Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ηλιακοί προβολείς
Παιδια παρακαλω τη γνώμη σας και αν κάποιος έχει κάνει δοκιμή στους ηλιακούς προβολείς αν είχε.αποτελεσμα. Έψαχνα τις προάλλες για λάμπες κτλ και είδα αυτό
http://ledmagonisstore.gr/FL5463-solar-floodlight-100w
Χρησιμοποιώ αβερτα προβολια λεντ σε τέντα κάπου 3 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος. Είναι και  το κόστος χαμηλό για την αγορά, είχαν και φίλοι καλά αποτελέσματα και με έπεισαν. Από την άλλη το ρεύμα είναι πολύ. Δεν με παίρνει να βάλω τα βαττ που θα ήθελα.
Φαίνεται καλή ιδέα έστω για βλάστηση αφού είναι 6000Κ κάτι. Από την άλλη δεν έχω βρει κανένα σε 3000Κ θα το δοκίμαζα σε αυτή την τιμή.
Το θέμα είναι ότι για να έχεις ένα φωτοβολταϊκό που να σηκώνει μια μικρή οικιακη  καλλιέργεια πρέπει να ακουμπησεις κάπου 3-5000 ευρω σε τιμες καταλόγων έτοιμων συστημάτων. Απλησίαστο.
Έχω σκεφτεί ότι αν κρατήσω το σύστημα φόρτισης και αλλάξω το προβολι σε 12βολτο στα 3000Κ θα δούλευε, αλλά κάτι μου βρωμάει.
Οπότε αν κάποιος έχει δοκιμάσει η έχει άποψη θα ήθελα τη βοήθεια του.
Απάντηση

ads by gr420info

(01-23-2020, 12:48 PM)Χάρης Χαρούμενος Έγραψε: Παιδια παρακαλω τη γνώμη σας και αν κάποιος έχει κάνει δοκιμή στους ηλιακούς προβολείς αν είχε.αποτελεσμα. Έψαχνα τις προάλλες για λάμπες κτλ και είδα αυτό
http://ledmagonisstore.gr/FL5463-solar-floodlight-100w
Χρησιμοποιώ αβερτα προβολια λεντ σε τέντα κάπου 3 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος. Είναι και  το κόστος χαμηλό για την αγορά, είχαν και φίλοι καλά αποτελέσματα και με έπεισαν. Από την άλλη το ρεύμα είναι πολύ. Δεν με παίρνει να βάλω τα βαττ που θα ήθελα.
Φαίνεται καλή ιδέα έστω για βλάστηση αφού είναι 6000Κ κάτι. Από την άλλη δεν έχω βρει κανένα σε 3000Κ θα το δοκίμαζα σε αυτή την τιμή.
Το θέμα είναι ότι για να έχεις ένα φωτοβολταϊκό που να σηκώνει μια μικρή οικιακη  καλλιέργεια πρέπει να ακουμπησεις κάπου 3-5000 ευρω σε τιμες καταλόγων έτοιμων συστημάτων. Απλησίαστο.
Έχω σκεφτεί ότι αν κρατήσω το σύστημα φόρτισης και αλλάξω το προβολι σε 12βολτο στα 3000Κ θα δούλευε, αλλά κάτι μου βρωμάει.
Οπότε αν κάποιος έχει δοκιμάσει η έχει άποψη θα ήθελα τη βοήθεια του.
Θα σου πω αργοτερα, γιατι τωρα πρεπει να φυγω,2-3 πραγματα γιατι δουλευω φωτοβολταικα σε καμπινγκ
Απάντηση
Ευχαριστώ
Απάντηση
@Χαρη που σε λενε Νικο χαρηκα για την γνωριμια
Καπου φασκεισ και αντιφασκεισ (χιουμοριστικα το λεω)
Με ποια ενοια στο λεω αυτο
Στο νημα του φιλου@Demetris 
https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=5558
του λεσ οτι μπορει να χρησιμοποιησει οτι υπαρχωντα εξοπλισμο εχει για το grow του για να αποφυγει περιτα εξοδα
Σωστοσ αλλα οποιοδηποτε φωτοβολταικο συστημα μπορεισ να το χρησιμοποιησεισ και εκτοσ grow
Mε λιγα λογια θα κανεισ και μια μικρη αποσβεση αν το χρησιμοποιησεισ και μετα το grow το φωτοβολταικο

Τωρα αυτο που παιζει ρολο στο φωτοβολταικο ειναι το ειδοσ του φωτοβολταικου
Μονο-κρυσταλικου πυριτιου,πολυ-κρυσταλικου πυριτιου,αμορφου πυριτιου κ.τ.λ.π
Το μεγεθοσ του
Και κατα επεκταση τι ρευμα παραγει ωστε να το αποθηκευση στην μπαταρια
(Πλεον υπαρχουν και ευκαμτα φωτοβολταικα ακομα και κουρτινεσ.μπορεισ να βαλεισ το αναλογο ειδοσ φωτοβολταικου σε οποια επιφανεια βαραει ο ηλιοσ)

επιση αν θεσ να οδηγησεισ συσκευεσ 220 volt θα χρειαστεισ ινβερτερ το οποιο το συνδεεισ μετα την μπαταρια
Οι κυριοτερσ κατηγοριεσ των ινβερτερ ειναι απλου και καθαρου ημιτονιου
Οι καθαρου ημιτονιου εχουν μηδενικη σχεδον απωλεια ρευματοσ κατα την μεταροπη του ρευματοσ που παιρνουν απο την μπαταρια σε 220volt αλλα ειναι σχεδον 50% ποιο ακριβοι απο τουσ απλουσ 

Επισησ θα χρειαστει μπαταριεσ(αυτεσ ειναι που στοιχιζουν)
Εχει ειδικεσ για φωτοβολταικα
Επισησ αναλογα τισ αναγκεσ σου διαλεγεισ αν θα βαλεισ 12 η 24 volt

Εαν παλι βαλεισ πανω απο ενα τεμαχιο φωτοβολταικο(εγω εχω 2 διαφορετικα και σκοπευω αφου στησω το grow μου και ηρεμησω λιγο οικονομικωσ καθε μηνα να αγοραζω και ενα πανελ ωστε να ριχνω τα εξοδα μου σε ρευματα)
και ειναι διαφορετικα(οχι βαση τυπου αλλα ρευματοσ που παραγουν)θα χρειαστεισ και ενα ρυθμιστη φορτισησ

Για ηλιοφανεια που πρεπει να εχει ο χωροσ και παιζει τον μεγιστο ρολο δεν σε λεω κοβει το μυαλο σου απο οτι διαβασα 

Να σε υπενθυμισω οτι ειμαι ερασιτεχνησ αλλα οτι σε ειπα ειναι απο προσωπικη χρηση και οτι διαβασα απο καιρο σε καιρο
Οποτε αν ειπα κατι λαθοσ συγχωραμε και δεν εγινε εσκεμενα
Για τον συγκεκριμενο με μια γρηγορη ματια που εριξα δεν ειδα να γραφει το μεγεθοσ του πανελ,και επισησ βγαζει λγα λουμεν για τα watt του αν σκεφτεισ οτι μια 11 watt φιλιπσ βγαζει 1055
Αλλα απο φωτα για grow δεν σκαμπαζω απλα βαση λογικησ το αναφερω 
Αν νομιζεισ οτι μπορω να σε φανω σε κατι αλλο χρησιμοσ πανω στα φωτοβολταικα ρωτα
Απάντηση
Πόση ώρα μπορεί να έχει την απόδοση των 100w και πόση ώρα μένει αναμμένος τσάμπα μετά την πτώση της ισχύος;
Απάντηση
(01-23-2020, 03:38 PM)mummra Έγραψε: Πόση ώρα μπορεί να έχει την απόδοση των 100w και πόση ώρα μένει αναμμένος τσάμπα μετά την πτώση της ισχύος;
Aναλογα με την χωρητικοτητα τησ μπαταριασ
Οσο ποιο μεγαλη μπαταρια,και οσο πιο γρηγορα θελει να την εχει φορτισμενη και να μην αδειαζει τοσα πιο πολλα φωτοβολταικα για να την γεμισει θελει
Το τι καει μπορει να το βρει ακριβωσ με βατ ανα ωρα
Το τι παραγει και αυτο μοπρει να το βρει κατα προσεγγιση παντα γιατι εξαρταται απο ηλιοφανεια κατα κυριο λογο
Παντα στην σγορα φωτοβολταικου βαζεισ ενα 30% παραπανω σε αναγκεσ ωστε να εισαι καλλημενοσ
Λογικα φορτιζει μερα δουλευει φωτα βραδυ
Απάντηση
Καταρχάς σε ευχαριστώ. Κοίτα δεν έχω καμία εμπειρία με φωτοβολταϊκά. Απλά έτυχε να το δω και σκέφτηκα ότι θα γλυτώσω γκρίνια της γυναίκας για το ρευμα.
Από την άλλη εννοείται πως ότι βάλω θα μείνει γενικότερα και για άλλες χρησεις, εγώ μπορεί να ενθουσιάστηκα στιγμιαία που το είδα αλλά ο σκοπός ειναι τα λεφτά που θα δώσω να πιάσουν τόπο γενικότερα. 
Για να στήσω αυτή τη στιγμή κάτι για το σπίτι δεν παίζει από χρήματα γιατί είναι πολλά αυτά που ζητάνε. Αμα.ομως αποδείξω ότι έστω και ένα μικρό ποσό το γλυτώνω, τότε η γυναίκα μου δεν θα έχει αντίρρηση να μπατζεταρω σιγά σιγά ή να ξεκινήσω να αγοράζω απαρτία σταδιακά και να τα εντασω στην υποδομή. 
Καλό είναι αυτές τις ισορροπίες να τις κρατάμε αν με καταλαβαινεις.
Αν μπορέσω να κόψω 20-30 ευρώ από το κόστος στο χόμπυ μου και δει προοπτική τότε θα μπορώ να βάζω στην άκρη 200 ευρώ κάθε τόσο και να ψωνίζω τα ανάλογα.
Ξεκάθαρη εικόνα τι παίζει με το ηλεκτρολογικό κομμάτι το καθαρά τεχνικό δεν έχω οπότε ότι μου πεις το ρουφάω σαν σφουγγάρι και θα κάτσω να διαβάσω όσο και ότι βρω σαν πληροφορία. 
Αφού το πήγαμε σε συστήματα για όλο.το.σπιτι, έχω.μια.απορια αν υπάρχει αξιόπιστο σύστημα που να απομονώνει την ΔΕΗ και να την εμπλέκει όταν αδειάσουν οι μπαταρίες αυτόματα. Εδώ σε αυτό έχω την τύφλα.μου. δεν έχω καμία διάθεση να έχω σχέση με εταιρίες ρέυματος για να τους πουλάω απλά να συμπληρώνω στο απιτι για να πέφτουν οι λογαριασμοί. Είναι παράνομο όπως καταλαβαίνω αλλά αδιαφορώ για αυτό το κομμάτι, με.ενδιαφερει μόνο να εμπλεκω τον πάροχο όταν ξεμενω.
Πάντως στη φάση αυτή πιο άμεσα.με ενδιαφέρουν οι ηλιακοί προβολείς. Είναι προθάλαμος για τα υπόλοιπα. 
Την άσκηση για τα λεφτά που θα γλυτώσω και πότε θα εχω απόσβεση την έκανα και σε ένα χρόνο τα έχω βγάλει όπως το βλέπω. Είμαστε 6 άτομα και καιμε τα απίστευτα κάθε χρονο. Ειδικά τώρα που μεγαλώνουν τα παιδιά και πάνε φροντιστήρια και έχουν πισια τάμπλετ και κέρατα και μενουν αργά για διάβασμα ξεφεύγει η φάση, δεν είναι πια μόνο μαγείρεμα θέρμανση. 
Αλλά να δείξω στη γυναίκα ένα εξελακι και να της πω μωρό μου θα αποσβέσεις οπεξ/καπεξ σε 1.χρονο, θα το καταλάβει στατιστικός είναι αλλά αν δεν το δει σε λογαριασμό πληρωτεο χέστηκε.

Και επειδή η φωλιά μου είναι λερωμένη από τις πολλες.μαλακιες.μου στο παρελθον καλό είναι να την αντιμετωπίζω σαν.την εφορία αν θέλω να συνεχίσω να υπάρχει το μαγαζί, αν με.πιανεις.

Ευχαριστώ που ασχολείστε και.μου δίνετε τροφή για διάβασμα.
Απάντηση
Θα βρεισ στο ιντερνετ πολλα ωραια αρθρα
Για ολα υπαρχουν μαθηματικη τυποι
Λιγο σπαζοκεφαλια αλλα αν τα καταλαβεισ κανεισ δουλεια
ΣΙΓΟΥΡΑ πεσ την κυρα κανεισ δουλεια και αποσβεση
Ακομα-ακομα δεσ το και ετσι σε μια εκτακτη φαση,και ασχετωσ grow η οχι,εχεισ αυτονομια
Σε μενα ετυχε σε πολυωρη διακοπη ρευματοσ ειχα απο φωτοβολταικο ρευμα στο ρουτερ και σε smart tv
Kοιτα παλια(πριν 12-14 χρονια λεγανε οτι κανεισ αποσβεση τα λεφτα του φωτοβ. η χαλανε σε 20 χρονια και θελουν αντικατασταση.Δεν θυμααι πιο απο τα δυο ισχυει σορυ)
Τοτε ομωσ δεν υπηρχαν ευκαμτα,κουρτινεσ κ.τ.λ.π (και αν υπηρχαν ηταν απλισιαστα απο τιμη)για να καληψεισ περισσοτερουσ χωρουσ
Τωρα και εχουν φθηνηνει και πιο πολυ ρευμα παραγουν ανα μεγεθοσ και πολυ περισσοτερη διαρκειασ ζωη εχουν
Επισησ αναλογωσ και ποσο μαγκασ εισαι και τι καλεσ σχεσεισ εχεισ με τουσ γειτονεσ και εαν εχεισ και καποιο εξοχικο σε υπαιθρο μπορεισ να κανεισ και αλλεσ μαγκιεσ
Επισησ υπαρχουν πολλεσ διαφορεσ εαν το εγκαταστησεισ στην κεντρικη εγκατασταση(ηλεκτρικο πινακα σπιτιου) αλλα σε αυτην την περιπτωση και θα αργησεισ να πασ,και αν το κανεισ θα μιλισεισ προφανωσ με ειδικο
Απάντηση
Οπότε πρέπει να δω μεγεθος συλλέκτη, το είδος της μπαταρίας και χωρητικότητα(Wink. Τα λουμεν είναι όντως πολύ χαμηλά και εκεί μου κάνει εντύπωση γιατί αλλα με.λιγοτερα βαττ βγάζουν παραπάνω αλλά που είδα. Εκεί είναι ο λάκκος στη φάβα μάλλον...κάτι δεν μου κάθεται καλά. Θα πάω μια βόλτα στα μαγαζια  να δω από κοντα, στο ίντερνετ υπάρχει πολύ φόλα. Αλλά πρέπει να έχω μια σχετική γενική εικόνα για να δουλέψει το ένστικτο σε πρώτη φάση.

Ευτυχώς έχω καλό προσανατολισμό στο σπίτι και χώρο στην ταράτσα.οι γείτονες είναι άλλη φάση αλλά θα κοιτάξουν τη δουλειά τους γενικά, έχουν και αυτοί αμαρτίες

Πάντως το βασικό είναι να πείσω έστω με.μικρο δείγμα την κυρά. Είναι πολύ στριφνη μανιατισσα ώρες ώρες...
Απάντηση
(01-23-2020, 04:14 PM)Χάρης Χαρούμενος Έγραψε: Οπότε πρέπει να δω μεγεθος συλλέκτη, το είδος της μπαταρίας και χωρητικότητα(Wink. Τα λουμεν είναι όντως πολύ χαμηλά και εκεί μου κάνει εντύπωση γιατί αλλα με.λιγοτερα βαττ βγάζουν παραπάνω αλλά που είδα. Εκεί είναι ο λάκκος στη φάβα μάλλον...κάτι δεν μου κάθεται καλά. Θα πάω μια βόλτα στα μαγαζια  να δω από κοντα, στο ίντερνετ υπάρχει πολύ φόλα. Αλλά πρέπει να έχω μια σχετική γενική εικόνα για να δουλέψει το ένστικτο σε πρώτη φάση.

Ευτυχώς έχω καλό προσανατολισμό στο σπίτι και χώρο στην ταράτσα.οι γείτονες είναι άλλη φάση αλλά θα κοιτάξουν τη δουλειά τους γενικά, έχουν και αυτοί αμαρτίες
Δεν ξερω που μενεισ και αν εισαι σε μεγαλη πολη αλλα αν εχεισ κοντα μαγαζια με κινεζικα ρωτα
Γιατι εγω εδω που μενω εχει κινεζικα και ειδα μεγαλα
Απλα δεν ρωτησα τιμη και τι ειδοτσ ειναι
Ψαξου πρωτα στον ιντερνετ πριν την βολτα για τα + και τα - καθε τυπου,για να ξερεισ το βαλιου φορ μανευ απο αυτα που θα δεισ

(01-23-2020, 03:58 PM)Χάρης Χαρούμενος Έγραψε: Αφού το πήγαμε σε συστήματα για όλο.το.σπιτι, έχω.μια.απορια αν υπάρχει αξιόπιστο σύστημα που να απομονώνει την ΔΕΗ και να την εμπλέκει όταν αδειάσουν οι μπαταρίες αυτόματα. Εδώ σε αυτό έχω την τύφλα.μου. δεν έχω καμία διάθεση να έχω σχέση με εταιρίες ρέυματος για να τους πουλάω απλά να συμπληρώνω στο απιτι για να πέφτουν οι λογαριασμοί. Είναι παράνομο όπως καταλαβαίνω αλλά αδιαφορώ για αυτό το κομμάτι, με.ενδιαφερει μόνο να εμπλεκω τον πάροχο όταν ξεμενω.
Αν θεσ και την καριολα την  ΔΕΗ και μπαταριεσ κοιτα στο γκουγκλε το μετερινγκ
τιποτα δεν ειναι παρανομο οταν το παιρνεισ απο την φυση
Αν ειναι παρανομο να μετατρεπω το φωσ του ηλιου σε ενεργεια και να συμβαλω στην οικολογια,σε λιγα χρονια θα ειναι παρανομο και το οξυγονο που αναπνεω
Και λογικα θα πρεπει να πληρωνω φορο
Οχι οτι,αν οχι στα  δισεγκονα η τρισεγκονα σου δεν θα το κανουν και αυτο
Απάντηση
Θα πάρω τον κουμπάρο να πάω σε κινεζικά που μιλάει τη γλώσσα και είναι σουπιά στα παζάρια. Αρκεί να είναι στα καλά του ψυχολογικά. Αθήνα μενω. Οι πληροφορίες σου είναι θησαυρός πάντως, ακριβώς επειδή είσαι ερασιτέχνης και δεν σε νοιάζει το κέρδος αλλά η οικονομία. Τώρα θα διαβάζω με.αλλο πρίσμα, γιατί πριν ήμουν χαμένος και αναγκαστικά θα έχαβα  το  χαπατο που θα μου σερβιραν.
Απάντηση
(01-23-2020, 05:00 PM)Χάρης Χαρούμενος Έγραψε: Θα πάρω τον κουμπάρο να πάω σε κινεζικά που μιλάει τη γλώσσα και είναι σουπιά στα παζάρια. Αρκεί να είναι στα καλά του ψυχολογικά. Αθήνα μενω. Οι πληροφορίες σου είναι θησαυρός πάντως, ακριβώς επειδή είσαι ερασιτέχνης και δεν σε νοιάζει το κέρδος αλλά η οικονομία. Τώρα θα διαβάζω με.αλλο πρίσμα, γιατί πριν ήμουν χαμένος και αναγκαστικά θα έχαβα  το  χαπατο που θα μου σερβιραν.
Θα μπορουσα να σε πω τι εχω κανει με τα δικα μου αλλα επειδη ο διαολοσ εχει πολλα ποδαρια μπορει και να τα διαβασει καποιοσ και σαν γκεστ, και δεν θα ηθελα να κανει κανα μυστηριο συνειρμο και καταλαβει ποιοσ ειμαι
Δεν μπορεισ και να παρεισ p.m σαν νεοσ χρηστησ

Να σε πω και κατι πονηρο
Αν αγορασεισ εστω και κατι απο καποιο ΕΙΔΙΚΟ μαγαζι ασ πουμε πανελ και μετα απο καμμια 5-6 μερεσ παρεισ κατι ακομα (να σε κοψει δηλαδη οτι θα του αφησεισ χρημα)πεσ του να σε κανει την συνδεσμιολογια ειδεικα απο τα πανελ προσ τον ρυθμιστη
Μετα απλωσ εσυ αγοραζεισ απο οπου σε συμφερει και απλα προσθετεισ 

Για σοβαρη κεντρικη εγκατασταση Θελεισ ΕΙΔΙΚΟ (ασχετωσ κοψεισ δεη η οχι θελει προσοχη Π.χ αν δεν το εχεισ δηλωμενο με χαρτια στην Δεη αυτοι μπορει να κοψουν κοντα σε σενα το ρευμα για μια επισκευη και να παθουν ηλεκτροπληξια απο σενα
Καπωσ ετσι το καταλαβα και το θυμαμαι τωρα απο παλια εχω χρονια να ασχοληθω με τα φωτοβ.και οτι ηξερα αρχιζει να ξεθωριαζει σιγα-σιγα.Ειμαι και κολογεροσ καταλαβαινεισ) 

Σημαντικο ρολο παιζει και ο χωροσ που θα εινα οι μπαταριεσ πρεπει να αεριζεται καλα
Ειδικα αν οι μπαταριεσ ειναι παλαιου τυπου
Γκουγκλαρε μπαταριεσ τεσλα λεπτεσ περιπου οσο οι συγχρονεσ τηλεορασεισ μπαινουν παντου σαν καδρο και τισ ζωγραφιζεισ αν θεσ,αλλα ακριβεσ ακομα
Αν εχεισ αεριο βαλε κουζινα γκαζιου κανει και πιο νοστιμα τα φαγητα
Αν εχεισ και ηλιακο παρε νερο για το πληντυριο απο εκει με θερμοστατικη βαλβιδα για να μην ξοδευει ρευμα το πληντυριο για να ζεστανει το νερο
Φουρνοσ πλυντηριο τα πιο ενεργοβορα μετα τον ηλεκτρικο θερμοσιφωνο
Απάντηση
Γκάζι δυστυχως θα κάνει χρόνια να περάσει από το δρόμο μου...για το νερό ναι έτσι παίζω καμιά δεκαριά χρόνια.
Αυτό που μου είπες για την ηλεκτροπληξία δεν το γνώριζα. Είπαμε είμαι μαλακας σε ένα σωρό πράγματα και κωλοχαρακτηρας αλλά όχι και να σκοτωθεί κανας άνθρωπος. Έχω 4 παιδιά δεν θα ήθελα.να είμαι στη θέση των δικών του ποτέ. Και καλά που μου το ειπες για να έχω το.νου μου. Τα μαστοριά στα τέτοια τους ότι πληρωσεις το κάνουν οπότε αν δεν το εχω φροντίσει αυτό από πριν θα είναι μεγάλη αμαρτία...
Απάντηση
Για αυτονομη χωρισ συνδεση στον πινακα 
εχω αυτον τον ρυθμιστη αρκετα καλοσ(στον ρυθμιστη θα παρεισ κατι καλο)
[Εικόνα: x0wbn7gm.jpg]
[Εικόνα: yW32A5Qm.jpg]
Ινβερτερ εχω αυτο απλο και φθηνο θεσ κανονικα καθαρου ημιτονιου
[Εικόνα: 8NoC0X7m.jpg]
εδω συνδεεισ την μπαταρια αν δεν εχεισ ρυθιστη
[Εικόνα: 3TFjW7Pm.jpg]
και εδω παιρνεισ 220 βολτ
[Εικόνα: X7FkamKm.jpg]
Πανελακια μικρα αλλα με καλυπταν στο καμπινγκ
[Εικόνα: s6OPJ6Nm.jpg]
[Εικόνα: oTEZZgWm.jpg]

Αν κανεισ κεντρικο μεγαλο δικτυο χωρισ νσ το δηλωσεισ στην ΔΕΗ και θεσ να το ριξεισ στον πινακα,θα κοψεισ οπωσδηποτε την παροχη απο το ρολοι τησ ΔΕΗ στον πινακα σου  και εκει θα βαλεισ του φωτοβολταικου
Για δυο φορεσ ασφαλεια κλεισε και τον διακοπτη μεσα απο το ρολοι του μετρητη
Αν κανεισ μετερινγκ που παει να πει θα συνδεθεισ στην ΔΕΗ εκει θα θα σου ζητηθει σχεδιο απο διπλοματουχο καταληλο για αυτεσ τισ δουλεισ
Να χερεσαι τα παλληκαρια η-και τισ κουκλεσ σου

Επισησ τωρα που βλεπω τισ βασεισ για ρεσο απο ικεα οτι-κι-οτι για να μπουν ντουι για πανελ Ε27
Μην το γελασ καθολου
Απάντηση
Σε ευχαριστώ πολυ
Απάντηση
Η τιμη στα κινεζικα στην επαρχια κυμαίνεται στα 100w απο 105 εως 120 ευρω.
Μια ερωτηση που σκεφτηκα. Αν εχουμε ενα συλεκτη ( μπαταρια) 10αμπερ κ 100w πανελ. Φορτιζει σε μια ωρα.
Αν εχουμε 200w φωτοβολταικα κ καει η λαμπα η κατοσταρα την ωρα που φορτιζει δεν θα πανε 100 στην λαμπα κ 100 στην μπαταρια; Δηλαδη...οσο φορτιζουν να εχουν κ φως. Ετσι δεν θα κανεις οικονομια στις μπαταριες κ θα κανεις μιας προσομοίωση του ηλιου απο ανοιξη ως φθινοπωρο
(Το μεγεθος της μπαταριας ηταν ενδεικτικο)
Απάντηση
(01-24-2020, 04:57 PM)Argy-ris Έγραψε: Η τιμη στα κινεζικα στην επαρχια κυμαίνεται στα 100w απο 105 εως 120 ευρω.
Μια ερωτηση που σκεφτηκα. Αν εχουμε ενα συλεκτη ( μπαταρια) 10αμπερ κ 100w πανελ. Φορτιζει σε μια ωρα.
(Το μεγεθος της μπαταριας ηταν ενδεικτικο)
@Αργυρη προφανωσ ενωεισ καιει και οχι καει
Δεν φορτιζει με αυτην την αναλογια το φωτοβολταικο την μπαταρια
πεζουν πολλα ρολο
Ακομα και ο τυποσ τησ μπαταριασ
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)