Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Outdoor without nutrients + some extra
Καλησπερα σας φιλοι μου , δεν ξερετε ποσο μου λειψατε (ειμαι ενα απο τα παλια μελοι απλα λογο καποιον συνθηκων που θα περιγραψω πιο κατω εμεινα εκτος τα τελευταια 3 χρονια) οπως και να εχει χερομε που σας ξανα "συναντω" !

Αρχικα επειδη η ολη υποθεση ειναι αρκετα μπλεγμενη συγνωμη αν το topic  βγει εκτος θεματος οσων αναφορα την κατηγορια , σε καθε περιπτωση ζητω απο τους mod,admins να με διορθωσουν η να με κατευθυνουν με οποιοδηποτε τροπο !

Στο παρελθον ειχα βγαλει αν δεν κανω λαθος 4-5 grow με καλα αποτελεσμαατ χαρεις εσας και την πολυτιμη βοηθεια σας και με τα λιγα που θυμαμαι επαιζα μπαλιτσα με advanced nutrients (triple pack δεν θυμαμαι ονομασια) , b-52  και δεν συμαζευεται ! Το θεμα ειναι οτι τα πραγματα ηρθαν αλλιος στην ζωη για καποιους λογους που θα αναφερω πιο κατω με αποτελεσμα να χασω μερικα απο αυτα και επισης να μην ειμαι σε θεση τωρα να προμηθευτω τετοια σκευασματα και να μην παιξω " μπαλα" με τον ιδιο τροπο...

Πριν την οριστικη μου αποκοπη με το ολο θεμα δεχτηκα μια ανεπιθυμητη επισκεψη στο σπιτι μου λογο μιας καρφοτης """κολλητου φιλου""" και απο τοτε επειδη εκρεμει ενα δικαστιριο για 2 φυτουλια , και 2-3g    , φυσικα τον πρωτο καιρο και ακομη και τωρα ειμαι λιγο φρικαρισμενος και αν ασχοληθω με το αγαπημενο μας φυτο ειναι για κανα 2-3-5g  αναγκαστικα απο εξω (ξερω μαλακια..) και αυτο με την ψυχη στο στωμα..  αν θελετε μπορουμε να το συζητησουμε περεταιρω το θεμα με μυν. η κανα τοπικ στα νομικα γιατι εχω αρκετες αποριες που ισως μου λυσετε η με καθυσηχασεται !

Ας μπουμε στο ψητο του θεματος.. δεν εχω ουτε την οικ. ανεση για indoor αγορες ουτε για αγορες nutrients κλπ αλλα και δεν θελω να το ρισκαρω..  το μονο που εχω ειναι ενα purple καπως  strain απο fastbuds  αυτοματο (ο θεος να βοηθισει να σκασει αν το βαλω μπρος τοσα χρονια π το εχω )  , αν δνε κανω λαθος ελαχιστο light mix και ενα β-52 μισο τελειωμενο.. ,
η σκεψη που μου ηρθε ειναι η εξης.. ετοιμαζομε για φετος να ασχολειθω παθιασμενα με μπαξε και να βγαλω το καλλιεργιτικο μου παθος εκει.. και σκεφτηκα μιας που εχω 1 σπορακι σε περιπτωση μου γινει germinate  να το παιξω με τους εξης τροπους .. να κανω ενα μιξ η να δουλεψω αποκλειστικα με ενα απο αυτα αναλογος το τι θα μου πειτε.. να κανω καποιο μιξ καποιου κομποστ απο εμποριο με light mix κοπρια η καλο χωμα που εχω στον μπαξε και να παιξω κυριως με ασβεστιο-μαγνησιο απο γεοπονους και οτι αλλο μ πειτε εσεις ωστε να μην ειμαι εχω ολη την διαδικασια με τα nutrients και να το παω οσο bio και cheap γινετε γιατι οπως ανεφερα και πιο πανω ουτε οικ. δεν μπορω ουτε θελω να ρισκαρω κατι! Επισης τι θα προτεινατε επειδη θα γινει σε σπιτι .. μπαξε η μια μαυρη γλαστρα που μ εχει μινει ετοιμη με τρυπες για lst?    επισης αξιζει ο κοπος να ασχολειθω για ενα φυτουλι η επειδη εχω εκρεμες δικ. να παψω αυτες τις ιδεες και να κατσω στα αυγα μου ? Sad  

Σορρυ για πιθανον ορθογραφικα και αν σε μπερδεψα οπως ειπα λειπω χρονια απο εδω μεσα και εχω ξεσυνιθισει Tongue
Απάντηση

ads by gr420info

Μπραδερ μπες στο νιμα με τη βιολογική και εκεί θα βρεις τον τρόπο για όσο ποιο τσιπ και βιολογικό θες
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
Γεια χαρά φίλε. Αν άλλαξες τόπο κατοικίας και σε έχουν χάσει όλοι όσοι ξέρανε για τη φάση σου και δεν μπορεί να σε υποπτευτεί πλέον κάποιος γείτονας, γνωστός κτλ. σκέψου πόσο πραγματικά το θες. Αν είσαι στο ίδιο μέρος καλύτερα να το αφήσεις γιατί αν πάει κάτι στραβά θα έχεις μεγαλύτερους μπελάδες αυτή τη φορά. Αλλά λύσε μου αν θες μια απορία για να καταλάβω καλύτερα... Καταναλώνεις χόρτο συχνά (π.χ. κάθε μέρα, κάθε βδομάδα);

Παρακάτω σου δίνω τη συνταγή και επιπλέον, όπως σου είπε και ο Sativaas, υπάρχει πολύ πληροφορία στην υποσυζήτηση «Οργανική καλλιέργεια». Είσαι ενήλικας και κατά συνέπεια υπεύθυνος για τις πράξεις σου.

Κάνουμε μείγμα με χώμα καβάτζας (5 μέρη), χωνεμένη προβατίσια κοπριά δύο χρόνων ή επιφανειακό χώμα δάσους ή μιξ αυτών των δύο (4 μέρη), ψιλή ποταμίσια άμμος (1 μέρος). Αφήνουμε το μείγμα για 1-2 μήνες και το ανακατεύουμε που και που. Μετά το χρησιμοποιούμε για τους σπόρους που έχουμε ξυπνήσει.

Κατά τη μεταφύτευση στον λάκκο της καβάτζας ανακατεύουμε το χώμα της καβάτζας προσθέτοντας χωνεμένη προβατίσια κοπριά, οργανικό λίπασμα από γαιοσκώληκες και ψιλή ποταμίσια άμμο. Η ποσότητες εξαρτώνται από τη σύσταση του εδάφους κάθε περιοχής.

Το λίπασμα:
Μείγμα με χωνεμένη προβατίσια κοπριά (7 μέρη), κουτσουλιές από κοτέτσι (2 μέρη), και οργανικό λίπασμα από γαιοσκώληκες (1 μέρος). Ρίχνουμε μια χούφτα σε κάθε φυτό μία φορά τη βδομάδα πριν το πότισμα. Η δοσολογία και οι αναλογίες των συστατικών του λιπάσματος διαμορφώνονται ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε φυτού και του εδάφους.
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
Sativaas σε ευχαριστω πολυ φιλε για την συμβουλη ειδα κανα δυο σελιδες μου φανηκε ενδιαφερον η συζιτηση η οποια ξεκινησατε θα τσεκαρω και τις υπολοιπες γιατι με πιεζει καπως ο χρονος

BlueWG Γεια χαρα και σε εσενα φιλε .. δυστηχος δεν εχω αλλαξει τοπο κατοικιας και το εχω σκεφτει και εγω αν γινει μαλακια οτι θα εχω μεγαλυτερο μπελα .. Confused Undecided  επεινα καθε μερα αλλα εχει ενα μικρο χρονικο διαστημα τωρα τελευταια και λογο καραντινας ειμαι εκτος.. χτυπουν και οι χαρμανες αστα.. ειχα φαει πεσιμο ενα η εναμιση χρονο μετα απο το συμβαν απο τους ιδιους ασφαλιτες (οι 2 εξ αυτων ο ενας μαλλον ειναι υπευθηνος για εμενα και αυτη την φορα ειχε γινει εξω σχεδον απο την οικεια μ ) οπως ηταν φυσικο δεν με βρηκαν τιποτα ουτε ειχα πραγματιακ τιποτα ακουλουθησε καψωνι του στυλ τι εχεις σπιτι κλπ και αν συνεχιζω να πεινω , εγω επειδη εχω ταξιδεψει 4 φορες αμστερνταμ μετα το πεσιμο ειπα οτι πεινω μονο εκει ακουλουθησε καψωνι παλι για το οτι λογικα πεινω και εδω αλλα τελος καλο ολα καλα μετα απο ωρα με αφησαν επιτελους αφου δεν μου βρηκαν τιποτα ουτε στα παπουτσια..  και ΝΑΙ μου τα εβγαλαν μεστην μεση του δρομου .... ξεφτυλα..   γενικος και οταν μπηκαν και οταν με ειδαν παντα τους εδειξα και οτι συνεργαζομε και οτι δεν ειμαι καποιος εγκληματιας και ξερουν οτι δεν πεινω οτιδηποτε αλλες μαλακιες.. αυτο το ξεκαθαρισα απο την αρχη .. τωρα ενα με εναμιση χρονο δεν εχω αντιλιφθει κατι αλλα μικρο περιεργες κινισεις εχουν υπαρξει πολυ σπανια ..  τωρα δεν ξερω .. και πες οτι το βαζω και πεσιμο να φαω τι συνεπειες μπορω να εχω ? δεν σκοτωνω και κανεναν να πεις...

το ολο μιξ που μου περιεγραψες τα εχω σχεδον τα μισα και αλλα οπως οι κουτσουλιες και η 2 χρονια κοπρια λιγο δυσκολο να τα βρω αλλα θα ψαξω .. απλα εγω εννοουσα για να ξεκινησω κατι ας πουμε απο απριλιο να τελειωνει μπαμ μπαμ γιατι απο σεπτεμβριο και μετα παντα εχω φοβους ( σεπτεμβριο μπαινουν συχνα αποτι καταλαβα γιατι ειναι σιγουροι οτι θα υπαρχει κανα φωτοπεριοδου)   , φενετε ενδιαφερον η ολη διαδικασια αλλα οπως ειπες και εσυ θελει καποιο ευλογο χρονικο διαστημα προετοιμασιας..  δεν ξερω τι να πω.. ας δουμε τι θα πουν και αλλα ατομα για το αν αξιζει να το ρισκαρω και βλεπουμε Undecided  ευχαριστω πολυ παντως αδερφε !

Edit: γενικα κοιταω να μην ανοιγομε παο εδω και παο εκει και εχω ενα φιλαρακι που μονο απο κοντα τα μιλαμε αλλα και παλι και αυτος τωρα τελευταια εκοψε δουλειες γιατι εβαλε μυαλο .. ξερουμε ολοι πως αν κανει καποιος τετοιες μαλακιες λογικο ειναι να μπλεξει
Απάντηση
@BlueWG @Sativaas
Απάντηση
Καλησπέρα και καλώς ήρθες 

Αν θες φτηνά και βιολογικά δες τα κορεάτικα κόλπα. 

Από υπόστρωμα θα χρειαστείς λίγο κομπόστα κάνα 10ρικο το πολύ καθώς και περλιτη. 

Αν σε ενδιαφέρει μου λες τις απορίες σου. 

Εβίβα και καλή τύχη.
Απάντηση
εαν αποφασισεις να το ρισκαρεις και βαλεις ενα μονο φυτακι,προτεινω φωτοπεριοδου σε γλαστρα
-μεταφερεται και ευκολα μεσα εαν χρειαστει να το κρυψεις για λιγο..
ωστε να το κρατησεις οσο θελεις χαμηλο,φουντωτο,
να αντεξει ευκολοτερα σε οποιαδηποτε "στραβη" και να σου βγαλει μια αξιοπρεπη ποσοτητα που να σου κρατησει για μηνες Smile
καλη συνεχεια.
*α!προτεινω το ww απο σποραδικο,δινει σε γλαστρα 40 λιτρων,ανετα πολυυυυ χορτο,ζουμερο και δυνατο!
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
Πώς σε πιάσανε την πρώτη φορά και τι σε κατηγόρησαν? Έχεις αναστολή τώρα?
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
@ tzorge καλη μου φενετε η ιδεα σου μαν αλλα σε τι αναλογιες ας πουμε να βαλω αν το βαλω μπρος κομποστ σκετο η κομποστ με καλο χωμα απο τον μπαξε? και σε τι αναλογιες για 20L γλαστρα?Επισης και για τον περλιτη σε τι αναλογιες και καθε ποτε θα χριαζεται να ριχνω? κατι ειδα οτι οι αναγκες της κανναβης μοιαζουν με της ντοματιας και σκεφτηκα μηπως και προμηθευτω κανα σακουλακι βιολογικο ασβεστιο-μαγνησιο  , θα τσεκαρω και το κορεατικο νιμ θενκς !

@diaolina ευχαριστω για την ιδεα κοπελαρα αλλα πρωτον 40λιτρα χμμμ.. Undecided  λιγο δυσκολακι επισης φωτοπεριοδου ναι μεν εννοειτε θα εχω παραπανω συγκομιδη αλλα παιζω με την τυχη πιστευω ωσπου να μεγαλωσει και να ωριμασει  , επισης οπως ειπα δεν θελω να ρισκαρω με παραγγελιες ποσο ακομα σπορων Tongue  (ναι ξερω ειναι νομιμα αλλα για αυτους ειναι σαν να κανω ενα new start αν το παρουν χαμπαρι) οπως και να εχει κραταω αυτο που ειπες για το μελλον καλη φαση ακουγετε !!

@Skunky88 αδερφε μεγαλη ιστορια.. ειχα δωσει 1g  να πιει ο ""κολλητος μου ας πουμε""  και αυτος ο χλεχλες εφαγε πεσιμο κατα τυχη απο οπκε γιατι αραζε σε περιεργο για την πολη μου σημειο  και επειδη ηταν αρκετα χεστης και ηταν φανταρος εδωσε πληροφοριες...  δεν εχω αναστολη θα γινοτανε το δικαστηριο τον δεκεμβριο αλλα 2-3 νουμερα πριν το δικο μου σταματησαν... αποτελεσμα? σε ενα χρονο παλι δεκεμβριο ....... με κατηγορουνε για οτι μαλακια τους κατεβηκε στο κεφαλι.. 100% προσωπικη και για οτι αναφερα πιο πανω (2 auto + 3γ)  αλαλ εχουν γραψει ενα καρο μαλακιες μεσα στην δικογραφια του στυλ εγω τους ειπα πεινω 3 χρονια κανναβη και δεν εχω δοκιμασει τιποτα αλλο γιατι δεν θελω και αυτοι γραψανε ""πεινω 3 χρονια μαυρο"" με ειχανε 5-6 ωρες χωρις νερο στο τμημα και οταν εφατσε η στιγμη να υπογραψω ζαλιζομουν φουλ και μικρος τοτε σκεψου εβαλα ο μαλακας υπογραφη ...  ο δικηγορος μου λεει πως η μονη περιπτωση για αθωωση θα ηταν να πω οτι ηταν κατι περιστασιακο αλαλ επειδη ειναι καλλιεργιοα και εχει ενα βαθος δεν πιανεται για κατι τετοιο και επισης οπως μου ειπε φενετε οτι εγεινε επειχιριση των μπατσων για εμενα (τι να πεις ..)  και σε καθε περιπτωση αν γινει δικαστηριο θα παρω αναστολη.. τωρα μιας που τα λεμε και σας εξηγω θελω και ενα ακομη χελπ.. σε περιπτωση που γινει το δικ. να δεχτω την αναστολη ? η να ακουσω τον δικ. μου που λεει να κανουμε εφεση? γιατι εγω δεν ειμαι και κανενας τελεια οικονομιακ και απο οτι εμαθα το εφετειο ειναι 300 μονο το παραβολο .. εσεις τι λετε?
Απάντηση
Ότι χρειάζεσαι είναι στο νήμα Φτιάχνω δικό μου χώμα. (Coots Mix)
Απάντηση
laxanakis την αναστολή λόγω άσκησης έφεσης δεν θα την πάρεις?
Απάντηση
@ tzorge θενκιου μπραδερ  Edit: φιλε μου τωρα που βλεπω το θεμα σου για το φτιαξε το δικο σου χωμα παρατηρησα στο πρωτο page οτι εχεις μεγαλωσει και cbd φυτα , εχω μια παορια και αν μπορεις θα χαιρομουν να μου την λυσεις.. μιας που τα cbd  ειναι πλεον νομιμα .. εστω για καλλιεργεια απο αγροτες.. ξερεις μηπως αν βρω κια καλλιεργω μερικα φυτουλια cbd και με ποιασουν και το παω ως το τερμα εχρι να αποδιχτει οτι εχουν μονο cbd να μπορω να αθοωθω διοτι ειναι νομιμα? Γιατι αν ειναι ετσι αρχιζω να χωνω ποσα cbd  ωστε να εξελιχτω σε θεμα γνωσης μεσω πειραματισμων , κατι που θα ηταν πολυ ενδιαφερον

@patatonekianaftone οχι λογο της νεαρης μου ηλικιας (ας πουμε 20-25) και οτι εχω καθαροτατο ποινικο μητρωο
Απάντηση
(03-25-2020, 05:15 PM)laxanakis Έγραψε: @patatonekianaftone οχι λογο της νεαρης μου ηλικιας (ας πουμε 20-25) και οτι εχω καθαροτατο ποινικο μητρωο
εύχομαι να κριθεις ατιμωρητος
[size=small]πρόσεξε πάντως, αν καλλιεργεί κάποιος φυτά κάνναβης σε αριθμό ή έκταση που δικαιολογούνται μόνο για την ατομική του χρήση και καταδικαστει δεν [size=small]καταχωρίζεται στο αντίγραφο του δελτίου ποινικού μητρώου.[/size][/size]
Απάντηση
Το φυτό που είχα βάλει δεν μπορεί να το βάλει αγρότης.

Ο αγρότης βάζει από εγκεκριμένη λίστα της εε.
Όπερ και σημαίνει μούφα σπόρος.

Η απάντηση είναι πως δεν μπορείς να βάλεις τα εγκεκριμένα έτσι απλά. Δεν θα είσαι νόμιμος, για σπόρια σαν το CBD Lemon Potion Auto που έβαλα επίσης δεν θα είσαι νόμιμος.

Απ όσο φημολογουνται σε εκθέσεις το κράτος δεν μπορεί να προσδιορίσει ποσοστά thc cbd στο χημείο του, οπότε υποθέτω πως αν είσαι σε φαση αναπτυξης, όπως έχουν πει κι άλλοι, μπορείς να ισχυριστείς πως είναι όλα της λίστας της εε, κι όχι "ναρκωτικά".
Απάντηση
(03-25-2020, 07:18 PM)tzorge Έγραψε: Το φυτό που είχα βάλει δεν μπορεί να το βάλει αγρότης.

Ο αγρότης βάζει από εγκεκριμένη λίστα της εε.
Όπερ και σημαίνει μούφα σπόρος.

Η απάντηση είναι πως δεν μπορείς να βάλεις τα εγκεκριμένα έτσι απλά. Δεν θα είσαι νόμιμος, για σπόρια σαν το CBD Lemon Potion Auto που έβαλα επίσης δεν θα είσαι νόμιμος.

Απ όσο φημολογουνται σε εκθέσεις το κράτος δεν μπορεί να προσδιορίσει ποσοστά thc cbd στο χημείο του, οπότε υποθέτω πως αν είσαι σε φαση αναπτυξης, όπως έχουν πει κι άλλοι, μπορείς να ισχυριστείς πως είναι όλα της λίστας της εε, κι όχι "ναρκωτικά".

Πρεπει να εχεις αδεια αγρότη ,να τηρεις τις προυποθεσεις που δεν τοσο απλες ,ζαλιζει το φεκ αν το διαβασεις , να χρησιμοποιησεις τον εγκεκριμενο σπορο και μεχρι προτινος δεν υπήρχε στο χημειο τροπος αναλυσης κανναβινοειδων ,γενικότερα θα υποκειται σε ελεγχους .Ιουιουιουιου
Μπορει να εγγραφει στο συλλογο μαμακα ,να δηλωσει ασθενής ως ελαφρυντικό αν δεν αφορα 15 δεντρα ,και αν ειναι τυχερος να μη δουν τις ημερομηνίες  εγγραφής .
Στα τσάγια τα αέρινα ρίχνω κομπουχα ,μικρόβια και μαγιά και ριχνω το ph μη βγεί μπουρούχα
Απάντηση
@patatonekianaftone ευχαριστω για την πληροφορια φιλε , αρα δεν θα φενετε στο μελλον οτι εχω παρει καποια ποινη? η καταλαβα λαθος?

@ tzorge χμμμ.. κριμα και εκανα ονειρα Tongue 

@pitch grow καλη ιδεα μαν ωστε να υπαρχει μια ευκολια ωστε να μην θεωρηθω καποιος εγκληματιας και να ειναι ποιο ελαφρια και σε λογικα πλαισια οι συνεπειες .. γνωριζω ακουστα τον συλλογο αλαλ νομιζα οτι ηταν μονο για μαμαδες οι οποιες εχουν αναγκη απο φαρμακο κανναβης για τα παιδια τους.. πως θα γινει να ζητησω να εγγραφω ωστε να φενομαι απλα ασθενης και οτι κανω προσωπικη καλλιεργια με λιγα φυτακια απο την στιγμη που δεν ειμαι μαμα και ο συλλογος λεγετε μαμακα ? υπερασπιζονται καθε ειδους ασθενη ,αυτοκαλλιεργιτη για προσωπικη χρηση?
Εχω κατι θεματακια (οντως) με νευρα , αυπνιες , υπερβολικη ευσηγγυνησια (που μαλλον ξεκινησε απο κατι δυσαρεστα σκηνικα που ετυχαν στο παρελθον) , και κατι τετοια μου ειπε η ψυχιατρος στον στρατο και την ειχα πει επειδη μου ειπε οτι θα παιρνω αγωγη σε ολη την θητεια οτι δεν πεινω ουτε ντεπον και οτι το μονο που με ανακουφιζει-βοηθαει ειναι η κανναβη πηρα προσωρινο απολυτηριο ""διαταραχης κανναβης" αλλα μπορω να παω σε ψυχιατρο και να ξαναπω τις ιδιες κουβεντες και να με βγαλει χαρτι για αυτα που με ειπε αυτη στον στρατο πριν μου βγαλει για το οτι "για ολα αυτα φταιει η κανναβη"    .
Πιστευεις αν βγαλω χαρτι με τα θεματα που προαναφερα και οντως ισχυουν θα μπορεσω να ενταχθω καπου ως ασθενης?
Απάντηση
(03-25-2020, 08:31 PM)laxanakis Έγραψε: @patatonekianaftone ευχαριστω για την πληροφορια φιλε , αρα δεν θα φενετε στο μελλον οτι εχω παρει καποια ποινη? η καταλαβα λαθος?

@ tzorge χμμμ.. κριμα και εκανα ονειρα Tongue 

@pitch grow καλη ιδεα μαν ωστε να υπαρχει μια ευκολια ωστε να μην θεωρηθω καποιος εγκληματιας και να ειναι ποιο ελαφρια και σε λογικα πλαισια οι συνεπειες .. γνωριζω ακουστα τον συλλογο αλαλ νομιζα οτι ηταν μονο για μαμαδες οι οποιες εχουν αναγκη απο φαρμακο κανναβης για τα παιδια τους.. πως θα γινει να ζητησω να εγγραφω ωστε να φενομαι απλα ασθενης και οτι κανω προσωπικη καλλιεργια με λιγα φυτακια απο την στιγμη που δεν ειμαι μαμα και ο συλλογος λεγετε μαμακα ? υπερασπιζονται καθε ειδους ασθενη ,αυτοκαλλιεργιτη για προσωπικη χρηση?
Εχω κατι θεματακια (οντως) με νευρα , αυπνιες , υπερβολικη ευσηγγυνησια (που μαλλον ξεκινησε απο κατι δυσαρεστα σκηνικα που ετυχαν στο παρελθον) , και κατι τετοια μου ειπε η ψυχιατρος στον στρατο και την ειχα πει επειδη μου ειπε οτι θα παιρνω αγωγη σε ολη την θητεια οτι δεν πεινω ουτε ντεπον και οτι το μονο που με ανακουφιζει-βοηθαει ειναι η κανναβη πηρα προσωρινο απολυτηριο ""διαταραχης κανναβης" αλλα μπορω να παω σε ψυχιατρο και να ξαναπω τις ιδιες κουβεντες και να με βγαλει χαρτι για αυτα που με ειπε αυτη στον στρατο πριν μου βγαλει για το οτι "για ολα αυτα φταιει η κανναβη"    .
Πιστευεις αν βγαλω χαρτι με τα θεματα που προαναφερα και οντως ισχυουν θα μπορεσω να ενταχθω καπου ως ασθενης?

Αν παιρνεις thc εχεις νεύρα κλπ γιατι η thc και η νικοτίνη μπλοκαρουν τους υποδοχείς της σεροτονίνης ,δε σου κανει καλο .Βαζε και παιρνε cbd .
Δεν υπαρχει επισημη ενταξη ως ασθενης /χρηστης ,δηλωνεις οτι εισαι . Δεν υπερασπίζονται κανεναν βεβαια ,απλα γραψου για να το πεις στο δικαστήριο οτι εισαι μελος γιατι εχεις θεματα .
Μπορεις να εγγραφείς στο συλλογο που δεν αφορα μαμαδες ,αλλα ετσι ξεκίνησε ,εδω κανεις εγγραφή  εδω https://www.mamaka.org.gr/aitisi-eggrafi...oy-mamaka/
Αν μπορεσεις να παρεις γνωματευση απο γιατρό οτι πασχεις σε μια απο τις παθήσεις που αναγνωρισε ο Ε.Ο.Φ ,ΙΣΩΣ σου αναγνωριστεί ως ελαφρυντικό ,αν δεν εχεις προηγουμενα με το νόμο

https://www.amea-care.gr/%CE%B5%CE%BF%CF...%B7%CF%82/

Εδω ειναι το γκρουπ στο φβ του συλλογου .Υπ'οψιν ειναι ασθενείς με χρονια ,σοβαρότατα προβληματα υγειας ,οχι χαβαλεδες .
https://www.facebook.com/groups/farmakeftikikannavi/
Στα τσάγια τα αέρινα ρίχνω κομπουχα ,μικρόβια και μαγιά και ριχνω το ph μη βγεί μπουρούχα
Απάντηση
(03-25-2020, 07:47 PM)pitch grow Έγραψε: Μπορει να εγγραφει στο συλλογο μαμακα ,να δηλωσει ασθενής ως ελαφρυντικό αν δεν αφορα 15 δεντρα ,και αν ειναι τυχερος να μη δουν τις ημερομηνίες  εγγραφής .

ωραια συμβουλη,τι να πω....εσυ το θεωρεις σωστο δλδ αυτο?
να ξεκινησουν να θυμουνται πως υπαρχει ο συλλογος για να αποκτησουν ελαφρυντικα για τις δικες?
Απάντηση
(03-25-2020, 09:03 PM)diaolina Έγραψε:
(03-25-2020, 07:47 PM)pitch grow Έγραψε: Μπορει να εγγραφει στο συλλογο μαμακα ,να δηλωσει ασθενής ως ελαφρυντικό αν δεν αφορα 15 δεντρα ,και αν ειναι τυχερος να μη δουν τις ημερομηνίες  εγγραφής .

ωραια συμβουλη,τι να πω....εσυ το θεωρεις σωστο δλδ αυτο?
να ξεκινησουν να θυμουνται πως υπαρχει ο συλλογος για να αποκτησουν ελαφρυντικα για τις δικες?

Δεν ζηταει πιστοποιητικα νομιμοφροσύνης ο σύλογος , εχει εγγραφή + 1 χρόνο 40 ευρώ ,τα οποία θα χαρει να τα παρει για δράσεις του .
Επισης  ειναι μια καλη αρχή για τον ιδιο να αρχισει να σκεφτεται την υγεία του απο το να καπνίζει μπαφους όπως προανέφερα .
Δε θα αξιολογήσω εγω αλλα το δικαστήριο .
Προσωπικά θεωρω θεραπευτική την κάθε χρήση ακόμα και ως ευφορική δλδ,αρκει να μη γινεται χρηση σε τσιγάρο και παντα χωρις  καταχρηση αν ζητας τη γνωμη μου .
Μην ανοιξω το στόμα μου για τους "γιατρους" που ενω ειναι διεγραμμενοι απο τον ιατρικο σύλλογο κυκλοφορουσαν σα τσίρκο με προσφώνηση Dr.
σε όλη την ελλαδα για να βρισκουν πελατακια και χαίρουν εκτίμησης απο όλους ,ασε καλύτερα .
Οποιος ειναι χασικλής με την παλαιά έννοια ,καιρος να εκσυχρονιστεί ,να κοιταξει την θεραπευτική πλευρα της χρησης και το πως θα βοηθήσει την υγεία του με αυτήν ,ακόμα και με αφορμή ενα δικαστήριο .
Απάντηση
Ah cmon.. οχι παλι η ιδια "κασσετα",δεν αντεχω ..
Απάντηση
(03-25-2020, 09:56 PM)diaolina Έγραψε: Ah cmon.. οχι παλι η ιδια "κασσετα",δεν αντεχω ..

Μπορεις να ξεκινησεις να διαβαζεις βιολογία απο το να πετας τσιτάτα .Κασσετες και τετοια ,οχι σε μενα που σου απαντω λεπτομερως ,γλυκιά μου ,αλλου .
Απάντηση
θα διαβαζω οτι επιθυμω και σταματα το στυλακι αυτο,εχει κουρασει..
απαντας οχι λεπτομερως οπως λες,
αλλα "ξεχειλωμενα", πηγαινοντας παντα το οποιοδηποτε θεμα
οπου σε βολευει, για να βγαλεις το αχτι σου.
τελος απο μενα.
Απάντηση
@pitch grow εχεις δικιο μαν για το οτι η νικοτινη δεν κανει καλο σε συνδιασμο με την κανναβη το γνωριζω αλλα οταν δεν εχεις λευτα εισαι ανεργος και με το ζορι δινεις για μια σκαρτη φουντα δεν γινεται να δινω και για cbd .. επισης τα νευρα δεν μου τα προκαλει η κανναβη εχουν υπαρξει πολλα συμβαντα στην ζωη μου αλλα που τα θυμαμαι και με νευριαζουν αλλα που με στεναχωρουν βαθυτατα και ποτε δεν θα σταματησουν και αλλα που δνε θελω καν να θυμαμαι.. οταν πεινω κανναβη ακομη και με τσιγαρο ειναι το μονο πουτ εχω καταληξει οτι με βοηθαει (προσωπικα εχω κοψει μαχαιρι το αλκοολ ουτε σταγονα τα τελευταια 5 χρονια) , οπως και να εχει δεν ειμαι χασικλης με την κακη εννοια σε καθε περιπτωση την αντιλαμβανομαι ως φαρμακο μου και ετσι αναφαιρομε παντα για την κανναβη επειδη ειναι το μονο που με καθυσιχαζει.. 

@diaolina και @pitch grow πλιζ μην αναστατωνεστε για χαζομαριτσες το παλικαρι απλα εξεφρασε την γνωμη του με κινητρο να με βοηθησει δεν ειναι αναγκη να χαλαει το τοπικ  ουτε οι καρδιες μας.. only love Heart Heart
Απάντηση
@laxanakis νομίζω ότι πρώτα απ' όλα θα πρέπει να τσεκάρεις την νομοθεσία (Νόμος 4139/2013). Δίνω το link: https://www.e-nomothesia.gr/kat-narkotik...-2013.html. Η βάση είναι στο άρθρο 29, το οποίο λέει:

Άρθρο 29
Καλλιέργεια κάνναβης, χρήση ναρκωτικών ουσιών, πλαστογραφία ιατρικής συνταγής

1. Όποιος, για δική του αποκλειστικά χρήση, με οποιονδήποτε τρόπο προμηθεύεται ή κατέχει ναρκωτικά, σε ποσότητες που δικαιολογούνται μόνο για την ατομική του χρήση ή κάνει χρήση αυτών ή καλλιεργεί φυτά κάνναβης σε αριθμό ή έκταση που δικαιολογούνται μόνο για την ατομική του χρήση, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι πέντε (5) μηνών. Η διαπίστωση του σκοπού εξυπηρέτησης της δικής του αποκλειστικά χρήσης γίνεται με συνεκτίμηση του είδους, της καθαρότητας και της ποσότητας του συγκεκριμένου ναρκωτικού, σε συνδυασμό με τη συχνότητα χρήσης, το χρόνο χρήσης, την ημερήσια δόση και τις ιδιαίτερες ανάγκες χρήσης του συγκεκριμένου χρήστη.
   2. Ο δράστης της πράξης της προηγούμενης παραγράφου μπορεί να κριθεί ατιμώρητος, εάν το δικαστήριο, εκτιμώντας τις περιστάσεις τέλεσης της πράξης και την προσωπικότητα του δράστη, κρίνει ότι η αξιόποινη πράξη ήταν εντελώς περιστασιακή και δεν είναι πιθανόν να επαναληφθεί.
   3. Καταδικαστικές αποφάσεις της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου δεν καταχωρίζονται στα αντίγραφα των δελτίων ποινικού μητρώου.
   4. Με φυλάκιση μέχρι δύο ετών τιμωρείται όποιος καταρτίζει πλαστή, νοθεύει ή χρησιμοποιεί πλαστή ιατρική συνταγή χορήγησης ναρκωτικών με σκοπό τη χρήση τους από τον ίδιο.

Πιστεύω ότι θα σου λύσει μερικές από τις απορίες που εξέφρασες.
... καὶ ἐξήνεγκεν ἡ γῆ βοτάνην χόρτου σπεῖρον σπέρμα κατὰ γένος καὶ καθ᾿ ὁμοιότητα, καὶ ξύλον κάρπιμον ποιοῦν καρπόν, οὗ τὸ σπέρμα αὐτοῦ ἐν αὐτῷ κατὰ γένος ἐπὶ τῆς γῆς. καὶ εἶδεν ὁ Θεός, ὅτι καλόν. καὶ ἐγένετο ἑσπέρα καὶ ἐγένετο πρωΐ, ἡμέρα τρίτη. Angel
Απάντηση
(03-26-2020, 12:29 AM)laxanakis Έγραψε: @pitch grow εχεις δικιο μαν για το οτι η νικοτινη δεν κανει καλο σε συνδιασμο με την κανναβη το γνωριζω αλλα οταν δεν εχεις λευτα εισαι ανεργος και με το ζορι δινεις για μια σκαρτη 

Μαν σου ειπα ξεκαθαρα πως η thc μπλοκάρει τους υποδοχείς σεροτονίνης και δημιουργεί στρες στα κυτταρα της περιοχης ,αν θες σου παραθετω βιβλιογραφία δεν ειναι αποψη μου.
Το εμαθα αναγκαστικά γιατι ειχα τεραστιο θεμα με το στρες και με νευρα κλπ και εψαξα και βρήκα λυση .Αντι να κλαιγομαι και να τα γ** όλα τη μ*** ,με νευρα κλπ εψαξα και βρήκα τη λυση μου .
Αν σε ενδιαφερει να νιώσεις καλύτερα και θες βελτιωση στην υγεία σου γιατι περι αυτου προκειται ,κοβεις καφεδες ,και δε θα ξεκινας την ημερα σου με ντουμανια ,θα βαλεις και ενα cbd δεντράκι πχ Harlequin 20/1 η έστω ενα super silver haze ,η με περισσοτερη μεθη super lemon haze , και θα ξεκινας με αυτό σε ενα vaporizer .Δουλευουν καλύτερα απο χαπια .
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)