Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕ ΦΡΙΚΕΣ
έως τωρα δείχνει πράσινο και ωραίο δεν άλλαξε χρωμα δεν άλλαξε και μέγεθος όμως σε σχέση με το αδερφάκι του που έγινε ήδη διπλάσιο
Απάντηση

ads by gr420info

@ αρχαιος
το φυτό είναι μια χαρά μεγαλώνουν και τα δυο φύλλα δεν πάει μονοπάτια ευτυχώς !!
σίγουρα δεν μεγαλώνει το ίδιο με το άλλο

[Εικόνα: hzcz6o2m.jpg]
[Εικόνα: l7fbuhhm.jpg]
Απάντηση
@ sporakos μη σε πειραζει αυτο, σημασια εχει να στανιαρει
Απάντηση
μεγαλώνει και το κομμενο φύλλο
Απάντηση
σήμερα παρατήρησα  αυτά τα σημάδια στα πρώτα φύλλα
και σε όλα δίχρωμιες
είναι επειδή τα ψεκάζω συνέχεια ;
[Εικόνα: deogyimm.jpg][Εικόνα: qs7ocxpm.jpg]
Απάντηση
με τι τα ψεκαζεις?
Απάντηση
σκέτο νερό ψεκάζω
τωρα πριν από λιγο πότισα με αλόη
Απάντηση
θα στρωσουνε μην αγχωνεσαι. περνανε τον παιδικο ιλαρα, μπορει και ανεμοβλογια. τα πιο πολλα μικρα ετσι ειναι τα πρωτα φυλλαρακια τους
Απάντηση
να συνεχίσω να ψεκάζω;
σκέφτομαι την επόμενη να ψεκάσω αλόη
Απάντηση
δινε μας καθε τοσο και τον χρονο ζωης του φυτου, μην ψαχνομαστε στις προηγουμενες σελιδες.
ναι με σκετο νερακι, πεχαρισμενο, αποχλωριομενο συνεχισε. το διαφυλλικο ψεκασμα καθ ολη τη διαρκεια της αναπτυξης τους κανει καλο, αλλα μονο στην αναπτυξη, αντε και καμμια βδομαδα απο την ανθοφορια, οχι παραπανω
Απάντηση
έγινε ,
ευχαριστώ !
Απάντηση
μπήκε το φίλτρο ήρθε και ο σωστό εξαερισμός στα κοντά θα συνδεθεί κιόλας
[Εικόνα: erjlvnnm.jpg]

τα μωρελια αν υπολόγισα σωστά
orange sherbet 15 μερών
super silver haze 10 ημερών
california snow 10 ημερών το οποίο το βλέπω πολύ τρελαμένο,ενώ ήταν όλα μαζί στο φως το ίδιο αυτό κάπως τέντωσε  και τα φύλλα δεν πέφτουν με τίποτα (είχε και το ατύχημα δεν ξέρω αν φταίει αυτό )
είχα ποτίσει με φρέσκια αλόη και νερό βρύσης
ψέκασα και αλόη στα φύλλα
[Εικόνα: hot95gym.jpg][Εικόνα: g0dxiorm.jpg]
Απάντηση
@ sporakos σφαιρα πανε
δεμενα γιατι τα εχεις;
Απάντηση
επειδή δεν έχω πολυ φώς για ανάπτυξη και ήδη το ένα τέντωσε τα οδηγό κάτω από το cob
σκέφτομαι λιγο και τον χώρο αν θα χωρέσουν πρώτη φορά βάζω 3 αυτόματα σε 11λιτρες
με δυο που έβαζα σε 20 λίτρους τενεκέδες ήμουν οριακά
Απάντηση
πριν δυο μέρες ακριβώς μετά την προηγούμενη ενημέρωση το lemon δείχνει πολύ στεναχωρημένο
[Εικόνα: vdf4mdfm.jpg]
τα φύλλα στις άκρες έχουν διπλώσει τι φταίει ;
πολύ υγρασία ;
δυνατά φώτα ;
;

εχθές ποτίστηκε το μεγάλο με 1ml biogrow - φρέσκια αλόη έριξα και μισό ml biobloom
έχει κάτι διχρωμίες
τι μπορεί να φταίει και για αυτό;

τα μικρά ποτιστήκαν μόνο με φρέσκια αλόη - νερό βρυσης.τα ρέστα τα ψέκασα και στα τρια
[Εικόνα: ltbddu8m.jpg][Εικόνα: pxq9xrzm.jpg][Εικόνα: m8byorhm.jpg]

σύνδεσα προσωρινά εξαερισμό και τον παλιό τον έβαλα να φυσάει τα μωρελια
εχθές πότισα σήμερα είναι ήδη αρκετά στεγνό
Απάντηση
τους αλλαζεις θεση η ετσι τα ειχες και πριν 10 ημερες. ποσο νερο σε καθε ποτησμα και καθε ποτε?
τα φωτα ποσα βατ και τι αποσταση τα εχεις?
θερμοκρασια?
υγραντηρας- υρασια?
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
1 μλ biogrow ειναι πολυ για ενα ποτισμα σε τετοιου μεγεθους φυτο.
επισης το bloom το ριχνεις οταν μπουν ανθοφορια..
στην θεση σου θα ξεπλενα το χωμα. απλα περιμενε να στο επιβεβαιωσει καποιοσ πιο εμπειροσ απο εμενα, μην σε παρω στον λαιμο μου.
Απάντηση
πριν 10 μέρες περίπου τα έκανα μεταφύτευση

ποτίζω κάθε 3-4 μέρες πλέον,πρώτη φορά έριξα φαΐ. ποσότητα δεν μετράω

την προηγούμενη έριξα φρέσκια αλόη

τα φώτα 90βατ 40 πόντους

δεν έχω όργανα μέτρησης... τα έχω παραγγείλει από κίνα και ακόμη έρχονται με αυτά που γίνονται
μπορώ να πω ότι θερμοκρασία είναι νορμαλ
τα ψέκαζα συνέχεια τις προηγουμενες μερεσ με νερό
από εχθές σταμάτησα το ψέκασμα το πολύ.ψεκαζω 1-2 φορές πλέον μπας και είναι από αυτό στεναχωριμενο

@Dahaka βρίσκεται 17η μέρα περίπου
1μλ στο λίτρο
με βάση το πρόγραμμα δεν το πήγα καλα ;
[Εικόνα: uqwkqdpm.jpg]
Απάντηση
την μιση δοση βαζεις απο αυτην που λεει η εταιρια( και εγω biobiz χρησιμοποιω) φαντασου δεν ριχνω 1 μλ σε φυτα που ειναι 15 μερες ανθοφορια και τρων αβερτα.. βαζε μισο μλ grow (ειναι βαρυ ..)και βλεπεις αμα χρειαζεται παραπανω.
Απάντηση
τα εχουμε ξαναπει σε αλλα νηματα σχετικα με τον τροπο ποτισματος.
επισης ετσι τυφλοσουρτι φιλε μου @ sporakos δεν θα παρεις σωστη βοηθεια, δωσε πληροφοριες αυτα που λεει ο νονος.
τωρα οσο αφορα τα φυτακια σου, εγω τα βλεπω μια χαρα, νομιζω οτι τα πολυζαλιζεις οπως οι περισσοτεροι. αστα στην ησυχια τους , δινε τους το φαγακι τους και "αγαπη μονο".
κι αμα θες να το πας παραπερα, προσφατα διαβασα καπου, αλλα δεν θυμαμαι που, οτι η κανναβις οπως ολα τα φυτα, λατρευουν την μουσικη. η κανναβις λεει, λατρευει τα δημοτικα τραγουδια και γενικα τη δημοτικη μουσικη
Απάντηση
lol
κι όχι την reggae ας πούμε?
Απάντηση
@ αρχαιος
το μωρελι έχει 4 φύλλα ανοιχτά και δυο που θα ανοίξουν
και τα 4 φύλλα είναι έτσι
[Εικόνα: nmasfhhm.jpg]
[Εικόνα: mjhdcpom.jpg]
[Εικόνα: d5zjrbkm.jpg]
τι δεν απάντησα από αυτά που ρώτησε ο νονός ;
ίσως έφταιγε και η φωτογραφία δεν ξέρω

εγω προσωπικά μπαίνω εδώ μέσα για να μάθω κάτι που δεν ξέρω(που είναι παρά πολλά )
θα ήθελα να μάθω τι το στεναχωρεί
ούτε να ζαλίζω θέλω ούτε κάτι άλλο

για την μουσική οι παλιοί λέγανε ρεμπέτικα ενώ τωρα πρόσφατα με ενημερώσαν οτι η κλασική μουσική είναι πολύ καλή χωρίς να έχω δοκιμάσει κάτι

επίσης έχω δει στο youtube πως τα φυτά βγάζουν και κάποιο είδος ήχου χωρίς να το έχω ψάξει παραπάνω
Απάντηση
χρειαζεσαι απαραιτητα οργανα μετρησης. η θερμοκρασια με το χερι δυσκολα θα τη μαθεις. υγρασια στην αναπτυξη επισης. πριν παρω υγραντηρα, ψεκαζα στην αναπτυξη μια φορα την ημερα, αργα 2-3 λεπτα πριν σβησουν τα φωτα. το ποτησμα επισης ιδια ωρα γιατι οι ριζες λειτουργουν στον υπνο τους ως επι το πληστον. πολυ νερο-υγρασια μοιαζει. χωρις νουμερα δυσκολα θα σου πω 100%.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
οταν ποτιζεις ποση ωρα κανει να στεγνωση η γλαστρα ?και σε ποσο αποσταση εχεις τα φωτα απο το φυτο!

θα μπορουσε να ειναι και απο την υγρασια αυτο !
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
ήρθε σήμερα το ph meter δεν έλεγα τίποτα άλλο εχθές

@ godfather  εγω ψέκαζα αρκετές φορές συνεχόμενα πλέον δεν τα ψεκάζω έκλεισα και τα φαν μέσα μπας και μείνει παραπάνω υγρασία

@ ΤσιουΠαοΚ είχα βάλει ένα φαν να τα φυσάει και στέγνωσε σε μια μέρα η επιφάνεια σήμερα είναι στεγνό ένα δάχτυλο

όποτε είναι από το ψέκασμα και την πολύ υγρασία θα κάνω αυτό που είπες νονέ μια φορά μόνο πολύ λιγο ψέκασμα
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)