Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Boveta ερώτηση
καλησπέρα μάγκες μου πριν έχω τα παπαδακια μου 2 μέρες σε αποξήρανση, θα το πάω κάπου στης 7 μέρες αν είναι κομπλέ βέβαια.. όταν ξεκινήσει η ωρίμανση στα βάζα τα φακελάκια μποβετα τα βάζεις επιτόπου μέσα η περιμένεις κάποιες μέρες;
Απάντηση

ads by gr420info

μπορείς να τα βάλεις και κατευθείαν. εφόσον στεγνώσουν επαρκώς.
μερικοί ανοίγουν βάζα καθημερινά burping, εγώ δεν το κάνω.
Απάντηση
μην τρελενεσαι με τα boveda πολύ...
δεν είναι "απαραίτητα" ... βοηθητικά είναι για περιπτώσεις που χρειάζεσαι υγρασία...

όταν στεγνώσεις ...θα βάλεις το χόρτο στα βάζα χωρίς boveda!
θα βάλεις ένα υγρασιομετρο όμως στο βάζο μέσα!
θα κλείσεις το βάζω για μια μέρα ολόκληρη και θα ελέγξεις την υγρασία...
αν εχεις πάνω από 60% δε χρειάζεται να βάλεις boveda..
αν όμως έχεις κάτω απο 60% πρέπει να βάλεις το φακελάκι στο βάζο και να ωριμάσεις το χόρτο σου με το μποβεντα στο βάζο!
εβιβα!

η ωρίμανση γίνεται εκεί γύρω στο εξήντα...
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
η ωρίμανση είναι 57-65% εξ όσων ξέρω. πάνω από 65% αρχίζεις να φλερτάρεις με μούχλα.
Απάντηση
αν δεν ανοίγεις τα βάζα @ tzorge τότε απλά δεν το ωριμάζεις σωστά.
ψαξτο και θα δεις ότι είναι ένα πολύ σημαντικό βήμα για να γινει ωριμανση.

φυσικά, και να μην ανοίξεις τα βάζα, το χόρτο και πάλι πίνεται...
αυτό δεν είναι ωρίμανση όμως...
η σωστή ωρίμανση ανεβάζει την ποιότητα του χόρτου κατακόρυφα και σε δύναμη και σε άρωμα...

κάποιο αέριο κάνει τη δουλειά αλλά δε θυμάμαι πως λέγετε χεχ...
βαριέμαι να ψάχνω τώρα.
αυτό το αέριο που βγάζει το χόρτο τον πρώτο καιρό χρειάζεται "ανανέωση", γι'αυτό ανοίγουμε τα βάζα...

καλημέρα, φίλε
γεια' μας!
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
θενξ @ YesIcan δεν το χω σπουδάσει το θέμα. πάντως με τον τρόπο μου το χόρτο μου δεν βγαίνει διόλου άσχημο.
κάποια στιγμή θα παίξω μια φουρνιά έτσι όπως λέγεται. έχω διαβάσει κι άλλες απόψεις όμως.
Απάντηση
από απόψεις @ tzorge το γουέμπ είναι γεμάτο φίλε...

γι'αυτό δοκιμάζω ο ίδιος ότι με ενδιαφέρει...

επίσης η ωρίμανση δεν είναι κάτι που "σπουδαζεται"...
κάνε τις δοκιμές σου και τα λέμε!
είναι κρίμα να έχεις ένα τοσο ποιοτικό οργανικό χόρτο και απλά να το πετάς σε ένα βάζο.
κρίμα...
Απάντηση
παλαιότερα έλεγε στην ιστοσελίδα του boveda ότι ενώ είναι αποτελεσματικά στο να προσθέτουν υγρασία, δεν είναι και τόσο αποτελεσματικά στο να αφαιρούν την υγρασία. πριν λίγο καιρό που το είχα ξαναψάξει δεν ανέφεραν πλέον κάτι τέτοιο και υποστηρίζουν ότι είναι ικανά να προσθέτουν και να αφαιρούν την υγρασία.

χρησιμοποίησα boveda και έλεγχα με το υγρόμετρο. δεν αφαιρούσε την υγρασία. δεν το ξαναχρησιμοποίησα. αν έκανα wet trimming ή αν είχα το βάζο σε χώρο με καλοριφέρ ίσως και να μου ήταν χρήσιμο.
Απάντηση
ενδιαφέρον κι εγώ ζορίστηκα να βγάλω υγρασία με boveda αλλά είχα την αίσθηση πως δούλεψε.

χωρίς υγρασιομετρο τσιπης γαρ.
Απάντηση
Εγώ μάγκες προσωπικά κάνω ένα εντελώς άλλο πράγμα

Αφού στεγνώσουν οι παπάδες τους βάζω σε ένα βάζο με ένα υγρασιομετρο τι κλείνω για 24 ώρες αν βλέπω από 60-70% υγρασία ειμαι καλά και ανοίγω το βάζο κάθε μέρα για 20 λεπτά μέχρι η υγρασία να πέσει κάτω από 60!!!!!!!!!! 60 και πάνω η φου δεν οριμαζει σωστά. Το σωστό curing ξεκινάει με υγρασία 59 όταν δω 59 δεν ξανά ανοίγω το βάζο!

Ιδανική υγρασία για να όριμασει το χόρτο είναι 55-57%
Απάντηση
https://www.royalqueenseeds.gr/content/4...sygkomidis
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)