Αξιολόγηση Θέματος:
  • 1 Ψήφοι - 5 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρωτη προσπαθεια chocolope , skunk #1
Rainbow 
καλησπερα παιδια , μετα απο 2 μηνες που διαβαζω που ηρθαν ολα και ειμαι ετοιμος να αρχισω :d . τα σπορια ειναι 2 chocolope  φωτοπεριοδου και 1 skunk #1 φωτοπεριοδου απο σποραδικο , μπηκαν σε νερο χθες για 12 ωρες και μετα σε χαρτι κουζινας μεσα σε ταπερ σε θερμοκρασια 24 βαθμους , τα 2 εχουν σκασει και εχουν ουριτσα 0.5 εκ , το skunk θελει το χρονο του απο οτι βλεπω . η τεντα που θα μεγαλωσουν ειναι 0.5χ1χ1,80 και εχεις μεσα σε ντουλαπα , για εξαερισμο ενας td-silent 250/100 με φιλτρο ανθρακα και φωτα 2 spider farmer s1000 . για λιπασματα εχω διαλεξει της biobizz το grow , bloom , heaven , rootjuice και top - max σε λιγο καιρο θα παραγγειλω και ενα cal-mag . θα ανεβασω σε λιγ φωτο να σας δειξω  , εχω τα εξης προβληματα : 1. δεν εχω αλλη λαμπα για την αρχη και ηθελα να ρωτησω αν κανει λαμπα γραφειου για αρχη για να μην τα καψω , το αλλο που σκεφτηκα ειναι να βαλω το ενα sf 1000 για αρχη αλλα να το βαλω πιο μακρια 2. δεν εχω ψεκαστηρι και δεν ξερω πως να τα ποτισω στην αρχη  , εκανα τρυπες σε ενα μπουκαλι 500μλ και σκεφτομουν να το αρχισω ετσι . 3. θα υπαρχει θεμα αν δεν πιασει υγρασια 70 % στην αρχη ? παιζω με πετσετες και το φτανω 55% (μεχρι να ερθει ο υγραντηρας ) . εβαλα φασολακια για αρχη και φακες για να δω πως πανε με θερμοκρασιες και υγρασια :d :d , την ημερα η θερμοκρασια 24-25 και υγρασια 40%-50% και το βραδυ 21-22 και υγρασια 45%-55%  .
Απάντηση

ads by gr420info

γεια χαρά popeye boy.

2) θα τα καταφέρεις και έτσι.
3) από θερμοκρασία είσαι τέλειος. παρότι η υγρασία του αέρα βρίσκεται σε χαμηλά επίπεδα δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. αν είχες πιο πολύ υγρασία το βλαστάρι θα μεγάλωνε πιο γρήγορα.

φαίνεσαι σχολαστικός και ορεξάτος. κάτι μου λέει πως θα βγάλεις καλό γκρόου.
Απάντηση
καλησπερα , σε ευχαριστω πολυ φιλτατε bluewg :d . οσο μπορω ειμαι , στην λεπτομερεια κολλανε ολα , παιζει μεγαλο ρολο Wink . βρηκα ψεκαστηρι και θα τα βαλω σημερα το βραδυ τα chocolope , τα ειχα βαλει μεσα στο ταπερ κοντα σε καλοριφερ και εγιναν τα διπλασια απο την στιμγη που εστειλα , πανε σφαιρα μιλαμε . εσκασε και το skunk αλλα θα το αφησω ακομα να βγαλει ριζα . ο υγραντηρας μεχρι την αλλην τεταρτη θα εχει ερθει πιστευω , θα ψακαζω με το ψεκαστηρι,κατι θα κανω . η λαμπα με προβληματιζει απειρα ομως .  η λαμπτα του γραφειο  στα 30 εκ βγαζει 800 lux νομιζω δεν θα ειναι αρκετα , σκεφτομαι να βαλω την sf 1000 οσο πανω μπορω και με τον καιρο να κατεβαζω  . η βοηθεια σας πολυτιμη  Heart
Απάντηση
καλησπερα καλη αρχη στο grow σου φαινεσαι καλα προετοιμασμενος και εκανες πολυ καλα που τα πηρες ολα μαζι.
θα σου προτεινα αμα ειναι να βαλεις σχετικα ψηλα το sf, και αποτι θυμαμαι αυτα τα λεντ ειναι dimmable, οποτε προσπαθησε να τα χαμηλωσεις αρκετα και σταδιακα να ανεβασεις την ενταση.
αν δεν γινεται/ δε σε βολευει δες μηπως πεταχτεις σε ενα σουπερ να παρεις μια λαμπα 10-12watt (led/cfl).
θελει προσοχη μην αρχισουν να ψηλωνουν πολυ χωρις να αναπτυσωνται παραλληλα. επισης αν θες να ανεβασεις την υγρασια μπορεις να βαλεις πανω απο τα φυτακια σου ενα μπουκαλακι νερο που του χεις κοψει τον πατο ή πλαστικο ποτιρακι! επισης δοκιμασε για το ποτισμα να κανεις τρυπες σε ενα πλαστικο ποτηρακι. βαλε ενα κανονικο ποτιρακι απο κατω του και γεμισε το με το νερο(παντα κανεις ελεγχο στο ph πριν ποτισεις) και βγαλε το κατω ποτηρι ωστε να αρχισουν να τρεχουν τα νερα. ετσι δεν θα ταρακουνησεις το φυτο ουτε το υποστρομα. τελευταιο τιπ ποτησε γυρω γυρω στη γλαστρα σου και οχι μονο στο κεντρο ωστε οι ριζες να κυνηγήσουν την υγρασια. δεν θες ολο το νερο να ναι στο κεντρο αλλα παντου ωστε να πανε και οι ριζες οπου εχει νερο και οξυγονο!
Απάντηση
σε ευχαριστω πολυ jente , μπορεις να το ρυθμισεις αλλα καπου διαβασα οτι θελουν πολλες στορφες για να τα κατεβασεις και πολλες για ανα αεναβουν , πολυ μπελας και το φοβαμαι να τις πειραξω .λογικα θα ψαξω για καμια λαμπα στο σπιτι μου να ξεβιδωσω :p το ξερω , το εχω ξεσκισει το διαβασμα , μακαρι να διαβαζα τοσο οταν εδινα πανελλαδικες :p βρηκα ψεκαστηρα , το μονο θεμα εχω με το ph , που πρεπει να το βρω . βαζω σε ενα μουκαλι 1,5 λιτρο μια γραμμουλα απο την σιριγγκα που εχω ( διαιρει το 1 μλ σε 100 μεροι ) αλλα παλι κατεβαινει πολυ . σε ευχαριστω για τις συμβουλες
Απάντηση
καλησπέρα, καλώς ήρθες και καλή αρχή.
Απάντηση
kαλησπερα συντροφε και καλη αρχη. ολα πριμα τα εχεις φιλε, με τα φωτα οπως ειπες. λαμπιτσα led e27 βιδωτη. μια 15βατη πανω απο καθε φυτακι για τις πρωτες 7-10 μερες. μπορεις να βαλεις 6200κ φασμα που ειναι πολυ ψυχρο και θα βοηθησει στην εναρξη, αλλα μετα καλο θα ηταν το 4000κ, ενδιαμεσο ψυχρο. αν δε σε νοιαζει το κοστος βαλε philips πολυ καλες οι 10βατες. 3-4€ εχουν. αλλιως βρισκεις και κινεζικη με 1,5€.
απο την λαμπα να αφαιρεσεις τον πλαστικο γλομπο γιατι κοβει φως. ξερα να κοιτανε την πλακετα.
για το skunk1 εχω ημερολογειο.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
καλησπερα φιλτατοι και συναδερφοι καλλειεργητες  :d ευχαριστω πολυ στην υγεια σας θα τα πινω , εχω ξεκινησει οφφ εδω και εναν μηνα και εχω πει οτι θα καπνιζω πλεον μονο απο το δικο μου , εχω σιχαθει τα κακομεταχειρησμενα . εφτιαξα ενα πανελ με 3 ε27 ,στα 6500 philips και 8 watt  η καθε μια . εβγαλα γλομπους , ολα μπομπα αλλα το φοβαμαι λιγο γυμνο , μπορει να βαλω αλλες 3 λαμπες 8watt ακομα στα 6500 και μετα τo sf1000. λεω να τα βαλω στην γλαστρα σημερα το βραδυ , τα chocolope εχουν ριζα 1 εκ. , το skunk θελει τον χρονο του απο οτι βλπεω , θα ανεβασω αυριο φωτογραφιες να σας δειξω .  καλη αρχη μου λειπον ..

(23-04-2020, 21:45 )godfather Έγραψε: kαλησπερα συντροφε και καλη αρχη. ολα πριμα τα εχεις φιλε, με τα φωτα οπως ειπες. λαμπιτσα led e27 βιδωτη. μια 15βατη πανω απο καθε φυτακι για τις πρωτες 7-10 μερες. μπορεις να βαλεις 6200κ φασμα που ειναι πολυ ψυχρο και θα βοηθησει στην εναρξη, αλλα μετα καλο θα ηταν το 4000κ, ενδιαμεσο ψυχρο. αν δε σε νοιαζει το κοστος βαλε philips πολυ καλες οι 10βατες. 3-4€ εχουν. αλλιως βρισκεις και κινεζικη με 1,5€.
απο την λαμπα να αφαιρεσεις τον πλαστικο γλομπο γιατι κοβει φως. ξερα να κοιτανε την πλακετα.
για το skunk1  εχω ημερολογειο.

το τσεκαρε φιλε μου , απο εκει το ζηλεψα . για πρωτο , δεν εχω πολλες προσδοκιες απο εμενα , φουντα να ειναι και να πινετε
Απάντηση
καλησπέρα παιδιά , σήμερα μπήκε και το skunk μέσα στο γλαστρακι , προσπαθώ να κρατάω υγρασία 65%-70% αλλά έχω θέμα με την θερμοκρασία , είναι κλειστές οι λάμπες και έχει 19 βαθμούς μόνο και δεν ξέρω πως να την ανεβάσω , έχω βάλει τον εξαερισμό στο low αρχικά και άναψα καλοριφέρ αλλά δεν λέει να ανέβει....
Απάντηση
καλή αρχή και από μένα φίλε....

εγώ προσωπικά κλείνω τον εξαερισμό όταν έχω τετοιο πρόβλημα ξέρω δεν συνίσταται αλλά για εμένα που δεν θέλω να καίω αεροθερμο μια χαρα δουλεύει....
βασικά τον εξαερισμό τον ανοίγω μετά τις 2 βδομάδες γιατί δεν έχω και υγραντηρα έτσι κρατάω σε καλά επίπεδα θερμοκρασία-υγρασία μέχρι στιγμής μια χαρά δουλειά γίνεται.....
για μένα καλύτερα είναι να μπορείς να κρατάς σταθερή θερμοκρασία-υγρασία και να έχεις κλειστο εξαερισμό πάρα να έχεις ανοιχτό και να είσαι χαμηλά και στα δύο όταν είναι μικρό το φυτο....

έναν ανεμιστήρα έχω πάντα μέσα να τα χαϊδεύει και ανοίγω που και που την πόρτα από το ντουλάπακι να γίνει ανακύκλωση η την αφήνω λίγο ανοιχτή....

απο ασφυξία μέχρι στιγμής δεν έχω δει φυτο να πεθαίνει....
Απάντηση
καλησπερα , σε ευχαριστω φιλε , ηρθε σημερα ο υγραντηρας και δεν μπορω να το αφηνω ετσι , ασεεεεε ..... η θερμοκρασια εφτασε 18 σημερα . κανει καλη δουλεια για το μεγεθος και φτανει την υγρασια στο 99% .      
σημερα πεταχτηκαν τα 2 chocolopε και το σκανκ ακομα τπτ . θερμοκρασια ημερα 21-22 και υγρασια 75%-80% και την νυχτα 18 -19 βαθμους με υγρασια 80%-88%
.μεχρι τωρα ψεκαστηκαν 2 φορες και και σκεφτομαι σε 2-3 μερες να αρχισω με μια μικρη ποσοτητα rootjuice 
[Εικόνα: iinlj1rm.jpg]
[Εικόνα: 1rhuaugm.jpg]
[Εικόνα: y1h68v2m.jpg][Εικόνα: opebqnvm.jpg] 
θα υπαρχει μεγαλο θεμα με αυτην την θερμοκρασια ? με αυτο το πανελ , δεν ανεβαζει καθολου , με το sf 1000 ανεβαζει 2-3 βαθμους πανω αλλα πολυ φως για αρχη
Απάντηση
η θερμοκρασία αν και όχι η καλύτερη δεν θα δημιουργήσει πρόβλημα...
διαφορετική ηλικία/ποικιλία/τύχη κάνουν τα σπορακια μερικές φορές να αργούν 2 έως και 7 ημέρες υπομονή...

Απάντηση
@ ragekid97 καλησπερα φιλε και καλη αρχη να εχεις...με θερμοκρασιες 21/22 δεν νομιζω να εχεις προβληματα εφοσον οσο παει και ζεστενει ο καιρος,και αν δεν κατεβενει το βραδυ κατω απο 18 βαθμους εισαι κομπλε...απο τι διαβασα ειδα οτι εχεις φ/π σπορια οποτε αν μεινουν και καμια μερα πισω δεν εγινε κατι !!!

μια συμβουλη μονο σαν αρχαριος προς αρχαριο, οταν θα κανεις την μεταφυτευση προσθεσε περλιτη μπολικο...το εχω παθει και ζοριζομαι !!!

αυτα απο μενα καλη αρχη σου ευχομαι!!!
"We are not here for a long time "
Απάντηση
σκεφτομουν να κανω κατι για την θερμοκρασια αλλα κατι μου λεει οτι δεν θα καταληξει καλα . σκεφτομαι να βαλω το υποστρωμα μου κατω απο τον πατο της τεντας αλλα θα πρεπει να το διπλωσω και λεει οτι δεν κανει , εκτος απο και αυτο με την υγρασια δεν θα τα πανε καλα νομιζω.... προσπαθω να κανω υπομονη φιλε αλλα δεν μπορω , για 100+ μερες θα ειμαι στην μπριζα :d
Απάντηση
καλημερα παιδια , σε ευχαριστω φιλε το σκεφτομυον και εγω για τον περλιτη , θελει εξτρα , στη  μεταφυτευση θα βαλω σιγουρα . να ειστε καλα για την βοηθεια !!! σημερα ειναι 2 μερα απο τοτε που πεταχτηκαν τα choco και βγηκε και το σκανκ σημερα αλλα λιγο περιεργο , νομιζω ειναι το σπορι , εχει κολλησει .
[Εικόνα: rha4bs2m.jpg]  [Εικόνα: skjqpupm.jpg] 
τα cho πανε καλα αλλα φοβαμαι μην τεντωσουν ,τα φωτα τα εχω στα 40 εκ και ειναι 3 λαμπες led 21 w συνολο με 6500 χρωμα , με την εφαρμογη παρατηρησα οτι πιανουν 5000 lux το καθενα , στο μεταξυ το χωμα στεγωννει συνεχεια στην επιφανει και με πιανει να τα ψεκαζω αλλα κρατιεμαι , η γλστρα πιο κατω ειναι νωπη  .
[Εικόνα: dlw2soxm.jpg]
[Εικόνα: m8vclsqm.jpg]
[Εικόνα: s4v5ysbm.jpg] 
[Εικόνα: jeijejfm.jpg]
εφαγαν λιγο ζορι αυτες τις μερες με θερμοκρασια και υγρασια μεχρι να τα βρω με τον υγρντηρα  , την τεντα την φτανει 100% σε υγρασια στο χαμηλο .
τωρα τα εχω βρει ολα και τα εχω σταθερα ,βεβεια εχω κανει πολυ πατεντα . 
θερμοκρασιες : ημερα 20-21,5 και 19-20 το βραδυ 
υγρασια : ημερα 70-80 και νυχτα 80-88
εχουν ψεκαστει 3 φορες μεχρι τωρα ( ηταν περιττο νομιζω ) με σκετο νερακι πεχαρισμενο 6,4-6,8
Απάντηση
ψεκάστε με λίγο νεράκι ελαφρά το κολλημένο. ίσως να έχει τον υμένα και να μπορέσεις να το ξεκολλήσεις.
Απάντηση
(27-04-2020, 13:18 )tzorge Έγραψε: ψεκάστε με λίγο νεράκι ελαφρά το κολλημένο. ίσως να έχει τον υμένα και να μπορέσεις να το ξεκολλήσεις.
πως να το ψεκασω? στο χωμα ή πανω του?  προσπαθησω με ενα τσιμπιδακι να βρω την ακρη να το τραβιξω αλλα φοβαμαι μην το ξεριζωσω... τραβιεται πολυ και δεν θελω να το πληγωσω
Απάντηση
απάνω του ελαφρά προσπάθησε με γωνία από χαρτί ή κάτι άλλο να το βγάλεις.
Απάντηση
(27-04-2020, 13:23 )tzorge Έγραψε: απάνω του ελαφρά προσπάθησε με γωνία από χαρτί ή κάτι άλλο να το βγάλεις.
ωραια φιλε μου , θα προσπαθησω . αμα το αφησω μονο του να βγει , θα υπαρχει θεμα?
το χωμα , πως σου φενεται ? να τονιζω λιγο με νερακι επειδη ξερενεται ? ή να το αφησω να αναπνειει ? παντως ξερενετε το χωμα πανω και το σπασω λιγο για να περνει αερα.
Απάντηση
καλημερα !!
προσθεσε ριζοτονικο στο νερακι που ψεκαζεις αφου το εχεις.
Απάντηση
δες κι εδώ.
Απάντηση
@tzorge σρυ για το βομβαρδισμο απο τις ερωτησεις
Απάντηση
ναι αν έχει τον υμένα και δεν τον βγάλεις μπορεί να το χάσεις ή απλά να καθυστερήσει πολύ.
Απάντηση
@tzorge ωραια , παω να το φτιαξω , ευχαριστω πολυ φιλε.
@giovann λες να αριχσω απο τωρα με rootjuise ? ελεγα να το αφησω λιγο , μην τα ταισω και γινει καμια στραβη , το σκεφτομουν και εγω αλλα ελεγα σε 2 μερες να τα ταισω ολα μαζι με 1 μλ σε 1 λιτρο
Απάντηση
τα ριζοτονικα ειναι για τις πρωτες μερες ...εγω απο το πρωτο ψεκασμα το ξεκιναω .
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 Επισκέπτης (ες)