Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Απορία(για σπορους ρεγκιουλαρ)
Καλησπέρα παίδες..Μια μικρή απορια..Τα ρεγκιουλαρ σπορια που βρίσκουμε κατά καιρους στην πιάτσα σκάνε το ίδιο εύκολα με τα αγορασμενα από διάφορες τράπεζες; Πήρα 6 αυτοματακια σήμερα και μιας και είχα 2 αποτυχημένες απόπειρες με ρεγκιουλαρ είπα να ρωτήσω
Απάντηση

ads by gr420info

Ανάλογος ο τρόπος που τα σκας. Εγώ για παράδειγμα περνώ ένα ποτήρι σκούρο, αναποδογυρίζω το μόντεμ, το βάζω επάνω, το πετάω μέσα και σε 1.5 μέρα έχει πετάξει ρίζα. Άλλοι το σκάνε αλλιώς, εγώ σε χαρτοπετσέτα δεν μπορώ.
Εσύ τι έκανες?
Απάντηση
οχι,δεν εχουν καμια σχεση με αυτα που θα αγορασεις ,
εκτος κι αν τα βρεις απο καποιον που εχει μεγαλωσει σωστα τα φυτα και εχει αποθηκευσει σωστα τους σπορους του.
στους 50 περιπου που δοκιμασα καποτε,απο χορτο τυχαιο αγνωστων,
μονο ενας εσκασε και μεγαλωσε.
φαντασου τι κακομεταχειριση και δηλητηρια εχουν δεχτει. Smile

(εφτιαξα λιγο τον τιτλο ,ωστε να ειναι περισσοτερο ενδεικτικος του θεματος,
εαν θελεις να μπει καποιος αλλος τιτλος, με ενημερωνεις)
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
Ο τρόπος που δοκιμάζω είναι ο κλασικός με χαρτί κουζίνας νοτισμενο..μόνο που εγώ δεν βάζω πιατακια πάνω κάτω κάτι με χαλάει :Ρ..τα βάζω σε ένα αεροστεγές σακουλάκι που δεν περνάει φως και τα αφήνω κάπου σχετικά ζεστά και σκοτεινα.

Να πω εδώ ότι σήμερα το μεσημέρι έβαλα τους σπορους οπότε βλέπουμε τις επόμενες ώρες τι θα γίνει...Ο τίτλος μια χαρά είναι δεν κολλάμε σε τετοια Big Grin
Ευχαριστώ!
Απάντηση
Οι σπόροι που έχουν βγει σε μεγάλα φυτά στην φύση θέλουν οπωσδήποτε σε ένα ποτήρι με νερό πρώτα, πριν τους βάλεις στην χαρτοπετσέτα.

Όσοι πάνε στον πάτο μετά ατό 24-30 ώρες περίπου είναι για φύτεμα και πάνε στην χαρτοπετσέτα, όσοι μείνουν στην επιφάνεια είναι τζούφιοι.

Θέλουν νερό να μαλακώσουν γιατί έχουν πολύ πιο σκληρό κέλυφος από τα εμπορίου.
Απάντηση
Έχω ακούσει για διάφορες τέτοιες τεχνικές και με γυαλοχαρτο κ.α αλλά δεν θέλω να το πολύ ψάχνω και να μπλέκω τα πόδια μου με πολλά βήματα αρχάριος είμαι ακόμα...Στην τελική πάω περνώ μερικούς κύβους βλάστησης και τέλος η ιστορία Tongue
Απάντηση
μην το βαζεις τουλαχιστον σε κλεισμενο αεροστεγως σακουλακι
γιατι χρειαζεται να αναπνεει..μηπως σου σαπιζουν?
Απάντηση
Πως να το καταλάβω; Και στο πιατακι το ίδιο πράγμα δεν είναι; Ούτε εκεί εισέρχεται αέρας μεσα
Απάντηση
Εξατμίζεται το νερό στο πιατάκι...
Εγώ τα βάζω σε ταπερ και ντουλάπι αντί για πιατάκι.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
Σε γενικές γραμμές πως με κόβετε; Είμαι κομπλέ; Τι δουλεύει καλύτερα η τεχνική με την χαρτοπετσέτα η μερικοί κύβοι βλάστησης θα έκαναν καλύτερα την δουλειά
Απάντηση
Ότι βολεύει τον καθένα μαν. 
Όταν δοκιμάσεις όλους τους τρόπους τότε μόνο θα ξέρεις τι σε βολεύει...
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
Έγινε! Θα ενημερώσω σύντομα για το τι γίνεται ευχαριστώ παιδιά
Απάντηση
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα τα σπορακια έσκασαν χτες και μπήκαν σε χωμα...Εδώ θέλω να ρωτησω...Πριν βγει το πρώτο βλαστάρι αυτά που παίζουν μεγαλύτερο ρόλο είναι η υγρασία και η θερμοκρασία; Η θέλει και φως μόλις μπει στο χωμα? Για την ιστορία οι προσεχώς κοπελιές είναι 2 σούπερ σκανκ αυτοματα
Απάντηση
ναι,θελουν και φως εξ αρχης..
συνεχως ,απο το χωμα,θα ψαχνουν να βρουν το φως και θα σου τεντωσουν πολυ,
μπορει και τελειως ξαφνικα,σε μια μερα,εαν εχεις αρκετη ζεστη..
Απάντηση
Χωρίς πολύ ζέστη τι θα γίνει; Τα έχω σε άλλο χώρο και τα βγάζω έξω πρωι-μεσημερι για να περνούν φως και συνεπώς η θερμοκρασία είναι πιο χαμηλή..(ξέρω χαζές ερωτήσεις αλλα προσπαθώ να μάθω και εγω)
Απάντηση
Δεν θες το χώμα να πέσει κάτω από τους 20 C αν πέσει, το μικροβια πάνε πιο αργά, κι έτσι και το φυτό σου.
Απάντηση
Άρα θα αργήσει να βλαστήσει.. Ευχαριστώ παιδιά...Για την πορεία των φυτών θα ενημερώνω εδώ
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)