Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1ο Grow + super lemon haze
καλησπέρα καλησπέρα 

έφτασαν σχεδόν όλα τα πράγματα και είμαι έτοιμη να ξεκινήσω με το πρώτο μου grow. κάτι που δεν περίμενα να κάνω ποτέ!
αποφάσισα να ξεκινήσω ένα ημερολόγιο γιατί σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθεια σας και ίσως όταν ολοκληρωθεί βοηθηθούν κι άλλα άτομα όπως βοηθήθηκα και εγώ από άλλα ημερολόγια.

λοιπόν ο εξοπλισμός που έχω είναι ο εξής:

τέντα: 40x40x120 (cm)
εξαερισμός: vko 100mm + φίλτρο άνθρακα
φώτα: 1 λάμπα των 50w σε 6500κ για την βλάστηση, και 2 των 50w σε 4000κ για ανθοφορία.

ο σπόρος όπως και στον τίτλο είναι super lemon haze φωτοπεριοδου. 
θα μπει σε 11λιτρη γλάστρα μετα την μεταφύτευση.

τα λιπάσματα που έχω αγοράσει και θα χρησιμοποιήσω είναι 
biobizz root juice
biobizz top max
biobizz bloom 
biobizz grow

επίσης το χώμα που θα χρησιμοποιηθεί είναι το biobizz light mix.

υπάρχουν θερμόμετρα, πεχάμετρο, ανεμιστήρας τον οποίο περιμένω να έρθει.

πως με βλέπετε για αρχή;
να ξεκινήσω ή να αλλάξω κάτι;

σιγά σιγά θα αρχίζουν να μπαίνουν και φωτογραφίες.
Απάντηση

ads by gr420info

καλα ξεκινηματα και απροβληματιστη καλλιεργεια @isolatorstopercolator
δε ειδα πουθενα για εισαγωγη, αλλα μπορει να δουλεψει και παθητικα
κατα τ αλλα νομιζω εισαι κομπλε
αυτο που θα πω και σε σενα ειναι να βαλεις οποτε μπορεσεις το bio heve και το acti vera. κανουν εξαιρετικη δουλεια, αυτο που λεμε, "κατι παραπανω". ειναι λιγο τσιμπιτερα αλλα αξιζει
Απάντηση
καλη αρχη κ απο μενα χωρις προβληματα. τα ημερολογια ειναι το α και το ω σαν μπουσουλας για αρχη. κρατα και γραπτα σιγουρα.
το 4000κ ειναι περισσοτερο για ανπτυξη σαν ενδιαμεσο ψυχρο. στην ανθοφορια θα σε βοηθουσε το 3000κ (ενδιαμεσο θερμο) και το 2700κ φουλ θερμο. μιας και εχεις κανει εξοδα, μπορεις να αλλαξεις τον ενα 4000κ με εναν 3000κ και υα εχεις και τα 2 φασματα μιχ, ακομα καλυτερο/
βαλε και αυτα που λεει ο αρχαιος ειναι δοκιμασμενα.
Leaf "I'm gonna make him an offer he can't refuse." Leaf
Απάντηση
(24-04-2020, 16:21 )αρχαιος Έγραψε: καλα ξεκινηματα και απροβληματιστη καλλιεργεια @isolatorstopercolator
δε ειδα πουθενα  για εισαγωγη, αλλα μπορει να δουλεψει και παθητικα
κατα τ αλλα νομιζω εισαι κομπλε
αυτο που θα πω και σε σενα ειναι να βαλεις οποτε μπορεσεις το bio heve  και το acti vera. κανουν εξαιρετικη δουλεια, αυτο που λεμε, "κατι παραπανω". ειναι λιγο τσιμπιτερα αλλα αξιζει

η εισαγωγή είναι όντως παθητικη. θα το τσεκαρω και αυτό, τόσα πήρα εκεί θα κωλοσω;

(24-04-2020, 16:28 )godfather Έγραψε: καλη αρχη κ απο μενα χωρις προβληματα. τα ημερολογια ειναι το α και το ω σαν μπουσουλας για αρχη. κρατα και γραπτα σιγουρα.
το 4000κ ειναι περισσοτερο για ανπτυξη σαν ενδιαμεσο ψυχρο. στην ανθοφορια θα σε βοηθουσε το 3000κ (ενδιαμεσο θερμο) και το 2700κ φουλ θερμο. μιας και εχεις κανει εξοδα, μπορεις να αλλαξεις τον ενα 4000κ με εναν 3000κ και υα εχεις και τα 2 φασματα μιχ, ακομα καλυτερο/
βαλε και αυτα που λεει ο αρχαιος ειναι δοκιμασμενα.

η απορία που έχω τώρα για τις λάμπες είναι πχ αυτές που λένε πάνω 8w= 55w 
κάνουν;
εννοώ μετράνε σαν 55w ή σαν 8w;
έχω αυτή πχ και δεν ξέρω αν μπορώ να την χρησιμοποιήσω
Απάντηση
σαν 8 μετρανε . οσο ρευμα καταναλωνουν δλδ.
Eat that ............QUESTION   Cool
Απάντηση
(24-04-2020, 17:02 )giovann Έγραψε: σαν 8 μετρανε . οσο ρευμα καταναλωνουν δλδ.

άρα θέλω 6 τέτοιες περίπου για να φτάσω τα 50
Απάντηση
(24-04-2020, 17:13 )isolatorstopercolator Έγραψε: άρα θέλω 6 τέτοιες περίπου για να φτάσω τα 50

ναι, τα watt που καίει η λάμπα μας ενδιαφέρουν.

κάτι άλλο που πρόσεξα αν εννοείς αυτόν τον εξαερισμό : https://www.organic-growshop.gr/product/...mm-105m3-h
δεν παίρνει φίλτρο.
Υπάρχουν : Χυλειάδαις τρώπει να γοίνη κάτει λάθως & Λίγοι τρόποι να γίνει σωστά...
Απάντηση
(24-04-2020, 17:22 )november27 Έγραψε:
(24-04-2020, 17:13 )isolatorstopercolator Έγραψε: άρα θέλω 6 τέτοιες περίπου για να φτάσω τα 50

ναι, τα watt που καίει η λάμπα μας ενδιαφέρουν.

κάτι άλλο που πρόσεξα αν εννοείς αυτόν τον εξαερισμό : https://www.organic-growshop.gr/product/...mm-105m3-h
δεν παίρνει φίλτρο.

δεν μου ανοίγει το λινκ αλλά αυτό νομίζω είναι, γιατί δεν παίρνει φίλτρο;
Απάντηση
@isolatorstopercolator

ισχύς 14w, δεν είναι αρκετά δυνατός για να μπει φίλτρο και να έχεις αρνητική πίεση ( να ρουφιέται η τέντα προς τα μέσα ώστε να περνάει όλος ο αέρας απ'το φίλτρο).
δοκίμασε το αφού το πήρες,χαμένο σίγουρα δεν πάει.
στην τελική το βάζεις για εισαγωγή.

μακάρι να κάνω λάθος αλλά όταν έψαχνα για εξαερισμό κάτι παρόμοιο είχα βάλει στο μάτι , καθαρά λόγο κόστους και μου το είπαν και στο grow shop και κάποιος γνωστός ότι αυτός δεν κάνει.
Υπάρχουν : Χυλειάδαις τρώπει να γοίνη κάτει λάθως & Λίγοι τρόποι να γίνει σωστά...
Απάντηση
(24-04-2020, 18:38 )november27 Έγραψε: @isolatorstopercolator

ισχύς 14w, δεν είναι αρκετά δυνατός για να μπει φίλτρο και να έχεις αρνητική πίεση ( να ρουφιέται η τέντα προς τα μέσα ώστε να περνάει όλος ο αέρας απ'το φίλτρο).
δοκίμασε το αφού το πήρες,χαμένο σίγουρα δεν πάει.
στην τελική το βάζεις για εισαγωγή.

μακάρι να κάνω λάθος αλλά όταν έψαχνα για εξαερισμό κάτι παρόμοιο είχα βάλει στο μάτι , καθαρά λόγο κόστους και μου το είπαν και στο grow shop και κάποιος γνωστός ότι αυτός δεν κάνει.

μαλιστα, άρα ουσιαστικά πρέπει να ρουφιετε μέσα η τεντα για να είχει αρνητική πίεση;
Απάντηση
(24-04-2020, 18:40 )isolatorstopercolator Έγραψε: μαλιστα, άρα ουσιαστικά πρέπει να ρουφιετε μέσα η τεντα για να είχει αρνητική πίεση;

ναι.
Απάντηση
(24-04-2020, 18:43 )november27 Έγραψε:
(24-04-2020, 18:40 )isolatorstopercolator Έγραψε: μαλιστα, άρα ουσιαστικά πρέπει να ρουφιετε μέσα η τεντα για να είχει αρνητική πίεση;

ναι.

από πόσα βατ και πάνω θα είναι κομπλέ για τέτοιες διαστάσεις τέντας, γνωρίζεις;
Απάντηση
(24-04-2020, 18:44 )isolatorstopercolator Έγραψε: από πόσα βατ και πάνω θα είναι κομπλέ για τέτοιες διαστάσεις τέντας, γνωρίζεις;

δεν ξέρω να σου πω με 100% σιγουριά .
φαντάσου και εγώ είμαι απογοητευμένος απ τον εξαερισμό που πήρα και σκοπεύω να τον αλλάξω τον χειμώνα.
μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι κάλιο ένας αρκετά πιο δυνατός εξαερισμός απ'ότι χρειάζεσαι και να βάλεις ροοστάτη παρά να πάρεις κάτι οριακό για τα m3 της τέντας σου.
εμένα είναι οριακός για την τέντα μου και δεν του έβαλα το φίλτρο γι'αυτόν τον λόγο....(μάλλον τον χειμώνα θα τα βάλω και τα 2 στις αγγελίες Rolleyes )
ένας αρκετά πιο δυνατός εξαερισμός απ'ότι χρειάζεσαι θα μπορεί να σε βοηθήσει στο να κατεβάζεις θερμοκρασίες.

επίσης "λένε" (ο nl το έλεγε - παλαιό full έμπειρο μέλος) πως καλό είναι τα m3/h του φίλτρου να είναι 20-50% παραπάνω απ'αυτά της εξαγωγής.
ακολουθεί φόρος τιμής στον nl

[Εικόνα: iefbcu2m.png]
Απάντηση
(24-04-2020, 19:14 )november27 Έγραψε:
(24-04-2020, 18:44 )isolatorstopercolator Έγραψε: από πόσα βατ και πάνω θα είναι κομπλέ για τέτοιες διαστάσεις τέντας, γνωρίζεις;

δεν ξέρω να σου πω με 100% σιγουριά .
φαντάσου και εγώ είμαι απογοητευμένος απ τον εξαερισμό που πήρα και σκοπεύω να τον αλλάξω τον χειμώνα.
μόνη συμβουλή που μπορώ να σου δώσω είναι κάλιο ένας αρκετά πιο δυνατός εξαερισμός απ'ότι χρειάζεσαι και να βάλεις ροοστάτη παρά να πάρεις κάτι οριακό για τα m3 της τέντας σου.
εμένα είναι οριακός για την τέντα μου και δεν του έβαλα το φίλτρο γι'αυτόν τον λόγο....(μάλλον τον χειμώνα θα τα βάλω και τα 2 στις αγγελίες Rolleyes )
ένας αρκετά πιο δυνατός εξαερισμός απ'ότι χρειάζεσαι θα μπορεί να σε βοηθήσει στο να κατεβάζεις θερμοκρασίες.

επίσης "λένε" (ο nl το έλεγε - παλαιό full έμπειρο μέλος) πως καλό είναι τα m3/h του φίλτρου να είναι 20-50% παραπάνω απ'αυτά της εξαγωγής.
ακολουθεί φόρος τιμής στον nl

[Εικόνα: iefbcu2m.png]

τώρα λίγο δύσκολο να τον αλλάξω λόγω χρημάτων. νόμιζα ότι έτσι όπως τον είχα υπολογίσει με βάση ένα οδηγό εδώ πέρα το είχα υπολογίσει σωστά αλλά μάλλον όχι. 
αν κρατήσω αυτόν για το πρώτο γκροου θα είναι μεγάλη αποτυχία;
Απάντηση
μη βαλεις φιλτρο αν ειναι δυνατο. μπορεις να φτασεις και 200βατ σε αυτη την τεντα με λεντ. ξεκινα με καμια 20 βατ, 2 λαμπιτσες απο αυτες που εχεις ειναι μια χαρα. βαλε καμια φοτο να καταλαβουμε τι παιζει.
Απάντηση
(24-04-2020, 19:23 )godfather Έγραψε: μη βαλεις φιλτρο αν ειναι δυνατο. μπορεις να φτασεις και 200βατ σε αυτη την τεντα με λεντ. ξεκινα με καμια 20 βατ, 2 λαμπιτσες απο αυτες που εχεις ειναι μια χαρα. βαλε καμια φοτο να καταλαβουμε τι παιζει.

δεν θα μυρίσει χωρίς φίλτρο;
με τους υπολογισμους που έκανα με βάση τον οδηγό χρειαζομαι εξαερισμό 2.28m3/h και αυτός είναι 105m3/h
αλλά πολύ πιθανόν να τα έχω κάνει λάθος
Απάντηση
ναι θα μυρισει. αν εισαι ψηλα δε σε νοιαζει. εγω δεν εχω βαλει ακομα, δε χρειαστηκε δλδ 2 χρονια. ειμαι σε τελευταιο οροφο ομως. ολα πανω πανε.
αν βαλεις θα χρειαστεις αλλο εξαερισμο, η φιλτρο αρκετα μεγαλο για να μην εμποδειζει την αρνιτηκη πιεση οπως ειπαν παραπανω τα παιδια. βαζεις και μερικα μυροδικα γλαστρακια στο μπαλκονι και εισαι ετοιμος.
Απάντηση
(24-04-2020, 19:37 )godfather Έγραψε: ναι θα μυρισει. αν εισαι ψηλα δε σε νοιαζει. εγω δεν εχω βαλει ακομα, δε χρειαστηκε δλδ 2 χρονια. ειμαι σε τελευταιο οροφο ομως. ολα πανω πανε.
αν βαλεις θα χρειαστεις αλλο εξαερισμο, η φιλτρο αρκετα μεγαλο για να μην εμποδειζει την αρνιτηκη πιεση οπως ειπαν παραπανω τα παιδια. βαζεις και μερικα μυροδικα γλαστρακια στο μπαλκονι και εισαι ετοιμος.

τώρα το έχω δοκιμάσει μόνο χωρίς φίλτρο αλλά δν βλέπω και πολύ αρνητική πιεση. δεν μαζεύεται μέσα η τεντα
Απάντηση
αστο ακομα και θα δουμε, ετσι κ αλλιως οι μυρωδιες θα ενοχλουν μετα στην ανθοφορια. αν το βαλεις τωρα χαλαει απο την υγρασια.
φθιρεται ο ανθρακας.
Απάντηση
(24-04-2020, 19:45 )godfather Έγραψε: αστο ακομα και θα δουμε, ετσι κ αλλιως οι μυρωδιες θα ενοχλουν μετα στην ανθοφορια. αν το βαλεις τωρα χαλαει απο την υγρασια.
φθιρεται ο ανθρακας.

έτσι έχω βάλει τον εξαερισμό
[Εικόνα: rmkhlhlm.jpg]
[Εικόνα: kamlb5rm.jpg]

update 
τον άλλαξα θεση, έβγαλα τον σωλήνα και τον έβαλα κατευθείαν στην τεντα και τώρα όταν τον αναψα η τέντα ρουφιεται μέσα.
[Εικόνα: eryeerbm.jpg]
Απάντηση
στέκεται?
Απάντηση
(24-04-2020, 20:59 )αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: στέκεται?

στέκεται κανονικα, έχω βάλει και στήριγμα από κάτω. όταν βάζω βέβαια τον σωλήνα καπως μπουκωνει και δν έχει άλλο αρνητική πίεση. όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω. μάλλον δεν μπορώ να βάλω το φιλτρο

για να μην φεύγουμε και από το θέμα. ο σπόρος σημερα μπήκε σε ένα ποτήρι νερό και περιμένω να πέσει στον πάτο.
Απάντηση
πρωτα ανεμιστηρα μετα σωληνα δοκιμασες?
δένεις καλα τον ανεμιστηρα στα καγκελα της οροφης
σωληνας χωρις υαλοβαμβακα υπάρχει?
δεν ειναι οτι πιο υγιεινό
Απάντηση
(24-04-2020, 21:46 )αλαφροΐσκιωτος Έγραψε: πρωτα ανεμιστηρα μετα σωληνα δοκιμασες?
δένεις καλα τον ανεμιστηρα στα καγκελα της οροφης
σωληνας χωρις υαλοβαμβακα υπάρχει?
δεν ειναι οτι πιο υγιεινό

ναι πρωτα ανεμιστήρα και μέρα σωλήνα δοκίμασα. δεν το γνώριζα αυτό για τον υαλοβαμβακα, δεν υπάρχει αλλά μπορώ να πάρω καινούργιο.
Απάντηση
και δεν ρουφιεται μεσα?
κατω πώς ειναι,εισαγωγη και παραθυρια ανοιχτά?
εκει θέλει λιγο ψάξιμο

ασε μονο την εισαγωγή που λογικά ειναι φ100 και αν δεν ρουφιεται δοκιμασε μια αραιη σητα,ενα καλτσον,οχι τα κανονικά,αυτα που ειναι σαν τα δίχτυα του ψαρά
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)