Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Χώματα
Χαιρετώ την παρέα μιας και είναι η πρώτη μου φορά που γράφω αν και σας παρακολουθώ για μικρό διάστημα.

Δυστυχώς στην περιοχή που κατοικώ δεν έχω τη δυνατότητα αγοράς  ποιοτικού χώματος του εμπορίου παρά μόνο σκέτη τύρφη μέτριας ποιότητας .Το να κάνω παραγγελία μου φαίνεται κάπως γελοίο αφού θα πληρώσω 3 φορές την αξία του  λόγω των μεταφορικών,ίσως και παραπάνω λόγω δυσπρόσιτης περιοχής .Μπορεί να φαίνομαι τζαμπατζής αλλά δεν πάνε καλά τα οικονομικά μου. Εξάλλου δεν έχω σκοπό να τα πάω και στα καλλιστεία. Αποφάσισα λοιπόν να καλλιεργήσω σε εσωτερικό χώρο αυτή τη φορά,η πρώτη ήταν εξωτερικά με ελάχιστες γνώσεις, και γνωρίζω πως είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Τα υλικά που διαθέτω είναι τύρφη για σποροφυτά ,  περλίτης , κοπριά κατσικίσια (μπεεεεεε), φυλλόχωμα από το βουνό. 
Θα εκτιμούσα οποιαδήποτε γνώμη για το αν θα λειτουργήσει αυτό με τα υλικά που έχω στη διάθεση μου και βοήθεια ως προς τις αναλογίες που μπορώ να κάνω μίξη με αυτά.Επίσης αν θα μπορούσα να προσθέσω κάτι ακόμα για να το βελτιώσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και να είστε πάντα καλά!
Απάντηση

ads by gr420info

Φίλε καλησπέρα και καλώς ήρθες @ΑΛΕΙΣΚΑΝΤΑΡ

Θα σου πρότεινα να παίξεις με την εξής αναλογία.

1/3 τύρφη 1/3φυλλοχωμα_κατσικα 1/3 περλιτη.

Προσοχή στην τύρφη να μην έχει λίπασμα. Τσέκαρε και το pH που θα γράφει στην συσκευασία. Αν είναι πολύ χαμηλό θα πρέπει να βάλεις CaCO3 η Μαρμαροσκονη ή αυγά τσόφλι σε πούδρα.

Μία χαρά θα πάει.

Από λιπάσματα θα μπορούσες να το πας κορεάτικα.
Απάντηση
[Εικόνα: 3fJkaeEm.jpg][Εικόνα: AyhyEx6m.jpg]
[Εικόνα: 4elb1M9m.jpg][Εικόνα: 1zMXulLm.jpg]

Ευχαριστώ @ tzorge

pH η τύρφη είναι 3,5-7,0
Με μια πρόχειρη μίξη είναι 6,7-6,9
2 led στρόγγυλες 40w και 40W 225 LED (165 κόκκινα + 60 μπλε) είναι το πάνελ 
Για 2 αυτόματα αρχικά που στη πορεία ίσως γίνουν 4 πόσο φως θέλω ακόμα και τι είδους φως.
Με αυτά που έχω βγαίνω τον πρώτο μήνα;Στη πορεία μπορεί να τα βγάλω και έξω.
Απάντηση
Γειά σου @ΑΛΕΙΣΚΑΝΤΑΡ και καλή αρχή!
Το φως είναι ανάλογο και με τον χώρο που διαθέτεις... 
Ένα φυτό θέλει πάνω κάτω 120-150watt.
Τώρα όσον αφορά το είδος μάλλον εννοείς το φάσμα.Στην ανάπτυξη χρειάζεσαι ψυχρό λευκό(6500Κ) και στην ανθοφόρια θερμό λευκό (2700Κ).Βέβαια υπάρχει και το ουδέτερο (4000Κ) που μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και στα δύο στάδια...
Απάντηση
@Mary88    Hat off 
1,2 x 1,2 x 2  χωράνε  4 αυτόματα  ας πούμε η θέλω περισσότερο;Με 150-200 ευρώ για λάμπες μπορώ να  καλύψω όλα τα φυτά;
Κάποια πρόταση ώστε να αγοράσω τις σωστές;Αυτές στις φωτογραφίες κάνουν τίποτα ή  να μην τις υπολογίσω καθόλου;
Απάντηση
(02-13-2020, 01:39 AM)ΑΛΕΙΣΚΑΝΤΑΡ Έγραψε: @Mary88    Hat off 
1,2 x 1,2 x 2  χωράνε  4 αυτόματα  ας πούμε η θέλω περισσότερο;Με 150-200 ευρώ για λάμπες μπορώ να  καλύψω όλα τα φυτά;
Κάποια πρόταση ώστε να αγοράσω τις σωστές;Αυτές στις φωτογραφίες κάνουν τίποτα ή  να μην τις υπολογίσω καθόλου;
Λίγα τα Watt για τον χώρο σου... 4 αυτόματα χωράνε και σε μια τέντα 0,60x0.60(πιστευω δηλαδή)
Θα πρότεινα Philips
Απάντηση
εχω δοκιμασει τετοιες (diolamp ) σε μικροτερα βατ (28w) και τις βρισκω πολυ καλες .σκοπευω να ανανεωσω καμποσες ε27 των 15 w που εχω με τετοιες .

οποτε και οι 40w θα ειναι ακομη καλυτερα
τα 150 -200 θα φτασουνε νομιζω μια χαρα
Απάντηση
Το μόνο κακό στις 40ρες είναι ότι βγάζουν πιο πολύ θερμότητα...
Απάντηση
Έχω δει καλά αποτελέσματα με 80w cob ανά φυτό. Βεβαία ητανε μάστρος,
Απάντηση
Ωραία οπότε να μειώσω το χώρο και να παίξω με περισσότερο φως;
pH χώματος πόσο είναι το ιδανικό;
Απάντηση
Η κάνναβη θέλει στην μέση 6.0 με 6.5.
Απάντηση
Μιας και ο τιτλος ειναι χωματα
@ tzorge αν χρησιμοποιησω τις κορεατικες συνταγες στο εδαφος,θα ειναι αρκετη η ποσοτητα;
η να τη διπλασιασω;
Απάντηση
@Μωβ Ντουλάπι ναι γιατί για αυτό ρώτησα αρχικά.Ασχετα αν ρωτάω και για αλλά θέματα...

@ tzorge Πως θα καταφέρω να ρίξω το pH χωματος;
Κάπου έχω διαβάσει ότι η στάχτη και το πριονιδι βοηθάνε στη μίξη του χώματος. Ισχύει;

Το νερό έχω μετρητή και μπορώ να το ρυθμίσω.Αν χρησιμοποιήσω νερό από πηγή του βουνού Καλό δεν ειναι;Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω  με αυτο;
Απάντηση
@ΑΛΕΙΣΚΑΝΤΑΡ συμφωνώ με όσα σου πρότεινε ο tzorge, αλλά έχω να σου προτείνω και μια άλλη συνταγή για χώμα. Αυτή είναι η εξής: χώμα από τον κήπο (5 μέρη), χωνεμένη προβατίσια κοπριά δύο χρόνων ή επιφανειακό χώμα δάσους ή μιξ αυτών των δύο (4 μέρη), ψιλή ποταμίσια άμμος (1 μέρος). Αφήνουμε το μείγμα για 1-2 μήνες, το ανακατεύουμε που και που και στη συνέχεια είναι έτοιμο για χρήση.

Το pH μπορείς να το κατεβάσεις χρησιμοποιώντας ξύδι ή χυμό από στημένο λεμόνι.

Σε περιπτώσεις που η ποιότητα του χώματος που χρησιμοποιούμε είναι χαμηλή (π.χ. αν χρησιμοποιήσουμε κοινό χώμα από τον κήπο, χωρίς επιπλέον προσθήκες) αυτό έχει την τάση να πήζει. Για να αποφευχθεί αυτό και για να εξασφαλιστεί ότι το χώμα θα είναι αφράτο, έτσι ώστε να υπάρχουν οι απαραίτητες για τα φυτά προμήθειες αέρα, μπορεί κανείς να προσθέσει σε αυτό το χώμα μικρή ποσότητα από μείγμα με πριονίδια, ψιλή άμμο και τρίμματα φελιζόλ ή οργανικό λίπασμα από γαιοσκώληκες. Σε καμία περίπτωση δεν θα πρότεινα σε κάποιον να χρησιμοποιήσει για το μείγμα τα τρίμματα φελιζόλ, ωστόσο το αναφέρω για την ιστορία μιας και μπόλικες κανναβουριές τη δεκαετία του '90 μεγάλωσαν σε τέτοια χώματα.

Σχετικά με το νερό της πηγής θα πρέπει να προσέξεις τη θερμοκρασία του. Δεν μπορείς να ποτίζεις με παγωμένο νερό τα φυτά.
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
@BlueWG Ναι ήθελα να  αναφέρω για τη θερμοκρασία νερού .Δεν θα είναι παγωμένο.

Ωραία οπότε θα βάλω μπροστά και ότι γίνει.
Η  θερμοκρασία του χώρου θα είναι περίπου 20 με 25 .
Υγρασία 40 με 65 μπορεί και λίγο παραπάνω τις βραδυνές ώρες.
Απάντηση
Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση @Μωβ Ντουλάπι όσον αφορά το pH συνήθως θες να ανεβάσεις την τύρφη μιας και το κομποστ είναι 6.5.
Στην τύρφη προσθέτεις CaCO3 και ανεβάζεις το pH αν θες να το ρίξεις ίσως απλά να βάλεις αpHαριστη τύρφη.
Η βιολογική λύση για το χώμα είναι S θείο.
Απάντηση
@ tzorge χωμα εδαφους οχι προλιπασμενο,θα χρειαστει διπλη δοση  lab? Π.χ. λιπανση biobizz σε λάιτ μιξ κ αλλ μιξ.
Θα μου πεις βαζοντας θα το δω και θα καταλαβω
Απάντηση
Όχι δεν βλέπω τον λόγο γιατί να έχεις διπλη δόση.
Απάντηση
(02-14-2020, 03:02 PM)ΑΛΕΙΣΚΑΝΤΑΡ Έγραψε: @Μωβ Ντουλάπι ναι γιατί για αυτό ρώτησα αρχικά.Ασχετα αν ρωτάω και για αλλά θέματα...

@ tzorge Πως θα καταφέρω να ρίξω το pH χωματος;
Κάπου έχω διαβάσει ότι η στάχτη και το πριονιδι βοηθάνε στη μίξη του χώματος. Ισχύει;

Το νερό έχω μετρητή και μπορώ να το ρυθμίσω.Αν χρησιμοποιήσω νερό από πηγή του βουνού Καλό δεν ειναι;Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω  με αυτο;

Αμα παρεις νερο απο το βουνο να κανεις ελεγχο ph γιατι ειναι πολυ πιθανο να εχει σωματιδια απο πετρωματα που χει περασει. Εγω που μενω σε ορεινη περιοχη και το νερο εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε ασβεστιο . Επισης το νερο εχει πολλες φορες διαφορους μικροοργανισμους οι οποιοι μπορει να κανουν κακο τελικα αντι για καλο. Θα συμβουλευα με προσοχη.
Απάντηση
@JenteGrows
Αν όχι νερό από την πηγή τότε τι νερό να χρησιμοποιήσω; Πρόσφατη μέτρηση που έκανα έβγαινε 6.7 με 6.9.Βρύσης είναι 7.3 με 7.5.
Επίσης μπορώ να Ρίχνω το pH του νερού με κάποιο άλλο τροπο;Με πορτοκάλι ας πουμε; Με μια δοκιμή που έκανα το pH πέφτει. Ωστόσο το νερό την επόμενη μέρα γίνεται όξινο και πέφτει σε 5 με 5.5 ph.
Απάντηση
To pH δεν θα σου δείξει σωματιδια θες ppm γι αυτό.
Απάντηση
Οπότε τι προτείνετε να κάνω με το νερο; Δεν θα γίνει δουλειά με αυτο;Υπάρχει καμία άλλη οικονομική λυση;Το ph τελικά είναι 7.1 με 7.3.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)