Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Advance απορία
εκεί που καθόμουν πρωί πρωί κ χάζευα μου ήρθε η εξής απορία.. 
από την στιγμή που χρησιμοποιούμε κάποια μπουκαλάκια με ph buffers δεν θα ήταν καλύτερο να ποτιζουμε κάθε φορά με θρεπτικά ώστε να μην έχουμε εναλλαγές στο πχ κατά τα ποτισματα μας?
δεν θα ήταν μια λύση να σπάσουμε τις δοσολογιες του εκάστοτε λιπασματος ώστε να ποτιζουμε σε κάθε πότισμα με τον ίδιο τρόπο? εγώ πχ χρησιμοποιώ an gmb.. κ δεν έχω μπει στο τρυπακι να μετράω πχ κ ec.. αν θέλω να έχω καλες παραμέτρους πρέπει κ ίσως είναι λάθος που δεν το κάνω αλλά το έκανα χρόνια με τα ενυδρεία κ νιώθω πως δεν έχω το "κουράγιο" πάλι.. ακούω γνώμες κ άποψης
Hookah  Leaf
Απάντηση

ads by gr420info

πχ για να δώσω ένα παράδειγμα για την τριπλετα gmb λέει 4ml από το καθενα την βδομάδα αν εγώ λέμε ότι ποτιζω 4 φορές την βδομάδα κ βάζω σε κάθε ποτισμα 1ml πάλι θα πάρω 4ml στην βδομάδα μου κ θα έχω πιο σταθερό το πχ μου μιας που είναι κ ph buffers..
Hookah  Leaf
Απάντηση
εντάξει,για να σου φτιάξει το νερό πρέπει να έχεις το τελειο νερό
είναι το λεγόμενο παράδοξο της αν

ή να ρίχνεις απο 2_3 μλ και πάνω,δεν θυμάμαι ακριβώς
Απάντηση
(01-13-2020, 03:17 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: εντάξει,για να σου φτιάξει το νερό πρέπει να έχεις το τελειο νερό
είναι το λεγόμενο παράδοξο της αν
οπότε εγώ πως να κινηθώ τώρα? η μέθοδος που προείπα είναι λογικη? η μετά από λίγο θα μου ρίξει το πεχα του χωματος κ θα αρχίσουν τα κλειδωματα
Hookah  Leaf
Απάντηση
ειλικρινά δεν ξέρω
εγω με νερο βρύσης 8.5 ,το κατεβαζα πρωτα με πεχα νταουν
μετα ναι,το κράταγε σταθερό αλλά δεν έβγαλα ποτέ φυτό της προκοπής και ποτε δεν καταλαβα τι έφταιγεαν ήξερα απο την αρχη οτι θέλει νερό αο η κατι τέτοιο απλα δεν θα τα έπαιρνα
καλα ειμαι και άχρηστος εγω,αλλοι καλα τα πανε με αν
αν..
Απάντηση
(01-13-2020, 03:33 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: ειλικρινά δεν ξέρω
εγω με νερο βρύσης 8.5 ,το κατεβαζα πρωτα με πεχα νταουν
μετα ναι,το κράταγε σταθερό αλλά δεν έβγαλα ποτέ φυτό της προκοπής και ποτε δεν καταλαβα τι έφταιγεαν ήξερα απο την αρχη οτι θέλει νερό αο η κατι τέτοιο απλα δεν θα τα έπαιρνα
καλα ειμαι και άχρηστος εγω,αλλοι καλα τα πανε με αν
αν..
τώρα πως παίζεις?
Hookah  Leaf
Απάντηση
ειναι κάπως περίεργη συνταγη,θα παει μακριά η βαλίτσα,ίσως πρέπει να το αναλυσω αναλυτικότερα καποια στιγμη με αποδείξεις και ονόματα
απλά δεν ειδα καεναν να ενδιαφέρεται
Απάντηση
(01-13-2020, 03:41 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: ειναι κάπως περίεργη συνταγη,θα παει μακριά η βαλίτσα,ίσως πρέπει να το αναλυσω αναλυτικότερα καποια στιγμη με αποδείξεις και ονόματα
απλά δεν ειδα καεναν να ενδιαφέρεται
περιμένω την συνταγή σου λοιπον.. κάποια στιγμή θα το ψάξω σοβαρά για βιολογική.. μέχρι τότε θα προσπαθήσω να μάθω λίγο τα πράγματα με αυτά που έχω.. οπότε οποία γνώμη δεκτή.. αναμένω
Hookah  Leaf
Απάντηση
είναι τόσο απλό που φαίνεται απλοϊκό,δεν νομιζω να δοκιμάσει κανείς
χοντρικά παίρνεις ότι έχεις,την τριπλετα για παράδειγμα,την πετάς μέσα σε ζεολιθο,έτσι κι αλλιώς θα σου χαλασουν τα καπάκια οπου ναναι,βάζεις τουλάχιστον 25% ζεο στην γλάστρα και ποτίζεις απευθείας απο βρυση ή τηλέφωνο
Απάντηση
(01-13-2020, 04:02 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: είναι τόσο απλό που φαίνεται απλοϊκό,δεν νομιζω να δοκιμάσει κανείς
χοντρικά παίρνεις ότι έχεις,την τριπλετα για παράδειγμα,την πετάς μέσα σε ζεολιθο,έτσι κι αλλιώς θα σου χαλασουν τα καπάκια οπου ναναι,βάζεις τουλάχιστον 25% ζεο στην γλάστρα και ποτίζεις απευθείας απο βρυση ή τηλέφωνο
περίεργο αλλά ενδιαφέρον.. θα θελα να το διαβάσω πιο λεπτομερώς την τεχνική.. αλλά δεν είναι της παρούσης ας μην χαλάσω το ήδη υπάρχον νήμα κ εμείς θα τα πούμε σε κάποιο μέσο αν θες..
Hookah  Leaf
Απάντηση
καλησπέρα, 

δεν είναι η θέση μου να μιλήσω εδώ , απλά θα πω ότι την "ίδια" συνταγή , ακολουθεί ο μάστερ της οργανικής clackamas coot στο μιξ του , το coot mix,
"φορτώνει" θρεπτικά στο biochar (κάρβουνο), το οποίο είναι κάτι σαν edit : airbnb με ημιδιατροφή , βακτηριών , μικροβίων κλπ....

σίγουρα όμως παίζει ρόλο στη περίπτωσή σας , το σπόρι και τα γενετικά του , αν είναι λιτοδίαιτο η όχι.
Απάντηση
σωστά ας επικεντρωθουμε στο υπάρχον ζήτημα
Hookah  Leaf
Απάντηση
εγώ φίλε μου δουλεύω όλη την σειρά της av, και με συνδιασμό τα χώματα της αταμι αλ μιξ βάζω μόνο τις μισές δόσεις και αυτό μόνο μια φορά την εβδομάδα, αν διψασουν μόνο νερό
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
(01-13-2020, 04:49 PM)skunky88 Έγραψε: εγώ φίλε μου δουλεύω όλη την σειρά της av, και με συνδιασμό τα χώματα της αταμι αλ μιξ βάζω μόνο τις μισές δόσεις και αυτό μόνο μια φορά την εβδομάδα, αν διψασουν μόνο νερό
δηλαδή το πας gmb μια φορά την βδομάδα στα 2ml το καθένα ε?
Hookah  Leaf
Απάντηση
και ένα 1μλ τα ενυσχητικα. μέχρι τώρα καλά πάνε καταπράσινα, δεν έχουν δείξει κάτι. αλλά και να δείξουν θα είναι κάτι που τους λείπει και όχι κάτι που τους έχω δώσει πολύ και βγάλανε πρόβλημα
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
(01-13-2020, 05:43 PM)skunky88 Έγραψε: και ένα 1μλ τα ενυσχητικα. μέχρι τώρα καλά πάνε καταπράσινα, δεν έχουν δείξει κάτι. αλλά και να δείξουν θα είναι κάτι που τους λείπει και όχι κάτι που τους έχω δώσει πολύ και βγάλανε πρόβλημα
κατάλαβα.. πολύτιμη η συμβουλή σου.. σε ευχαριστώ πολύ
Hookah  Leaf
Απάντηση
σε τι καλλιεργεισ χωμα cococ?
tο προβλημμα σου με το ph ποιο ειναι?
μαζευεισ οσο νερο θεσ για να ποτισεισ
το αφηνεισ 24ωρεσ για να φυγει το χλωριο
ριχνεισ τα λιπασματα 
ανακατευεισ καθε φορα που βαζεισ καποιο
αν βαζεισ σιλικα (rhino skin) το βαζεισ πρωτο μονο του και το αφηνεισ κανα 2ωρο και μετα προσθετεισ τα υπολοιπα ζουμια
αφου τα βαλεισ ολα και τα ανακατεψεισ πεχαρεισ με φυσικο τροπο(λεμονι-σοδα) ειτε με τα ετοιμα μπαφερ ph up-down
μολισ πεχαρεισ ποτιζεισ γρηγορα πριν αλλαξει παλι το ph
δεσ εδω
https://www.advancednutrients.com/nutrient-calculator/
εκει που λεει ρεζερβουαρ βαλε την ποσοτητα νερου που θα ποτισεισ
βαζε τα μισα απο οτι λεει το προγραμμα
Απάντηση
(01-13-2020, 06:10 PM)roukounas Έγραψε: σε τι καλλιεργεισ χωμα cococ?
ριχνεισ τα λιπασματα 
αν βαζεισ σιλικα (rhino skin) το βαζεισ πρωτο μονο του και το αφηνεισ κανα 2ωρο και μετα προσθετεισ τα υπολοιπα ζουμια
αφου τα βαλεισ ολα και τα ανακατεψεισ πεχαρεισ με φυσικο τροπο(λεμονι-σοδα) ειτε με τα ετοιμα μπαφερ ph up-down
δεσ εδω
πρόβλημα με το πχ δεν εχω ρουκι αλλα προσπαθώ να μάθω ώστε να μην έχω κιόλας.. πολλοί που χρησιμοποιουν λιπάσματα με ph buffers συχνά τρώνε κλείδωμα λογο του ότι ρίχνει το ph του χωματος κάτω από 5,8 
το χωμα είναι all mix.. κ χρησιμοποιω gmb
Hookah  Leaf
Απάντηση
(01-13-2020, 06:19 PM)rodiangrower Έγραψε:
(01-13-2020, 06:10 PM)roukounas Έγραψε: σε τι καλλιεργεισ χωμα cococ?
ριχνεισ τα λιπασματα 
δεσ εδω
πρόβλημα με το πχ δεν εχω ρουκι αλλα προσπαθώ να μάθω ώστε να μην έχω κιόλας.. πολλοί που χρησιμοποιουν λιπάσματα με ph buffers συχνά τρώνε κλείδωμα λογο του ότι ρίχνει το ph του χωματος κάτω από 5,8 
το χωμα είναι all mix.. κ χρησιμοποιω gmb
eιναι σιγουροι για ποιο λογο πεφτει το ph του χωματοσ
και το βλεπουν μετρωντασ απονερα αυτο ενωεισ?
εκτοσ αυτου ξεκινασ με το σωστο ph αναλογα το υποστρωμα σου και στην πορεια βλεπεισ τισ αντιδρασεισ
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)