Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Neville's Haze 1η καλλιέργεια
Καλησπέρα σε όλους!

Καταρχάς θέλω να ευχαριστήσω το site και όλα τα members,που μοιράζονται όλες αυτές τις γνώσεις και μαθαίνουμε τίποτα και εμείς οι αρχάριοι!
Πρώτη καλλιέργεια λοιπόν,με πολλά λάθοι,άλλα αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις!
Αρχικά έβαλα 4 σπόρια neville's haze,απ' τα οποία βγήκε 1.Το λάθος ήταν ότι τα έβαλα πολύ βαθιά στο χώμα,με αποτέλεσμα να σαπίσουν απ' το νερό.
2ο λάθος ειναι ότι τα έβαλα αρχές σεπτέμβριου ενώ δεν είχα ακόμη λάμπες και νομίζω οτι το 1 που μου απέμεινε σοκαρίστικε λίγο και μεγάλονε με αργούς ρυθμούς μέχρι πριν μια βδομάδα.
Ο χώρος ειναι μια ντουλάπα με δυο cfl 125.Αυτό.
Η γλάστρα ειναι 20αρα (δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο)και λιπάσματα έχω της biobizz το bio-grow,bio-bloom και top-max.

Γενικά,δεν περίμενα να μάθω τόσα πράγματα περί καλλιέργειας μέσα σε έναν μήνα.Συνεχίζουμε λοιπόν με το haze και μέχρι τα Χριστούγεννα,και μετά θα πάω για για tent,γιατί τελικά συμφέρει πάρα πολύ και γλιτώνεις πολύ κόπο.Σιγά -σιγά στο μέλλον θα ξεκινήσω να αγοράζω και κανα helios,γιατί απο ότι κατάλαβα,εσωτερική καλλιέργεια=led...

Αυτά προς το παρών!
Απάντηση

ads by gr420info

Πώς μπορώ να βάλω photo;
Απάντηση
Καλημέρα και καλή αρχή. Κάθε καλλιέργεια σχολείο είναι και μαθαίνουμε κάνοντας (μαλακίες). Big Grin

Για φωτογραφίες από κάποιο photobucket ή κάτι παρόμοιο κάνεις λογαριασμό και τις βάζεις μετά εδώ. Δες http://gr420.info/forum/showthread.php?tid=18
Απάντηση
Εδώ είμαστε λοιπόν.3 εβδομάδες απο σπόρο.

[Εικόνα: DSC_0089_zpsrdtsabem.jpg.html?o=0]
Απάντηση
[img][Εικόνα: DSC_0089_zpsrdtsabem.jpg][/img]
Απάντηση
Μήπως πρέπει να το γυρίσω σε ανθοφορία;
Απάντηση
πρέπει να στρώσει πρώτα και μετά το γυρνάς . δες τι φταίει , (θερμοκρασία ? πότισμα πολύ ? χαμηλή υγρασία ? υπόστρωμα ?).
Απάντηση
Σίγουρα χαμηλή υγρασία φαίνεται και από τα φύλα. Επίσης ποτέ δεν ξεκινάμε φυτό σε μεγάλη γλάστρα, τώρα θα πρέπει να περιμένεις να αναπτύξει ρίζες. Αλλά δεν πειράζει, σχολείο είναι όλα.
Απάντηση
Καλησπέρα Xasilki,
Για υγρασία δεν ξέρω ακόμα γιατί δεν έχω κάτι για να την μετρήσω.Περιμένω μεσ΄ στη βδομάδα θερμόμετρο που μετράει και υγρασία.Πόσο υγρασία θα πρέπει να έχει ο χώρος;
Όσο για το πότισμα,του δίνω περίπου 1l στις 5 μέρες.
Απάντηση
(09-28-2015, 10:39 AM)Blues Έγραψε: Σίγουρα χαμηλή υγρασία φαίνεται και από τα φύλα. Επίσης ποτέ δεν ξεκινάμε φυτό σε μεγάλη γλάστρα, τώρα θα πρέπει να περιμένεις να αναπτύξει ρίζες. Αλλά δεν πειράζει, σχολείο είναι όλα.

Καλησπέρα Blues.
Για την υγρασία έβαλα ένα μπόλ με νερό,μέχρι να μπορώ να την μετρήσω.Όσο για την γλάστρα,ποια η διαφορά;
Ξεκίνησε από σπόρο σε ποτηράκια απο φενιζόλ,και δυο βδομάδες μετά το έβαλα στην 20αρα.Θα ήταν καλήτερα να μπεί σε μια 10 π.χ,ή να το κράταγα ποιο πολύ στο ποτηράκι;
Απάντηση
Θέλει ενδιάμεσες γλάστρες φυσικά. Σκέψου πως θα αναπτυχθεί η ρίζα; Που θα πάνε όλα τα νερά στο χώμα;
Απάντηση
19 μέρες λοιπόν απ΄ την προηγούμενη φώτο

[img][Εικόνα: DSC_0090_zpssdgmzlps.jpg][/img]

[img][Εικόνα: DSC_0091_zpsujkg7lmj.jpg][/img]
Απάντηση
Υγρασία δεν πάει κάτω από 60% και θερμοκρασία 28+ μέχρι 31 το περισσότερο(σιγά σιγά θα πέσει λόγο χειμώνα).Απο αύριο λέω να την βάλω σε ανθοφορία.Τα φύλλα γιατί είναι έτσι;Θέλει πιο πολύ νερό;
[img][Εικόνα: DSC_0092_zpsom2vuhkv.jpg][/img]
Απάντηση
Νομίζω οτι κάτι παίζει με το cal/mag σου
Απάντηση
(10-16-2015, 01:18 AM)antibbnos Έγραψε: Νομίζω οτι κάτι παίζει με το cal/mag σου

Καλησπέρα antibbnos.Τι μπορώ να κάνω για αυτό;Υπάρχει κάποιος τρόπος να το τσεκάρω,αν όντως είναι αυτό;
Απάντηση
Θα σε γελάσω.

Με τι νερό ποτίζεις? Τι χώμα έχεις? Τι έχεις ρίξει από λιπάσματα?
Απάντηση
(10-16-2015, 04:59 PM)antibbnos Έγραψε: Με τι νερό ποτίζεις? Τι χώμα έχεις? Τι έχεις ρίξει από λιπάσματα?

Για νερό δεν ξέρω.Δεν έχω κάτι για να το μετρήσω.Το χώμα είναι ότι ποιο απλό είχα βρεί στο σούπερμάρκετ.Από λίπασμα του έχω δώσει το Bio-Grow της Biobizz και τώρα που γύρισα σε ανθοφορία θα του ρίξω και Bio-Bloom και Top-Max επίσης της Biobizz.
Απάντηση
Ένα μικρό Update λοιπόν,με μερικές φώτο,την 6 μέρα της ανθοφορίας.
[img][Εικόνα: DSC_0095_zps483zwfbp.jpg][/img]
[img][Εικόνα: DSC_0096_zpskrfndwyc.jpg][/img]
[img][Εικόνα: DSC_0097_zpsgmljtgla.jpg][/img]
Απάντηση
[img][Εικόνα: DSC_0090_zps6ohnikwe.jpg][/img]

[img][Εικόνα: DSC_0091_zpsxinpgtvu.jpg][/img]
Απάντηση
καλημέρα Karamela....επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με το πρόβλημα που δειχνει το φυτό σου ....αν δεις οτι συνεχίζεται και στα καινούρια φύλλα ή εχει καθυστερημενη ανάπτυξη ...μαλλον πρέπει να το φροντίσεις

κατι τρέχει με το ph σου (μπορεί το χώμα να την έκανε την ζημιά) και δεν επιτρέπει την σωστή πρόσληψη του cal/mag από τις ρίζες

ποτίζεις...μετράς το ph απο τα απόνερα.....και μόλις το φέρεις στα σωστά....προσθετεις cal/mag
  Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
(11-04-2015, 08:54 AM)sig-p239 Έγραψε: καλημέρα Karamela....επειδή έχω ασχοληθεί λίγο με το πρόβλημα που δειχνει το φυτό σου ....αν δεις οτι συνεχίζεται και στα καινούρια φύλλα ή εχει καθυστερημενη ανάπτυξη ...μαλλον πρέπει να το φροντίσεις  

κατι τρέχει με το ph σου (μπορεί το χώμα να την έκανε την ζημιά) και δεν επιτρέπει την σωστή πρόσληψη του cal/mag από τις ρίζες

ποτίζεις...μετράς το ph απο τα απόνερα.....και μόλις το φέρεις στα σωστά....προσθετεις   cal/mag

Καλημέρα sig.Ευχαριστώ για το σχόλιο.Η αλήθεια είναι ότι η συγκεκριμένη κοπέλα έχει περάσει πολλά σαν 1ο grow..Το ph είναι κάτι που δεν κοίταξα καθόλου,γιατί μου φαινόταν ασήμαντο.Όπως φαίνονται όλα στην αρχή που πιστεύεις ότι πετάς ένα σπόρο στο χώμα και η μητέρα φύση κάνει όλα τα άλλα.
Πιστεύω ότι φταίει και το γεγονός του ότι δεν υπάρχει αερισμός και εξαερισμός στον χώρο του grow.
Για το θέμα του ph θα κάνω κάτι άμεσα και πιστεύω μέχρι το επόμενο update να πάει καλήτερα.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)