Αξιολόγηση Θέματος:
  • 2 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φυτά εκτός εποχής,φυτα οφ τοπικ
Ωραίος  Weee !
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση

ads by gr420info

Προχθεσινες,χωρίς λογια επειδή είμαι κάπως
Εκοψα τρια χεράκια απο το σερνικο λαντρεης και ειπα να δοκιμάσω
Αλλο φρούτο,τελειως

[Εικόνα: tA77s8Um.jpg]
[Εικόνα: ZcCCzpdm.jpg]
[Εικόνα: 7LlP1Vkm.jpg]
[Εικόνα: 0s2vD7Cm.jpg]
[Εικόνα: N7lolhLm.jpg]
[Εικόνα: NKsBQjwm.jpg]
[Εικόνα: 3R0grYHm.jpg]
[Εικόνα: UzCNYjgm.jpg]
Ευλογησον κ έφυγα..ο παραμεσος είναι,μην παρεξηγηθώ

[Εικόνα: oXeEz6Hm.jpg]πήρα κ αρκετές κοντινές μα δεν βγηκαν καθαρές

Ουπς[Εικόνα: byyt3nnm.jpg]
Απάντηση
Αγριοχορτα στην κιριολεξια φιλε μου. Το τελευταιο πολυ ωραιο. Αυτο με το πορπαγκαζ κλαιω ακομα.!!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Ευχαριστώ σύντροφε
Όνειρο μου είναι να βγαινω με σακούλα και μαχαίρι και να λεω παω για χόρτα
Απάντηση
(02-26-2020, 01:46 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Ευχαριστώ σύντροφε
Όνειρο μου είναι να βγαινω με σακούλα και μαχαίρι και να λεω παω για χόρτα
@Αλαφροΐσκιωτος
Το παπούτσι τι ρόλο βαράει και τι νούμερο είναι? 
Σαν να εβαλεσ καλσόν μου φενεται στο πόδι
Απάντηση
Απλό αθλητικό,είναι λιγο μεγαλουτσικο
Ξέρεις τι λένε αμα έχεις μεγαλο ποδι...
Δεν ισχύει
Δεν ειχα δει οτι ειναι κάπως η κάλτσα
Ευτυχώς δεν φόρεσα το καλσόν της Κυριακής
Απάντηση
(02-26-2020, 03:56 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Απλό αθλητικό,είναι λιγο μεγαλουτσικο
Ξέρεις τι λένε αμα έχεις μεγαλο ποδι...
Δεν ισχύει
Δεν ειχα δει οτι ειναι κάπως η κάλτσα
Ευτυχώς δεν φόρεσα το καλσόν της Κυριακής
Και γω νόμιζα ήταν το καλσόν της ξαδελφης
Για την μεγάλη μύτη εγώ ξέρω ότι λένε αλλά δεν ξέρω αν ισχυει
Απάντηση
Χαχαχαχα!
Αλαφροΐσκιωτε θύμισε μου... Πόσες φορές τα έχεις ποτίσει από τότε που τα φύτεψες στο έδαφος;
Αγριόχορτα ή αγιόχορτα;
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
@Roukounas δυστυχώς δεν ισχύει,θα με βόλευε
@BlueWG δεν πιστεύω στο πότισμα,ξέρεις τώρα,αυτα είναι σαν τις γάτες,αρχίζεις απο κονσέρβα και καταληγεις να τους δίνεις σουσι
Εντάξει τέτοια εποχη δεν κάνει μεγάλη διαφορά το πότισμα,είναι και ανηλιαγη η καβατζα δυστυχώς,πηγαινω και λίγο ζεολιθο πετραδάκι πετραδάκι
Τώρα έχει 15 κιλα /τ.μ ,στα 25 θα σταματήσω
Τον φορτισα με λιπασμα εχθές,δεν έχουν φαει απ εξω μέχρι τώρα
Στον μισο ζεο εβαλα κρυσταλλικα,στον υπολοιπο κοτολιπασμα συσκευασμένο,δεν διαλύεται εύκολα,εμειναν κατι κομματακια εκτός,αν τα καψω θα χτυπιεμαι
.
Το αρσενικό το φπ το λαντρεης,πρώτη φωτο,δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα απο κρυο
Άνθισε σχεδόν κανονικά και νομιζω ειδα λίγους κάλυκες που πάνε για σπόρια στα υπολοιπα
Είναι νωρίς για να ειμαι σίγουρος
Τα θυληκα που ολα ειχαν μια πολυ μικρη φουντιτσα οταν τα εφερα,απλα γυρισαν τις τρίχες προς τα μεσα και δεν συνεχισαν
Πρέπει να έριξε κανα καλο παγο απο την προηγούμενη που τα ειδα διοτι μαυρισαν ολες οι παλιές τριχουλες
Άτιμος ο Σεπτέμβριος
Μπηκαν παλι προανθιση όμως,έχουν καμια δεκαρια καινούργιες τρίχες το καθενα,πριν καμιά βδομάδα θα αρχισαν υποθέτω

Τι μου θύμισες,το αγιοκλημα λέγεται αιγοκλημα κανονικά,κατι με τις γιδες δεν θυμάμαι
Οσο για το αλογάκι της Παναγίας,παλια έβριζαν τα Θεια με το παραμικρό
Δεν ξέρω αν σας έχει δαγκωσει ποτε,τα βλέπεις ολα,δακρύζεις

Το θηλυκό το φπ το μεταλλαγμένο τριτη φωτο δεν έχει φτιάξει ακόμη άμυνες
Είδα ενα μωρό ακριδακι σ ενα αυτόματο,χαμπάρι αυτά,εχουν φαει πόνο,το Kumaoni αν πάει ετσι βλέπω να το κατασπαραζουν
Επίσης άλλαξε η μυρωδιά του,εκεί που τα φύλλα μυριζαν λεμονιλα τώρα κάποιο φυτό της περιοχής μου θυμίζει

Τα σποροφυτα εξαφανιστηκαν ολόκληρα
Ενα έμεινε,τεταρτη φωτο,και ενα δαγκωμενο και παρατημένο,δεν ηταν αρκετά γκουρμέ φαίνεται
Κριμα,ηταν η τελευταία γενιά αυτόματα,ουσ αυτα περιμενα να δω πως θα πάνε και τα εριξα σχεδόν όλα
Μέσα ειχαν προβλήματα οσα έβαλα,δεν ξερω αν αγριεψαν η βγηκαν χειρότερα
Βασικα η ρίζα τους εχει αλλάξει,τα μικρά γλαστρακια σαν να μην τους αρέσουν πια
Απάντηση
Τα πετσοκοψαν?
Hookah  Leaf
Απάντηση
Ενα έκοψαν και αφησαν,τα υπόλοιπα τραβηχτα μαλλον,ελειπαν απο την βαση
Περσι διπλα στο σπίτι δεν ειχα τέτοια,ίσως επειδή εχω γάτες,δεν πατάει πετουμενο στο έδαφος,μονο κατι περιστέρια
Είχαμε μια γατα μας έφερνε περιστέρια
Απάντηση
Παρατήρησα ότι κάτι κινέζικα φυτά που έχω, τα οποία κουβαλάνε τα ίδια μυαλά με τις κανναβουριές, ξύπνησαν από τον χειμερινό τους ύπνο κάπου στα μέσα αυτής της εβδομάδας. Τα έχω βέβαια στο πιο ηλιόλουστο σημείο. Αυτά δίνουν το σήμα για τη νέα καλλιεργητική περίοδο. Η συκιές ακόμη κοιμούνται. Σε αυτά τα πράγματα εμπιστεύομαι τον Κινέζο. Η νέα σεζόν ήρθε. Σε κανένα μήνα ίσως αρχίσουν να παίρνουν χαμπάρι και τα φυτά του νήματος.
Απάντηση
Κι εδω Κυριακή Δευτέρα γεμισαμε λουλουδάκια
Μου την δίνουν τα λουλουδάκια
Οι συκιές οι δικές μας είναι αναξιόπιστες
,οτι θέλουν κανουν

Δουλεύουν ακόμη τα κινέζικα?
Απάντηση
Οξαλίδες είναι τα λουλουδάκια που λες;

[Εικόνα: jw9Ze5yNUALx2B33yTnpktPeetCeGLbs2FY1a5j3...-08TOzTCw4]

Απροβλημάτιστα τα κινέζικα.
Απάντηση
Αα εχουμε και τετοια νομίζω,ή παρόμοια
Έχει διάφορα,διάφορα χρώματα
Τα βλέπουν κατι Αθηναίες που κατεβαίνουν τριήμερα και ουρλιάζουν υστερικά
Απάντηση
Κατάλαβα. Πού να 'βλεπαν και τα δικά σου λουλούδια... Big Grin
Απάντηση
Εδω πάντως η τέλεια εποχη, για αγοραστα φυτά τουλάχιστον,ειναι συνήθως 1_10 Απριλίου
Αν έχεις κηπο απεριποιητο,λολ,το καταλαβαίνεις
Φεύγεις ενα πρωι,γυρίζεις μεσημέρι και κοιτας κανα πεντάλεπτο να δεις αν έκανες λαθος σπιτι
Έχουν παρει τα χορταρια μισο μέτρο σε μια μερα
Μετα θα σε πιάσει Ιούνιος βέβαια και θα κάνεις τον νερουλα
Απάντηση
Και έχω την εντύπωση ότι φέτος αυτή η τέλεια εποχή θα μας έρθει κάνα 10ήμερο νωρίτερα από το σύνηθες!
Απάντηση
Τέλεια τέλεια
Απάντηση
Καλησπερα στην παρεα. Περισυ εγω τα ξεκινησα μεσα σε λαμπα 23 Μαρτιου. 15 ημερες μετα τα εβγαλα στον ηλιο. Για φετο δε το βλεπω.
Εκοψα μεσα και τελη Οκτωμβρη.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Καλησπέρα Φαδερ
Δύσκολο να αντισταθείς
Να,σήμερα που είχε καλη μερα,δεν ενιωσες ενα κατι?
Ευτυχώς είχα κατι σπόρια λεβαντες για υποκατάστατο
Δεν θα βγούνε αλλά θα με κρατήσει λίγο ακόμη
Απάντηση
ξερει κανεις να μου πει αν αφησω καποιο αναριχωμενο φυτο να αρχισει να σκαρφαλωνει πανω στην τεντα στο μπαλκονι (απο την πανω μερια) αν θα την καταστρεψει με τον καιρο?
εβαλα 3 πριν λιγες μερες. passionflower,ρυγχοσπερμα,και αμπελοψη και τα εχω να σκαρφαλωνουν σε ξυλινη περγκολα αλλα νομιζω πως 3 ηταν πολλα οποτε ισως πρεπει να κατευθυνω καποιο προς τα πανω στην τεντα δηλαδη. φαση θα εχει αλλα αμα ειναι να της κανει ζημια να το αφησω καλυτερα. καλημερα
Απάντηση
Δεν φαίνεται καλη ιδέα
Μάλλον θα γεμίσει διάφορα,ζωντανά και μη,θα πίνεις φραπέν και θα σου πέφτουν στο ποτήρι
Απάντηση
Η τεντα θα αποκτησει πολυ υγρασια
Δε θα το κανα
Απάντηση
(03-03-2020, 11:18 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Δεν φαίνεται καλη ιδέα
Μάλλον θα γεμίσει διάφορα,ζωντανά και μη,θα πίνεις φραπέν και θα σου πέφτουν στο ποτήρι

Big Grin Big Grin Big Grin
χαχα ναι εχεις δικιο  Tongue

(03-03-2020, 02:59 PM)Μωβ Ντουλάπι Έγραψε: Η τεντα θα αποκτησει πολυ υγρασια
Δε θα το κανα

Thanx bro ακυρο τοτε
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)