Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βοήθεια με Ισοπροπυλικη Αλκοόλη
παιδιά καλησπερα! θέλω να φτιάξω rso άμεσα αλλά λόγω κορωνοιου βλέπω πως έχουν εξαντληθεί τα αποθέματα της ισοπροπυλικης αλκοόλης παντου! γνωρίζει κανείς αν μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο άλλο διαλυτικο? έχει κάποιος καθόλου ισοπροπυλικη αλκοόλη να αγοράσω? ρε που φτάσαμε, την τρέλα μου, γ@#ω τον μαζικό φοβο και τον ηλίθιο τον έλληνα που τα έχει σηκώσει ολα από τα φαρμακεία!!
Ρε όταν έχω κέφια.. "Κάνω Παπάδες" σου λέω !
Απάντηση

ads by gr420info

h αντισηψία εν μεσω πανδημίας ειναι σημαντικότερη απο  μη φαρμακευτική τύπου χρήση ,δεν ειναι ηλιθιος ο "ελληνας" και ουτε φοβαται όποιος αγορασε ,προνόησε για τη δημοσια υγεία ,ο ιός δεν αφορα μονο τον αγοραστή αλλα και ολους οσους έρχονται σε επαφη μαζι του ,γιατι ως γνωστόν ο ιός σε μεγαλο βαθμό ειναι θανατηφόρος .
ο φαρμακευτικός συλλογος κρήτης ,επισης εψαχνε iso απο κομπιουτεραδικα , για νοσοκομειακη χρηση γιατι το εσυ της κυβερνησαρας μας , δεν ήταν εφοδιασμένο .
η iso δεν χρησιμοποιείται/πωλειται για rso αλλα για καθαριότητα των ηλεκτρονικών πλακετων .αν καποιος τη χρειάζεται για rso για φαρμακευτική χρήση δυστιχώς θα επρεπε να προνοήσει,και   παντα θα επρεπε να ειχε διαθεσιμη καβατζα ,για τους αντιστοιχους λογους υγείας του .υπηρχε διαθεσιμη μεχρι και την προηγουμενη βδομάδα ,η πανδημια παιζει εδω και μηνες στο τραπεζι .
ευχομαι αν όντως αφορα φαρμακευτική χρήση να βρείς ,αλλα λιγο δυσκολο μετα απο τοσο καιρό .
Απάντηση
συγνώμη για την υπερβολή των λέξεων μου αλλά λέγοντας "ηλίθιος" εννοουσα την νοοτροπία του μέσου ελληνα να αγοραζει ατομικά σε μεγαλες ποσότητες ορισμένα φαρμακευτικά είδη δίχως να τον νοιάζει αν θα υπάρχει επάρκεια για τον συνάνθρωπο. το θέλω για φαρμακευτική χρήση και δυστυχώς δεν φαντάστηκα ότι θα υπάρξει έλλειψη.
Απάντηση
παρε ενα τηλεφωνο εδω αν εισαι τυχερος https://www.extranet.gr/cleaners/1954-ko...pasty.html
διαφορετικα ,decaboxylation ,μπλεντερ και την τρώς ,η ετσι όπως ειναι ,ή σε καψουλες για να κατεβαίνει πιο εύκολα αν εχεις
Απάντηση
φίλε μου για φαρμακευτική χρήση δεν θα έβαζα iso. να βρεις που δεν θα βρεις καθαρή αλκοόλη,με το 40.

τα αμερικανάκια που φτιάχνουν rsoμε τα κιλά δεν πάνε ποτέ με iso. τουλάχιστον στα φόρα που παρακολουθώ.
Απάντηση
σε ευχαριστώ. θα το κοιτάξω αυριο.
Απάντηση
(03-25-2020, 12:44 PM)tzorge Έγραψε: φίλε μου για φαρμακευτική χρήση δεν θα έβαζα iso. να βρεις που δεν θα βρεις καθαρή αλκοόλη,με το 40.

τα αμερικανάκια που φτιάχνουν rsoμε τα κιλά δεν πάνε ποτέ με iso. τουλάχιστον στα φόρα που παρακολουθώ.

όταν λες με το 40 , τι εννοείς?
Απάντηση
ότι κοστίζει περίπου 40 ευρώ το λίτρο.
Απάντηση
https://www.melissoefodia.gr/el/farmaka/...ovs1rmjids
για δες και εδώ

για ιατρική χρήση πάντως μπορείς να χρησιμοποιήσεις και βούτυρο που έχει μάλλον καλύτερη απορρόφηση και αποτελέσματα
Απάντηση
https://www.dpharmacy.gr/el/products/kal...l-999-1-lt
καλησπέρα παιδιά.
ίσως αυτό βοηθήσει.φαινεται κατάλληλο.
Heart
Απάντηση
καλησπέρα η ισοπροπολυκή αλκοόλη δεν κάνει για φαρμακευτική χρήση

και θα σου πρότεινα να μην την χρησιμοποιήσεις.
Απάντηση
(04-18-2020, 03:53 PM)tzorge Έγραψε: καλησπέρα η ισοπροπολυκή αλκοόλη δεν κάνει για φαρμακευτική χρήση

και θα σου πρότεινα να μην την χρησιμοποιήσεις.
καλησπέρα tzorge, ευχαριστώ για την απάντηση.
αν μπορείς διαφωτισε με,για ποιο λόγο δεν κάνει να την χρησιμοποιήσουμε? μιλάς για την συγκεκριμένη η γενικά για ισοπροπυλική?
η συνταγή  rso αν δεν απατωμαι είναι η με νάφθα η με ισοπροπυλική?
Heart
Απάντηση
ο ρικ σιμσον είχε πολύ διαφορετική ναφθα από αυτή που βρίσκουμε εμείς, κι έχει φάει κια κράξιμο γι αυτό.
επίσης νομίζω πως πλέον δεν το προτείνει.
ο λόγος ειναι γιατί αν δεν έχεις φούρνο κενού, vacuum avon, πάντα θα αφήσεις κάτι μέσα.
η ισοπροπολυκή αλκοόλη μεταβολιζεται σε ασετονη αποκ τον οργανισμό σου .
για τοξική δηλητηρίαση, δηλαδή bye bye θες μόλις 250 ml. ένα σφηνάκι είναι 50ml.

κάτι λοιπόν τόσο τοξικό δεν επιτρέπετε να το παίρνει κάποιος με ένα ανοσοποιητικό σύστημα σε μάχη με ασθένεια.
δεν το συζητώ για καρκίνοπαθεις, αρκετά δηλητήρια παίρνουν με τις χημειοθεραπείες

πιο φθηνά θα σου βγει να πάρεις ένα κιτ να ανακτάς κανονικό αλκοόλ πάρα να πετάς κάθε φορά ιζο.
Απάντηση
ήσουν κατατοπιστικότατος και συμφωνώ απόλυτα. ευχαριστώ κ πάλι για την απάντηση.
Heart
Απάντηση
[Εικόνα: zmytvhim.png]

35 λίρες στο ebay.co.uk
Απάντηση
@kalamatared η naphtha που χρησιμοποιεί ο r. simpson είναι «pure light aliphatic naphtha». h σύγχυση δημιουργείται στο ότι αλλιώς λέγεται αυτό το προϊόν στον καναδά, όπου ζούσε ο r. simpson, και αλλιώς στην ευρώπη. o r. simpson υποστηρίζει ότι αν μένουν κάποια κατάλοιπα στο λάδι από τους δηλητηριώδεις διαλύτες που χρησιμοποιεί, τότε το λάδι έχει την ικανότητα να εξουδετερώνει την όποια βλαβερή επίδραση θα μπορούσαν αυτά τα κατάλοιπα να προκαλέσουν στην υγεία μας.

για εμένα αυτό το τελευταίο μου κάνει για αερολογία και συνεπώς δεν το πιστεύω. δεν ξέρω αυτά τα κατάλοιπα κατά πόσο μπορούν να επηρεάσουν την υγεία μας, αλλά είμαι σίγουρος πως δεν είναι ωραίο δώρο για τον οργανισμό μας. για αυτό αιθυλική αλκοόλη γεωργικής προέλευσης και ανάκτηση για να ξαναχρησιμοποιούμε το αλκοόλ.

ένας άλλος τρόπος που τον προτιμώ περισσότερο από το rso είναι ο εξής: φτιάχνουμε χασίς (σοκολάτα) χωρίς διαλύτες --> αποκαρβοξυλίωση --> το διαλύουμε μέσα σε ελαιόλαδο ή λάδι καρύδας. έτσι έχουμε το αντίστοιχο του rso χωρίς υπολείμματα από δηλητήρια και ούτε καν αλκοόλ.
Απάντηση
η ισοπροπυλικη δεν προτεινεται σε καμια περιπτωση για καταπωση αν κανεις λαδι με αυτην, μονο για καπνισμα και παλι δεν ειναι και η καλυτερη
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)