Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Super lemon haze auto βοηθεια
ναι 2 μερες και συνελθε απλα με προβλιματιζει αυτο που ειπαν οτι μπωρει να γυρισε σε ανθοφορια επιδη ειχαν σφυνωσειι οι ριζες στο ποτιρακι θα φανει στην πρωτη βδομαδα ε?
Απάντηση

ads by gr420info

Ναι π
Η λάμπα με κατοπτρο είναι?
Απάντηση
οχι φιλε γιαυτο την μετραω σαν 25w αντι για 50 παντως στα 40εκ μου δινει 5000-6000lumens που οπως το υπολογιζω βγενει σωστα..στα 2-4 σετ φυλλων θα βαλω την εκαστοσταρα που δινει 7200lum και στα 50εκ 15000lum

απλως δεν εχω καταλαβει ποτε μπενουν στην αναπτυξη και χρειαζονται πανω απο 15κ λυμ η απλα ανεβαζω σιγα σιγα απτην στιγμη που βγουν τα σετ φυλλων
Απάντηση
Καλησπέρα παίδες 3 μέρες απτην μεταμφυτευση και νομίζω έχει αρχίσει πάλι την κανονική ανάπτυξη για πείτε μου 16 μέρες είναι σύνολο μ[Εικόνα: hB9tEwWm.jpg]
Απάντηση
Προσοχη στο ποτισμα ...μην το παραποτισεις,
Αν δεις να τεντωνει κατεβασε λιγο την λαμπα.

και ξεχνα τα lux και τα lumens .
Tell me I'm a sinner, I got news for you, I spoke to god this morning and he don't like you!!!!!  Tongue

Απάντηση
για τα lumens στην εφαρμογη το calibrate επι ποσο πρεπει να το εχω νομιζω εχει παρει το ματι μου κατι για χ0.7
ο χωροσ μου ειναι 40χ40χ120

και στην 11λ που εχω βαλει το καινουργιο να ποτισω με σιριγγα δεν εχω ψεκαστιρη καμια 30αρια μλ περιμετρικα του και στις ακρες τις γλαστρας καμια 100αρια? ph 6.5 ετσι
Απάντηση
@jimaras

Ο @giovann σου λέει "ξέχνα τα lumens " επειδή τα φυτά δεν ενδιαφέρονται γι'αυτά.

Copy/Paste από Wikipedia :
Το λούμεν (lumen) (σύμβολο lm) είναι παράγωγη μονάδα του SI της φωτεινής ροής, ενός μέτρου της συνολικής ποσότητας του εκπεμπόμενου ορατού φωτός από μια πηγή. Η φωτεινή ροή διαφέρει από την ισχύ (ροή ακτινοβολίας (radiant flux)) στο ότι οι μετρήσεις της φωτεινής ροής αντανακλούν την ποικίλλουσα ευαισθησία του ανθρώπινου οφθαλμού σε διαφορετικά μήκη κύματος του φωτός, ενώ οι μετρήσεις της ροής ακτινοβολίας δείχνουν τη συνολική ισχύ όλων των εκπεμπόμενων ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων, ανεξάρτητα από την ικανότητα του ματιού να το αντιληφθεί. Τα λούμεν σχετίζονται με το λουξ επειδή ένα λουξ είναι ένα λούμεν ανά τετραγωνικό μέτρο.

Συνοπτικά , τα lumen είναι το η ένταση του φωτός που αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο μάτι.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%...%B7%CF%82)

Τα φυτά ενδιαφέρονται για τα PAR ( Photosynthetically active radiation )

https://en.wikipedia.org/wiki/Photosynth..._radiation  ( δεν το βρήκα στα ελληνικά ..)

Ο βασικός λόγος,πιστεύω, που βρίσκεις αρκετούς "οδηγούς" να δίνουν αριθμούς σε lux για το κάθε στάδιο ανάπτυξης είναι επειδή η συσκευή που μετράει τα PAR είναι πανάκριβη ( 100€ +, δεν θυμάμαι τώρα πόσο ακριβώς κάνει ) και δεν την έχει ο καθένας.

Οι μετρήσεις της εφαρμογής χρησιμοποιεί τον αισθητήρα του κινητού σου.
Είναι πολύ πιθανό 2 διαφορετικές συσκευές να δίνουν διαφορετική μέτρηση ακόμη και αν μετράς απ'το ίδιο σημείο με το calibrate να είναι στο ίδο επί.
Χρησιμοποίησα και γώ μια τέτοια εφαρμογή( μπορεί την ίδια -  2 είχα κατεβάσει) για ένα μικρό διάστημα...

Μια ιδέα που είχα ,για να την ρυθμίσεις : να βάλεις μια καινούργια λάμπα σε ένα φωτιστικό, να βάλεις το κινητό από κάτω και να δείς σε τι calibrate & απόσταση(απ το φώς) γράφει τα lux που πρέπει να έχει η λάμπα.Προφανώς να μην υπάρχει άλλο φώς πέρα απ'την λάμπα που θα μετράς.
Ρυθμίζιες το calibrate και σημειώνεις την απόσταση και οι μετρήσεις που θα κάνεις να είναι πάντα απ'την ίδια απόσταση απ'το φώς και χωρίς να πειράζεις το calibrate.

Προσωπικά πιστεύω ότι όλο αυτό είναι πολύ φασαρία για μια μέτρηση που δεν πολυ αξίζει..
Το μόνο που θα με ενδιέφερε από μια τέτοια μέτρηση είναι να έβλεπα αν η λάμπα έχει χάσει φωτηνότητα που ΙΣΩΣ σημαίνει πως τελειώνει η ζωή της.
Υπάρχουν : Χυλειάδαις τρώπει να γοίνη κάτει λάθως & Λίγοι τρόποι να γίνει σωστά...
Απάντηση
Μου έλυσε πολλές απορίες και σε ευχαριστώ φιλε μου για το πότισμα τρ αφήνω να στεγνώσει βρέχω περιμετρικά την γλάστρα και γύρω από φυτό βάζω 40-50 μλ?
Απάντηση
λιγο νερακι θελει γυρω γυρω απο τον κορμο ,Τα μλ δεν γινεται να σου πω εγω ποσα να ριξεις ...εσυ το βλεπεις το φυτο . Smile
Tell me I'm a sinner, I got news for you, I spoke to god this morning and he don't like you!!!!!  Tongue

Απάντηση
επισης στην καρτελα της biobiz ξεκιναει το bloom kai top max απτην 3 βδομαδα που την θεωρει ανθοφορια εγω βαζω κανονικα μονο bio gro acti vera kai calmag και οταν ειναι ετοιμα για ανθοφορια ξεκιναω τα αλλα δυο ετσι?
Απάντηση
παιδια επιρεαζει το ph ta bloom max cal mag acti vera της biobizz?
Απάντηση
[Εικόνα: v91vIRNm.jpg] καλησπέρα και πάλι παιδιά μετά από πολύ προσπάθεια αυτόματο λεμονακι ημέρα 22 πως σας φαίνεται?
Απάντηση
Πολυ ομορφο,και χαρουμενο φυτακι.
Απο λιπασματα τι βαζεις και ποσο?Αυτες η γραμωσεις που εχει στα φυλλα τοσο εντονα πρεπει να ειναι απο αζωτο ..Δεν ειναι κακο και επισης λεω την γνωμη μου.Και εγω αρχαριος ειμαι..Απο εμπειριες μου σχολιαζω ..!

[Εικόνα: Q8WFxSTm.jpg]
Παρε και αυτο να το εχεις.Καλο ειναι.
Ωραιο φυτακι το λεμονι φιλε...Θα μεινεις ευχαριστιμενος.Μολις εβγαλα 1
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση
Βάζω τα bio grow acti vela cal mag gia arxh kai meta bloom top max
Απάντηση
σε χωρο 40χ40χ120 με 180wled ποσα θα βγαλει περιπου εχετε καποια ιδεα καμια 100αρα?
Απάντηση
Είναι πολλά τα βατ για 1 αυτόματο στις 22 μέρες. Σε αυτη τη φάση με 40-50 Θα είναι μια χαρά. Ανεβάζεις σταδιακά.

Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
Τώρα μόνο την 100αρα έχω ανοιχτεί στα 40 εκ στα 17κ λυμεν
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: Κυριος Φογκ, 1 Επισκέπτης (ες)