Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Super lemon haze auto βοηθεια
Question 
καλησπέρα παιδιά έχω ένα φυτακι και βλέπω κάπως αργή την ανάπτυξη του είναι στην 10η μέρα και σήμερα κατέβασα απτά 40εκ λίγο την λάμπα στα 30εκ και έπιασα 6κ lumens

[Εικόνα: 33h5cwmm.jpg]

επισης δεν μπορω να ανεβασω υγρασια τωρα θα δοκιμασω να βαλω σε μια σακουλα ανοιχτη απο διπλα νερακι με μια μπλουζα μεσα γτ σιγουρα ευθινετε και η χαμηλη υγρασια για την αργη αναπτυξη
Απάντηση

ads by gr420info

(04-22-2020, 06:55 PM)jimaras Έγραψε: καλησπέρα παιδιά έχω ένα φυτακι και βλέπω κάπως αργή την ανάπτυξη του είναι στην 10η μέρα και σήμερα κατέβασα απτά 40εκ λίγο την λάμπα στα 30εκ και έπιασα 6κ lumens

[Εικόνα: 33h5cwmm.jpg]

επισης δεν μπορω να ανεβασω υγρασια τωρα θα δοκιμασω να βαλω σε μια σακουλα ανοιχτη απο διπλα νερακι με μια μπλουζα μεσα γτ σιγουρα ευθινετε και η χαμηλη υγρασια για την αργη αναπτυξη

γεια κοψε το  μπουκαλι απο το νερο στη φοτο στη μεση βγαλε το καπακι και βαλτο γυρο απο το ποτηρι (καπακοσετο)
υγρασια οκ.αν ειναι θεοστεγνο και εχεισ τρυπεσ στο ποτηρακι βουτα το σε λιγο νερο να παρει λιγο υγρασια απο κατω
Απάντηση
νομιζω πως το φυτακι θελει μεταμφυτευσει σε γλαστρα να απλωσει ριζες...νομιζω πως εχει στριμωχτει αρκετα και ολας εκει μεσα.γνωμη μου,κατσε να σε πουν και τα παιδια αν ξερουν καλυτερα !
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
@giannakis να καπακοσω απο πανω δηλαδη να μην περνει τοσο αερα? απλα νομιζω οτι παει καπως αργα
Απάντηση
(04-22-2020, 07:26 PM)jimaras Έγραψε: @giannakis  να καπακοσω απο πανω δηλαδη να μην περνει τοσο αερα?

κοψε τη βαση απο το μπουκαλι και βαλτο γυρο απο το ποτηρι χωρις το καπακι μια χαρα αερα θα εχει σε κανα συορο θα εχει υδρατμους πανω
Απάντηση
να σου κάνω μερκές ερωτήσεις, σόρρυ να σου φανούν αστείες αλλά είναι πολύ βασικά .

10 μέρες απ όταν μπήκε στο χώμα ή απ'όταν βγήκε έξω απ'το χώμα ο σπόρος?
πόσο νερό ρίχνεις , βάζεις ριζοτονικό & ελέγχεις ph?
χρησιμοποιείς ψεκαστήρι στο πότισμα ?
τρύπες έχεις ανοίξει κάτω απ 'το ποτήρι φαντάζομαι.

τι διαστάσεις έχει ο χώρος σου και τι φώς έχεις (τύπος λάμπας, και watt ).

εμένα μου μοιάζει το χώμα παραποτισμένο αλλά απ'την φώτο μπορεί να κάνω λάθος.
επίσης εγώ θα έλεγα να τυλίξεις το ποτήρι με κάτι (πχ αλουμινόχαρτο) για να μην περνάει φώς στην ρίζα.
Απάντηση
10 μερες απτην μερα που βγηκε ο σπορος απτο χωμα εχω ποτηση 2 φορες απο 30-50μλ και μια πριν το βαλω καλα τισ 2 τελευταιες με πχρισμενο και λιγο acti vera biobiz ποτιζω με συριγγα περιμετρικα χωρος 40χ40χ120 γιαυτο μονο ενα και λαμπες συνολο 3 led 180 wat και φασματα κομπλε
Απάντηση
180 βατ ειναι παρα πολλα , καλα που δεν καηκε. τωρα σε αυτη τη φαση με μια λαμπιτσα 2 απο πανω του στα 20-30 βατ θα ειναι κομπλε. σιγα σιγα ανεβαζεις. ζοριστηκε απο το φως μαλλον. 180 περιπου για 1 φυτο βαζω στο τελος της ανθοφοριας
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
οχι ενοω εχω συνολο τοσα 1 30 θερμο 1 50 ουδετερο και 1 100 για αναπτυξη εγς εχς μονο ανοιντη την 50αρα που δεν χτυπαει ολο το φως της προς την μια μερια οποτε 25 απο φως καλα ειμαι γενικα

απλως ειναι αργη η αναπτυξη του δεν τοχω και σε χωμα αλλ μιχ λετε να το κανω μεταμφυτευση μπας και παρει τα πανω του?
Απάντηση
(04-22-2020, 11:39 PM)jimaras Έγραψε: οχι ενοω εχω συνολο τοσα 1 30 θερμο 1 50 ουδετερο και 1 100 για αναπτυξη εγς εχς μονο ανοιντη την 50αρα που δεν χτυπαει ολο το φως της προς την μια μερια οποτε 25 απο φως καλα ειμαι γενικα

απλως ειναι αργη η αναπτυξη του δεν τοχω και σε χωμα αλλ μιχ λετε να το κανω μεταμφυτευση μπας και παρει τα πανω του?

αρχικά κάτι που ξέχασα να γράψω πριν.τα αυτόματα συνήθως τα βάζουν εξαρχής στην τελική γλάστρα.
οι λόγοι που έχω διαβάσει είναι : για να γλιτώσουν τυχόν στρες στην μεταφύτευση και χαθούν μερικές μέρες για στην ανάρρωση του φυτού & επειδή άμα οι ρίζες του αυτόματου βρούνε "τοίχο" γυρνάει άμεσως σε ανθοφορία.
δεν ξέρω τι ισχυεί και τι είναι φήμες απ'τα παραπάνω αλλά σίγουρα έχε στον νου να μην καθυστερήσεις την μεταφύτευση όταν θα είναι έτοιμο να γίνει.

τώρα για το πότισμα τα 50ml τα λέω πολλά σ'αυτήν την φάση. 30μλ καλύτερα ,ακόμη καλύτερα άμα είχες και ψεκαστήρι αντι της σύριγγας αλλά δεν έγινε και κάτι τρομερό και να μην έχεις.
το acti vera δεν ξέρω άμα κάνει απο τώρα(εγώ δεν θα έριχνα),η bio biz δεν το πουλάει για ριζοτονικό.

για το φώς.. και γώ 180 watt είχα καταλάβει πως έχεις αναμένα .. anyway ανέβασε την λάμπα σου τουλάχιστον στα 30cm ..
all mix σε τόσο μικρό φυτό πιθανό να το κάψει οπότε όχι.. μια χαλαρή λίπανση έχει και το light mix που κάνει μια χαρά για τόσο μικρό φυτό.

υσ.όσο λιγότερες πληροφορίες δίνεις τόσο πιο δύσκολα παίρνεις βοήθεια επειδή πρέπει κάνουμε υποθέσεις .. πχ ότι το ποτήρι είναι 0.5l .
Απάντηση
το acti vera λεει και απτην πρωτη βδομαδα γιαυτο επισης στην 3η βδομαδα τησ καρτελας biobizz ξεκιναει και το bloom κι το top max και το θεωρει ανθοφορια εγω θα βαζω μονο biogrow kai acti vera μεχρι να μπει ανθοφορια οσες βδομαδες και να παρει επισησ η χαμηλη υγρασια το εμποδιζει να αναπτυχθει τελειως η απλα το καθιστερι? και εχω ακουσει μεταμφυτευσι αφου περασουν τα φυλλα το ποτιρι και καθε μερα περνει πολυ λιγο τωρα κοντευει στα 4.5 εκατοστα εβαλα και αλλον εναν σπορο να σκασει αν δεν παει καλα και θα το βαλω κατευτηιαν αυτο στην μεγαλη γλαστρα αν δεν παει καλα
Απάντηση
h υγρασια ειναι πολυ σημαντικος παραγοντας. στην αρχη 8ελει 90%. εγω κοβω 1,5λιτρα μπουκαλια και τα καπακωνω. κανε και 4 τρυπες με αναπτηρα στον πατο του μπουκαλιου. ψεκαζεις συχνα με νερο το μπουκαλι και ξανακαπακωνεις. αλλο πολυ σημαντικο στην αρχη ειναι το ποτισμα. στην αρχη μολις σκασει, με ενα ψεκαστηρι γυρο απο τα πεταλα 3-4 ψεκασματα ισα να αλλαξει χρωμα το χωμα. η ριζα τεμπελιαζει αν εχει αρκετη υγρασια στην αρχει και αραζει. το εχουμε παθει ολοι. αστο να στεγνωσει καλα και τα φωτα στα 50εκ, στην αρχη ξεκινας και κατεβαζεις σταδιακα.
Απάντηση
οκαυ οποτε μαυτο που λες τωρα απλα θα εχουν φτασει οι ριζες φουλ κατω ετσι? κανω μεταμφυτευση σε αλλ μιχ 11λ και φτανω τα 5000lumens μαχ?
Απάντηση
oxι το αντιθετο ειπα. η ριζα τεμπελιαζει αν εχει αρκετη υγρασια στην αρχη και αραζει. μεγαλωνει αργα, εως και να μεινει στασημη. σε αυτο το ποτηρακι 8ες τουλαχιστον 3 γονατα αναπτυξη και μετα μεταφυτεψη. δεν εχει φτασει η ριζα κατω. αστο να στεγνωσει, δε θα ξεκολλησει οσο το ποτηζεις. τις πρωτες 15 μερες μονο ριζοτονικο 8ελει και αυτο με μετρο. για τα μπιομπιζ δε μπορω να σου απαντησω γιατι δε τα δουλευω πλεον.
θελω να μου πεις λιγο το σετ απ σου για να καταλαβω. τι εξαερισμο εχεις, ανεμιστηρα, σε τι χωμα εσκασες το σπορο και τι θερμοκρασια -υγρασια εχεις οταν ειναι κλειστο το κουτι.?
Απάντηση
εισαγωγη αερα εχς αυτοματη δλδη εχω ανοιξει απλα χωρις ναχω καποιον ανεμηστιρα για να βαζει μεσα αλλα τραβαει αρκετο αερα απο εξω αποτι εχω δει εχς μεσα 2 ανεμηστηρεσ και εναν εξαερισμο σκετικα δυνατο το εσκασα σε χωμα φυτωριου εχει και περλιτη και τυρφη νμζω ειναι κομπλε και υγρασια νμζω ανεβενει max 5-10 % και τηερμοκρασια πεφτη μαχ 18
Απάντηση
με 10% δε θα αναπτυχθουν. 90% θελει στην αρχη. νομιζω το ειπα και πιο πανω. βρες υγρασια. βοηθαει και στο να ποτιζεις πιο αραια γτ κρατανε οι γλαστρες. προσπαθησε με μπολακια, νερο μεχρι τη μεση και μεσα στο μπολακι μια τσαλακομενη πετσετα. αυτη την πατεντα εχε την κοντα σε ανεμιστηρα να το χτυπαει. ετσι παει σε ολο το χωρο. εχε το νου σου να εχει παντα νερο το μπολακι.
Απάντηση
11η μερα σημερα ακομα τα ιδια απλα βλεπω απο κατω σαν να εχουν φτασει οι ριζες μηπως χρειαζεται μεταμφυτευση μπας και σωθει?
Απάντηση
εγω πρωσοπικα στο ειπα 1 φορα πιο πανω.για μενα ηθελες και θελεις μεταμφυτευση,και ειναι και αυτοματο.επρεπε στην τελικη κατευθειαν!
Απάντηση
παρηγγειλα υγραντηρα και ενα μικρο αεροθερμο για να τα φτιαξω ολα κομπλε να δω που θα τα χορεσω το αεροθερμο θα μπει απεξω λγκα αυτο θα το αφησω ετσι να δω αν θα αναπτυχθει τισ επομενες μερες και θα βαλω το καινουργιο κατευθιαν σε μεγαλη αν με αφησει αυτο.. επισησ εχω μια ερωτηση οι hps λαμπες βγαζουν καποιο θορυβο οι μετασχηματηστες δηλαδη η το οτιδιποτε?επισης εχω μονο all mix θα επιρεασει το σπορι αν το ξεκινισω εκει σε 11λ?
Απάντηση
καλημερα.
1)παραποτισμενο Cool ....μηπως ξεχασες να κανεις τρυπουλες αποστραγγισης στο ποτηρακι?
2)αφου μπορεις να δεις εσυ την ριζα ,μηπως περναει φως και βλεπει την ριζα?
3)το allmix ειναι επικυνδυνο να καψει τα νεα φυτακια.δεν προτεινεται.
Tell me I'm a sinner, I got news for you, I spoke to god this morning and he don't like you!!!!!  Tongue

Απάντηση
προσωπικά μόνο με φπ έχω εμπειρίες.

πάντα ξεκινάω με το light mix της bio biz.
στην μεταφύτευση τα έβαλα σε all mix .
το all mix παρατήρησα πως τα κράτησε ταισμένα για σχεδόν 2 βδομάδες, δεν μου ζητούσαν φαί/δεν εμφανίστηκε "πείνα" στα φύλλα όμως αυτό πιστεύω θα διαφέρει ανα στρέιν.

στα αυτόματα έχω σκοπό (όταν βάλω) να βάλω μέσα σε μια 11l γλάστρα μια μικρότερη ( 0.5l ή 1l ) και να βάλω 9-10l all mix και 1-2l light mix ώστε  στην αρχή να μην ακουμπάνε οι ρίζες το all mix.
δεν ξέρω αν δουλεύει αυτό, αλλά αυτό σκεφτόμουν να κάνω ή να τα πάω απ'την αρχή μέχρι τέλους με light mix.

κάποιοι λένε πως τα χώματα της bio biz δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά προσωπικά μόνο αυτά έχω δοκιμάσει για τώρα και μου μοιάζουν αρκετά "friendly" για αρχάριους.
Υπάρχουν : Χυλειάδαις τρώπει να γοίνη κάτει λάθως & Λίγοι τρόποι να γίνει σωστά...
Απάντηση
μπορεις αν θες να βαλεις στην γλαστρα 1 μερος αλλμιξ και 1 μερος λαιτμιξ. αν πχ το υψος της γλαστρας ειναι 20cm ,
γεμισε τα 15cm με αλλμιξ και το υπολοιπο λαιτμιξ και φυτεψε απευθειας σε αυτη την γλαστρα.

ναι οι μετασχηματιστες βγαζουν εναν βουητο .
Tell me I'm a sinner, I got news for you, I spoke to god this morning and he don't like you!!!!!  Tongue

Απάντηση
ωραια αυτο τοκανα μεταμφυτευση σε μια 5-8λ ηταν στο ποτιρακη τησ εικονας με χωμα φυτοριου και το εβαλα σε αλλ μιχ τρ τηα γεμησω την 11λ στο 60%με αλλ μιχ και μετα θα βαλω σχεδον μισω μισω απτο χωμα του φυτοριου μαζι με αλλ μιδ μεχρι πανω για να μην το ζωρισω η απλα βαζω το χωμα του φυτοριου στην μεση για να ξεκινισει μονο με αυτο

επισης ποιο ειναι το ειδανικοτερο ph για αρχη και ανθοφορια?

https://www.growit.gr/%cf%80%cf%81%ce%bf...0k-5u-50w/ η λαμπα που χρησιμοποιω για αρχη ειναι αυτη ειμαι κομπλε ετσι?
Απάντηση
το εκανα μεταμφυτευση και 2 μερες μετα αρχησε παλι να περνει
Απάντηση
αρα χρειαζοταν μεταμφυτευσει τελικα?
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)