το άλλο στο 70% και είμαι στους 25 από 18.5.
Απάντηση
(01-04-2020, 11:54 AM)tzorge Έγραψε: Και τα δύο που ποσταρες έχουν ντιμερ, με 18.5 βαθμούς το ανεβάζει άνετα στους 22.
Το καλοκαίρι θα θες στάνταρ aircondition αλλά πολύ αργότερα από HPS.

Έχω 2 kit qb288 σε 80αρα το ένα 100% το άλλο στο 70% και είμαι στους 25 από 18.5.
Από HPS δεν το συζητώ μακράν καλύτερες θερμοκρασίες κ με καλύτερη οικονομία που είναι τι ένα βασικό κ το άλλο βασικό καλύτερη ποιότητα φωτός για τα φυτά μας.. Αν κάνω λάθος διόρθωσε με.. Νομίζω είσαι ο πλέον κατάλληλος για τα led
Απάντηση
Δεν το χω με τα led, τι έχω διαβάσει και τι έχω εμπειρικά μάθει αναμασάω
Με qunatum board πας για παραπάνω thc με hps θα πας για παραπάνω τερπενια (εάν δεν με απατά η μνήμη μου) υπάρχει μια μελέτη.
Ο πλέον κατάλληλος δεν είναι πια στην κοινότητα.
Απάντηση
(01-04-2020, 01:08 PM)tzorge Έγραψε: Δεν το χω με τα led, τι έχω διαβάσει και τι έχω εμπειρικά μάθει αναμασάω
Με qunatum board πας για παραπάνω thc με hps θα πας για παραπάνω τερπενια (εάν δεν με απατά η μνήμη μου) υπάρχει μια μελέτη.
Ναι καταλαβαίνω.. Καλά όλοι μας αυτό κάνουμε πάνω κάτω διαβάζουμε, μεταδιδουμε.. Άσχετο κ εκτός ποστ αυτό που λέω αλλά πόσο ωραίο θα ήταν να μαζευομασταν αρκετοί από το φόρουμ για καμιά μαζωξη κ καφέ να τα πούμε.. Ανεβαινα άνετα στην Αθήνα για κάτι τέτοιο

Επειδή σε διαστάσεις λέει 23,75 αυτό χ2 λογικά έτσι? Οπότε στην 60αρα θα είναι ότι πρέπει?
Απάντηση
(01-04-2020, 01:53 PM)Rodiangrower Έγραψε:
(01-04-2020, 01:08 PM)tzorge Έγραψε: Δεν το χω με τα led, τι έχω διαβάσει και τι έχω εμπειρικά μάθει αναμασάω
Ναι καταλαβαίνω.. Καλά όλοι μας αυτό κάνουμε πάνω κάτω διαβάζουμε, μεταδιδουμε.. Άσχετο κ εκτός ποστ αυτό που λέω αλλά πόσο ωραίο θα ήταν να μαζευομασταν αρκετοί από το φόρουμ για καμιά μαζωξη κ καφέ να τα πούμε.. Ανεβαινα άνετα στην Αθήνα για κάτι τέτοιο

Επειδή σε διαστάσεις λέει 23,75 αυτό χ2 λογικά έτσι? Οπότε στην 60αρα θα είναι ότι πρέπει?
Αν και εγω δεν το εχω με φωτα, με 2 θα εχεισ καλυτερη διασπορα φωτοσ και λιγοτερα σκοτεινα σημεια μεσα στην τεντα
Σιγουρα με τα λεντ οι θερμοκρασιεσ ειναι πιο ευκολα διαχειρισιμεσ
Συμφωνω μαζι σου στο οτι ειναι καλυτερα να εχεισ ολον τον εξοπλισμον πριν αρχισεισ το grow
Απάντηση
Στο αμερικάνικο site το δίνει 600mm οπότε θα είσαι τσίμα τσίμα θα πηγαινα για 2 ψύκτρες.
Απάντηση
(01-04-2020, 03:46 PM)tzorge Έγραψε: Στο αμερικάνικο site το δίνει 600mm οπότε θα είσαι τσίμα τσίμα θα πηγαινα για 2 ψύκτρες.
Για να καταλάβω με τον ορο δύο ψυκτρες εννοείς τους 2χ135w
Απάντηση
Όχι, εννοώ να πάρεις σκέτα τα 2 πάνελ qb288, και σκέτες 2 ψύκτρες, και μετά παίρνεις κι οδηγό.
Απάντηση
(01-04-2020, 03:54 PM)tzorge Έγραψε: Όχι, εννοώ να πάρεις σκέτα τα 2 πάνελ qb288, και σκέτες 2 ψύκτρες, και μετά παίρνεις κι οδηγό.
Επειδή με τα ηλεκτρονικά δεν το έχω τόσο οδηγό εννοείς αυτό? 
https://www.todogrowled.com/gb/component...1400a.html
Κ επίσης όλα τα παρελκόμενα περί συνδεσμολογιας κλπ τα έχει μέσα?
Απάντηση
Η περιπτωση με τους οδηγούς, ειναι πάνω από το τι ξέρω, ρώτησα και πήρα
1 HLG-240H-C2100B
2 HLG-320H-54A
Και στους δυο τρέχω από 2 πάνελ QB288.

Δεν τα θυμάμαι καλά τα υπόλοιπα, αλλα το A και το Β στο τέλος σου λένε εάν έχει ενσωματωμένο dimmer.
Γενικά το Α σημαίνει πως έχει 2 dimmer ένα για voltage ένα για amper .
To B πως έχει ένα μόνο για voltage.
Κανονικά ρυθμίζεις τα amper εκεί που σου λέει ο κατασκευαστής και μετά ανεβοκατεβάζεις μόνο τα βολτ. , πρεπει όμως να βάλεις αμπερόμετρο... και εδώ μπορεί να κάψεις τα πάνελ.
Εγώ δεν έβαλα αμπερόμετρο, μιας κι όπως σου πα δεν ξέρω τι μου γίνεται, και κώλωσα.

ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο driver στο maximum αμπερ είναι μέσα στο εύρος που δεν καις τα πάνελ, τα τραμπουκίζεις σίγουρα αλλά δεν τα καις. (κάνει και για 3 πάνελ αν στο μέλλον θες επέκταση)
Και τα δυο drivers εχουν δυνατότητα dimm αλλά το δεύτερο τα τρέχει σε παραπάνω amper κάνει overdrive (και θα πρεπει να έχεις σίγουρα ανεμιστήρα/ες στην ψύκτρα με παθητική ψύξη δεν θα τι βγάλεις). 

Το HLG-240H-C2100B είναι που προτείνει ο κατασκευαστής, δεν πήρα το Α, αλλά το Β το οποίο για να το ντιμάρεις θα πρεπει να συνδέσεις ποτενσιομετρο.

Το πήγα σε μαγαζί και μου κόλλησε το ποτενσιομετρο σε καλώδιο γιατί κι αυτό δεν το 'χω....
Απάντηση
(01-04-2020, 04:27 PM)tzorge Έγραψε: Η περιπτωση με τους οδηγούς, ειναι πάνω από το τι ξέρω, ρώτησα και πήρα
1 HLG-240H-C2100B
2 HLG-320H-54A
Και στους δυο τρέχω από 2 πάνελ QB288.

Δεν τα θυμάμαι καλά τα υπόλοιπα, αλλα το A και το Β στο τέλος σου λένε εάν έχει ενσωματωμένο dimmer.
Γενικά το Α σημαίνει πως έχει 2 dimmer ένα για voltage ένα για amper .
To B πως έχει ένα μόνο για voltage.
Κανονικά ρυθμίζεις τα amper εκεί που σου λέει ο κατασκευαστής και μετά ανεβοκατεβάζεις μόνο τα βολτ. , πρεπει όμως να βάλεις αμπερόμετρο... και εδώ μπορεί να κάψεις τα πάνελ.
Εγώ δεν έβαλα αμπερόμετρο, μιας κι όπως σου πα δεν ξέρω τι μου γίνεται, και κώλωσα.

ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο driver στο maximum αμπερ είναι μέσα στο εύρος που δεν καις τα πάνελ, τα τραμπουκίζεις σίγουρα αλλά δεν τα καις. (κάνει και για 3 πάνελ αν στο μέλλον θες επέκταση)
Και τα δυο drivers εχουν δυνατότητα dimm αλλά το δεύτερο τα τρέχει σε παραπάνω amper κάνει overdrive (και θα πρεπει να έχεις σίγουρα ανεμιστήρα/ες στην ψύκτρα με παθητική ψύξη δεν θα τι βγάλεις). 

Το HLG-240H-C2100B είναι που προτείνει ο κατασκευαστής, δεν πήρα το Α, αλλά το Β το οποίο για να το ντιμάρεις θα πρεπει να συνδέσεις ποτενσιομετρο.

Το πήγα σε μαγαζί και μου κόλλησε το ποτενσιομετρο σε καλώδιο γιατί κι αυτό δεν το 'χω....
Ωραία καλά τα λες απλά δεν αποφεύγω όλη αυτή την μανουρα αν επιλέξω 2x135w που έχουν κ drivers με 2 dimmer έκαστος? Προφανώς κ το καθένα έχει κ την ψυκτρα του οπότε θα έχω κ δύο ψύκτρες..
Κ συν της άλλης έχει όλα τα παρελκόμενα δεν ψάχνεις από εδώ κ από εκεί Σου παραθέτω κ την φώτο 
[Εικόνα: HkRn9IZm.jpg]
Απάντηση
Κι αυτό παίζει μια χαρά.
Απάντηση
(01-04-2020, 04:57 PM)tzorge Έγραψε: Κι αυτό παίζει μια χαρά.
Να ήξερες όλη αυτή την ώρα πόσο μου έκαψες τον εγκέφαλο..  Idea
Απάντηση
Χεχε κι εγώ για να τα γράψω...

χεχε εβίβα!
Απάντηση
(01-04-2020, 05:09 PM)tzorge Έγραψε: Χεχε κι εγώ για να τα γράψω...

χεχε εβίβα!
χαχαχα βιβες
Hookah  Leaf
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)