Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βοήθεια παιδιά!!!
2 Gelato 16 ημερών από σπόρι
150watt led
Έχω τάισει 2 φορές  με flora grow,micro,bloom
Υπόστρωμα απο φύκια 50/50 περλιτης.
Ph νερού 5,5-6,0
[Εικόνα: LaZc1o9m.jpg]
[Εικόνα: YduTVcNm.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Kαλημερα φιλε μου. Το φυτο σου εχει αρπαξει απο το λιπασμα. Τις πρωτες 15 ημερες δε χρειαζεται φαγητο, μονο νερακι και κανα ριζοτονικο μονο. Επισης 150 βατ ειναι πολλα για 2 φυτα στην αρχη αν βλεπω καλα. Ξεκινας με πιο λιγα, αλλιως ανεβαζεις πιο ψηλα και παρακολουθεις αντιδρασεις.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Μιπως πρέπει να ξέπλυνω το υπόστρωμα για να αποφύγω τα χειρότερα? Ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση!
Απάντηση
Καλο θα ηταν, αλλα πολυ αργα ποτησε μη το πνηξεις γιατι δεν εχει σχηματησει ακομα δυνατο ριζικο συστημα. Συνεχισε με νερο σκετο για ακομα ενα ποτησμα μετα το ξεπλημα και ξεκινας μετα με μισες δοσεις. Τπτ νασαι καλα, με πετυχες ξενυχτη.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Αυτό το "υποστρωμα απο φυκια" δε το πολυκαταλαβαινω ,δεν το ξέρω καν σαν πρακτική .
Σε τι ph κανει buffer ωστε αποφασισες να να ριχνεις 5.5-6 ? Εκει ειναι το πρόβλημα κατα τη γνωμη μου .
Βγάλτα οσο ειναι νωρίς .
"Η οξύτητα του νερού είναι επίσης ένας περιοριστικός παράγοντας. Η αντίσταση διαφορετικών taxa των αλγών σε αλλαγές στην οξύτητα (pH) είναι τόσο διαφορετική όσο και στις αλλαγές στην αλατότητα. Ορισμένα είδη φυκιών ζουν μόνο σε αλκαλικά νερά, με υψηλή τιμή pH, άλλα ζουν σε όξινα νερά, σε χαμηλό pH."
Στα τσάγια τα αέρινα ρίχνω κομπουχα ,μικρόβια και μαγιά και ριχνω το ph μη βγεί μπουρούχα
Απάντηση
[Εικόνα: vPuCxMSm.jpg]
(03-23-2020, 11:43 AM)pitch grow Έγραψε: Αυτό το "υποστρωμα απο φυκια" δε το πολυκαταλαβαινω ,δεν το ξέρω καν σαν πρακτική .
Σε τι ph κανει buffer ωστε αποφασισες να να ριχνεις  5.5-6 ? Εκει ειναι το πρόβλημα κατα τη γνωμη μου .
Βγάλτα οσο ειναι νωρίς .
"Η οξύτητα του νερού είναι επίσης ένας περιοριστικός παράγοντας. Η αντίσταση διαφορετικών taxa των αλγών σε αλλαγές στην οξύτητα (pH) είναι τόσο διαφορετική όσο και στις αλλαγές στην αλατότητα. Ορισμένα είδη φυκιών ζουν μόνο σε αλκαλικά νερά, με υψηλή τιμή pH, άλλα ζουν σε όξινα νερά, σε χαμηλό pH."

Καλημέρα  φίλε. 
Αυτο το υπόστρωμα εννοώ..Να τα βγαλω εννοείς ξεριζομα?
Απάντηση
Γιατι δε διαβαζεις τι αγοραζεις ;
[Εικόνα: 8TOrQuYm.jpg] 
Αυτό ειναι κομποστ ,λιπασμα απο φυκια ,οχι υποστρωμα /χωμα .
Αν εβαλες μονο τετοιο ,ναι ξεριζωμα φτιαχνεις χωμα με σωστη αναλογία 30περλίτη/30 τυρφη/30 κομποστ  και μετα το βαζεις .
Προσωπικα δε θα εβαζα καν τετοιο παρα μονο σε μικρή ποσοτητα 5-10%
Οσο πιο γρήγορα τοσες περισσοτερες πιθανοτητες να το σωσεις .Μη ξαναριξεις κατι αλλο μεχρι γινει αυτό .
Στα τσάγια τα αέρινα ρίχνω κομπουχα ,μικρόβια και μαγιά και ριχνω το ph μη βγεί μπουρούχα
Απάντηση
(03-23-2020, 01:19 PM)pitch grow Έγραψε: Αυτό ειναι κομποστ ,λιπασμα απο φυκια ,οχι υποστρωμα .
Αν εβαλες μονο τετοιο ,ναι ξεριζωμα φτιαχνεις χωμα με σωστη αναλογία 30περλίτη/30 τυρφη/30 κομποστ  και μετα το βαζεις .
Οσο πιο γρήγορα τοσες περισσοτερες πιθανοτητες να το σωσεις .Μη ξαναριξεις κατι αλλο μεχρι γινει αυτό .

Άρα γιαυτό αρπαξαν..εγινε φιλε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση!!!!
Απάντηση
(03-23-2020, 01:19 PM)pitch grow Έγραψε: Γιατι δε διαβαζεις τι αγοραζεις ;
[Εικόνα: 8TOrQuYm.jpg] 
Αυτό ειναι κομποστ ,λιπασμα απο φυκια ,οχι υποστρωμα /χωμα .
Προσωπικα δε θα εβαζα καν τετοιο παρα μονο σε μικρή ποσοτητα 5-10%

Έκανα την αλλαγή ελπίζω να τα καταφέρουν!!!
Απάντηση
καλη τυχη
Απάντηση
(03-23-2020, 04:42 AM)witch doctor Έγραψε: 2 Gelato 16 ημερών από σπόρι
150watt led
Έχω τάισει 2 φορές  με flora grow,micro,bloom
Υπόστρωμα απο φύκια 50/50 περλιτης.
Ph νερού 5,5-6,0
[Εικόνα: LaZc1o9m.jpg]
[Εικόνα: YduTVcNm.jpg]
[Εικόνα: pnuoPwvm.jpg]
[Εικόνα: TmZ2mnWm.jpg]
Update. 
Νομιζο συνέρχοντε..
[size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][Εικόνα: UYPrjDsm.jpg][/font][/size][size=small][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif][Εικόνα: WkJOZJtm.jpg][/font][/size]
Απάντηση
150 βατ ετσι όπως ειναι ; Ακομα και αν τα βλεπεις καλύτερα τα δυσκολευει το φως ,εκτος και αν την εχεις στο ενα μετρο πιο ψηλα
Απάντηση
(03-27-2020, 10:49 PM)pitch grow Έγραψε: 150 βατ ετσι όπως ειναι ; Ακομα και αν τα βλεπεις καλύτερα τα δυσκολευει το φως ,εκτος και αν την εχεις στο ενα μετρο πιο ψηλα

Aυτα με τα ελάχιστα βατ τις πρώτες εβδομάδες δεν το καταλαβαινω.
Ναι, τα πολλά βατ είναι περιττά, αλλα θα ενοχλήσουν το φυτο 150 βατ?
Γιατι τον Απρίλιο πχ το φως του ήλιου δεν είναι αρκετά δυνατό; Γιατί δεν καίει τα φυτά;
Έχω δει πολλά grow που ξεκινάνε τα φυτά τους απευθείας σε 1000 hps και δεν έχουν κανένα θέμα ίσα ίσα τα φυτά δείχνουν να γουστάρουν.
Απάντηση
(03-27-2020, 10:49 PM)pitch grow Έγραψε: 150 βατ ετσι όπως ειναι ; Ακομα και αν τα βλεπεις καλύτερα τα δυσκολευει το φως ,εκτος και αν την εχεις στο ενα μετρο πιο ψηλα
 35 cm  απέχει η λάμπα..
Κάτι περίεργο που συμβαίνει έχουν μυρωδιά από τώρα..σε άλλα φυτά που είχα δοκιμάσει μύριζαν λίγο πριν βγάλουν άσπρες τρίχες.
Απάντηση
1.Ειναι αρρωστα αυτα που δειχνει καμμια σχεση με ενα υγειες φυτο ,
2 οι χιλιάρες που βλεπεις στις μεγαλες εγκαταστασεις ειναι στα 4 μετρα υψος ,
3.Αλλο το εξω αλλο το μεσα
4.Τα 5.000 lux (αν και πρεπει να μετραμε σε par κλπ) ειναι  πανω κατω 50w στα 50 εκατοστά ,εδω τρώνε στα 35 εκατοστα τουλαχιστον 35.000 lux

[Εικόνα: TN7oBjZm.jpg]
Απάντηση
Γειά χαρά,
Στις φώτο νομίζω πως διακρίνω ωιδιο τουλάχιστον στο πρώτο φυτό. Είδα άσπρες κηλίδες ή μου φαίνεται?
Αν ναι θες νιμ ή LAB.
Από αερισμό πως πας?

Το δεύτερο λίγο τσουρουφλισμενο.

Το poseidonia είναι λίγο βαρύ κομποστ, κρατάει πολλά νερά. Πως ήταν το πότισμα σου? Στην μεταφύτευση πως ήταν από νερό?

Εβίβα με την καλημέρα μου..
Απάντηση
(03-28-2020, 08:38 AM)tzorge Έγραψε: Γειά χαρά,
Στις φώτο νομίζω πως διακρίνω ωιδιο τουλάχιστον στο πρώτο φυτό. Είδα άσπρες κηλίδες ή μου φαίνεται?
Αν ναι θες νιμ ή LAB.
Από αερισμό πως πας?

Το δεύτερο λίγο τσουρουφλισμενο.

Το poseidonia είναι λίγο βαρύ κομποστ, κρατάει πολλά νερά. Πως ήταν το πότισμα σου? Στην μεταφύτευση πως ήταν από νερό?

Εβίβα με την καλημέρα μου..

Καλημέρα φίλε.
Είχε μαζέψει πολύ νερό είναι η αλήθεια,από αερισμό έχω ανοιχτό το box προς το παρών γιατί βρήκα ένα ανεμηστιρακη και μου βγήκε πολύ δυνατό για το χώρο που έχω.
Απάντηση
Βάλε ανεμιστήρες να κουνάει ο αέρας.
Η μούχλα που έχεις δεν γουστάρει τον αέρα.

Επίσης θες εξαερισμό.

Αν νομίζεις πως είχε π λυ νερό, τότε τα κίτρινα θα πρέπει ειναι αποτέλεσμα πνιγμένης ρίζας
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)