Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Σκέψη για 1o grow
Γεια σας παίδες ήθελα να ρωτήσω για 1-2 φυτα θα χρειαστώ εξαερισμό?Και εάν ναι μπορω να εγκαταστήσω την εξαγωγή αερα με φίλτρο άνθρακα χωρις να βγαίνει εκτός σπιτιού....για εισαγωγη τι θα χρειαστώ?
Απάντηση

ads by gr420info

Ναι
Ναι
Εισαγωγή ανάλογα την τέντα,συνήθως τίποτα
Απάντηση
(02-14-2020, 10:53 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Ναι
Ναι
Εισαγωγή ανάλογα την τέντα,συνήθως τίποτα
Να σαι καλά φιλαράκι .. επειδή είμαι αρχάριος τέλειος στην εισαγωγη μπορω να βαλω ένα ανεμιστηρακι και να αεριζω τον χώρο μου από παραθυρο;
Απάντηση
Ε ναι,ακόμη καλύτερα
Πες όμως πιο αναλυτικά μην κάνουμε κανα λάθος
Τέντα,μοτερι εξαγωγής,τέτοια πράγματα

Α,δεν έχεις πάρει εξαερισμό
Διαστασεις χώρου,τέντα,ντουλάπα,τι έχεις
Απάντηση
(02-14-2020, 11:50 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Ε ναι,ακόμη καλύτερα
Πες όμως πιο αναλυτικά μην κάνουμε κανα λάθος
Τέντα,μοτερι εξαγωγής,τέτοια πράγματα

Α,δεν έχεις πάρει εξαερισμό
Διαστασεις χώρου,τέντα,ντουλάπα,τι έχεις
τώρα ξεκινάω, έχω παραγγείλει μια τέντα 80×80×180cm αυτό προς το παρόν....μαζεύω budget για 1 led ace cob και εξαερισμο TD-250/100 TD SILENT ...γενικά ξεκιναω στα τυφλα τελείως.. άμα έχεις να προτείνεις με βαση την τέντα που περιμενω εξοπλισμο θα βοηθούσες πάρα πολυ
Απάντηση
Καλημέρα φίλε, αν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις το γκροου και στην πορεία θα ψωνίζεις ότι σου λείπουν, δεν θα στο πρότεινα... Όσο για τον εξαερισμό που σκέφτεσαι είναι μικρός για 80*80. Πας πάνω από 350 σε αυτή την τέντα. Εμείς σε 80αρα έχουμε 500αρι και πραγματικά με το φίλτρο δεν μυρίζει ΤΙΠΟΤΑ. Ίχνος μυρωδιάς. Όσο για το λεντ, δεν ξέρω ποιο είναι αυτό, ;ν μπορείς λινκαρετο να το δούμε. Αλλά και πάλι θα σου πρότεινα αυτοσχέδιο πανελακι με ε27 λαμπιτσες για αρχή και μετά βλέπεις
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
Νομιζω κατι σιτιζεν είναι απο γρουσοπ
Αυτά τα τζάμπα,5€ το βατ
Απάντηση
(02-15-2020, 08:38 AM)Skunky88 Έγραψε: Καλημέρα φίλε, αν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις το γκροου και στην πορεία θα ψωνίζεις ότι σου λείπουν, δεν θα στο πρότεινα... Όσο για τον εξαερισμό που σκέφτεσαι είναι μικρός για 80*80. Πας πάνω από 350 σε αυτή την τέντα. Εμείς σε 80αρα έχουμε 500αρι και πραγματικά με το φίλτρο δεν μυρίζει ΤΙΠΟΤΑ. Ίχνος μυρωδιάς. Όσο για το λεντ, δεν ξέρω ποιο είναι αυτό, ;ν μπορείς λινκαρετο να το δούμε. Αλλά και πάλι θα σου πρότεινα αυτοσχέδιο πανελακι με ε27 λαμπιτσες για αρχή και μετά βλέπεις
https://www.growmarket.gr/lamptires/ace-...00w-detail
Απάντηση
(02-15-2020, 08:38 AM)Skunky88 Έγραψε: Καλημέρα φίλε, αν σκέφτεσαι να ξεκινήσεις το γκροου και στην πορεία θα ψωνίζεις ότι σου λείπουν, δεν θα στο πρότεινα... Όσο για τον εξαερισμό που σκέφτεσαι είναι μικρός για 80*80. Πας πάνω από 350 σε αυτή την τέντα. Εμείς σε 80αρα έχουμε 500αρι και πραγματικά με το φίλτρο δεν μυρίζει ΤΙΠΟΤΑ. Ίχνος μυρωδιάς. Όσο για το λεντ, δεν ξέρω ποιο είναι αυτό, ;ν μπορείς λινκαρετο να το δούμε. Αλλά και πάλι θα σου πρότεινα αυτοσχέδιο πανελακι με ε27 λαμπιτσες για αρχή και μετά βλέπεις
Μπορείς να μου προτείνεις έναν κιτ εξαερισμου 350 με λινκ αν είναι εύκολο...ευχαριστω
Απάντηση
(02-15-2020, 01:38 PM)Ganjatwo Έγραψε:
https://www.growmarket.gr/lamptires/ace-...00w-detail
Ωραιεσ φωτογραφιεσ εχουν στον λινγκ
Ειναι σαν να διαφημιζουν τα φουρφουρια,τα λεντ δεν τα δειχνουν καθολου
@Ganjatwo
https://www.aenaos-sa.gr/sp-td-350125-si...ς-διατομής
Απάντηση
(02-16-2020, 12:20 PM)Roukounas Έγραψε:
(02-15-2020, 01:38 PM)Ganjatwo Έγραψε: https://www.growmarket.gr/lamptires/ace-...00w-detail
Ωραιεσ φωτογραφιεσ εχουν στον λινγκ
Ειναι σαν να διαφημιζουν τα φουρφουρια,τα λεντ δεν τα δειχνουν καθολου
@Ganjatwo
https://www.aenaos-sa.gr/sp-td-350125-si...ς-διατομής
@Roukounasγια το φωτισμό αυτό Ποια είναι η γνώμη σου; ή πρότεινε μου ένα λεντ πάνελ που μπορω να το χρησιμοποιησω για αναπτυξη-ανθοφορια...
Απάντηση
@Ganjatwo
Φιλε μου σορυ αλλα δεν σκαμπαζω απο φωτα και ωσ εκ τουτου δεν μπορω να παρω την ευθυνη για να σου προτεινω κατι
Οτι αλλο θεσ και ξερω ευχαριστωσ να σου πω
Απάντηση
@Ganjatwo,

Για τις διαστάσεις της τέντας σου , τα watt αυτά (που έχεις στο λινκ) είναι λίγα και δεν είναι "απλωμένα"

Δες εδώ ο Άγγλος έχει προσφορά είτε συναρμολογημένο είτε 10% έκπτωση αν το συναρμολογήσεις εσύ .
Εύκολο είναι, υπάρχουν και οδηγίες , απλά ίσως να θέλεις pc fan από πάνω να διώχνουν τη ζέστη στον εξαερισμό

Εδώ

Και ο Ισπανός , παρόμοιο QB , μεγαλύτερης ισχύος , λιγότερο απλωμένο, το συναρμολογείς εσύ με οδηγίες.
Εδώ
Του Άγγλου θέλει αλλαγή το καλώδιο ρεύματος .

Αυτά είναι πάνω κάτω στο ίδιο κόστος με αυτό το πάνελ που λίνκαρες.
Απάντηση
(02-17-2020, 02:40 PM)Dacapo Έγραψε:
@Ganjatwo,

Για τις διαστάσεις της τέντας σου , τα watt αυτά (που έχεις στο λινκ) είναι λίγα και δεν είναι "απλωμένα"

Δες εδώ ο Άγγλος έχει προσφορά είτε συναρμολογημένο είτε 10% έκπτωση αν το συναρμολογήσεις εσύ .
Εύκολο είναι, υπάρχουν και οδηγίες , απλά ίσως να θέλεις pc fan από πάνω να διώχνουν τη ζέστη στον εξαερισμό

Εδώ

Και ο Ισπανός , παρόμοιο QB , μεγαλύτερης ισχύος , λιγότερο απλωμένο, το συναρμολογείς εσύ με οδηγίες.
Εδώ
Του Άγγλου θέλει αλλαγή το καλώδιο ρεύματος .

Αυτά είναι πάνω κάτω στο ίδιο κόστος με αυτό το πάνελ που λίνκαρες.
@Dacapo πόσα watt θέλω δλδη στο περίπου?κυρίως ψάχνω για αγορά από ελλαδα
Απάντηση
Στο "περίπου" θέλεις 300 + , αλλά τα θέλεις απλωμένα.
Ποιό είναι το πρόβλημα του να αγοράσεις από εξω? Ισπανία είναι ΕΕ δε θέλει τελωνείο , και η Αγγλία τώρα στα κοντά πάλι δε θέλει , αργότερα θα θέλει.
Τις εταιρείες courier δεν τις νοιάζει η παραλαβή σου , είναι νόμιμη η αποστολή και προμήθεια φωτιστικών.

Να προσθέσω ότι δεν είναι τα watt αυτό που κοιτάμε στο φωτιστικό μας , βέβαια πολύ λίγα watt δε θα κάνουν δουλειά.

Αυτό που θες να μάθεις είναι πόσο φωτοσυνθετικά ενεργό φως παίρνεις από τo φωτιστικό σου.  Η μονάδα μέτρησης είναι η PAR.

Το PPF μετρά την φωτοσυνθετική ροή φωτονίων. Ένα φωτόνιο μπορεί να θεωρηθεί ως μία μοναδική μονάδα φωτός , οπότε το PPF είναι η ποσότητα των μορίων φωτός PAR που χτυπά μια συγκεκριμένη περιοχή ανά δευτερόλεπτο. Αυτό μετράται τυπικά σε μικρομοριακά μόρια, μmols-1 (μια μονάδα ποσότητας που αντιπροσωπεύει πολλά τρισεκατομμύρια φωτεινών φωτονίων που κινούνται ανά δευτερόλεπτο),

Σε μια στάνταρντ περιοχή ανάπτυξης 1 m2 χρειάζονται μεταξύ 300 και 1000 μmol ανά δευτερόλεπτο για ισχυρή ανάπτυξη φυτών, στην καλλιέργεια.

Αυτά που σου λίνκαρα το ένα έχει 2,52umols/j και το άλλο 2,73umols/j
Απάντηση
@Dacapo Να σαι καλά φίλε τελικά άλλαξα γνώμη εφόσον είναι το πρωτο μου grow ας ξεκινησω με πιο φτηνη λύση Hps παρόλο όπως διαβαζω υπάρχει κίνδυνος φωτιάς και βλέπω πιο μετά για led εάν τα καταφέρω
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)