Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 1 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα στα φυλα
Γεια σας παιδιά θέλω μια βοήθεια έχω ένα πρόβλημα με τα φύλλα ξεραίνονται είναι από κλωνοποίηση σε υδροπονια το πεχα είναι 5.5με5.8 και η αγωγιμότητα είναι στο 1.1
Απάντηση

ads by gr420info

καλως ηρθες! πες μας καποια πραγματα για την ποικιλια ,τις συνθηκες που καλλιεργεις,
και βαλε μια φωτογραφια του φυτου Smile
""Αν δεν μπορέσω να το δεις κι εσύ, μοιάζει σα να μη το ‘χω...""
Απάντηση
(03-25-2020, 10:02 PM)diaolina Έγραψε: καλως ηρθες! πες μας καποια πραγματα για την ποικιλια ,τις συνθηκες που καλλιεργεις,
και βαλε μια φωτογραφια του φυτου Smile
Είναι κρητικός σπόρος η θερμοκρασία μου με ανοιχτό φως είναι 24 με 26.5 και κλειστό 20 με 21 η υγρασία 55 με 65 με ανοιχτό φως και  με κλειστό 70 με 75

Φότο δεν μπορώ να ανεβάσω Δεν ξέρω Για πιο λόγο Δεν με αφήνει με το imgur
Απάντηση
πατησε το,βρες και ανεβασε την φωτο και περιμενε λιγο..
θα σου εμφανιστει και μετα πατας υποβολη.
αργει λιγο,αλλα ειναι ασφαλες.
Απάντηση
[quote="diaolina" pid='159954' dateline='1585165590']
πατησε το,βρες και ανεβασε την φωτο και περιμενε λιγο..
θα σου εμφανιστει και μετα πατας υποβολη.
αργει λιγο,αλλα ειναι ασφαλες.
[/quote
Παταω πανω στο imgur επιλέγω φοτο και πατάω ολόκληρωθηκες περιμένω όπως είπες φίλε αλλά τπτ μήπως πρέπει να κάνω τπτ άλλο Γτ ειμαι από τηλέφωνο
Απάντηση
Εγω το βαζω ξαπλωτο για να μπει η εικονα
Κατα πλατος,πως το λένε
Απάντηση
Παιδιά συγνωμη σα έχω ζαλίσει αλλά κάνω ότι μου λέτε και φότο δεν ανεβαίνει τι να κάνω έχω απελπιστεί. Έκανα και το τηλ στο πλάι αλλά τπτ υπάρχει κανένας τρόπος να ανεβάσω φότο χωρίς το imgur
Απάντηση
Τελικά κατάφερα και την ανέβασα για πείτε μου γνώμες
[Εικόνα: G37EoV8m.jpg]

[Εικόνα: G37EoV8m.jpg]
Απάντηση
Ε,ολο το φυτό
Δεν χρειάζεται δήλωση
Κλώνος ποσων ημερων?
Απάντηση
Η μάνα που είχα πάρει του κλώνους είναι 3.5μηνών. Η κλονει είναι περίπου 1.5μηνων 
[Εικόνα: HGhpYV0m.jpg]
Απάντηση
Τι πατεντα ειναι αυτή με το αλουμινόχαρτο ,πως παιρνει  οξυγόνο η ρίζα ?
Δωσε λεπτομερειες γιατι δε φαίνεται τίποτα ,τι συστημα χρησιμοποιείς ,σε τι κλιμακα μετρας αγωγιμότητα ,χρησιμοπιείς Υπεροξείδιο ?
Αυτό δειχνει να ειναι ελλειψη calmag ,alla μπορει να οφείλεται σε 1000 λογους
Στα τσάγια τα αέρινα ρίχνω κομπουχα ,μικρόβια και μαγιά και ριχνω το ph μη βγεί μπουρούχα
Απάντηση
Οταν λες υδροπονια,τι ακριβώς
Κατι σαν πετρες φαίνεται
Απάντηση
(03-26-2020, 11:33 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Οταν λες υδροπονια,τι ακριβώς
Κατι σαν πετρες φαίνεται

Αυτό θα πει βιονικο μάτι...
                                               Leaf  Smoke20 
Απάντηση
(03-26-2020, 12:53 PM)Mamba Έγραψε:
(03-26-2020, 11:33 AM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Οταν λες υδροπονια,τι ακριβώς
Κατι σαν πετρες φαίνεται

Αυτό θα πει βιονικο μάτι...
Με γεια,σε φωτίζει
Απάντηση
Παιδιά δεν είναι πέτρες άργιλος είναι και το αλουμινόχαρτο το έβαλα για να μην περνάει το φως μέσα. Dwc είναι το σύστημα μου Παιδιά και ρύθμιζω και το πεχα στο 5.5 με 5.8 την αγωγιμότητα την έχω στο 1.2 έχω και μέσα στον κουβά ένα θερμοστατη και είναι η θερμοκρασία στο νερό 22 με 23 βαθμούς. Ξέρει κανένας να με βοηθήσεις
Απάντηση
Σου απαντησα πως εχει ελλειψη μαγνησιου /ασβεστίου .Το πως προκληθηκε αυτή ειναι το θεμα που πρεπει να λυσεις .
Ριχνεις υπεροξείδιο ; δεν απαντας ,τι χρώμα εχουν οι ριζες ;Μηπως ειναι σε στρες ?
Την αγωγιμότητα την μετρας σε EC λογικά δλδ 700 ppm περίπου. Ποσο απο αυτά ειναι cal/mag ?
Σίγουρα χρειάζονται διαφυλλικα calmag και αναμεσα στα ψεκασματα,ενα ψεκασμα με απιονισμένο νερο για να καθαρίζουν τα φυλλα .
Η έλλειψη ίσως να προκύπτει απο ανταγωνισμό των λιπασματων που ριχνεις σε σχέση με το calmag το οποίο δεν υπαρχει καθόλου στο νερο οσμωσης που χρησιμοποιείς (πιθανοτατα ,γιατι παλι δεν αναφερεσαι αν εχεις οσμωση ) ,
το λιπασμα που ριχνεις δεν εμπεριεχει την απαραιτητη ποσοτητα ,ούτε το νερο της όσμωσης σου .
Στα τσάγια τα αέρινα ρίχνω κομπουχα ,μικρόβια και μαγιά και ριχνω το ph μη βγεί μπουρούχα
Απάντηση
Φίλε τι είναι το υπεροξειδιο. Η ρίζες μου έχουν ένα ελαφρύ καφέ. Το ec εμένα μετράει σε μs και το πάω 110 επί 10 .αλλά δεν μετράει το cal/mag .Η όσμωση τι είναι φίλε
Απάντηση
Δε θα βγάλεις ακρη ,δε κανεις τα βασικα για τον τυπο της καλλιέργειας που διάλεξες .Θα το εβγαζα και θα το εβαζα σε coco/περλιτη  ετσι όπως είναι το γρηγορότερο και ισως προσαρμοζόταν πριν πεθάνει ,θα σου ήταν σίγουρα πιο εύκολο .Τα  λιπασματα ειναι ίδια ,και το ph κοντά σε αυτό που εριχνες μεχρι τωρα ,5.8 .
Η ρίζα ειναι καφε πιθανοτατα απο τα παθογόνα που μαζεύονται ,κακα βακτήρια ,και ετσι μπαινει σε στρες .
Δε χρειαζεται να μπω σε λεπτομερειες για το Hydrogen peroxide ,ενω δε ξερεις καν τι ειναι οσμωση ,που ειναι απαραιτητη σε υδροπονίλα ,πιθανοτατα μάλιστα δεν αποστειρώνεις ουτε
το δοχείο σου ,εχει δουλειες η υδροπονίλα ,δεν ειναι οσο απλή οσο την πουλανε .
Απάντηση
(03-26-2020, 04:19 PM)pitch grow Έγραψε: Δε θα βγάλεις ακρη ,δε κανεις τα βασικα για τον τυπο της καλλιέργειας που διάλεξες .Θα το εβγαζα και θα το εβαζα σε coco/περλιτη  ετσι όπως είναι το γρηγορότερο και ισως προσαρμοζόταν πριν πεθάνει ,θα σου ήταν σίγουρα πιο εύκολο .Τα  λιπασματα ειναι ίδια ,και το ph κοντά σε αυτό που εριχνες μεχρι τωρα ,5.8 .
Η ρίζα ειναι καφε πιθανοτατα απο τα παθογόνα που μαζεύονται ,κακα βακτήρια ,και ετσι μπαινει σε στρες .
Δε χρειαζεται να μπω σε λεπτομερειες για το Hydrogen peroxide ,ενω δε ξερεις καν τι ειναι οσμωση ,που ειναι απαραιτητη σε υδροπονίλα ,πιθανοτατα μάλιστα δεν αποστειρώνεις ουτε
το δοχείο σου ,εχει δουλειες η υδροπονίλα ,δεν ειναι οσο απλή οσο την πουλανε .
Φίλε αν βαριέσαι να μου εξηγήσεις μην απαντάς καθόλου, εγώ ζήτησα βοήθεια αποσας γτ είμαι αρχάριος στην υδροπονια και στο alegre μου έλεγε μλκιες για αυτό γράφτηκα και στην ομάδα
Απάντηση
μια χαρα σου απαντησε και εαν παρατηρησες ειναι και ο μονος που ασχολειται με το θεμα σου..
να εισαι πιο ευγενικος και εφοσον εισαι αρχαριος,συμβουλευτικα στο λεω,
δωσε λιγη σημασια σε οτι σου εχει γραψει μεχρι τωρα και μελετησε τα,
χωρις να κανεις νεες ερωτησεις προς το παρον
γιατι δεν σε βοηθα αυτο καθολου Smile
Απάντηση
Ρε παιδιά έχω πάρει 250κατοσταρικα πράγματα για την υδροπονια και παλεύω να την μάθω πως να μην ξενερώσω όταν μου λέτε να τα γυρίσω σε χώμα η κοκο για αυτό σας έχω ζαλίσει Γτ ο τυπάς από το alegre μόνο λεφτά θέλει να μου τρώει. Το υπεροξειδιο το έψαξα θα έχει το alegre να αγοράσω? Την όσμωση την έψαξα αλλά δεν την κατάλαβα αν μπορεί κανένας να μου την εξηγήσει πιο απλά θα τον Ευχαριστούσα
Απάντηση
Οξυζωνε το λέμε εμείς,έχει παντου

Αντιστροφη οσμωση,πουλάνε συσκευές αλλά δεν εχω ιδέαν
Απάντηση
(03-26-2020, 05:37 PM)Αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: Οξυζωνε το λέμε εμείς,έχει παντου

Αντιστροφη οσμωση,πουλάνε συσκευές αλλά δεν εχω ιδέαν
Απο το Οξυζενέ ποσο περίπου βαζω στα 11λιτρα νερου? Αν βάζω εμφιαλωμένο νερό θα χρειαστώ πάλι τη συσκευή αντιστροφής όσμωση?
Απάντηση
Δεν ξέρω απο dwc,καποιοι ειχαν κάνει εδω παλια

Πάνε εκεί που λέει ,συζητήσεις καλλιέργειας ,υδροπονια/αεροπονια
Κάψιμο
Απάντηση
Παιδιά ξέχασα να προσθέσω ότι δεν είναι σε Κρόου μέσα απλά τους έχω ένα δωμάτιο μόνα τους
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)