Αξιολόγηση Θέματος:
  • 6 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΡΟΥΚΟΥΝΙΑΔΑ-Bio/2o-grow
ο τιτλοσ ρουκουνιαδα ειναι του φιλου μου του @Dacapo με τον οποιο αλληλοπαρεξηθηκαμε εδω μεσα,αλλα δεν θα ηταν σωστο να μην το αναφερω γιατι θα ηταν αδικια εκ μεροσ μου προσ το ατομο του
εγω συνεχιζω να τον αγαπω,και προπαντων να το θεωρω φιλο ,και θα ηθελα να αρθει η' να τελειωσει η τιμωρια του(δεν ξερω πωσ γινωνται αυτα τα πραγματα στα φορουμ)

γιατι στην τελικη αν δεν μαλωσεισ με τον φιλο,και ειδικα στην αρχη τησ φιλιασ,η φιλια δεν θα σμιλευτει δεν θα γινει ακλονητη και δεν υπαρχει περιπτωση αυτη η φιλια να αντεξει στον χρονο και να δεσει.
και συνηθωσ οι φιλοι μαλωνουν η' παρεξηγουνται για θεοχαζα πραγματα(γνωμη μου αυτεσ οι τελευταιεσ 3ισ σειρεσ)

εν μεσω κορωνοιου και απαγορευσεων λοιπον πηρα την αποφαση να παω σε 2ο grow αλλα αυτην την φορα βιολογικα
προσπαθω να μαζεψω τα υλικα που με ειπε ο φιλοσ @ tzorge,αλλα συνανταω δυσκολιεσ λογω,κορωνασ,μεταφορικων,απαγορευσεων κ.λ.π,και εξαιτειασ επισησ τησ συνηθειασ πολλων ελληνικων καταστηματων που μαλλον θελουν να γυρισουν στην εποχη του χρυσου οδηγου και να αφησουν το ιντερνετ
παραγελνω πραγματα και με παιρνουν τηλ την επομενη και με λενε αυτο-η το αλλο δεν υπαρχει ενω στην σελιδα δειχνει διαθεσιμο το προιον
αυτο δειχνει οτι θελει να αρπαξει τα χρηματα μου και οχι να με εξυπηρετησει
και παντα υπαρχει μια γελια ελληνικη παιδικι δικαιολογια σε σχεση με το παλαι ποτε ελληνικο εμπορικο δαιμονιο
η κατεβαζεισ την σελιδα η πασ σπιτι και κοιμασαι
αναγκαστηκα ασ πουμε να παρω την τυρφη που ηθελα σε 200 λιτρα αντι για 45 λιτρα που ηθελα γιατι τελευταια στιγμη μου ειπε οτι δεν την εχει
την πηρα αναγκαστικα σε τετοια ποσοτητα γιατι δεν ειχε μεγαλη διαφορα στην τιμη
τα 45 λιτρα θα τα επαιρνα 16 ευρω και πηρα τα 200 23ευρω (δηλαδη με 24 ευρω θα επαιρνα 67,5 λιτρα.πανω απο τα 2/3 του προιοντοσ εχει κερδοσ αφου σαν χονδρικη θα εχει καλυτερη τιμη απο εμενα στα 200 λιτρα)
βεβαια επειδη ξαναμιλησα μαζι του του ειπα οτι αν θελει μπορω να του πουλησω 150 λιτρα

ασ παμε τωρα στο νημα αυτο καθ'αυτο
θα προχωρησω τοσο αργα για να ξεκινησω οσο με επιτρεπουν τα οιμονομικα(αυτα τα βολεψα λιγο πολυ)αλλα κυριωσ οι συνθηκεσ που προανεφερα
τα περισσοτερα υλικα μου τα συγκεντρωσα 2-3 με εμειναν βασαλτησ-σκουληκια(αυτα τελευται γιατι δεν αποθηκευωνται) και το πιο δυσκολο το νιμ απο γερμανια αν και ο καριολησ ο φριτζ δεν με απαντησε στο μειλ που του εστειλα
οποτε ολεσ αυτεσ οι δυσκολιεσ ειναι ενασ καλοσ λογοσ για να γινει σωστα το σεταρισμα τησ τεντασ

και επειδη τα φυτα μασ σαν θηλυκα που ειναι και αυτα και ζουν στον δικο τουσ κοσμο οπωσ ολα τα θηλυκα αλλωστε,ευκαιρεια να τισ παρεχουμε οσον το δυνατον πιο πολλεσ ανεσεισ

σημειωμα νηματοεκδοτη
θα παιξουν διαφορεσ πατεντεσ που ειχα κανει απο το πρωτο grow-νημα οποτε θα  χρησιμοποιουμε το πρωτο νημα οποτε χρειαζεται ωσ πηγη στισ βιβλιογραφιεσ (νηματογραφια) :d

παμε λοιπον να στησουμε την τεντα 1,50χ1,50χ2 (την εστησα μονοσ και ειναι δυσκολο απο την αποψη μην σπασουν οι πλαστικεσ γωνιεσ που ενωνουν τα σιδερα)

[Εικόνα: 4ay0ib0m.jpg] [Εικόνα: bonx7xem.jpg] [Εικόνα: qnmt9uym.jpg]
στην οροφη τησ σκηνησ μπηκαν εξτρα σιδερα γιατι οπωσ αγορασα την σκηνη ειχε μονο 3
αποτελεσμα να δεσει ολη η σκηνη πολυ περισσοτερο(πηγη https://gr420.info/forum/showthread.php?...32&page=31  #764)

επισησ εβαλα τα φωτα που με εφτιαξε ο φιλοσ nl-fanatic ( πηγη https://gr420.info/forum/showthread.php?...32&page=29)  #710

[Εικόνα: yxbiaynm.jpg] [Εικόνα: ujvwny8m.jpg] [Εικόνα: rw9tcwjm.jpg]

φωσ αναψε

[Εικόνα: z4i9y9wm.jpg] [Εικόνα: lbzv0w8m.jpg]

μια απο κατω προσ επανω (ενταξει καποια στιγμη θα τα βαλω συμετρικα) ενω προστεθηκαν και τα σταθερα σε αξια sirius
[Εικόνα: pqsyasrm.jpg] [Εικόνα: xaeuiwvm.jpg]

μερικεσ απο μεσα απο την τεντα προσ τα εξω καθωσ επισησ εχουν μπει 4 φαν περιστρεφωμενα ενα σε καθε κολωνα[Εικόνα: gc0im73m.jpg] [Εικόνα: hdck7nvm.jpg] [Εικόνα: ehchvbtm.jpg]

επισησ ενα αλλο θεμα που με δυσκολεψε στο πρωτο grow ηταν το κρεμασμα αντικειμενων οποτε εβαλα απο καμμια δεκαρια κρικουσ κλειδιων σε ολουσ τουσ σωληνεσ
[Εικόνα: mbgjo8nm.jpg]
ενα αλλο σπαστικο ηταν η τακτοποιηση καλωδιων γιαυτο εβαλα αυτα τα πλαστικα πιαστρακια
[Εικόνα: umk3y29m.jpg] [Εικόνα: vczaqlom.jpg]

αυτα προσ το παρων το παω αργα και σταθερα για να γινει σωστο σεταρισμα το οποιο θα με αποσημιωσει απο αποψι ευκολιασ κατα την διαρκεια τισ καλλιεργριασ

τα κοριτσια μου μαλλον θα εχουν μονο απαιτησεισ οπωσ ολο τα κοριτσια

δεν θα μπει σπορι σε χαρτοπετσετα αν δεν νοιωσω και ειμαι 100% ετοιμοσ

αυτα προσ το παρων συνεχεια την επαυριο(κατουσιαν σημερα)

καλο σασ βραδυ απο τον ρεστο σε σταφ @ρουκουνα(να μην ησουν ρουκουνασ να μην το επινεσ μονοκοπανια)
Απάντηση

ads by gr420info

παραδόθηκα
Απάντηση
kουμπαρε καλημερα, εισαι πολυ μαχημος! καλη αρχη φιλε, γαμω τα φωτα φτιαξατε. δωσε στο λαοο υλικο θα γινει χαμος εκει μεσα. ετοιμασε αλλο ενα ιδιο σκαμπο, τραπεζακι-ταβλακι και τα σχετικα!
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
καυλωσα ειλικρινά στο λεω.

εκει μεσα ειναι φουλ πασιον!!!
Leaf Κυνηγά το όνειρο , τα περισσότερα μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα και αν πιστεύεις πως είναι αδύνατον να συμβούν! Leaf

Μου φαινόταν δύσκολο να ξεκινήσω μια καλλιέργεια , όσο δύσκολο έμοιαζε τόσο εύκολο εξελίχθηκε στην πορεία με πράξη  προσπάθεια και επίμονη και το ποιο βασικό Η αφοσίωση σε αυτό που κάνεις...
Απάντηση
ρε @Roukounas περιμένω μου φαίνεται με μεγαλύτερη αγωνιά το χώμα σου από σένα.

φίλε θα δούμε πολύ ωραία πράγματα, μιας κι είσαι σαφώς πιο κύριος από εμένα, που φέρνω λίγο σε μπαμπουινος.

εβίβα με την καλημέρα μου
Απάντηση
ωραίο το σκαμπό!
για να την πίνεις παρέα με τα κορίτσια ε?

καρεκλακι μέσα στη τέντα, μπαίνεις μέσα, κλείνεις το φερμουάρ, σκας το μπάφο,
λέτε τα νέα σας, τσάμπα co2...
σατανά, όλα τα έχεις σκεφτεί!

για τα υπόλοιπα... τι να πω?
τέτοια οργάνωση από χασικλη δεν έχω ξαναδεί! :d :d :d
Και είπαν τρελλούς αυτούς που χόρευαν, αυτοί που δεν άκουγαν τη μουσική... Volcanodude
Απάντηση
σε άλλο κόσμο ζω!! πότε μπαναριστηκε και ο dacapo?

καλές καλλιέργειες να έχεις φιλαράκι, η τέντα σου και ο εξοπλισμός σου είναι για να τραβάς .... και να μην τελειώνεις ποτέ!! άντε με το καλό
Όποιος πίνει και δεν δίνει να μαμαει και να μην χύνει!!
Απάντηση
* * * * *
5αστερο high lux :d
Leaf   STAY CALM - ITS A PLANT Leaf 
Απάντηση
καλή αρχή και ακόμα καλύτερη πορεία σου εύχομαι φίλε @Roukounas....

να σου παν όλα όπως τα θες γιατί κακα τα ψέματα όλο αυτό που έστησες θέλει χρόνο,χρήμα και υπομονή Hat off
Απάντηση
πολυ ωραια δουλεια,πολυ ομορφα τα εχεις ταιριαξει ολα.ευχομαι και εγω καλες απροβληματιστες σοδιες να βγαλεις απο εκει μεσα.!
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
φιλοι μου ειλικρινα σασ ευχαριστω για τα καλα σασ λογια και το κουραγιο που με δινεται
δεν θα μπω στον κοπο νασ ευχαριστησω προσωπικα,οχι γιατι βαριεμαι, αλλα οπωσ δειτε υπαρχει πολυ υλικο ακομα για να στηθει και αλλα τοσα στο μπαλκονι συν οτι εχω να μετακινηθω για να παραλαβω μια παραγγελια για το grow
[Εικόνα: or41pi7m.jpg] [Εικόνα: ahizqntm.jpg] 

τωρα οσον αφορα το κλου τησ υποθεσησ το σκαμνακι το εβαλα ρε μπαγασηδεσ για να ακουμπησω εκει τα φωτα πριν κοτσαρω τισ αναρτησεισ για να τα κρεμασω

οχι μαλακιεσ το εχουν το βαροσ τουσ γιάυτο επριζα τον nl-fanatic να μου τα φερει πριν ξεστησω το 1ο grow ετσι ωστε να εχω μια ιδεα του τι με περιμενει και να μην τρεχω τελευταια στιγμη,και οπωσ καταλαβενεται λογο κορωνασ δεν θα μπορουσα να αγορασω τωρα οτι θα χρειαζωμουν για να τα βολεψω

ειστε φοβεροι χιουμοριστεσ ολοι
σασ ευχαριστω και παλι οοοοοολουσ
καλημερα φορουμ
Απάντηση
καλημέρα ρουκ θα κάνεις παπάδες εκει μεσα
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
μπορεί να μην γουστάρει τους παπάδες ο άνθρωπος
σορυ αυθόρμητα μου βγαίνουν
Απάντηση
ποπκορν καλύτερα? χεχε
μέτρον ἄριστον
Απάντηση
καλημερα φορουμ
συνεχιζω οχι βεβαια τοσο ακαθεκτοσ οσο ελπιζα εχθεσ,γιατι καποια πραγματα που περιμενα για το setup τησ τεντασ,δεν ηρθαν
μακαρι αυριο μιασ και υπαρχει απλετοσ χρονοσ για αργη σωστη δουλεια

ειπα σημερα να καταπιαστω με ενα τμημα,αλλα πολυ σημαντικο, του εξαερισμου 

το τμημα που θα ενωνει τον σωληνα του εξαερισμου τησ τεντασ στο φαν του εξαερισμου μου
https://www.hortisculture.com/product/22...m³/hr.html

και ολα αυτα γιατι εχω το φαν σε ψυγειο φελιζολ απο καμπινγκ,εξω στο μπαλκονι λογο θορυβου
(πηγη https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=4832&page=2) #29

αλλα και παλι ουτωσ η αλλοσ καποιοσ σωληνασ απο την τεντα θα επρεπε να παει στο μπαλκονι ακομα και αν ειχα τον φαν μεσα,και να παει προσ την μπαλκονοπορτα στο παραθυρο-τζαμι που το αντικατεστησα με αυτο το υλικο που εχει παχοσ 2,02cm
[Εικόνα: dlrrz7nm.jpg] [Εικόνα: xh1b9tem.jpg]

τα εξωτερικα στρωματα ειναι περιπου ισα σε παχοσ οσο τα στενα καπακια απο τα καναλια καλωδιων
το εσωτερικο στρωμα ειναι πολυουρεθανη-φελιζολ,αν το λεω καλα

η αντικατασταση και πωσ το σκεφτωμουν να γινει ειναι εδω
(πηγη https://gr420.info/forum/showthread.php?...32&page=31)  #756

καταναλωνα τα βαζα και σιγα-σιγα μεσα στο μυαλο αρχισα να το σχεδιαζω χωρισ χαρτι και μολυβι (οι φωτο εχουν ημερομηνιεσ) 

τωρα φενεται ευκολο

αλλα για να βρω ευκολο μετατρεψιμο φθηνω ελαφρυ σταθερο μονωτικο υλικο,εσπαγα το κεφαλι μου δυο με τρεισ μηνεσ
(πηγη https://gr420.info/forum/showthread.php?...32&page=31)   #762

επισησ θα επρεπε να μπορει ευκολα και με μικρο κοστοσ ακομα και με εναν ειδικο να ξαναμπει το ιδιο τζαμι (αν τυχει και μασ κανουν και μασ εξωση ευκολα και γρηγορα ισωσ και γω να μπορω αλλα θα χρειαστω και καποιον φιλο οπωσ και αυτοσ που με το εβγαλε)

πρωτα αυτο ηταν το μεγαλυτερο και πιο σοβαρο προβλημα 

μετα φανταζωμουνα απο που θα βαζω και απο που θα βγαζω αερα ετσι ωστε να μην ειναι διπλα-διπλα με κυριοτερο θεμα πωσ να βολεψω  και να ασφαλισω το κουτι του φαν που λογικα επρεπε να παει καπου ψηλα

εκει συνεχωσ ηταν η σκεψη μου ακομα και λιγο πριν με παιρνει ο χαφτασ

ετσι γιαβασ-γιαβασ κατεληξα στη ντουλαπα,η οποια θα βοηθησει και απο αποψη αποθηκευσησ

μεμονωμενεσ οι λυσεισ και μαλιστα εκ των υστερων φενωνται ευκολεσ αλλα συνδυαστικα δεν ειναι

τα υπολοιπα για φλατζεσ και ταχυσυνδεσμουσ ηταν ευκολα 

τεσπα

και αρχιζω να υλοποιω σημερα με ελλειπη εξοπλισμο κομματι-κομματι και οχι με σειρα

αρχιζω

2 τετοια ενα μεσα ενα εξω (αν υπολογισουμε και του εσωαερισμου συνολο 4)
https://www.growmarket.gr/eksaerismos/du...0mm-detail

τρυπαω το ενα[Εικόνα: yjyhkzvm.jpg]
και μετα τα ενωνω απο τισ βασεισ για να μαρκαρω και το δευτερο για να συμπεσουν οι τρυπεσ
[Εικόνα: khyrpipm.jpg]

και το τοποθετω προσωρινα
[Εικόνα: vdgfkn1m.jpg] [Εικόνα: igebk7zm.jpg]

ηδη απο την απ΄ξω πλευρα ειχα υπολογισει που θα ερθει το φαν
με ενα μακρυ σωληνα αποχετευσησ ειχα υπολογισει που θα ερθει καθ΄υψοσ το φαν του εξαερισμου

οποτε εχωντασ βαλει το φαν πανω στη ντουλαπα επρεπε να βρω την καλυτερη θεση

δυσκολευτηκα να βρω ντουλαπα στο υψοσ που ηθελα επειδη σοφιτα χαμηλο μπροστα και επρεπε να ταιριαζει το υψοσ και απο εξω στο μπαλκονι,με τον εξαερισμο επανω,αλλα και απο μεσα για να παει οσον το δυνατον πιο ψηλα,και να μπει μικροτεροσ σωληνασ και σε ποιο ευθεια γραμμη για καλυτερη αποδοση (ειχα ψαξει και την ειχα σταμπαρει,το πωσ την ειχα μεσα σε 3τρισ μερεσ απο τοτε που βρηκα λεφτα ειναι αλλη υποθεση) 

εξω μπαλκονι
[Εικόνα: puxv13vm.jpg]
και υπολογισμοσ καθε υψοσ
[Εικόνα: bfpy215m.jpg] [Εικόνα: 0ws9emqm.jpg]

αφου πηραμε μια τζουρα στο μπαλκονι μαρκαρισα απο μεσα και τρυπησα στο κεντρο με ενα τρυπανι ξανα απο μεσα
αλλα μαρκαρουμε και απο την μεσα πλευρα τησ φλαντζασ  και την αφαιρουμε
[Εικόνα: rmfsy0km.jpg] [Εικόνα: oaf2cdum.jpg]

με ζουμ στην δεξια αμεσωσ επανω φωτο θα δειτε οτι το κοψιμο ειναι αγαρμπο γιατι δεν το εκοψα με την σεγα αλλα με τρυπανικια τρυπουλα τρυπουλα
και ο λογοσ απειδη και τα δυο υλικα τα εχω ξανα δουλεψει αφηνουν πολλη φυρα ,που μαζευεται και δυσκολα
δεν ειχα και καποιον να κραταει μια ηλεκτρικη ταυτοχρονα αλλα και ετσι παλι εβγαλε πραγμα μπολικο
οποτε δεν υπηρχε περιπτωση να το λοιανω γιατι ειδικα το εσωτερικο στρωμα θα βγαζει μπιλακια (με ζουμ στην πεμτη φωτο αυτα ενοω) και θα τα ρουφαει το φαν οποτε  τα καλυψα καλα με ασπρη μονωτικη,πραγμα που ουτωσ η' αλλωσ θα επρεπε να γινει

μπορειτε με ζουμ κατω να δειτε την μονωτικη ενω ξαναεβαλα τισ φλατζεσ
μεσα[Εικόνα: wgmfmwxm.jpg]
και
εξω[Εικόνα: dkj3ytfm.jpg]
και παραεξω
[Εικόνα: r0jzhxpm.jpg]

στοχευσαται 
κεντρο
[Εικόνα: 1oajj7qm.jpg]

ακριβωσ στο φαν μεσα απο την φλατζα
[Εικόνα: zc66k1hm.jpg]

γρηγορεσ συνδεσεισ αλερτ  

πανω στο θρυλικο πλεον σκαμνακι του  @  roukouna,
θα κανουμε τισ ταχυ-συνδεσεισ με κομματια που ειχα για δειγματα

https://www.hortisculture.com/product/53...-x-1m.html

[Εικόνα: fyjinh6m.jpg]

https://www.growit.gr/προιον/μουφα-σωλην...υκη-150mm/

[Εικόνα: 8oofw2km.jpg]

τα ενωνω
[Εικόνα: kezyhlkm.jpg]

το δοκιμαζω και ειναι μια χαρα
[Εικόνα: jhqayiom.jpg]
με τον ιδιο τροπο θα γινει και εξω προσ το φαν

το βγαζω και βαζω φιλτρα μεσα εξω

[Εικόνα: 3uy2mqqm.jpg]

αυριο μακαρι να ρθουν τα υλικα που περιμενω για να πηγαινω με την σειρα γιατι αλλοιωσ πιο ευκολα μπορει να γινει λαθοσ,εστω σαββατο (δεν ξερω αν δουλευουν οι μεταφορικεσ),αλλα οτι και να γινει θα υπολογισω και θα ανοιξω την αντιστοιχη τρυπα για το φαν του εσωερισμου

εβιβεσ
κερασε ενα φιλαρακι τραλαλι-λαλα
Απάντηση
καλημερα κουμπαρε! η λεπτομερεια κανη τη διαφορα και εσυ εισαι γιατρος εδω. εχεις ριξει μελετη και φαινεται φιλε μπραβο. οργκανικ πανικ θα γινει εδω μεσα σιγουρα πραματα!
αντε με το καλο να σκασουν τα κουκουτσια!
τιπ# το υλικο που τρυπισες νομιζω μαλλακωνει με θερμοτητα?
Απάντηση
@ godfather
ναι σιγουρα,αλλα δεν με εγγυατε κανεισ οτι δεν θα τσαλκακωσει οπου θελει αυτο  με αποτελεσμα να μην εφαπτεται σωστα η φλαντζα

εκανα την πρωτη προσπαθεια με αυτο αλα τζιφοσ δεν κανει
[Εικόνα: s2y0vdmm.jpg]
Απάντηση
τελικά τι θα βαλς?
Απάντηση
@ Αλαφροΐσκιωτος
eυχαριστω φιλε

εχω κατι σπορια απο το 1ο grow στο ψυγειο
ειχα και ευγενικη χορηγια απο τον κουμπαρο μου τον @ godfather
αλλα σιγουρα θα μπει και 

αυτο https://sporadiko.gr/ace-seeds/922-kille...seeds.html

φιλοι και φιλεσ σημερα ειχα σκοπο να συνεχισω εργασιεσ τρυπηματα-κοψιματα αλλα δεν λεει οταν ακουσ τισ πενθιμεσ καμπανεσ
να σεβαστω λιγο και τισ παραδοσεισ του εθνουσ

πιστευει δεν πιστευει αλλα και οπωσ και να πιστευει ο καθενασ δεν ειναι σωστο να μην λογαριαζει το θρησκευτικο συναισθημα των γειτονων του

οποτε λιγο κρατι σημερα για κατασκευεσ αλλα φουλ τα γκαζια για ιδεεσ

φιλοι εχω δυο αποριεσ

η πρωτη εχει να κανει με τα τσακαλακια στισ καλλιεργειεσ

επειδη μεσα στην τεντα θα προσπαθησω να εχω οσον το δυνατον λιγοτερα αντικειμενα(εκτοσ απο τα απολυτωσ απαραιτητα)λεω να βαλω τουσ υγραντηρεσ μου εξω απο την τεντα
εχω σκεφτει 1-2 τροπουσ

αυτο που θελω απο τα τσακαλακια ειναι να μου πουν που ειναι καλυτεραα να βγαινει η υγρασια 
ψηλα-χαμηλα-μεση (οταν τον αγορασα μου ειπαν απο ψηλα,αλλα εγω εσασ θα εμπιστευτω)

η δευτερη εχει να κανει με τουσ πατεντιαριδεσ στισ κατασκευεσ και αφορα τον υγραντηρα μου
https://www.growit.gr/προιον/cornwall-υγ...ωσ-380mlh/

εχω δυο τετοιουσ και ειμαι απολυτα ικανοποιημενοσ
[Εικόνα: axmd6srm.jpg]

επειδη θα ειμαι κουρασμενοσ και θα ταλαιπωρουμαι για να τουσ γεμιζω θελω να ξερω αν τουσ κανω μια τρυπουλα επανω(εχω τρυπανακια για τετοιεσ δουλεισ) και βαλω σωληνακι απο φιλτρο αντιστροφησ οσμωσησ  για να γεμιζουν χωρισ να τουσ μετακινω υπαρχει φοβοσ να χαλασουν 
δεν εννοω να σπασει το πλαστικο απο το τρυπημα,αυτο το καταφερνω,αλλα μην γινει τιποτα με την πιεση επειδη με την τρυπα θα παιρνει αερα

επειδη εχω δυο λεω να κανω σε εναν δοκιμη
λογο των ημερων ομωσ επειδη θα ειναι δυσκολο να τον αντικαταατησω,στην τελικη θελω τισ γνωμεσ σασ πριν τρυπησω

βασικα δεν πιστευω να παθει ζημια και αν ρωτησει κανεισ γιατι δεν το κανουν αυτο ολεσ οι μαρκεσ που πουλανε υγραντηρεσ ,θα απαντησω για λογουσ ασφαλειασ,για να μην ξεφυγει και παει νερο στα ηλεκτρικα τησ κεντρικησ μοναδασ(βασησ)

βεβαια οσο πιο πολλεσ γνωμεσ τοσο καλυτερα γιατι μπορει να κανω λαθοσ

γι' αυτο περιμενω τισ γνωμεσ σασ ειδικα  απο που να πεφτει η υγρασια στην τεντα και κατα δευτερο λογο για το τρυπημα του υγραντηρα

ευχαριστω
Απάντηση
θα βάλεις βαλβιδα αντεπιστροφης πως τις λενε?
ή δεν υπάρχουν τοσο μικρές?
χαζομάρα είπα?
μάλλον
Απάντηση
(17-04-2020, 16:47 )αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: θα βάλεις βαλβιδα αντεπιστροφης πως τις λενε?
ή δεν υπάρχουν τοσο μικρές?
χαζομάρα είπα?
μάλλον
@ Αλαφροΐσκιωτος
σε παρακαλω πολυ
καθολου χαζομαρα υπαρχουν τοσο μικρεσ αυτη με το βελακι πανω ειναι ,εχει και με πασα βιδωτεσ
[Εικόνα: ceh8t3fm.jpg]
 αλλα δεν θα εχω προσβαση να σφιξω γιατι τα πασα θα πανε στην μεσα πλευρα απο το καζανακι του αφυγραντηρα και δεν θα μπορω να τα σφιξω
Απάντηση
kουμπαρε απο κατω προς τα πανω πρεπει να δουλευουν. το καταλληλο υψος ειναι γυρο στο μισο μετρο του γκροου. εγω που τους εχω μεσα και τους 2 τους εχω αναμεσα σε ανεμιστηρες. με τη ροη του αερα του ανεμιστηρα παει και κατω η υγρασια. πανω οχι ειναι λαθος, ολα πανω πανε λογο βαρητητας και θα μενει μονο πανω η υγρασια σου . με σπιραλ σκουπας πρπει να κανεις μια πατεντα .υ. 2 σε 1. ασε και λιγο αερα στο σωλινα να μπορεις να τον μετακινεις μεσα στην τεντα. οι τρυπα στους υγραντηρες νομιζω θα τους καταστρεψει, θα το ειχαν προβλεψει φανταζομαι.
Απάντηση
(17-04-2020, 19:16 )godfather Έγραψε: kουμπαρε απο κατω προς τα πανω πρεπει να δουλευουν. το καταλληλο υψος ειναι γυρο στο μισο μετρο του γκροου. εγω που τους εχω μεσα και τους 2 τους εχω αναμεσα σε ανεμιστηρες. με τη ροη του αερα του ανεμιστηρα παει και κατω η υγρασια. πανω οχι ειναι λαθος, ολα πανω πανε λογο βαρητητας και θα μενει μονο πανω η υγρασια σου . με σπιραλ σκουπας πρπει να κανεις μια πατεντα .υ. 2 σε 1. ασε και λιγο αερα στο σωλινα να μπορεις να τον μετακινεις μεσα στην τεντα. οι τρυπα στους υγραντηρες νομιζω θα τους καταστρεψει, θα το ειχαν προβλεψει φανταζομαι.
κουμπαρε η βαρύτητα ολα τα πάει κάτω όχι πάνω
όσο πιο υγρός είναι ο αέρας τόσο πιο βαρύς πρέπει να είναι δεν ξέρω βέβαια έτσι υπολογιζω
έχω κάνει τέτοια πατέντα φενεται στο παλιό νήμα μου από σπιράλ αποχέτευσης πτυσομενο ανοίγει-κλείνει όπως οι σωλήνες εξαερισμού
αν όντως είναι βαρύτερη η υγρασία απ πάνω θα πέφτει κάτω
το θέμα είναι στην φύση τι γίνεται

την άνοιξη που τα πρωινά έχει υγρασία οι σταγονεσ είναι από την πάνω μεριά των φύλλων

τι να πω δεν ξέρω ρε κουμπαρε

ας περιμένουμε να πάρουμε κι άλλες γνώμες για διασταύρωση

βγήκα βόλτα σε ένα φίλο να του φτιάξω το αντροιντ μποξ τιβί του που κόλλησε
θα του τραμπουκισω και λίγο κάρβουνο που θελω για την καλλιέργεια 
είμαι κινητοσ

δεν νομίζω το πρόβλημα να είναι στο τι έχουν προβλέψει αλλά όπως είπα δεν θέλουν να πάθει ηλεκτροπληξία κανεισ(παιδιά και ετσι) πηγαινωντασ το νερό στην κεντρική μοναδα
Απάντηση
τραβάς με τον εξαερισμό από πάνω έτσι κ αλλιώς. ένα απλό πείραμα είναι να δεις προς τα που πάει ο καπνος χωρίς α ανεμιστήρες. έτσι μου λύθηκε η απορία.
Απάντηση
καλα στα λεει ο νονος, ο κουμπαρος σου, αναμεσα στα φυτα τον υγραντηρα σου .
οσον αφορα την πληρωση του υγραντηρα, εχω εγω μια ερωτηση - απαντηση: πως θα ελεγξης την υπερχειληση για να σταματησει??? οεο, θελει φλοτερ για να κοψει
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)