Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Επιλογή φωτισμού
Καλησπέρα 

Μπαίνω στο ψητό 

Έχω ένα χώρο (αποθήκη ) 4τ.μ. Με ύψος 1.90 τον έχω καθαρίσει τον έχω βάψει με λευκό χρωμα (οικολογικό) πάνω κάτω άρ.δεξ.  Big Grin Big Grin Έχω κάνει είσοδο αέρα χαμηλά φ120 και έξοδο με ανεμιστήρα ψηλά φ120 εκεί λοιπόν σκέφτομαι να βάλω 2-3 μωράκια, σκέφτομαι για το φωτισμό τα εξής 
Α) λάμπα στα 300w dual CFL με ανακλαστηρα
Β) λάμπα στα 250w HPS με ανακλαστηρα 
Γ) Αρχικά στην ανάπτυξη με την περίπτωση Α και στην άνθιση περίπτωση Β
Φυσικά και έχω και άλλες απορίες αλλά πιστεύω πως το φως είναι σημαντικός παράγοντας.
Περιμένω με αγωνία την γνώσης σας Shy Shy

Ευχαριστώ
Απάντηση

ads by gr420info

Για ξεκινημα φιλε ειναι καλα και ισως μετα βιας και ολη την αναπτυξη, αλλα για ανθοφορια να υπολοφιαζεις περιπου 400w για καθε τετραγωνικο μετρο
Απάντηση
(04-02-2020, 12:04 AM)αρχαιος Έγραψε: Για ξεκινημα φιλε ειναι καλα και ισως μετα βιας και ολη την αναπτυξη, αλλα για ανθοφορια να υπολοφιαζεις περιπου 400w για καθε τετραγωνικο μετρο

Ποια περίπτωση λες να κρατήσω Α,Β,η Γ, στην Α και Β οι λάμπες είναι dual στην Γ λέω να κρατήσω μόνο λάμπα ανθοφορίας HPS, τι λες ? 

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Απάντηση
4 τετραγωνικά για 4 φυτά?
είναι χαώδης ο χώρος για να τον καλύψεις με 250-300 βατ
Θες 1000 βατ τουλάχιστον....

Εγώ θα σε εβαζα να βρεις τρόπο να περιορίσεις το χώρο στο 1 τετραγωνικο..
Ότι πρέπει για 4 φυτά!
Πάρε τέντα φτιάξε κουτί .
.
Το αγαπημένο μου ημερολόγιο, Volcanodude https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4731
Απάντηση
(04-02-2020, 10:10 AM)YesIcan Έγραψε: 4 τετραγωνικά για 4 φυτά?
είναι χαώδης ο χώρος για να τον καλύψεις με 250-300 βατ
Θες 1000 βατ τουλάχιστον....

Εγώ θα σε εβαζα να βρεις τρόπο να περιορίσεις το χώρο στο 1 τετραγωνικο..
Ότι πρέπει για 4 φυτά!
Πάρε τέντα φτιάξε κουτί .
.

Αυτό είναι το σύνολο του χώρου τα μωράκια θα είναι 2 και θα τα περιορίσω με ανακλάστηρες περιμετρικά η βασική μου απορία είναι για της λάμπες δες λίγο τις περιπτώσεις που έχω γράψει να με βοηθήσεις  Big Grin Big Grin 
Ευχαριστώ
Απάντηση
Εγώ χρησιμοποιώ σε χώρο 0.60χ0.60
Μια 250αρα hps και είμαι άρχοντας λέω χαχα
Β ψηφίζω.

Εξήγησε μου όμως σε παρακαλώ πως θα το κάνεις αυτό με τους ανακλαστήρες γύρω γύρω...
Και τι έχεις σκοπό να περιορίσεις?
Τα φυτά η το φως ?
Το αγαπημένο μου ημερολόγιο, Volcanodude https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4731
Απάντηση
(04-02-2020, 11:32 AM)YesIcan Έγραψε: Εγώ χρησιμοποιώ σε χώρο 0.60χ0.60
Μια 250αρα hps και είμαι άρχοντας λέω χαχα
Β ψηφίζω.

Εξήγησε μου όμως σε παρακαλώ πως θα το κάνεις αυτό με τους ανακλαστήρες γύρω γύρω...
Και τι έχεις σκοπό να περιορίσεις?
Τα φυτά η το φως ?

Θέλω με τους ανακλαστήρες περιμετρικά να κάνω καλύτερη διάσχιση στο φως  πλαϊνά φυτού επειδή δεν έχω ντουλάπα (και δεν παίζουν φράγκα  Smile) τους ανακλαστήρες τους έχω. 
Με το ύψος του χώρου φοβάμαι την περίπτωση Β 1.90μ μην μου τα κάψει στην Β περίπτωση είναι πάλι dual η HPS τι λες ?
Απάντηση
όταν λές ανακλαστήρες τι ακριβώς εννοείς? Μια hps 250w είναι αρκετή για έναν χώρο 60χ60χ190 με την προϋπόθεση ότι δεν θα έχεις διαρροές φωτός.
Απάντηση
(04-02-2020, 10:37 PM)Baphomet Έγραψε: όταν  λές ανακλαστήρες τι ακριβώς  εννοείς? Μια hps  250w είναι  αρκετή  για έναν  χώρο  60χ60χ190 με την προϋπόθεση ότι δεν θα έχεις  διαρροές φωτός.

Ανακλαστήρες για φως από studio φωτογραφίας, η hps πειράζει αν είναι dual ? Έχω βρει ένα σετ λάμπα στα 250w dual μετασχηματιστή και ανακλαστηρα στα 79.00 € τον χωρο τον έχω σκοτεινό αυτόματες περσίδες κλπ
Απάντηση
δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα με την λάμπα όμως όμως για το υπόλοιπο εγχείρημα σου Δεν είμαι σίγουρος καλύτερα να περιμένεις και μία δεύτερη γνώμη από τα παιδιά
Απάντηση
Δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο...
Δεν υπάρχει λόγος να μη δουλέψει όμως...
Αν έχεις ένα θέμα στην πορεία , αυτό θα είναι η διαρροή φωτός, με αποτέλεσμα μειωμένη παραγωγή...
Ξέρω γω όμως... Μπορεί αν έμπαιναν "σωστά" οι ανακλαστήρες μπορεί και να ήταν αμελητέα η διαφορά με μια τέντα...

Να ξέρεις οι MH ανεβάζουν πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία από τις hps
Με τις ,dual δεν ξέρω τι παίζει με τη θερμοκρασία τους.
Μια καλή hps έχει 20-25 ευρώ...
Τώρα για το μετασχηματιστή αν θες αξιοπιστία πάρε ηλεκτρονικό και καθάρισες ...
Οι μαγνητικοί είναι πιο φτηνοί αλλά κάνουν μια χαρά τη δουλειά τους...

Α και για το ύψος που έχεις 1.90 μην ανησυχείς ... Κι εγώ. Με 250αρα
1.40 έχω υψος και με τα δεσίματα είμαι κομπλέ!
Οπότε εσύ είσαι υπερκομπλε!
Απάντηση
Μήπως θα εχ θεμα με χοτ σποτς?
Απάντηση
Σωστός @Αλαφροΐσκιωτος δεν το σκέφτηκα ...
Μοντέλα τα κορίτσια θα νοιώθουν παντός...
Απάντηση
(04-03-2020, 12:43 AM)YesIcan Έγραψε: Σωστός @Αλαφροΐσκιωτος δεν το σκέφτηκα ...
Μοντέλα τα κορίτσια θα νοιώθουν παντός...

Σας Ευχαριστώ εγώ και τα μοντέλα μου  Big Grin Big Grin Big Grin Μόλις ξεπεταχτούν θα ανεβάσω της πρώτες τους φωτό ( θα είναι και επαγγελματικές )
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)