Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αλοη
Καλησπέρα μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος την χρήση αλόη..περα από την κλονοποιηση?προσπάθησα να βρω στο φόρουμ κάτι αλλά δεν τ; Χ κατάφερα. Ακούω πόλλους που λένε ποτιζω αλόη η ψεκαζω αλοη με ασπιρίνη.. Για ποιο λόγο?ενισχύει την άμυνα του φυτού? Κ το σκεύασμα πως φτιάχνεται? ?.. Να είστε υγιείς..
.. Τα δέντρα θέλουν χώμα..  Heart Angryσπαστε τα τσιμεντα
Απάντηση

ads by gr420info

Η ασπιρινη ,δλδ το σαλκυλικό οξύ που περιεχει ,υπαρχει μεσα στο φυτό ,δημιουργείται απο το ανοσοποιητικό του συστημα ,s.a.r. ,όταν αυτό μπαινει σε στρες .
Χρησιμοποιώντας τη 1/4 του κομματιου στα 3-4 λιτρα ,διαφυλλικα το σαλκυλικό οξύ , ενεργοποιει γρηγορότερα αυτόν τον μηχανισμό και ειναι πολυ χρησιμο οταν εχεις πχ mites .
H aloe σε διαφυλλικό  σπρέι παρέχει , συμπληρωματικά μικροθρεπτικά συστατικά όπως μαγνήσιο, ασβέστιο, ψευδάργυρο και μαγγάνιο.
Ειναι πιο πολυ γκουρμε για τα φυτα νομίζω ,οχι τοσο απαραιτητη αν κανεις όλα τα αλλα σωστα αλλα και τα γκουρμε εχουν τη θεση τους στο προγραμμα των διαφυλλικών ψεκασμών
Στα τσάγια τα αέρινα ρίχνω κομπουχα ,μικρόβια και μαγιά και ριχνω το ph μη βγεί μπουρούχα
Απάντηση
(03-24-2020, 02:37 PM)pitch grow Έγραψε: Η ασπιρινη ,δλδ το σαλκυλικό οξύ που περιεχει ,υπαρχει μεσα στο φυτό ,δημιουργείται απο το ανοσοποιητικό του συστημα ,s.a.r. ,όταν αυτό μπαινει σε στρες .
Χρησιμοποιώντας τη 1/4 του κομματιου στα 3-4 λιτρα ,διαφυλλικα το σαλκυλικό οξύ , ενεργοποιει γρηγορότερα αυτόν τον μηχανισμό και ειναι πολυ χρησιμο οταν εχεις πχ mites .
H aloe σε διαφυλλικό  σπρέι παρέχει , συμπληρωματικά μικροθρεπτικά συστατικά όπως μαγνήσιο, ασβέστιο, ψευδάργυρο και μαγγάνιο.
Ειναι πιο πολυ γκουρμε για τα φυτα νομίζω ,οχι τοσο απαραιτητη αν κανεις όλα τα αλλα σωστα αλλα και τα γκουρμε εχουν τη θεση τους στο προγραμμα των διαφυλλικών ψεκασμών
.. Σε ευχαριστώ πολύ..γισ τις πληροφορίες..  Αν μπορείς να μου πεις κ τον τρόπο Παρασκευής του σπρευ αλόης θα σου ήμουν υπόχρεος Cool .
Απάντηση
(03-24-2020, 03:18 PM)Stamogaulas Έγραψε:
(03-24-2020, 02:37 PM)pitch grow Έγραψε: Η ασπιρινη ,δλδ το σαλκυλικό οξύ που περιεχει ,υπαρχει μεσα στο φυτό ,δημιουργείται απο το ανοσοποιητικό του συστημα ,s.a.r. ,όταν αυτό μπαινει σε στρες .
.. Σε ευχαριστώ πολύ..γισ τις πληροφορίες..  Αν μπορείς να μου πεις κ τον τρόπο Παρασκευής του σπρευ αλόης θα σου ήμουν υπόχρεος Cool .

Δε ξέρω ,λογικα ξεφλουδισμα ,μπλεντερ και αραιωση με απιονισμένο ,περιμενε να απαντησει ο τζορζ που ειναι του θεματος  @ tzorge η δες γιουτουμπ εχει βιντεακια
Στα τσάγια τα αέρινα ρίχνω κομπουχα ,μικρόβια και μαγιά και ριχνω το ph μη βγεί μπουρούχα
Απάντηση
(03-24-2020, 03:28 PM)pitch grow Έγραψε:
(03-24-2020, 03:18 PM)Stamogaulas Έγραψε: .. Σε ευχαριστώ πολύ..γισ τις πληροφορίες..  Αν μπορείς να μου πεις κ τον τρόπο Παρασκευής του σπρευ αλόης θα σου ήμουν υπόχρεος Cool .

Δε ξέρω ,λογικα ξεφλουδισμα ,μπλεντερ και αραιωση με απιονισμένο ,περιμενε να απαντησει ο τζορζ που ειναι του θεματος  @ tzorge η δες γιουτουμπ εχει βιντεακια
.. Κάτι βρήκα στο γιουτιουμπι σε ευχαριστώ. Υγεια.
Απάντηση
(03-24-2020, 09:18 PM)Stamogaulas Έγραψε:
(03-24-2020, 03:28 PM)pitch grow Έγραψε: Δε ξέρω ,λογικα ξεφλουδισμα ,μπλεντερ και αραιωση με απιονισμένο ,περιμενε να απαντησει ο τζορζ που ειναι του θεματος  @ tzorge η δες γιουτουμπ εχει βιντεακια
.. Κάτι βρήκα στο γιουτιουμπι σε ευχαριστώ. Υγεια.

Aυτός ειναι καλός 

Foliar feeding with Aloe Vera is extremely simple. It will provide your plants with essential nutrients, enzymes and amino acids to help them thrive and increase their natural resistance.
To make some Aloe juice for your cannabis:
1) Cut a filet off the Aloe plant and squeeze out the gel.
2) Mix of 1 table spoon of Aloe gel per gallon of water (About 1 table spoon of Aloe goo per 4 liters of water.).
3) Poor into a garden Sprayer and shake well.
For optimum effectiveness, spray the Aloe juice onto your cannabis leaves within 20 minutes as the Aloe gel will start fermenting and quickly become less nutritious.
Since foliar feeding with Aloe Vera is very unlikely to burn your plants, you can repeat the process as much as 3 times a week.
Απάντηση
Καλησπέρα αυτό που συμβαίνει είναι ότι με την αλόη ενεργοποίεις ένα σύστημα Άμυνας του φυτού.
Λέγεται Systemic Acquired Resistance Κι ειναι ενας τρόπος να σκληραγωγησουμε το φυτό χωρίς βία.

Η αναλογία είναι 1/4 φλιτζάνι αλόη σε 4 λίτρα.

Μπλέντερ και χώρις ξεφλούδισμα. Στραγγιξε αν το πας με ψεκαστήρα.
Απάντηση
(03-24-2020, 10:22 PM)tzorge Έγραψε: Καλησπέρα αυτό που συμβαίνει είναι ότι με την αλόη ενεργοποίεις ένα σύστημα Άμυνας του φυτού.
Λέγεται Systemic Acquired Resistance Κι ειναι ενας τρόπος να σκληραγωγησουμε το φυτό χωρίς βία.

Η αναλογία είναι 1/4 φλιτζάνι αλόη σε 4 λίτρα.

Μπλέντερ και χώρις ξεφλούδισμα. Στραγγιξε αν το πας με ψεκαστήρα.
Smile να σαι καλά
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)