Εναλλακτικός τροπος
#1
επειδή δεν καπνιζω πολύ, αλλά μου αρέσει η επίδραση του χορτου.. δηλαδή πιο πολύ πίνω τσιγάρα πάρα που καπνιζω..  αν πάω σε ατμισμα θα έχω το ιδιο άκουσμα? επίσης στον ατμοποιητη βάζεις το κάθε αυτού βοτανο χωρίς κάποια διαδικασία έτσι?
αν έχετε να προτείνετε κάτι γύρω στα 100ευρω
Hookah  Leaf
Απάντηση
#2
καλημέρα μαν. 
vapcap να πάρεις.
είναι γαματο. 
εγώ το τσίμπησα και χωρίς να ξέρω να το δουλεύω ακόμα σωστά κάνει πολύ εντάξει δουλειά. 
εύκολο γρήγορο τημιο.
το καλύτερο είναι να πάρεις τιτανίου μου είπαν τα παιδιά εδώ, αλλά λόγω του ότι δεν έφτανε η τσέπη μου τσίμπησα το ανοξείδωτο και είμαι πάλι πάρα πολύ ευχαριστημένος. 70 ευροπουλακια
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
#3
χμμ ευχαριστώ μαν.. δεν έχω ιδέα καθόλου κ από την διαδικασία ρε παιδί μου.. νιώθεις περισσότερες γεύσεις αρώματα? άκουσμα? @tzorge μιας που είσαι γνώστης δώσε φώτα στο λαό
Hookah  Leaf
Απάντηση
#4
ευχαριστώ κ για τα ταγκς. θέλω να μάθω ώστε να πάω σε άλλη εναλλακτική κάτι πιο υγιεινο.. οποιαδήποτε πληροφορία μου είναι πολύ χρήσιμη κ καλοδεχουμενη..
Hookah  Leaf
Απάντηση
#5
το διαβάζω εδώ κ μέρες το συγκεκριμένο νημα.. δεν μου φαίνεται κ τοσο απλό.. επίσης είναι ένα θέμα να βρεις την κατάλληλη αλκοολη.. αρχικά ας ξεκινήσω με το ατμισμα βοτανου κ μετά θα το εμβαθυνω.. το plenty στα 219.. ακριβουτσικο αλλά φαίνεται δυνατό..
Hookah  Leaf
Απάντηση
#6
ωραια φαση τα tags...

την καλημερα μου!

ο συνδυασμος κανναβης και καπνου στο τσιγαρο ειναι οτι χειροτερο μπορεις να κανεις...(το κανω εγω και ξερω)
εχω την εντυπωση μαλιστα οτι οσοι το κανουν αυτο, τους ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κοψουν το τσιγαρο το σκετο!
εχει αλλο ακουσμα ο μπαφος γιατι η κανναβη ενισχυει τη δραση της νικοτινης και σε συνδυασμο με το λιγοτερο
οξυγονο στο αιμα λογω νικοτινης το αποτελεσμα ειναι απο τις πρωτες τζουρες να νοιωθω
μια ζαλη και μια χαλαρωση λογω της νικοτινης...
με το ατμισμα το ακουσμα ειναι πιο διαφορετικο και θα σε ξενισει στην αρχη!

το ακουσμα των vapes ειναι γενικα πιο ''καθαρο'' και πιο ''δυνατο'' σε σχεση με την καυση!
οποτε κατ επεκταση κανεις και οικονομια στο χορτο σου!
εχουν κανει ερευνα και μετραγαν τα ποσοστα thc στο αιμα μετα απο ατμισμα κανναβης και
οι μετρησεις εδειξαν τη διπλασια σχεδον ποσοτητα thc σε σχεση με την καυση!

αν καπνιζεις κανναβη ανακατεμενη με καπνο να ξερεις οτι ειναι πιο δυσκολη η μεταβαση στο ατμισμα!
παντα νοιωθεις οτι κατι λειπει απο το ακουσμα...
αυτο που λειπει ειναι η νικοτινη η οποια ειναι πανισχυρο ναρκωτικο ομως!
πολλοι ειναι οι καπνιστες (νικοτινης) που περνουν vape και το παρατανε σε ενα συρταρι γιατι ''νομιζουν'' οτι δεν την ακουνε αρκετα!

επισης η επιλογη του καταληλου vape ειναι ενα θεμα...
δεν ειναι ολα τα vape ιδια, ολα εχουν προτερηματα και μειονεκτηματα...

αν εχεις σκοπο να πινεις μονο στο σπιτι, θα σου προτεινα ενα σταθερο vape σαν plenty που λεει τζορτζ
η ενα arizer v-tower που ειναι και πιο οικονομικο!
αν θες το vape να το παιρνεις μαζι σου στις βολτες σου χρειαζεσαι φορητο ητε με μπαταρια ειτε με φλογα(vapcap)

εγω θα σου προτεινω το arizer solo ... εχω το πρωτο ... εχει βγει και πιο καινουριο μοντελο!
το solo ειναι κατι ενδοιαμεσο σε φορητο και σταθερο...
φορητο δε βολευει και τοσο γιατι ειναι λιγο ογκωδες...
σταθερο δεν το λες γιατι θελει φορτιση για να δουλεψει...
ειναι ομως σκυλι και με φοβερο ακουσμα!

αν τα 100 ευρω ειναι το οριο σου, παρε ενα vapcap και δεν προκειτε να το μετανοιωσεις ποτε!

αυτα!
Απάντηση
#7
η αλήθεια έχει αρκετές φορές που το ανακατευω με καπνό άλλες πάλι σκέτο.. σαφως θα ήθελα να δοκιμάσω να δω τι παίζει αλλα από την στιγμή που δεν έχω τέτοια δυνατότητα είμαι σε δίλημμα να πάρω κάτι φθηνό κ μετά κάτι καλύτερο αν μου κάνει? αλλά αν μου κάνει εν τέλη θα δαπανισω κ αλλά χρήματα.. για το σπίτι το θέλω κυρίως.. έξω πολύ σπάνια να κάνω..

κ με σκέτο το χόρτο καπνιζοντας το δεν μου είναι άσχημο ούτε σαν άκουσμα ούτε σαν γεύση.. οκ πικριζει λίγο αλλά δεν είναι άσχημο.. οπότε δεν νομίζω να μου δημιουργήσει ιδιαίτερο θεμα μετάβασης..
Hookah  Leaf
Απάντηση
#8
αν το εχεις με τα αγγλικα...
το νουμερο ενα φορουμ υπερ του ατμισματος...
fuckcombustion.com
Απάντηση
#9
ναι θα το διαβάσω όταν σχολασω..
Hookah  Leaf
Απάντηση
#10
rodiangrower, θα σου πρότεινα να φτιάξεις dry ice hash που πιστεύω ότι είναι αρκετά εύκολο και οικονομικό ή αλλιώς να τρίψεις με τα χέρια το χόρτο σου για να πάρεις τη ρητίνη με τον παραδοσιακό τρόπο. έτσι θα μπορείς όποτε θες, είτε να καπνίσεις το χασίς σου, είτε να του κάνεις μια αποκαρβοξυλίωση για να το φας ή να το πιεις.

μια άλλη εναλλακτική είναι το κανναβόκρασο (cannabis infused wine). προσοχή στην αναλογία κρασιού και κάνναβης για να μην σας πιάσει πονοκέφαλος (δηλ. αποφύγετε τις μεγάλες ποσότητες κάνναβης).
Απάντηση
#11
@YesIcan σορρυ που μπαινω σφηνα στο θεμα  παιδια

αλλα αυτον εδω δεν τον ειχα δει
arizer v-tower
νομιζω για τα λεφτα του ειναι μια καλη επιλογη , μην σου πω εφαγα της μπριζες μου να ξεκινησω να μαζευω λεφτα για να τον παρω

εγω ειμαι κατοχος του dynavap μοντελο του 18
και μετα αγορασα και εναν strom
και σταματησα εκει , η αληθεια ειναι πως τα πιανω αρκετα σπανια στα χερια μου οποτε θυμαμαι απλα μου αρεσει να τα εχω εκει και οποτε φαω αναλαμπη τα παιρνω

βεβαια θα συμφωνησω σε ολα οσα εγραψε ο @YesIcan
ειναι ολη αυτοι οι λογοι που με κανανε να τα αφησω , εχω συνηθισει στον συνδιασμο του καπνου με το χορτο, και ας μην καπνιζω τσιγαρο πλεον. μονο κανενα πανω στα πολλα νευρα που ειμαι εξω και δεν μπορω να πιω.

και αφου μπηκα σε αυτη την σελιδα ειδα και αυτον.
arizer extreme q στα 149 ευρο
Απάντηση
#12
@Νέρωνας  καθολου σφηνα δε μπαινεις...

αδερφε ποτε δεν ειναι αργα να πεις τελοσ στην καυση...
βεβαια θα μου πεις κοιτα ποιος μιλαει αφου εγω ακομα το ανακατευω με καπνο...

εγω στη διαρκεια της μερας μονο ατμιζω... ητε με το volcano στο σπιτι ητε με το vapcap παντου (κυριολεκτικα παντου)!
στη διαρκεια της μερας καπνιζω νικοτινη κανονικα (τρέλλα ετσι?)
το βραδυ ομως το ανακατευω με καπνο και πινω μπαφους ... με βοηθα να κοιμηθω!

αρχικα πρωτα πηρα το volcano πριν καμια 15ρια χρονια!(εμεινε σε ντουλαπι κανα 10ρια χρονια το κακομοιρο)
το vapcap το ειχα αγορασει επειδη ειναι κοντα στο καπνισμα μπας και εκοβα τη νικοτινη(fail)

πολυ σοβαρο ναρκωτικο η νικοτινη ρε παιδι μου...νομιμη ομως...λολ
Απάντηση
#13
@YesIcan,
νόμιμα / παράνομα... 
ατυχείς ταμπέλες.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
#14
(10-02-2020, 04:46 )guest19 Έγραψε: rodiangrower, θα σου πρότεινα να φτιάξεις dry ice hash που πιστεύω ότι είναι αρκετά εύκολο και οικονομικό ή αλλιώς να τρίψεις με τα χέρια το χόρτο σου για να πάρεις τη ρητίνη με τον παραδοσιακό τρόπο. έτσι θα μπορείς όποτε θες, είτε να καπνίσεις το χασίς σου, είτε να του κάνεις μια αποκαρβοξυλίωση για να το φας ή να το πιεις.

μια άλλη εναλλακτική είναι το κανναβόκρασο (cannabis infused wine). προσοχή στην αναλογία κρασιού και κάνναβης για να μην σας πιάσει πονοκέφαλος (δηλ. αποφύγετε τις μεγάλες ποσότητες κάνναβης).
έφτιαξα χασίς αλλα με άλλο τρόπο. το κοσκινισα αφού πρώτα το έβαλα κατάψυξη κ το μισό το έκανα σοκολάτα κ το άλλο μισό είναι ακόμα σκόνη.. κ η αλήθεια είναι δεν το έκανα με μπονκ η κάτι τέτοιο το έκανα με καπνό κανονικό, με μπαφο κ με σκέτο χόρτο.. με σκέτο χόρτο πήγα ταξίδι διάστημα.. μου φάνηκε μεγαλύτερη διαδικασία με dry ice..  αλλά ρε παιδια λυπηθηκα το βαζακι να το καταστρέφω.. αν θα μπω σε αυτή την διαδικασία θα ατμιζω το χόρτο κάθε αυτού..η διαδικασία να το "χαλάσω" με πιανει η καρδιά μου
Hookah  Leaf
Απάντηση
#15
ότι σου αρέσει περισσότερο. ο κάθε τρόπος έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του. προσωπικά η αγαπημένη μου μέθοδος είναι το τρίψιμο με τα χέρια. παίρνω 2 μεταλλικούς δίσκους (1 μεγαλύτερο και 1 πιο μικρό), τρίβω τις φούντες ανάμεσα στις παλάμες μου πάνω από τον μεγάλο δίσκο, αφού γεμίσουν τα χέρια μου με ρητίνη τρίβω ελαφρά τις παλάμες μου μεταξύ τους για να φύγουν τα φυτικά υπολείμματα και όταν τις αισθανθώ λείες σημαίνει ότι είμαι έτοιμος να μεταφερθώ στον μικρότερο δίσκο για να τρίψω δυνατά τα χέρια μου και να πέσουν τα τρίμματα της ρητίνης. η διαδικασία επαναλαμβάνεται κάμποσες φορές μέχρι που τελικά μαζεύω με τον αντίχειρα όλα τα τρίμματα της ρητίνης στο κέντρο του μικρότερου δίσκου και τα συμπιέζω με τα δάχτυλα και την παλάμη κάνοντας τα ένα μπαλάκι. το χόρτο στον μεγαλύτερο δίσκο που πλέον θα έχει πάνω του λιγοστή ρητίνη θα χρησιμοποιηθεί επιτόπου στη μαγειρική.

πάντως νομίζω ότι με τις απαιτήσεις που έχεις το άτμισμα είναι μονόδρομος. θα χρησιμοποιείς τη φούντα ως έχει (πράγμα που σ' αρέσει και άρα η εμπειρία θα ξεκινάει με όμορφα συναισθήματα) και θα την καταναλώνεις με τρόπο (υποθέτω) πιο υγειηνό από ότι αν την κάπνιζες.
Απάντηση
#16
ακριβώς αυτό σκέφτηκα κ σκέφτομαι κ εγώ... κάτι πιο υγιεινο με καλό άκουσμα η έστω λίγο λιγότερο από ότι το μιξ με καπνό
Hookah  Leaf
Απάντηση
#17
@Rodiangrower
αδερφε το ακουσμα απο βειπ, δεν συγκρινεται σε ''ποιοτητα και ογκο'' σε σχεση με την αναμιξη με καπνο!
ουτε και με τα σκετα συγκρινεται μαν!
το ατμισμα ειναι κατι σαν διαστημοπλοιο τι στιγμη που η καυση ειναι αεροπλανο!

κατι ακομα που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν πινω ''μπαφους'' φτανω σε ενα
επιπεδο ''μαστουρας'' και οσο ακομα και να πιω πιο high δεν παει με τιποτα (απλα κλειδωνω στον καναπε)!
αντιθετος με το ατμισμα οσο πινω τοσο και πιο ψηλα παω...δε μπορω να το εξηγησω καλυτερα!
ισως για αυτο να προτιμω τους μπαφους το βραδυ!
Απάντηση
#18
δεν ξέρεις σε τι μπριζες με.εβαλες!!! να πάρω για αρχή ένα vapcap κ μετά το βλέπω κ για σταθερό?

@YesIcan σοκολάτα μπορείς να κάνεις με vapcap?
Hookah  Leaf
Απάντηση
#19
προτείνω για αρχή να μην πας σε μηχανάκι φλόγιστρου... στάχτη θα το κάνεις το χόρτο σου... πάρτο πιο μετά αυτό.
αγόρασε ένα μπαταρίας που να το βάζεις στους 185 ας πούμε & να βλέπεις τι γίνεται, να το δοκιμάζεις στους 200 κλπ...
όταν είναι δώσε σήμα να αρχίσουμε να λέμε... :d
Απάντηση
#20
το vapcap σε σχεση με τα βειπ που δουλευουν με μπαταρια εχει πολυ μεγαλυτερο χρονο ''μαθησης''!
τον πρωτο καιρο σιγουρο θα ''καψεις'' το χορτο σου κατα λαθος!(σιγα ομως δεν εγινε και τπτ θα παθεις και θα μαθεις)

επισης τα βειπ με μπαταρια εχουν το εξης μειονεκτημα...
οταν τα βαλεις σε λειτουργεια πρεπει να καταναλωσεις το χορτο που εχουν μεσα
το solo που εχω ας πουμε κρατα 12 λεπτα σε λειτουργια και αυτο σημαινει οτι για 12 λεπτα
θα εισαι με το βειπ στο στομα...
το vapcap ειναι αλλη φαση... του σκας μια με το φλογιστρο...ρουφας και πετας!
αν δε θες αλλο... απλα το αφηνεις για μετα...

@Rodiangrower και χασις και λαδι και οτι αλλο θες μπορεις να ατμισεις με το vapcap...
μεχρι και χαμομηλι, βασιλικο, βαλεριανα κ.α.
Απάντηση
#21
@VaPoRMaN ξεκινά να ρίχνεις ιδέες και σε τις τριπλες μεσιε.. αναμένω να καταλήξω κάπου.. βέβαια μου αρέσει η ιδέα φλόγας κλπ.. μα ουτως η αλλιώς το πετάς κ στάχτη να γίνει δεν βαριέσαι.. κ οι ξύλινες οι πιπες (μην παρεξηγηθώ αυτες που καπνίζεις λέω) είναι γαματες κ ντιζαινατες αλλά είπαμε αυτά όταν θα είμαι 60 πλας ?.. anyway κάτι γύρω στα 100 μαξ 150 θέλω να μπω στο κλίμα κ μετά το βλέπω για κάτι πιο δυνατό
Hookah  Leaf
Απάντηση
#22
ανοίγεις άλλο θέμα τώρα. 
ο καπνός της πιπας που ειναι αρωματικός και χοντρόκομμένος  αν το ανακατέψεις με φούντα μέσα σε τσιμπουκι είναι άλλης ποιότητας κάψιμο αλλά παραμένει κάψιμο...
πάρε ένα βαπκαπ
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
#23
(11-02-2020, 17:31 )φτωχός γελαδάρης Έγραψε: ανοίγεις άλλο θέμα τώρα. 
ο καπνός της πιπας που ειναι αρωματικός και χοντρόκομμένος  αν το ανακατέψεις με φούντα μέσα σε τσιμπουκι είναι άλλης ποιότητας κάψιμο αλλά παραμένει κάψιμο...
πάρε ένα βαπκαπ
όχι ρε σαν ιδέα το είπα.. όχι ότι θα πάρω τέτοιο η ότι το σκέφτομαι..
Hookah  Leaf
Απάντηση
#24
επειδή καπνίζω τσιμπουκι και ειναι το καλύτερο για τα γούστα μου αλλά μπελαλίδικο γι αυτό το είπα.

καταλαβαίνεις γιατί οι ναυτικοί κάπνιζαν τσιμπουκι. 
αυθονια χρόνου χρειάζεσαι τιποτ αλλο
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
#25
το vapcap που είναι ντυμένο με ξύλο από έξω είναι για εφέ η παίζει κάποιο ρόλο?
Hookah  Leaf
Απάντηση
#26
δεν ειναι ''ντυμενο''!
απλα ειναι το body και μπορεις να επιλεξεις σε ξυλινο η ατσαλινο η τιτανιου...
ειναι θεμα γουστου την ιδια δουλεια κανουν ολα!
Απάντηση
#27
είμαι ένα κλικ πριν την παραγγελία κ με ψήνει το βαπκαπ για αρχή τουλάχιστον.. θα το δω.. αν βρω ξύλινο γιατί έχουν εξαντληθεί εδώ θα το τσιμπήσω

άκυρο μετά είδα ότι έχει 199 το ξύλινο χαχαχα
Hookah  Leaf
Απάντηση
#28
@YesIcan: 12' συνεδρία;! δεν αλλάζει αυτό; στο δικό μου είναι 4' και κάτι ώρες δεν περνάνε τα λεπτά... :d 
αλλά όταν τελειώσει το άτμισμα στους 185 δεν είναι οτι καταναλώθηκε και πάει πέταμα, άνετα ατμίζεται ξανά στους 200 και κάτι λίγο στους 220... αν ξεκινάς με πιο μικρές ποσότητες, οι αμερικάνοι στο φακκομπαστιον το έχουν κάνει τεράστιο θέμα αυτό & το ανανεώσης με νεο σταφ, άντε γειά !
@Rodiangrower: είμαι κολλημένος με την μπάλα αυτό τον καιρό, δυο μηχανάκια προτείνω βαπκαπ ή το μουλτιμπραντ fury2/one/fenix mini/smono. φτηνά, οχι φτηνιάρικα και καλά. επίσης στο μυαλό μου έχει κολλήσει, χωρίς όμως να το έχω δοκιμάσει, αλλά λόγω του ότι είμαι στο οικοσύστημά τους και καταλαβαίνω πως θα είναι, αυτό εδω. πρέπει να σκοτώνει.
εδω είναι η ακρίβεια της άτμισης, αν κάνεις 20 συνεδρίες στους 180 ας πούμε καταλαβαίνεις για τι πράγμα μιλάμε... Wink
Απάντηση
#29
@VaPoRMaN το arizer solo ναι τοσο εχει 12 λεπτα ... μετα σβηνει μονο του!(το πρωτο solo χωρις οθονη).
ειναι για οταν υπαρχει ελευθερος χρονος αλλα κανει σοβαρη δουλεια το μηχανημα!
με το ατμισμα εγω δεν πεταω τιποτα!
οταν κανω με το solo ξεκιναω στο 4-5 και σταδιακα ανεβαζω μεχρι το 7 που ειναι 220+-

ακομα και εκει ομως στο 220 κατι μενει απο thc και αλλα κανναβιδοειδη...
φτιαχνω βουτηρο με αυτο που μενει και κανει τη δουλεια του...
οχι τοσο δυνατο βεβαια ... αλλα την κανει!

αυτο το fenix πολυ ενδιαφερον φιλε!
και η τιμη πολυ καλη επισης!

αν το χτυπησεις πες καμια γνωμη...
αυτο που μου αρεσει πολυ ειναι οτι μοιαζει με ηλεκτρονικο τσιγαρο!
το αντιθετο συμβαινει με το vapcap... αν σε δουν με αυτο στο χερι και με πυρσο να το καις...
παει αλλου το μυαλο!
Απάντηση
#30
παίδες δεν ξέρω γιατί αλλά ψηθηκα άσχημα για βαπκαπ.. ειναι κ ο μαζοχισμος που με διακατεχει.. πιο δύσκολο στην μάθηση το βαπκαπ κ αμέσως είπα οκ εδώ είμαι.. τι να πεις μυαλό είναι αυτό... ότι περισσεύει από το ατμισμα μπορώ να το επεξεργαστω περαιτέρω?
Hookah  Leaf
Απάντηση
#31
[Εικόνα: 18qoza4m.png]
αυτο ελπιζω να σε βοηθησει...
αν αυτο που μενει ειναι ''μαυρο'' δεν εχει μεινει τπτ μεσα...
Απάντηση
#32
χμ ναι ενδιαφέρον.. σας ευχαριστώ όλους.. η παραγγελία δοθηκε.. θα σας πω τις δικές μου εντυπώσεις όταν έρθει.
υγ: αναπτήρα τύπου φλογιστρο λέτε να έχει στο περίπτερο? απορία το είχα
Hookah  Leaf
Απάντηση
#33
καλώς να σου έρθει κ καλά ατμίσματα ! σε μαγαζί με είδη καπνιστού ίσως να έχει, ή κι από ιντερνετ...

@YesIcan : είσαι ψαγμένος & χαίρομαι μιας & λίγος κόσμος γνωρίζει τα already vaped bud... να φτιάξουμε ένα νήμα για τα μηχανάκια και το άτμισμα να γράφουμε εκεί, πολύ το οφ τοπικ σε θέματα των παιδιών... πρέπει ο κόσμος ειδικά οι καπνιστές να καταλάβουν οτι γίνεται με άλλο τρόπο πλέον η δουλειά, πιο διακριτικά και ταυτόχρονα πολύ καλύτερα.
να γράψουν και κάτι αυτοί που έχουν άποψη για πάνω από 3-4 μηχανάκια... αυτό πάει @"pd420" ...
μην μιλάμε γι' αυτά οι ίδιοι και οι ίδιοι... Wink
Απάντηση
#34
ναι να μαθαίνουμε κ εμείς οι καινούργιοι στο άθλημα.. κάνε την αρχή.. θα είναι πολύ ενδιαφέρον..
αναμένω πως κ πως να δω την διαφορά στο vaping..
Hookah  Leaf
Απάντηση
#35
μόλις ηρθεεεεεε... το βραδάκι θα πέσει ριπορτ για τις εντυπώσεις μου.. [Εικόνα: 57tn709m.jpg]
Hookah  Leaf
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)