Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επιλογές : Χώματος _ Κοκοφοίνικα _ Λιπάσματα _ Γλάστρες.
Big Grin 
Καλημέρα στην παρέα.

Εδώ και καιρό με τρώει η εξής απορία.

Ξεκίνησα την καλλιέργεια με φυτοχωμα ,με μίγμα ξανθιάς τρυφης περλίτη, ένα κοινό χώμα που θα βρεις πάνω κάτω στα περισσότερα φυτώρια.

Στην πορεία δοκίμασα και το Μ50 από αστιρ , πάνω κάτω το ίδιο πράγμα

Γλάστρες 25 λίτρα τετράγωνες

Από λίπανση ξεκίνησα την πρώτη φορά με την τριπλέτα της biobizz , στην πορεία πρόσθεσα όλη την σειρά.
Όπως και big bad , cal mag από την advance nutrients

Phdown Hesi
Phup vitalik αν θυμάμαι σωστά.

Λοιπόν αυτό που με τρώει είναι το εξής

Πώς θα μπορούσα να έχω καλύτερα αποτελέσματα

Γεύση.
Άρωμα
Ποιότητα

Τελευταία θα βάλω την ποσότητα.

Κοιτάξτε ,δεν θέλω να μπλέξω με κουβάδες , υδροπονία , γλάστρες με πότισμα από κάτω.

Δεν τα κατακρίνω ,απλά φοβάμαι μην γίνουμε μούσκεμα καμιά μέρα.

Τι επιλογές έχουμε.

Πρώτα από όλα γλάστρες, τι έχετε χρησιμοποιήσει

Ποια σας βόλεψε περισσότερο.

Μετά το δεύτερο ερώτημα είναι.

Χώμα : πχ εταιρίας, Κοκοφοίνικα , Κάποιος συνδιασμός που κάνατε και σας βόλεψε.

Τι από τα παραπάνω έχετε δουλέψει.

Από όσο έχω διαβάσει επίσης , διορθώσετε με αν κάνω λάθος ο Κοκοφοίνικας θέλει πότισμα με χαμηλό πεχα ,και όχι όπως το χώμα στο 6.5

Και τελευταίο και ποιο σημαντικό λίπανση.

Κατά καιρούς μέσα από συζήτηση με τον καταστηματάρχη που αγοράζω τα πράγματα μου οι κουβέντα πάντα κατέληγε , Στο να αφήσω την biobizz πλέον ,και αφού έχω μια υποτιθέμενη εμπειρία με τα λιπάσματα
Να το γυρίσω στην advance ,λόγο κόστους πάντα καπου σταματούσα ,και δεν δοκίμασα ποτέ την σειρά αυτή.

Και ένα τιπ που θέλω να αναφέρω.

Να αποθηκεύσεις πάντα την κάψουλα από το πεχαμετρο σου σε υγρό περιβάλλον
Ένα σφουγγάρι στο πατω από το καπάκι βοηθάει

Μπορείς να το βρέχεις με υγρό αποθήκευσης για πεχαμετρο.

Αλλιώς μπορείς να βάλεις buffer7 και λίγο εμφιαλωμένο νερό.

Θα ήθελα της γνώμες σας ,και της εμπειρίες σας.

Θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο , όσον αφορά και το χώμα αλλά και την λίπανση.
Γιατί όχι και γλάστρες.

Κάπου εδώ θέλω να σας θέσω το εξης.
Είμαι ευχαριστημένος από τα παρόν αποτελέσματα με την biobizz και το χώμα που δουλεύω.

Αλλά θέλω να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό

Παρακαλώ πολύ θα ήθελα την συμμετοχή όλων
για να έχουμε μια πλήρη ολοκληρωμένη εικόνα από διάφορες επιλογές.

Με εκτίμηση Νέρων.
Leaf Leaf
Απάντηση

ads by gr420info

Καλημερα φιλε μου,με την μικρη εμπειρια που εχω μπορω να σου πω μια γνωμη πανω στο χωμα.Δοκιμασα all mix,light mix,atami και canna terra και μπορω να πω πως τα χωματα τις canna απο τα καλυτερα (αν οχι το καλυτερο).ηταν εμφανες οτι τα φυτα ειχαν παχυτερους μισχους αξιολογη σοδεια και γενικα ποιο στιβαρα.πιστευω το canna professional plus σε συνδιασμο με coco θα κανει θαυματα σε καποιον εμπειρο.(Μοναδικο μειονεκτημα η τιμη).                                                          Σε γλαστρες προσωπικα με βολευεουν οι 18 και 20 πλαστικες ισως επειδη δουλεψα μονο πανω σε αυτες και τις εμαθα καλα.                                                Εγω απο το ξεκινημα μου  πηγα κατευθειαν στην  advanced  χωρις να γνωριζω πολλα και θα μπορουσα να κανω λαθη αλλα τελικα μου εκατσε καλα αυτην η εταιρια.οτι λιπασμα να παρει καποιος αν ταιζεις με φειδω και οποτε πρεπει κοντρολαρεις και τα τυχων καψιματα .                                                   Μειονεκτημα ειναι η τιμη και τα πολλα μπουκαλακια που εχει αυτην η εταιρια(Μαρκετινγκ) αλλα οπως και να το κανεις εχει ποιοτηκα ζουμια.     Κλεινοντας αν καποια στιγμη αποφασισεις να δωσεις περισσοτερα χρηματα δοκιμασε αναφορικα: canna professional plus+coco με τριπλετα advanced+calmag,rhino skin,big bud,overdrive αλλα εχει τοσα πολλα ζουμια που μπορεις να παιξεις οπως θελεις.
Απάντηση
νερωνα αν θελεις να κορυφωσεις τις γευσεις σου θα πρεπει να παιξεις με περισσοτερο οργανικο φορτιο αυτο στο λεω ντεφακτο. Κοπριες ενζυμα κλπ..αυτα κανουν εντονοτερες γευσεις στο ανθος με αισθητη διαφορα σε σχεση με τα ζουμια

Αφηνεις σιγα σιγα τα ετοιμα και γινεσαι λιγο δημιουργικος ως προς τη μιξη του χωματος σου συνολικα

Απ οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω ο Luke θα μπορουσε να δωσει καμια πληροφορια προς αυτο το κοματι εχει καταφερει διαφορα ωραια με τις γευσεις του. Παντα το καταφερνε με το χωμα του

Αλλα ας βγουνε και οι υπολοιποι θα ειχε ενδιαφερον αυτη η συζητηση
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Καλημέρα Νέρωνα,

Μιας και είπες ότι σε ενδιαφέρει να έχεις ΚΑΛΥΤΕΡΑ αποτελέσματα σε γεύση, άρωμα και ποιότητα και τελευταία τοποθετείς την ποσότητα, προς την αντίθετη κατεύθυνση πρέπει να κοιτάξεις....

Καμία από τις εταιρείες που πουλάνε έτοιμα υδατοδιαλυμένα κοκκώδη άλατα (συνθετική χημική λίπανση) δεν έχει ισχυριστεί ότι υπερτερεί στους παραπάνω τομείς από τις "βιολογικές" αδελφές (εταιρίες).
Αυτό που ισχυρίζονται είναι ότι τα αποτελέσματα είναι λίγο πολύ τα ίδια...

Μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ :

Κορεάτικη φυσική καλλιέργεια

Coots mix (φτιάχνω δικό μου χώμα)

Και όπως έχουμε πει σε άλλο σου νήμα , να διαλέξεις να καλλιεργήσεις υβρίδια από διαφορετική γενετική δεξαμενή , με εντελώς διαφορετική παλέτα τερπενίων...

Τσιρς
Απάντηση
To 420magazine παντος... αλλα ισχυριζεται!
https://www.420magazine.com/grow/how-to-...droponics/
We are here to help others! What the others are here for i dont know...W.H.Auden
Απάντηση
Οχι σε καμια περιπτωση η υδροπονια και η οποια υδροπονια δεν μπορει να πιασει τα γηινα αρωματα που καθονται στον ουρανισκο για ωρα..αυτη την εμπειρια την εχεις μονο με οργανικη καλλιεργεια, ο καθενας ο,τι θελει ισχυριζεται, και το 420magazine εχει γραψει ενα σωρο βλακειες στο παρελθον,δεν ειναι τοσο αξιοπιστοι οσο ισχυριζονται οτι ειναι !
Απάντηση
Σόρυ , δεν βλέπω το άρθρο , την έρευνα (if any) , μόνο την άποψη του γράφοντα με χρήση αρωματικών (αφήνει να εννοηθεί) "improved aromatic".....

Στα γρήγορα : Το να καλλιεργεί κάποιος οργανικά διαφέρει από τη χρήση βιολογικών η οργανικών "bottled nutes" η και βιολογικών μεθόδων.
Σημαίνει το να δημιουργήσεις ένα οικοσύστημα όπου η ζωή μπορεί να ανθίσει, ένα ακμάζον σύστημα που παρέχει στα φυτά αυτό που χρειάζονται με την λιγότερη δική μου συμμετοχή, δίνοντας στο χώμα και στο φυτό περισσότερο έλεγχο , σε αντίθεση με την "force feeding" με χηλικά θρεπτικά οργανικά η μη.

Ενα ζωντανό χώμα με ποικιλότητα θα παρέχει πλήθος από άμυνες κατά παθογόνων και παρασίτων.

Απάντηση
Νέρωνα πολύ ωραία η ιδέα για το νήμα, θα βοηθήσει αρκετούς από εμάς στο μέλλον. 
Δυστυχώς δεν έχω την εμπειρία να συμβάλλω κι εγώ σε αυτό. 
Η μόνη εμπειρία που είχα ήταν η εξής. 
Είχα βάλει σε ένα φυτακι πολύ παλιά κοκο και το δούλευα σαν να ήταν σε χώμα από άποψη λίπανσης οπου αποδείχτηκε λάθος τελικά. 
Ο κοκοφοινικας θέλει να του συμπεριφερεσαι λες και παίζεις υδροπονικα. 
Χαμηλότερο ph, διαφορετικά φαγητά, άλλη συχνότητα ποτίσματος. 
Τώρα πια παίζω αποκλειστικά με biobizz φαγητά και μια μίξη του αστήρ από χωμα. 
Είναι απόλυτα ευχαριστημένος για τις ανάγκες μου.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
(01-10-2020, 06:05 AM)Νέρωνας Έγραψε: Τι επιλογές έχουμε.

Πρώτα από όλα γλάστρες, τι έχετε χρησιμοποιήσει

Ποια σας βόλεψε περισσότερο.

Μετά το δεύτερο ερώτημα είναι.

Χώμα : πχ εταιρίας, Κοκοφοίνικα , Κάποιος συνδιασμός που κάνατε και σας βόλεψε.

Τι από τα παραπάνω έχετε δουλέψει.

Από όσο έχω διαβάσει επίσης , διορθώσετε με αν κάνω λάθος ο Κοκοφοίνικας θέλει πότισμα με χαμηλό πεχα ,και όχι όπως το χώμα στο 6.5

Και τελευταίο και ποιο σημαντικό λίπανση.

Κατά καιρούς μέσα από συζήτηση με τον καταστηματάρχη που αγοράζω τα πράγματα μου οι κουβέντα πάντα κατέληγε , Στο να αφήσω την biobizz πλέον ,και αφού έχω μια υποτιθέμενη εμπειρία με τα λιπάσματα
Να το γυρίσω στην advance ,λόγο κόστους πάντα καπου σταματούσα ,και δεν δοκίμασα ποτέ την σειρά αυτή.

Και ένα τιπ που θέλω να αναφέρω.

Να αποθηκεύσεις πάντα την κάψουλα από το πεχαμετρο σου σε υγρό περιβάλλον
Ένα σφουγγάρι στο πατω από το καπάκι βοηθάει

Μπορείς να το βρέχεις με υγρό αποθήκευσης για πεχαμετρο.

Αλλιώς μπορείς να βάλεις buffer7 και λίγο εμφιαλωμένο νερό.

Θα ήθελα της γνώμες σας ,και της εμπειρίες σας.

Θα ήθελα να δοκιμάσω κάτι άλλο , όσον αφορά και το χώμα αλλά και την λίπανση.
Γιατί όχι και γλάστρες.

Κάπου εδώ θέλω να σας θέσω το εξης.
Είμαι ευχαριστημένος από τα παρόν αποτελέσματα με την biobizz και το χώμα που δουλεύω.

Αλλά θέλω να δοκιμάσω και κάτι διαφορετικό

Παρακαλώ πολύ θα ήθελα την συμμετοχή όλων
για να έχουμε μια πλήρη ολοκληρωμένη εικόνα από διάφορες επιλογές.

Με εκτίμηση Νέρων.

Σαν την βιολογική φούντα φίλε Νερων δεν έχει. 

Θες 1/3 compost 1/3 περλιτη 1/3 Sphagnum peat moss
Από καλούδια αναλόγως πόσο βαθιά θες να βουτήξεις.

Αφού είσαι του να μετράς και να ταΐζεις, μήπως με κορεάτικα μαντζούνια το πήγαινες καλύτερα μιας και θα ναι πιο κοντά στα γνώριμα σου.

Αν θες γεύση όπως λες, τότε δεν θες χημικά λιπάσματα. Θα χάσεις λίγο σε κιλά... αλλά την ποσότητα την έβαλες κάτω κάτω.

Δεν θα αναλύσω του τι πρεπει να κάνεις τα χω γράψει στα αντίστοιχα νήματα.

Και μια από τις κυριότερες διαφορές είναι ο έλεγχος, στο hydro τον έχεις εσύ στην βιολογική πρεπει να κάνεις την υπέρβαση και να δώσεις το τιμόνι στο..... φυτό.....
Απάντηση
Πάμε παιδιά , γράψετε απόψεις

Άρα παιδιά για να καταλάβω , η διάφορες ανάμεσα στην AN και την biobizz

Ποιες είναι
Leaf Leaf
Απάντηση
Με ενα μικρο σέρφινγκ,μιλανε για καλό ζωντανό χωμα,ειπώθηκε..
για μαγνήσιο,μαγγάνιο,βοηθάει τα τερπενια λένε..
για ελαφρύ βασανισμό του φυτού..
και..
για υπέρυθρες και υπεριώδεις
Το κακο με τα φασματα ειναι οτι ο καθένας λεει τα δικά του
Πότε θα βάλεις υπυρκοκκινα και υπερμπλε,και ποσο για να μην τα κάνεις χειρότερα δεν φαίνεται να εχουν καταλήξει

Και κατι για αναλογιες τερπενιων και thc γραφουν αλλά δεν καταλαβα τπτ

Άστα,εξωτερικη και παλι εξωτερικη
Η φυση σου δίνει και χωρο να τρέχεις
Απάντηση
(01-12-2020, 03:43 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Άστα,εξωτερικη και παλι εξωτερικη
Η φυση σου δίνει και χωρο να τρέχεις

Θα σε βρούνε όπου και να πας.
Απάντηση
Α,δεν εννοούσα αυτό,χτυπα ξυλο
Μπηχτη στον Νερων ήταν,που ειναι αθλητικός τυπος

Τα μπιομπιζ πάντως πραγματικο νεροζουμι
Αν πας να λιπανεις αλλα φυτα πιο απαιτητικά,φεύγει το μπουκάλι για πλακα
Απάντηση
Ναι , δεν βλέπω κάποιον όμως να προτείνει κάποια άλλη σειρά
Leaf Leaf
Απάντηση
νερωνα μας μπερδεψες,

Θες να αλλαξεις εταιρια λιπανσης, η τροπο καλλιεργειας; Big Grin
Απάντηση
Θέλω να μάθω και τα δύο τι οφέλη καλύτερα μπορεί να έχουν από την παρούσα κατάσταση

Πχ αν αλλάξω μόνο σε advance nutrients , τι θα έπρεπε να βάλω στης γλάστρες χώμα η Κοκό?

Σε μια καλλιέργειας με biobiiz πχ , σε σύγκριση με advance ποιες είναι οι διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα
Leaf Leaf
Απάντηση
Νέρωνα , 

Η μία εταιρεία είναι αζωτούχα και φωσφορικά άλατα σε χηλική μορφή ,διαλυμένα σε νεράκι , συνθετική χημική λίπανση
Η άλλη είναι "οργανικά" ζουμιά από πατζάρια, φύκια ,χουμικά  κλπ πιστοποιημένα για βιολογική γεωργία σύμφωνα με κοινοτικές οδηγίες.

Δεν υπάρχουν διαφορές μιας και δεν υπάρχουν ομοιότητες, ώστε να διαφέρουν κάπου.

Αν επιλέξεις coco και οργανικά ζουμιά νομίζω η  Biocanna έχει..
Αν επιλέξεις AN , σε όλα τα καλλιεργητικά μέσα έχει αντίστοιχα και μια σειρά από μπουκάλια .....

Το ποιο είναι το καλύτερο , αυτό έχει να κάνει με τον καλλιεργητή , την προσωπικότητα του , τη γενικότερη κουλτούρα του.
Οι διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα είναι σύνθετο συμπέρασμα και έχει να κάνει και με τον καλλιεργητή , αν "νιωθει" το φυτό , τις συνθήκες καλλιέργειας κλπ..

Γιατί δεν παίρνεις κλώνους και να κάνεις εσύ το πείραμα να μας πείς ? 
Δηλαδή τα μητρικά φυτά να τα μεγαλώσεις με biobizz και τους κλώνους με AN , γιατί σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο σε κλώνο ίδιου φυτού.
Και πάλι , την υποκειμενική σου άποψη θα εκθέσεις όσον αφορά γεύσεις και αρώματα .....
Απάντηση
Έχει να κάνει και με το πόσο θέλεις να ασχολείσαι. Αν δε θες να ποτίζεις κάθε μέρα, δε σου χρησιμεύει σε κάτι το κοκό και τα χημικά.
Απάντηση
(01-13-2020, 09:52 PM)Dacapo Έγραψε:
Νέρωνα , 

Η μία εταιρεία είναι αζωτούχα και φωσφορικά άλατα σε χηλική μορφή ,διαλυμένα σε νεράκι , συνθετική χημική λίπανση
Η άλλη είναι "οργανικά" ζουμιά από πατζάρια, φύκια ,χουμικά  κλπ πιστοποιημένα για βιολογική γεωργία σύμφωνα με κοινοτικές οδηγίες.

Δεν υπάρχουν διαφορές μιας και δεν υπάρχουν ομοιότητες, ώστε να διαφέρουν κάπου.

Αν επιλέξεις coco και οργανικά ζουμιά νομίζω η  Biocanna έχει..
Αν επιλέξεις AN , σε όλα τα καλλιεργητικά μέσα έχει αντίστοιχα και μια σειρά από μπουκάλια .....

Το ποιο είναι το καλύτερο , αυτό έχει να κάνει με τον καλλιεργητή , την προσωπικότητα του , τη γενικότερη κουλτούρα του.
Οι διαφορές στο τελικό αποτέλεσμα είναι σύνθετο συμπέρασμα και έχει να κάνει και με τον καλλιεργητή , αν "νιωθει" το φυτό , τις συνθήκες καλλιέργειας κλπ..

Γιατί δεν παίρνεις κλώνους και να κάνεις εσύ το πείραμα να μας πείς ? 
Δηλαδή τα μητρικά φυτά να τα μεγαλώσεις με biobizz και τους κλώνους με AN , γιατί σύγκριση μπορεί να γίνει μόνο σε κλώνο ίδιου φυτού.
Και πάλι , την υποκειμενική σου άποψη θα εκθέσεις όσον αφορά γεύσεις και αρώματα .....

Ευχαριστω για της απαντησεις. Τωρα τα εχω καπως καλυτερα Big Grin Heart
Leaf Leaf
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)