Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΑΡΧΗ ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ WHITE WIDOW
Big Grin 
Καλησπέρα σε όλους Big Grin

Σας διαβάζω περίπου έναν μήνα και πρέπει να ξέρετε ότι για άσχετους σαν εμένα, είστε κάτι παραπάνω από θησαυρός  Heart

Αποφάσισα κ εγώ να γίνω μια χαρούμενη αγρότισα, τι διαόλο, μενω που μένω εκτός Αθήνας (λίγα χιλιομετράκια βεβαια αλλα την κανουν την δουλειά τους) είπα να το εκμεταλλευτώ...

Σήμερα περιμένω τα μικρά μου και ανυπομονώ να ξεκινήσω. Αυτό που έχω μέσα στο κεφάλι μου είναι το εξής:
Να ξεκινησω με WW και τα υπολοιπα 3 (american pie, bubba kush, super lemon haze) να τα κρατησω για αργοτερα. Ειμαι παντελως αρχαρια και δεν θα ηθελα να μπλεχτω με πολλα και να χασω την μπαλα. Ελεγα να κρατησω 2-3 εβδομαδες την μικρη μου εσωτερικα και με το καλο οταν ερθει ο Απριλιος, να την βγαλω στο μποστανι, χεχεχεχε.
Το σημειο που εχω βρει στον κηπο, εχει ηλιο απο τις 09.30-10.00 το πρωι μέχρι και την δύση. Δεν σημαινει βεβαια οτι πριν τις 10.00 ειναι στο σκοταδι, απλα δεν ειναι σε αμεση επαφη.
Θα την εχω σε γλαστρα και οχι απευθειας στο χωμα. Εχω παρει χωμα με περλιτη και τυρφη καθως και με τροφη (της οποιας το ονομα δεν θυμαμαι καθολου) που δεν ειναι τουμπανο για να μην "καψω" το φυτακι μου απο νωρις. Εχω στο νου μου για αζωτο (αναπτυξη) και φωσφορο (ανθοφορια) και σκεφτομαι να την ποτιζω μονο με εμφιαλωμενο νερακι γιατι της περιοχης εχει τοσο αλατι που θα την πιασει αυχενικο....

Αυτα για αρχη, εννοειται οτι περιμενω με αγωνια οποιαδήποτε συμβουλή θεωρειτε εσεις οτι πρεπει να μου δωσετε και να ξερετε οτι θα σας ζαλιζω συνεχεια με την "ανατροφη" της μικρης μου!!!
Απάντηση

ads by gr420info

καλως ηρθες!
απαπα φλυαριααα! Big Grin
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
(03-16-2020, 04:30 PM)diaolina Έγραψε: καλως ηρθες!
απαπα φλυαριααα!  Big Grin

Χαχαχαχα εκανα λαθος ρεεεεε, ηθελα να γραψω και τα υπολοιπα, χαχαχαχαχαχα
Ευχαριστω για το καλωσορισμα!!!!!!
Απάντηση
(03-16-2020, 04:27 PM)happyfarmer Έγραψε: Καλησπέρα σε όλους Big Grin

Σας διαβάζω περίπου έναν μήνα και πρέπει να ξέρετε ότι για άσχετους σαν εμένα, είστε κάτι παραπάνω από θησαυρός  Heart

Αποφάσισα κ εγώ να γίνω μια χαρούμενη αγρότισα, τι διαόλο, μενω που μένω εκτός Αθήνας (λίγα χιλιομετράκια βεβαια αλλα την κανουν την δουλειά τους) είπα να το εκμεταλλευτώ...

Σήμερα περιμένω τα μικρά μου και ανυπομονώ να ξεκινήσω. Αυτό που έχω μέσα στο κεφάλι μου είναι το εξής:
Να ξεκινησω με WW και τα υπολοιπα 3 (american pie, bubba kush, super lemon haze) να τα κρατησω για αργοτερα. Ειμαι παντελως αρχαρια και δεν θα ηθελα να μπλεχτω με πολλα και να χασω την μπαλα. Ελεγα να κρατησω 2-3 εβδομαδες την μικρη μου εσωτερικα και με το καλο οταν ερθει ο Απριλιος, να την βγαλω στο μποστανι, χεχεχεχε.
Το σημειο που εχω βρει στον κηπο, εχει ηλιο απο τις 09.30-10.00 το πρωι μέχρι και την δύση. Δεν σημαινει βεβαια οτι πριν τις 10.00 ειναι στο σκοταδι, απλα δεν ειναι σε αμεση επαφη.
Θα την εχω σε γλαστρα και οχι απευθειας στο χωμα. Εχω παρει χωμα με περλιτη και τυρφη καθως και με τροφη (της οποιας το ονομα δεν θυμαμαι καθολου) που δεν ειναι τουμπανο για να μην "καψω" το φυτακι μου απο νωρις. Εχω στο νου μου για αζωτο (αναπτυξη) και φωσφορο (ανθοφορια) και σκεφτομαι να την ποτιζω μονο με εμφιαλωμενο νερακι γιατι της περιοχης εχει τοσο αλατι που θα την πιασει αυχενικο....

Αυτα για αρχη, εννοειται οτι περιμενω με αγωνια οποιαδήποτε συμβουλή θεωρειτε εσεις οτι πρεπει να μου δωσετε και να ξερετε οτι θα σας ζαλιζω συνεχεια με την "ανατροφη" της μικρης μου!!!

Καλως την χαρουμενη Αγροτισσα.
Η γενικη σου σκεψη με βρισκει συμφωνο. Αυτο ομως που εχω πει και σε αλλα ατομα εδω που ρωτανε, ειναι οτι θα πρεπει ν αποφασισεις τον τροπο καλλιεργειας που θες να κανεις, μιας και οι τροποι ειναι παρα πολλοι. Εσυ μετα απο το διαβασμα που θα ριξεις εδω μεσα με τη μηχανη αναζητησης που εχει πανω δεξια, θα πρεπει να αποφασισεις τον τροπο καλλιεργειας και να ακολουθεις δυο, τρεις, που ειναι κοντα σε σενα αλλα και τα λιπασματα που θα χρησιμοποιησεις. Νομιζω πως αν κανεις αυτα τα δυο βηματα και ριξεις τρελλο διαβασμα, τα φυτακια σου θα πανε σφεντονα, εχοντας στανταρ την υποστηριξη του φορουμ.
Εκει μονο που πρεπει να προσεξεις στην αρχη στα σποροφυτα, ειναι να μην τους δωσεις καθολου φαγητο, σκετη τυρφη με μπολικο περλιτη, αντε και κανα ριζοτονικο για τις 2 πρωτες βδομαδες. Μετα τις 2 βδομαδες τους δινεις φαγητο, αλλιως θα τα καψεις.
Καλα ξεκινηματα
Απάντηση
(03-16-2020, 06:45 PM)αρχαιος Έγραψε:
(03-16-2020, 04:27 PM)happyfarmer Έγραψε: Καλησπέρα σε όλους Big Grin

Καλως την χαρουμενη Αγροτισσα.
Η γενικη σου σκεψη με βρισκει συμφωνο. Αυτο ομως που εχω πει και σε αλλα ατομα εδω που ρωτανε, ειναι οτι θα πρεπει ν αποφασισεις τον τροπο καλλιεργειας που θες να κανεις, μιας και οι τροποι ειναι παρα πολλοι. Εσυ μετα απο το διαβασμα που θα ριξεις εδω μεσα με τη μηχανη αναζητησης που εχει πανω δεξια, θα πρεπει να αποφασισεις τον τροπο καλλιεργειας και να ακολουθεις δυο, τρεις, που ειναι κοντα σε σενα αλλα και τα λιπασματα που θα χρησιμοποιησεις. Νομιζω πως αν κανεις αυτα τα δυο βηματα και ριξεις τρελλο διαβασμα, τα φυτακια σου θα πανε σφεντονα, εχοντας στανταρ την υποστηριξη του φορουμ.
Εκει μονο που πρεπει να προσεξεις στην αρχη στα σποροφυτα, ειναι να μην τους δωσεις καθολου φαγητο, σκετη τυρφη με μπολικο περλιτη, αντε και κανα ριζοτονικο για τις 2 πρωτες βδομαδες. Μετα τις 2 βδομαδες τους δινεις φαγητο, αλλιως θα τα καψεις.
Καλα ξεκινηματα

Καλησπέρα, όπως τα λες ακριβώς, πολύ διάβασμα και εξ αποστάσεως μαθήματα από το forum, χαχαχα.
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα τις ακολουθώ ευλαβικά!!! 
Σκοπεύω να βγάζω φωτό κάθε μέρα, νομίζω ότι θα με βοηθήσει αρκετά...έχω δει και πολλά grow diaries και μου αρέσει σαν ιδέα.
Απάντηση
[Εικόνα: e5u8onRm.jpg]

Το κορίτσι αναπαύεται στο χαρτί από χθες βράδυ. Τύλιξα με μεμβράνη κ έχω το πιάτο στο κομοδίνο, δίπλα στο κεφάλι μου!!! Θερμοκρασία 23 βαθμούς περίπου κ υγρασία μπόλικη ( θάλασσα στα 100 μέτρα κ υδροβιοτοπος-λιμνη ακόμα πιο κοντά). Αναμένω Τετάρτη για ουριτσα...
Απάντηση
Καλη αρχη!
Απάντηση
(03-17-2020, 09:20 AM)Μωβ Ντουλάπι Έγραψε: Καλη αρχη!

Ευχαριστώ!!!!!
Απάντηση
Καλημέρα σε όλους. Σήμερα, μετά από σχεδόν 55 ώρες βγάλαμε και ουριτσα. Έβαλα το πιάτο στο πιο σκοτεινό σημείο του δωματίου και αναμένω μεταφύτευση στο μικρό γλάστρακι από αύριο, αν όλα πάνε [Εικόνα: sAn95WQm.jpg]καλά.
Απάντηση
Καλή αρχή κι από μενα, αν και αργοπορημένα.
Απάντηση
(03-20-2020, 08:47 AM)tzorge Έγραψε: Καλή αρχή κι από μενα, αν και αργοπορημένα.

Ευχαριστώ πολύ!!!!
Η ευχή είναι ευχή κ είναι πάντα καλοδεχούμενη!!!!
Απάντηση
Εγω περιμενω να το δω στην γλάστρα :-)
Απάντηση
(03-20-2020, 03:20 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Εγω περιμενω να το δω στην γλάστρα :-)

Εγώ να δεις χαχαχαχαχα
Απάντηση
Καλημέρα κ καλή εβδομαδα σε όλους.
Η μικρή έκανε δειλά δειλά την εμφάνιση της πάνω από το χώμα!!!
Από νεράκι βάζω ένα με δύο καπάκια από μικρό εμφιαλωμένο κάθε δεύτερη μέρα, ανάλογα με το πώς βλέπω το χωματακι. Είμαστε μωρά ακόμα αλλά πάμε με ενθουσιασμό!
Κουράγιο κ ψυχραιμία σε όλους μας εύχομαι εν μέσω πανδημίας....
[Εικόνα: gfvpxyrm.jpg]
Απάντηση
Καλη αρχή
Απάντηση
(03-23-2020, 12:39 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Καλη αρχή

Ευχαριστώ αδελφέ μου!
Απάντηση
Καλημέρα κ καλή δύναμη σε όλους.[Εικόνα: Nhv5ZcHm.jpg]
Απάντηση
[Εικόνα: 7ErkFJOm.jpg]Καλημέρα σε όλους!
9 μέρες από σπορι κ σήμερα βγήκε ηλιος....
Απάντηση
Καλημερα σε ολους και καλη δυναμη να εχουμε!

Σημερα η μικρη εφτασε τις 15 μερες απο σπορι αλλα εχουμε μεινει πισω εξαιτιας ελλειψης ηλιου - εσωτερικα δεν εχω καθολου λαμπες και αυτο ειναι απο τα πρωτα μαθηματα που εχω παρει μεχρι στιγμης: καλο το εξω αλλα να εχεις κ μια καβατζα εσωτερικα για τις συννεφιες!!! - Οκ, πρωτο grow ειναι, θα μαθω κ αλλα!!

Επισης, σημερα της εριξα κ το πρωτο φαγακι με περιεχομενο 20-10-10.
Εγραφε ενα κουταλι της σουπας, εγω εβαλα μισο κ ποτισα περιμετρικα.

Θα βαλω φωτο αργοτερα...εκτος απο τα κοτυλοφυλλα, εχει βγαλει τα δυο πρωτα κανονικα και το δευτερο σετ τωρα ξεπεταγεται... Θα προσπαθησουμε να τρεξουμε για να καλυψουμε το χαμενο εδαφος.

Καλη συνεχεια σε ολους!!!
Απάντηση
1 κουταλι 20_10_10
Why?
Απάντηση
(04-03-2020, 12:25 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: 1 κουταλι 20_10_10
Why?

Αυτο το λιπασμα μου εδωσαν στο φυτωριο και φοβηθηκα να βαλω περισσοτερα μην τυχον και την καταστρεψω εντελως την μικρη... Βλακεια;;
Απάντηση
Φώναξε βοήθεια μπας και το προλάβεις
Δεν ξερω ,θα το εβγαζα απο το χώμα τελείως
Απάντηση
(04-03-2020, 12:32 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Φώναξε βοήθεια μπας και το προλάβεις
Δεν ξερω ,θα το εβγαζα απο το χώμα τελείως

Καμενο χαρτι λες;
Απάντηση
Κατσε,το κοκκωδες η το ψιλο το υδατοδιαλυτο?
Βγαίνει τωρα,μπορείς να το πετάξεις?
Απάντηση
(04-03-2020, 12:36 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Κατσε,το κοκκωδες η το ψιλο το υδατοδιαλυτο?
Βγαίνει τωρα,μπορείς να το πετάξεις?

Το κοκκωδες, βγαινει ναι...
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)