Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pineapple
Δεν πηρα απαντηση στο προηγουμενο ποστ και δεν  καταλαβενω ....γιατι το φορουμ φτοιαχτηκε για καποιο λογο καποια απο αυτα π ρωταω εχουν απαντηθει απλα με διαφορετικο τροπο ειναι διαφορετικη η  καθε  περιπτωση  τελως παντων θα στειλω φωτο τι παριγγηλα εχω ενα fish miχ  ο σπορος ειναι αυτο ματος  pineapple
Και εχω καποιες ερωτησεις1) στην αρχη την πρωτη βδομαδα σκεφτομε να το εχω μεσα σε μια λαμπα 30 40w  2)ειναι η δευτερη πρωσπαθεια το λεμον την παλευει εχει εμφανισει καποια προβληματα αλλα εχω ψαχτει και εχω καταλαβει πραγματα απο αυτο
3)το ριζοτονικο juice μιχ μηπως ξερεις κανεις αν ριχνω σε καθε ποτισμα η καθε ποτε;?;? 
Της 2 πρωτες βδομαδες σκεφτομε ριζοτονικο και νερο πεχαρισμενο 6.8 αυτα για αρχη.....ααα και  το βραδυ αν εχει παρα πολυ κρυο η δεν ευνοουν οι συνθηκες ισως το βαζω μεσα

[Εικόνα: rXriStPm.jpg]
Απάντηση

ads by gr420info

Αν δεν απανταει κανεις και εχεις ήδη και -1 ,καπως θα εξηγείται ,σκεψου το ,δε μπορει να στο απαντησει αλλος .

Εγω θα εριχνα μιση δοση φαί απο την 3η μερα ισως εναλλαξ με νερο μετα το σκάσιμο για την βιολογία του εδαφους .
Το ριζοτονικό ειναι παντα μεσα στο δοχείο μου ,σε καθε ποτισμα .Ph 6.8 ειναι μια χαρα .Περλίτης 30%
Ισως το αφηνα μεσα για περισσότερο ,ωστε να ελεγχω το φως για να βγάλει περισσοτερες κορυφες και μετα εξω .
Kαλη τύχη
Στα τσάγια τα αέρινα ρίχνω κομπουχα ,μικρόβια και μαγιά και ριχνω το ph μη βγεί μπουρούχα
Απάντηση
Τα μελη δεν ειναι αναγκασμενα να απαντουν.
Αν θελουν απαντουν, αν δεν θελουν, δεν απαντουν.

Εγω θα κανω focus στην λαμπα.
Τα watt που λες, ειναι πολλα. 
Οσο ειναι σποροφυτο ακομα, δεν θελει τοσα πολυ φως.
Για τις πρωτες βδομαδες, θα προτινα μια led στα 6500Κelvin 10 ή 12 watt.
Οταν μεγαλωσει κ βγαλει μερικα ζευγαρια φυλλα, βαζεις μερικες ακομα.
Καλυτερα πολλες μικρες λαμπες, παρα μια μεγαλη.
Απάντηση
Σιγουρα δεν ειναι υποχρεωμενα τα μελοι να απαντουν νεος ειμαι χρειαομε μια βοηθεια για αυτο νομιζω ειναι το φορουμ εγω τουλαχιστον για αυτο ειμαι εδω για να μαθω και μετα να βοηθησω αλλους να μαθουν
Απάντηση
φιλτατε, δεν απεχουμε πολυ.
Κ εγω καινουριος ειμαι, με πολυ μικρη εμπειρια Συγκεκριμενα οταν μπηκες εσυ, εγω ημουν κανα μηνα μελος Που θελω να καταληξω..
Οτι κ εγω επρηζα τα μελη με απανωτες κ χιλιαδες ερωτησεις επειδη δεν ηξερα, αλλα οταν εβλεπα οτι δεν απαντουσαν, επαιρνα χαμπαρι οτι μαλλον αυτες οι ερωτησεις εχουν απαντηθει χιλιαδες φορες εδω μεσα, οποτε τα μελη δεν ειχαν ορεξη να απαντησουν τα ιδια ακομα μια φορα..
Οποτε αρχιζα το ψαξιμο.
Οχι μονο εδω, αλλα κ στο google κ στο youtube.. κ μαντεψε..
Πηρα ολες τις ερωτησεις μου!
Κανε το ιδιο.
Φιλικα.
Απάντηση
Φιλε πραγματικα το εχω κανει και εχω ριξει πολυ διαβασμα δεν θελω να γινομε ενοχλιτικος αλλα καποιες ερωτησεις δεν εχουν απαντηθει η δεν ειναι το ιδιο μποτει να υπαρχει μια μικρη διαφορα να μπερδευτει καποις και να του χαλασει την σοδεια....καταλαβενω οτι ουτε σχολη γεωπονιας ειναι εδω ουτε κατι τετειο απλα εχω καποιες ερωτησεις που καλο θα ηταν καποιος αν μπορουσε να μου τις λυσει

Ακομα καθημερινα ανακαλυπτω κατι καινουργιο
Απάντηση
Ποιες από τις απορίες σου δεν έχουν απαντηθεί για παράδειγμα; γράψε μας μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει...
Απάντηση
Ισως εχουν απαντηθει και δεν το εχω βρει αλλα πραγματικα τετειο διαβασμα που εχω ριξει εδω μεσα ουτε στο σχολειο....αστειο.....λοιπον θελω μια γνωμη για το οτι θα το εχω την πρωτη βδομαδα μεσα και απο την δευτερη θα το βαλω στην βερεντα θα εχει προβλημα με το κρυο γτ εχω διαβασει οτι τα αυτοματα δεν εχουν τοσο μεγαλο προβλημα καλα αμα κανει - σιγουρα θα εχει απλα
Δεν ξερω σκεφτομε να το βαζω μεσα το βραδυ και το πρωι που βγενει ο ηλιος εξω μεχρι απογευματακι τι θα προτινες εσυ που εχεις και μια εμπειρια (στην αρχη που μου καρφωθηκε η ιδεα να κανω μια καλιεργεια ξεκινησα πολυ επιπολεα χαζα θα μπορουσα να πω αλλα πλεον εχω παρει τα χαμπαρια μου και καταλαβα καποια πραγματα διαβασα και ακομα διαβαζω πιστευω ειμαι σε καλο δρομο) λοιπον συνεχιζω θελω να μου πεις αν και ποτε θα χρειαστει να βαλω το all mix χωμα σε μιξη με αυτο που εχω πραγγειλει για το ξεκινημα το light mix και τελος καποια δικια σου συμβουλη αν θες....ευχαριστω

Φοβαμε αν το βαζω μεσα το βαδυ μην παθειι κανα στρες..
Απάντηση
Γτ να το μαζευεις το βραδυ;
Φοβασαι μην στο κλεψουν;
Εχεις δει πολλα τελειωμενα grow στο φορουμ με αυτον τον τροπο;
 Στο προηγουμενο θεμα σου, βγηκαν καποια ατομα, που εχουν καποια χρονια καλλιεργειας στην πλατη τους κ σου ειπαν να παρεις τον βασικο εξοπλισμο κ εσυ καθεσαι κ ασχολεισαι με juice mix, χαρμανια, κρεμας τα φυτα απο τα φωτιστικα κ δεν ξερω εγω τι αλλο.
Πως θες να σου απαντησουν μετα;
Δεν κανεις τα βασικα κ ψαχνεσαι για τα πιο εξειδικευμενα κ φοβασαι μην χασεις την συγκομοιδη.
 Τεσπα.
Αν δεν θες να παρεις εξοπλισμο, περιμενε να ζεστανει ΚΑΛΑ ο καιρος κ κανεις το grow σου σε μια γλαστρα στο μπαλκονι σου μονιμα.
Απάντηση
Δειξε την λαμπα να δούμε
Ελπιζω να μην ψεκαζεις ακόμη με εκείνο το μπλε που σου έδωσαν

@Trohos ποιος δεν σου απαντησε να τον μαλωκω
Απάντηση
@Trohos κατσε ρε αδερφε δεν ξερεις να διαβαζεις η εγω δεν τα εξηγω σωστα πολυ επιθετικα το πας δεν υποχρεωσα κανενανν να απαντησει....για χαλαρωσε λιγο...αλαφροισκιωτε οχι την πεταξα αυτην την μαλακια.....
Απάντηση
Βάλτο κατευθείαν στην τελική γλάστρα το αυτόματο!
Βάλε καμιά πετρούλα κάτω κάτω στη γλαστρα για να στραγγίζει καλά, και συμπλήρωσε την γλάστρα σου με 70%all mix και 30% Light mix.
Πάνω πάνω πρώτο θα έχεις το Light mix γιατί το φυτακι σου θα είναι μικρό και από κάτω το all mix. Λιπάσματα τις πρώτες δυο εβδομάδες τίποτα μόνο κάνα ριζοτονικο.
Αυτά! καλή επιτυχία  Big Grin
Απάντηση
Το προβλημα ειναι το υφος σου, εχεις δειξει μεσα σε 42 posts, οτι εισαι απο τα ατομα που τα θελουν ολα στο πιατο και δεν ασχολουντε λιγο με τα στοιχειωδη, αρα τι να απαντησω; (αναφερομαι σε πρωτο προσωπο αλλα ισχυει συνολικα για ολη τη κοινοτητα)
Και γενικα, ενω εχουν δικιο που στα λενε οπως στα λενε τους τη λες και απο πανω. Καμπανα

Αντι να δημιουργεις δραμα για τις ερωτησεις που δεν απαντουνται μηπως να αναθεωρησεις τον τροπο με τον οποιο προσεγγιζεις τα προβληματα του φυτου σου; Εκει ειναι το προβλημα...

Φιλικα παντα, μη παρεξηγηθω..  Undecided  Σε κοινοτητα εισαι και οχι σε καμια δημοσια υπηρεσια. Αυτο σαν υπενθυμιση.

Δειξε οτι ενδιαφερεσαι πρωτα απ ολα για το grow σου, και θα δεις οτι θα ενδιαφερθουν και οι υπολοιποι για σενα, το να βαλεις χυμα ενα φυτο εσωτερικα χωρις να εχεις σχεδιασει τα απολυτως απαραιτητα και να επιμενεις παρ ολο τις συστασεις των παιδιων οτι ξερεις τι δε γινεται ετσι yolo και οτι γινει μωρε.. συγνωμη αλλα δεν εμπνεει κανεναν να κατσει να ασχοληθει με την περιπτωση, το λεω straight forward, για να καταλαβεις τι παιζει και πως λειτουργουμε, δεν εχω προσωπικα μαζι σου για να ειμαι ξεκαθαρος
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
Ενταξει ευχαριστω
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)