Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κανναβη και διπολικη διαταραχη
ηθελα απο καιρο να θιξω αυτο το θεμα οσον αφορα δηλαδη τη χρηση κανναβης ενω καποιος πασχει απο διπολικη διαταραχη, που στη δικια μου περιπτωση μαζι με αυτη παρουσιαζονται και ψυχωσικα συμπτωματα, πως συνδιαζετε λοιπον τη χρηση κανναβης μαζι με φαρμακα; (εαν παιρνετε), χρησιμοποιηται cbd-thc? συνδιασμο των δυο; σε τι δοσεις? θεωρειτε πως σας βοηθαει η χρηση της εναντιον της ασθενειας;
προσωπικα χρησιμοποιω κυριως cbd το οποιο αγοραζω απο το εμποριο, στη δοση των 20mg την ημερα σε μορφη καψουλας, thc δεν κανω συχνα, αλλα αν κανω κοιταω να εχω παρει πριν cbd και φυσικα μαλλον microdosing θα ελεγα πως ειναι η χρηση αυτη, το λιγο thc θα ελεγα πως με βοηθαει στις 90% των περιπτωσεων στο να καλμαρω ή και να ειμαι πιο παραγωγικος μεσα στη μερα, μεγαλες δοσεις (σε edibles ειδικα) μου φερνουν αγχος κ μπορει καμμια φορα να μου πυροδοτησουν και ψυχωσικα φαινομενα, ολα αυτα βεβαια ενω ειμαι κατω απο καθημερινη αγωγη με αντιψυχωσικα φαρμακα,
περιμενω να ακουσω τις δικιες σας εμπειριες σχετικα με το θεμα παντα, προτασεις σχετικα με συνδιασμο αγωγης με κανναβη ή και ελεγχο συμπτωματων με μονο οπλο την κανναβη(εαν αυτο ειναι εφικτο), να ειστε ολοι καλα
Απάντηση

ads by gr420info

κατα 90% η thc (sativa) επιδεινώνει τα συμπτωματα οταν ειναι αγχος , ψυχωσεις , καταθλιψη κλπ.. το cbd βοηθαει κατα 99% σε αυτες τις περιπτωσεις .. τα 20mg τη μερα ισως ειναι λιγα.. ισως πρεπει να δεις καποιο λαδι και να συμβουλευτεις καποιον που να εχει σχετικη εμπειρια (σε cbd & αντίστοιχες ασθένειες)..
Απάντηση
θα σου προτεινα να κανεις μια ερωτηση η ενα post στο σύλλογο μαμακα (facebook : https://www.facebook.com/groups/farmakeftikikannavi/ ) εχει πολλες παρομοιες περιπτωσεις που το συζητανε συνεχως και μπολικη πληροφορια αν ψαξεις και εχεις την υπομονη, ισως βρεις και 5 πραματα παραπανω
Τα μόνα κύτταρα που καίει η κάνναβη, είναι τα καρκινικά.
Απάντηση
@Demetris τα 20mg ειναι προφανως το θεραπευτικο μου "παραθυρο" οπως λεγεται, αλλα κ να ηθελα δεν μπορω να παρω πιο πολυ γτ απλα δεν με παιρνει οικονομικα. εξου κ φετος η επενδυση μου σε καλλιεργεια cbd strains
@trompetas εχω υποψην μου για την ομαδα κ εχω ποσταρει στο παρελθον εκει, απλα ηθελα τη γνωμη καποιου ομοιοπαθη "stoner" εδω στο φορουμ (εαν υπαρχει)
Απάντηση
θα μιλήσω γενικά.

η πολύ thc δεν ωφέλησε ποτέ κανέναν. ή χειροτερεύει το ήδη υπάρχον ψυχολογικό πρόβλημα ή δημιουργεί άλλες διαταραχές στο σώμα και στην ψυχολογία. ωραία ποικιλία για φαρμακευτική χρήση θεωρώ την critical + autoflowering cbd της dinafem. έχει 5% thc και 10% cbd.

γιατί δεν κάνεις πρώτα απ' όλα μια ερώτηση στον γιατρό που σου συνταγογραφεί τα φάρμακα; μπορεί ο συνδυασμός φαρμάκων και κάνναβης να δημιουργεί πρόβλημα. αν δεν βγάλεις άκρη με τον γιατρό μπορείς να πάρεις μια δεύτερη γνώμη από άλλον γιατρό και να κινηθείς όπως σου προτείνει ο τρομπέτας.
Απάντηση
@vampirion ok, αν ειναι το "θεραπευτικό σου παράθυρο" σου εκει, μια χαρα. σχετικα με το οικονομικο ειναι ενας λογος που στρεφομαι και εγω στην αυτοκαλιεργεια.

@"guest19" ωραιος. σε "θολωνει" το thc , στο "critical +" η μπορεις να δουλεψεις στο pc για παραδειγμα, η να βγεις εξω για ποδηλατο πχ ..

@"guest19" αν δε βαριεσαι δες κ αυτο το νημα.. https://gr420.info/forum/showthread.php?tid=5807
Απάντηση
@"guest19" ευχαριστω κ εδω για τη προταση ποικιλιας (ειδα οτι ειναι της dinafem.ok) σχετικα με φαρμακα κ γιατρο οπως αναφερθηκες ο ψυχιατρος μου ειναι καθετος ακομα κ να πλησιαζω στη κανναβη, οσον αφορα τη cbd εκανε google search για να δει τι σκατα ειναι οταν του την ανεφερα λολ, ψυχιατρος καλος κατα τα αλλα κ συγγραφεας επισης, ασχετος δε με οτι εχει να κανει με κανναβη κ ισως κ προκατελλειμενος θα λεγα,
τεσπα γιατροι υπαρχουν κ πιο "φιλικοι" στο φυτο κ καθε μερα γινονται κ πιο πολλοι, ειχα σκοπο να απευθυνθω στο γριβα στη σαλονικη μεσα στο μαρτιο αλλα με προλαβε η καραντινα, τωρα σχετικα με τη χρηση thc δεν νομιζω πως μου κανει προβλημα γτ οι δοσεις ειναι πολυ "ψυλλος" που λενε κ στη πιατσα συνηθως βαζω στον ατμοποιητη 80-90% cbd φουντα κ το υπολοιπο thc, την δευτερη τη χρησιμοποιω κυριως επειδη μου βγαζει συναισθηματα, κατι που εχω αναγκη γιατι αν επαιρνες αντιψυχωσικα θα καταλαβαινες ποσο flat σε κανουν συναισθηματικα, προκειμενου λοιπον να νιωσω καλυτερα κ πιο "ζωντανος" ρισκαρω λιγακι με τη thc , σε λογικα πλαισια παντα, δεν κατεβαζω αργιλεδες λολ :p αυτα τα λιγα να εισαι καλα
Απάντηση
ένα μεγάλο μπράβο από εμένα , που ανοίγεις ένα τέτοιο θέμα.
Leaf Κυνηγά το όνειρο , τα περισσότερα μπορείς να τα καταφέρεις ακόμα και αν πιστεύεις πως είναι αδύνατον να συμβούν! Leaf

Μου φαινόταν δύσκολο να ξεκινήσω μια καλλιέργεια , όσο δύσκολο έμοιαζε τόσο εύκολο εξελίχθηκε στην πορεία με πράξη  προσπάθεια και επίμονη και το ποιο βασικό Η αφοσίωση σε αυτό που κάνεις...

Απάντηση
@vampirion εγώ ευχαριστώ. το νήμα αυτό και οι απαντήσεις που δίνεις είναι μάθημα για εμένα και για πολλούς άλλους.
Απάντηση
καλημέρα και καλή δύναμη στον αγώνα σου.
μόνο όποιος έχει περάσει παρόμοια θέματα μπορεί να καταλάβει καλά.
ο δρόμος προς την ώριμη ενηλικίωση μπορεί καμιά φορά να κρύβει ευτράπελα.

τι ηλικία έχεις και πόσο καιρό είσαι στην αγωγή αν επιτρέπεται;
από πλευράς διαχείρισης κάνναβης φαίνεται ότι τα καταφέρνεις μια χαρά.
όποιος λόγω ενστίκτου εμπιστεύεται κάνναβη ως θεραπεία, ειδικά του μυαλού, ξέρει πως αυτός ο δρόμος είναι ο δύσκολος δρόμος. η κάνναβη θα προκαλέσει τα συμπτώματα αρκετά με σκοπό να τα βγάλει στην επιφάνεια, θα εκθέσει το πρόβλημα για να σε βοηθησει να το δεις και να το λύσεις, αλλά σε αυτή τη φάση απο σένα εξαρτάται κατά πόσο έχεις το σθένος να έρθεις αντιμέτωπος με αυτό τον κραδασμό. το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βγεις πιο δυνατός.

γνώμη μου είναι να ολοκληρώσεις τον κύκλο της αγωγής και να συνεχίσεις να ελέγχεις τις ποσότητες κάνναβης που καταναλώνεις, εκθέτοντας τον εαυτό σου κλιμακωτά στα ερεθίσματα.
είναι σημαντικό και θα πρέπει να εκτιμήσεις τη σοβαρότητα της παθολογίας σου και εφόσον κρίνεις ότι είναι μια φάση περαστική που μπορεί να αντιμετωπιστεί μπορείς να είσαι και λίγο πιο τολμηρός.

είναι βασικό μέσα σε όλο αυτό να φροντίζεις τον εαυτό σου, να τρως καλά -και πολύ σημαντική είναι και η σωματική άσκηση. επίσης θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις ψυχοθεραπεία, είναι ο μόνος τρόπος να σκαλίσεις με σύστημα κάποια πράγματα που αύριο μεθαύριο θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τον εαυτό σου και να απαλύνεις την ανησυχία και μακροπρόθεσμα, εφόσον δεν θέλεις τα φάρμακα για μια ζωή. βασική προυπόθεση εδώ είναι να βρεις τον σωστό γιατρό για αυτο το θέμα γιατί δεν είναι όλοι κατάλληλοι.
SkullnBones
Απάντηση
@Νέρωνας ευχαριστω , απλα παραθετω προβληματισμους κ εμπειριες προσωπικες αν καποιος τυχει να βοηθηθει η να με βοηθησει τοτε πετυχα το στοχο μου.

@Luke Shapiro να εισαι καλα για τα λογια σου μαν, η αληθεια ειναι πως μετα απο 18 χρονια με φαρμακα(τωρα ειμαι 42) ειναι κομματι δυσκολο να μπορεσω να προσαρμοστω χωρις αυτα, η μονη μου ελπιδα ειναι αυτη η ερευνα που διαβασα πριν απο μια διετια περιπου που εδειξε ουτε λιγο ουτε πολυ πως μεγαλες δοσεις cbd (πανω απο 600mg την ημερα) μπορουν να βελτιωσουν συμπτωματα ψυχωσης, τουλαχιστον οσο η amilsulpride , ενα αντιψυχωσικο φαρμακο που τυχαινει να παιρνω κιολας, το θεμα ειναι πως δεν υπαρχει ενημερωση των ψυχιατρων σχετικα με το θεμα γτ τα λεφτα ειναι πολλα απο τους φαρμακοτριφτες οπως λεω εγω τη φαρμακοβιομηχανια, κ κατα δευτερον αν δεν μπει η cbd σε καθεστος συνταγογραφησης δεν μπορω με τιποτα να αντεξω το οικονομικο κοστος μια τετοιας θεραπειας γτ δεν ειμαι ωνασης προφανως, κατα τα αλλα μια χημεια οπως το invega πχ ή amilsulpride στοιχιζει χωρις συνταγη πανω απο 100ε το κουτι κυριοι, 100ε για μια μλκια που βγαινει απο μια μηχανη τυποποιησης, χωρια οι παρενεργιες που ειναι τουλαχιστον brutal, τεσπα να μην μακρηγορω, το δυστηχημα ειναι πως μας βρηκαν στην αναγκη κ μας αρμεγουν απο τη μια οι φαρμακοτριφτες κ απο την αλλη οι cbdακιδες, και δυστυχως δεν ξερω κατα ποσο γινεται ουσιαστικος αγωνας για να αλλαξει αυτο το καθεστως, να εισαι καλα μαν
Απάντηση
@vampirion και μονο που συζητιεται αυτο το θεμα , ειναι κερδος. για ολους. btw, μηπως θυμασαι την ερευνα με τις υψηλες δοσεις cbd.. ? γιατι παλευω με 50-60 mg τη μερα τωρα και εχω ξεκινησει πολυ χαμηλα ..
Απάντηση
(04-23-2020, 03:27 PM)demetris Έγραψε: @vampirion  και μονο που συζητιεται αυτο το θεμα , ειναι κερδος. για ολους. btw, μηπως θυμασαι την ερευνα με τις υψηλες δοσεις cbd.. ? γιατι παλευω με 50-60 mg τη μερα τωρα και εχω ξεκινησει πολυ χαμηλα ..
γιατι,δεν ανεβαίνει?
εγω είχα πάρει ενα συμπυκνωμένο και κατι πιο ελαφριά και σε καποια φάση που μ επιασε το δοντακι τα ξεπατωσα
καπου 1.5 γραμμάριο οι τελευταίες δόσεις,ημουν κάπως για καμια ωρα και μετα τίποτα
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος ανεβαινει, απλα ξεμενεις απο λαδι. και μιλαμε για 10% που αν πας σε αγορα παραπανω ποσοστο % δεν μπορεις να το υποστηριξεις οικονομικα..
βασικα ουτε και το 10αρι μπορεις να αντεξεις αν θες πχ 100+ mg .. φαντασου να θες 200-300mg τη μερα.. γιαυτο ψαχνομαι για αυτοκαλιεργεια.
Απάντηση
ναι τις θυμάμαι τι τιμές
μας δουλεύουν χοντρά
Απάντηση
@Demetris εδω λεει γι αυτο https://www.theguardian.com/science/2018...-psychosis
ειχε βασικα πριν χρονια δημοσιευτει ενα αρθρο στο cannabisnews, κ ηταν πιο αναλυτικο, αν θελεις κανε μια ψαχτικη γιατι εγω ειμαι τεμπελης :p
Απάντηση
@vampirion  :d εδω εισαι:

απο [Εικόνα: zanvwufm.png]

1) η ψύχωση οδηγεί στην κάνναβη, όχι το αντίστροφο

2) μαγνητικές εγκεφάλου καταγράφουν την ωφέλεια της κανναβιδιόλης στη θεραπεία των ψυχώσεων

3) η αντιψυχωσική δράση των κανναβινοειδών

4) η θεραπευτική κάνναβη και το μέλλον της νευρολογίας

5) η κάνναβη ως θεραπευτικό εργαλείο στις νευρολογικές παθήσεις
Απάντηση
(04-23-2020, 05:33 PM)αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: ναι τις θυμάμαι τι τιμές
μας δουλεύουν χοντρά

βγαζεις δικο σου cbd αδερφε ..?
Απάντηση
όχι,thcσολαδο,τωρα προσπαθω να βαλω και cbd μπας και βοηθήσει να ανεχομαι το thc
καθε μερα κουδούνι δεν λέει
ίσως έπρεπε να το κάνω απο την αρχη αλλά δεν ειχα ιδέα τοτε,εφαγα και πικρα με τα αγοραστα,εκλαιγα κοντά τρια κατοστάρικα

και δεν θυμάμαι απο τι το φτιάχνουν,καπου το ειχα διαβασει,πάντως δεν πρέπει να τους στοιχίζει και πολυ

παρεμπιπτόντως,εντυπωσιαστηκα απο το medikit αυτοματο,πολυ καλη ριζα,ειχα ενα μικρο στην τέντα πιο πριν με τα κρυα και δεν συγκινηθηκε ιδιαίτερα
Απάντηση
@Αλαφροΐσκιωτος ωραιος ! και γω λεω να βαλω μπροστα για cbd , και cbd με χαμηλο thc ..  γιατι μαλλον ειμαι πολυ χαμηλα σε ημερησια δοση cdb.. μπορει να χρειαζομαι και 1/2 μπουκαλακι τη μερα ..  :d
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)