Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κορφολογημα
Σε αυτό το σημείο που είναι το φυτό μπορώ να κόψω κορυφή;[Εικόνα: 7YfZv2Im.jpg]
Είναι 1 μήνα και 20 μέρες
Απάντηση

ads by gr420info

σε τι φαση ειναι ; αναπτυξη ή ανθοφορια ;
νομιζω μονο στην αναπτυξη επιτρεπονται τετοιες τακτικες .
Απάντηση
Ανάπτυξη είναι και θα είναι ακόμα για περίπου 50 μέρες μετά θα μπει ανθοφορία
Απάντηση
Αν το αφήσεις αυτό άλλες 50 ημέρες ανάπτυξη θα φτάσει τέρμα Θεού αρχές Αλλάχ χαχαχα (χιούμορ φυσικά μην παρεξηγηθώ)
Τι ύψος έχει;;
Απάντηση
(02-08-2020, 08:11 PM)Mary88 Έγραψε: Αν το αφήσεις αυτό άλλες 50 ημέρες ανάπτυξη θα φτάσει τέρμα Θεού αρχές Αλλάχ χαχαχα (χιούμορ φυσικά μην παρεξηγηθώ)
Τι ύψος έχει;;
70 πόντους
Απάντηση
Το αυτόματο με τα ζαβά φυλλαράκια είναι αυτό?
Αν είναι αυτόματο να μην το πειράξεις καθόλου.
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
(02-08-2020, 08:40 PM)Φτωχός Γελαδάρης Έγραψε: Το αυτόματο με τα ζαβά φυλλαράκια είναι αυτό?
Αν είναι αυτόματο να μην το πειράξεις καθόλου.
Όχι φωτοπεριοδου είναι και γι'αυτό είπα και τόσες μέρες γιατί έχω και τα αυτόματα μέσα
Απάντηση
Προσωπικά λυπαμαι να τα κόβω.
Ίσως είναι ψυχολογικό... 
Γύρισε το προς τα κάτω και δες το θα πρότεινα...
Η χρήση κάνναβης δεν είναι ένας ακόμη εθισμός. 
Είναι τρόπος ζωής.  Peace-and-love-033
Απάντηση
Αφού είσαι ανάπτυξή δεσ´το κάτω. δεν έχεις λόγο να κόψεις.
Απάντηση
Καλησπέρα μάγκες, ξανά ρωτάω εδώ καθώς το φτπρδ αν και άκουσα την συμβουλή να το πάω προς τα κάτω συνεχίζει και ψηλώνει και καλό απριλη θα μπει ανθοφορία, οπότε λέω να κόψω κορυφή, από ότι έχω διαβάσει δεν θα πάθει κάτι επειδή είναι σε ανάπτυξη αλλά έχω αμφιβολία άμα πάθη κάτι γιατί είναι και μεγάλο....
Απάντηση
Αν είναι αυτόματο , μη κόψεις τη κορυφή , δέστην κάτω , κάνε τρύπα στο πλάι της γλάστρας .
Πριν το λυγίσεις τρίψε απαλά το σημείο του κορμού να μαλακώσει , με απαλές κινήσεις,
Οταν θα το κάνεις αυτό , φρόντισε να είναι απότιστο , αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να το σπάσεις.

Γράψε λάθος , τώρα είδα ότι είναι φ/π

Αφού θέλεις να το έχεις τόσο καιρό , τότε χρειάζεσαι και τόπινγκ και lst , ώστε να αναπτύσσεται πλευρικά , ίσως και να χρειαστείς μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλάστρα.
Τολμηρό σχέδιο ....
Απάντηση
(02-17-2020, 11:16 PM)Dacapo Έγραψε: Αν είναι αυτόματο , μη κόψεις τη κορυφή , δέστην κάτω , κάνε τρύπα στο πλάι της γλάστρας .
Πριν το λυγίσεις τρίψε απαλά το σημείο του κορμού να μαλακώσει , με απαλές κινήσεις,
Οταν θα το κάνεις αυτό , φρόντισε να είναι απότιστο , αλλιώς υπάρχει κίνδυνος να το σπάσεις.

Γράψε λάθος , τώρα είδα ότι είναι φ/π

Αφού θέλεις να το έχεις τόσο καιρό , τότε χρειάζεσαι και τόπινγκ και lst , ώστε να αναπτύσσεται πλευρικά , ίσως και να χρειαστείς μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλάστρα.
Τολμηρό σχέδιο ....
 Είναι ήδη σε 15αρα πριν μια βδομάδα έγινε η μεταφύτευση... Το ξέρω ότι είναι πολύ τολμηρό και ειδικά για κάποιον αρχάριο όπως είναι εγώ σε ένα άλλο ποστ έγραψα ότι ήθελα να διαχωρίσω και να το γυρίσω σε ανθοφορία αλλά στην ίδια τέντα γιατί υπάρχει έλλειψη χώρου αν εχει κάποιος κάποιο τρόπο πολύ θα χαρώ. Α και τα αυτόματα έχουν μπει Ίδη σε ανθοφορία κοντά στην μια βδομάδα
Απάντηση
Καραντίνα όσο είσαι σε 18ωρο μπορείς να κόψεις. Σε αυτή τη φάση θα έκοβα στο 5ο γόνατο μετρώντας από κάτω. Μετά αφερείς τα 2 κλαδάκια του πρώτου και συνεχίζεις με 8 κορυφές. Σιγά σιγά της τραβάς να έρθουν ίσα και σε μερικές μέρες γυρνάς 12αρι.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Αν υπήρχε κάποιος από τα μέλη που το έχει δοκιμάσει ήδη,  πιστεύω θα το είχε ποστάρει.
Απ όσο έχω δει εδώ και σε ξένα φόρα , απλά έχουν δύο τέντες μια για veg και μια flower.

Εγώ στη θέση σου θα έκανα πολύ επιθετικό lst , και θα ετοιμάζομουν σε δεκαπέντε μέρες για μεγαλύτερη γλάστρα , τι περιμένεις σε δεκαπέντε λίτρα ίδιο υπόστρωμα να αντέξει χωρίς root bound στις ρίζες, κλειδώματα γιατί θα έχει γίνει όξινο το ph από τις εκπλύσεις , τόσο πολύ καιρό ?

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος πότε ακριβώς θα τελειώσει το αυτόματο , αν και στα τελειώματα μπορείς να το γυρίσεις σε 12 12 , δε θα έχεις τόσο μεγάλη απώλεια στο ζύγι.

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση όμως .
Γιατί δεν ακολούθησες μια δοκιμασμένη οδό , υπάρχουν τόσα και τόσα ημερολόγια ,ωστε να πάρεις μια ιδέα.
Αν κάνεις παραπάνω από 2 η 3 πειραματισμούς (λάθη) πως θα καταλάβεις τι έφταιξε ?

@godfather,
Το φυτό είναι πάνω από 70 cm , το έχει σε τέντα μαζί με αυτόματο που μόλις άρχισε να ανθίζει και υπολογίζει κάπου τον απρίλη να το βαλεί 12 12 .
Εκτός από τόπινγκ , θέλει και lst , και μεταφύτευση μεγαλύτερη γλάστρα 
Απάντηση
Καλύτερα τότε λστ όπως λες. Δεν προλαβαίνει θα γίνει 2 μέτρα. Εννοούσα να γύρναγε φώτα άμεσα για να κερδίσει όγκο φυτού. Θα θαμνωσει πολύ σε αυτή την ανάπτυξη. Φυσικά θυσιάζει το αυτόματο που θα σου δώσει λιγότερο.
Απάντηση
Ευχαριστώ πολύ μάγκες για τομ χρόνο σας θα δω τι θα κάνω αύριο θα το σκεφτώ πολύ καλα.. σκέφτομαι ότι μπορεί λέω μπορεί να το βάλω στην ντουλάπα του δωματίου να κοιμάται για να μπει ανθοφορία; Πιστεύω ότι θα ήταν μια λύση αξιοπρεπές καθώς όπως είπα είναι το πρώτο μου grow έχω ξεκινήσει από το 0 μόνο με διάβασμα οπότε σκέφτομαι και αυτή την εναλλακτική, να το βάζω ντουλάπα να κάνει νάνι στην ώρα που πρέπει για ανθοφορία και να το βάζω στην τέντα όταν είναι η ώρα τους για ξύπνημα.. τι λέτε;
Απάντηση
Με τίποτα
Γράψε κανονικά τα αυτόματα και κοίτα το φπ

Νο οξυγόνο νο πάρτυ
Απάντηση
Αστο η ντουλάπα θα έχει διαρροές , θα μπαίνει φως από το δωμάτιο , έστω και λίγο θα την κάνει τη ζημιά.
Θα θυσιάσεις κάτι για να έχεις λίγο και από τα δύο .

Η θα κόψεις το μισό φ/π , για να το κρατήσεις κοντό , η θα βάλεις το αυτόματο σε 12 12 με αποτέλεσα απώλεια στο ζύγι.
Απάντηση
εγω θα το εκοβα στο πεμπτο γονατο,οπως και να χει,
για να δωσει καλυτερες κορυφες...
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
(02-18-2020, 12:28 AM)diaolina Έγραψε: εγω θα το εκοβα στο πεμπτο γονατο,οπως και να χει,
για να δωσει καλυτερες κορυφες...
 Όταν το κόψω πρέπει να είναι στεγνό;
Απάντηση
Ναι άστο 4-5 μέρες. Στη συνέχεια θα προσθέσεις και σιλικα στο πότισμα σου. Βοηθάει μετά από τις επεμβάσεις πολύ έχει και πυρίτιο μέσα.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)