Αξιολόγηση Θέματος:
  • 0 Ψήφοι - 0 Μέσος Όρος
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1ο Grow + super lemon haze
(06-16-2020, 05:40 PM)Ματόκλαδο Έγραψε: @isolatorstopercolator
Βάλε καμιά βρεγμένη πετσέτα  η κανένα λεκανάκι με νερό εκεί μέσα...ίσως βοηθήσει με την υγρασία.
Το κάτω κάτω σετ ακουμπάει χώμα; Μήπως θέλει κόψιμο;

Αμ μπράβο, αυτό ήθελα να ρωτήσω.
Δεν θα έχει θέμα να τα κόψω;
Pipedude Άσε ρε Κιμ Γιονγκ το σούσι και ρούφα bong Pipedude
Απάντηση

ads by gr420info

Όχι τι θέμα να έχει.Πάρε ψαλιδάκι και κόψτα απλά όχι σύριζα.Άσε 3-4 πόντους "τσουτσουνάκι" και θα τα ρίξει μόνο του.

Επίσης ο κορμός σα να γέρνει;Είναι ακριβώς κάθετα με τη λάμπα;Μήπως θέλει λίγο πάτημα το χώμα γύρω από τον κορμό για να μην έχεις θέμα στη πορεία;
Απάντηση
23/6

Καλησπερα και παλι,
Εχω λιγο λιγοτερο απο βδομαδα που αλλαξα σε 12/12. Οπως ειχα πει χωρις να γινει τοπινγκ και lst.
Εχουν εμφανιστει τα πρωτα σημαδια ανθισης, μικρες ασπρες τριχουλες.
Το θεμα μου ομως ειναι το εξης: Πριν λιγες μερες ειχαν περασει περιπου 4 ημερες απο οταν το ειχα ποτησει τελευταια φορα με αποτελεσμα να δω τα φυλλα του προς τα κατω. Το πηρα σαν σημαδι δηψας, οποτε και το ποτησα με μισο μπουκαλακι νερο πεχαρισμενο + acti vera, bio grow.
Την επομενη μερα φανηκε να χαρηκε που ηπιε νερακι. Αλλα το απογευμα, ξανα τα φυλλα του κατω, μετα απο 1 μερα ξαναποτησα, με ψεκαστηρι αυτη την φορα, παλι περιπου μισο μπουκαλακι νερο. Περιπου 25μλ δηλαδη.
Απο τοτε καθε μερα φαινεται και χειροτερα. Τα φυλλα του φαινονται αδυναμα και χωρις ζωη. Ειδικα τα κατω κατω, τα οποια οκ δεν βλεπει και καλα το φως. Δεν ξερω τι φταιει, αν ειναι υπερποτισμενο ή υπο.
Ειλικρινα αν μπορουσε καποιος να βοηθησει θα ηταν πολυ χρησιμο.
[Εικόνα: ME1252W8_t.jpg]
[Εικόνα: ME1252W9_t.jpg]
Απάντηση
σηκωσε την γλαστρα να δεις αν εχει βαρος
θελουμε οι ριζες να απλωθουν και να φτασουν και στον πατο της γλαστρας ,
για να γινει αυτο , πρεπει να εχει ποτιστει ολο το χωμα .
Απάντηση
Το χώμα φαίνεται πολύ στεγνό για την εποχή και με αυτές τις ζεστές
Σε καμια περίπτωση δεν είναι παρά ποτισμένο εφόσον ποτίζεις από πάνω
25μλ είναι παρά πολύ λιγο για αυτήν τι φάση νομίζω
Απάντηση
Καποιο λαθοσ θα εγραψε
Λεει μισο μπουκαλι νερο

Αν το μπουκαλι μισολιτρο το μισο=250 ml και μαλλον εδω ειναι γιατι λεει μπουκαλακι
>> >> ενοσ λιτρου >> =500 ml
>> >> εναμισι λιτρου >> =750 ml
Απάντηση
@badweed @sporakos
Ειχατε απολυτο δικιο, ευχαριστω πολυ, σημερα γυρισα απο την δουλεια και το ειδα με το ενα ποδι στον ταφο το καημενο :p
Το εφτιαξα νερακι με λιπασμα αρκετο και το ποτησα, 15 λεπτα μετα μοιαζει ξανα υγιες και ομορφο. Ευχαριστω πολυ και παλι!

@Roukounas οχι, 25 μλ εννοουσα, μισο απο το μικρο μπουκαλακι του νερου. Το ποτηζα με πολυ λιγο νερο απ οτι αποδειχτηκε.
Απάντηση
αυτο που εχω παρατηρησει , ειναι οτι αν δεν απλωθουν οι ριζες και αρχισει η ανθοφορια , το φυτο μενει μικρο .
Απάντηση
@isolatorstopercolator
Φιλε ημαρτον
Κανεισ ενα μεγαλο λαθοσ ενω ζητασ,και καλωσ ζητασ βοηθεια
Το λαθοσ σου ειναι οτι δεν σεβεσαι τα μαθηματικα
Στα μαθηματικα δεν εχει περιπου
1+1 κανουν παντα 2 οχι λιγο λιγοτερο η λιγο περισοτερο απο δυο

Και επειδη οπωσ καταλαβαινεισ και στα λιπασματα χρειαζωνται τα μαθηματικα,και ριχνουμε ml και με 4ml μπορει να καψεισ τα φυτα ενω με 2ml μπορει να πανε σφαιρα,κατουσιαν αναγκαζεισ αυτουσ που θελουν να σε βοηθησουν να μπουν και σε διαδικασια να μαντεψουν κι'ολλασ με τι ποσοτητα ποτισεσ

Και ενω βλεπεισ οτι κατι δεν καταλαβαινουμε το πασ με τα δικα σου νουμερα

Φιλε οταν λεμε μικρο μπουκαλακι νερο ενωουμε αυτο
[Εικόνα: ztoef7lm.jpg]
Λιιιγο κατω απο το Ζ γραφει 0,5L

που ειναι μισο λιτρο =500ml=0,5lit=ΜΙΣΟ λιτρο
Αρα οταν εσυ λεσ οτι ποτισεσ με μισο απο τετοιο μπουκαλακι ενωεισ 500ml:2=250ml=0,25lit=1/4(ενα τεταρτο του λιτρου)

Αν τωρα υπαρχει μπουκαλακι με 50 ml και δεν το ξερω σε ζητω συγνωμη
Οποτε ποτισεσ
25ml=0,025lit=1/40(ενα σαραντακοστο του λιτρου)
Και οπτικοσ ειναι αυτη η ποσοτητα

[Εικόνα: 4GGQp1ym.jpg][Εικόνα: GXe6Rdrm.jpg]

Αυτη η ποσοτητα 25ml(αφου επιμενεισ οτι ποτισεσ με 25ml και οχι 250ml) δεν φτανει για να κανουν μπανιο ουτε 4 κουνουπια
Ειναι λιγοτερη και απο μια γουλια νερο=3-4 καλεσ ροχαλεσ

Πιστευεισ οτι 25ml φτανουν για να ποτισεισ την 11λιτρη γλαστρα σου?

Για την γλαστρα σου θεσ αν οχι δυο λιτρα τουλαχιστον εναμιση
Απάντηση
Εγω σε 11λ γλάστρες με φυτά πολύ μεγαλύτερα σε ανάγκες από το δικό σου ποτίζω κάθε 2-3 μέρες 1μιση λίτρο και κάθε δεύτερο πότισμα 3 λίτρα με λίγα απόνερα
Βρέχω όλο το χώμα καλα

Αυτό κάνω αν σε βοηθάει,χωρίς να σε πάρω και στο λαιμό μου

Η υφασμάτινη χωρίς να έχω δοκιμάσει λένε και φαντάζομαι ότι θα στεγνώνει παραπολυ γρήγορα για αυτό δεν έβαλα και εγω τωρα καλοκαιριάτικα
Απάντηση
(06-24-2020, 03:27 PM)badweed Έγραψε: αυτο που εχω παρατηρησει , ειναι οτι αν δεν απλωθουν οι ριζες και αρχισει η ανθοφορια , το φυτο μενει μικρο .

Η αληθεια ειναι οτι πιστευω πως το επαιρνε κι αλλο για αναπτυξη, αλλα το αλλαξα λογω περιορισμενου χρονου. Τωρα δεν με πειραζει τοσο πολυ ποσο θα βγει, ειναι πρωτη φορα. Περισσοτερο για να μαθω.

(06-24-2020, 06:29 PM)Roukounas Έγραψε: @isolatorstopercolator
Φιλε ημαρτον

Και επειδη οπωσ καταλαβαινεισ και στα λιπασματα χρειαζωνται τα μαθηματικα,και ριχνουμε ml και με 4ml μπορει να καψεισ τα φυτα ενω με 2ml μπορει να πανε σφαιρα,κατουσιαν αναγκαζεισ αυτουσ που θελουν να σε βοηθησουν να μπουν και σε διαδικασια να μαντεψουν κι'ολλασ με τι ποσοτητα ποτισεσ

Αρα οταν εσυ λεσ οτι ποτισεσ με μισο απο τετοιο μπουκαλακι ενωεισ 500ml:2=250ml=0,25lit=1/4(ενα τεταρτο του λιτρου)

Οποτε ποτισεσ

Αυτη η ποσοτητα 25ml(αφου επιμενεισ οτι ποτισεσ με 25ml και οχι 250ml) δεν φτανει για να κανουν μπανιο ουτε 4 κουνουπια

Φιλε μου εχεις δικιο και συγγνωμη που μπηκες σε τοσο κοπο να ασχοληθεις. Εκανα λαθος, 250ml εννοουσα. Καπου αν θυμαμαι καλα σε αυτο το ημερολογια, κατι σελιδες πισω, ειχα πει οτι μαθηματικα και δυσλεξια δεν πανε μαζι Tongue
Παλι καπου ειχα κανει λαθος υπολογισμους.
Τελος παντων, ξεκινησα να  ποτιζω με 1.5 λιτρο. Απο τα λαθη μαθαινουμε!
Απάντηση
@isolatorstopercolator
Φιλε αυτο με την δυσλεξια δεν το ηξερα

Και επειδη δεν με αρεσει να λεω ψεμματα θυμαμαι οτι καπου το ειχα διαβασει αλλα δεν πηγε το μυαλο μου οτι ηταν εδω
στο νημα

Σε ζητω ειλικρεινα συγνωμη,απλωσ ειμουν λιγο καυστικοσ για να κανουμε ορισμενα πραγματα σωστα,κατουσιαν να βοηθησω ηθελα

Μεγαλη η ΜΑΛΑΚΙΑ ΜΟΥ και παλι ΣΥΓΝΩΜΗ
Απάντηση
1 μλ , να ξερεις απο ογκο (τουλαχιστον σε νερο) Ειναι ενα κυβικο εκατοστο , ενα κυβικο εκατοστο , ειναι ενας κυβος με καθε πλευρα ενα εκατοστο .
ενας κυβος με πλευρες 2 εκατοστα , ειναι 8 μεγαλυτερος απο τον κυβο με το 1 εκατοστο .
Απάντηση
(06-24-2020, 06:29 PM)Roukounas Έγραψε: @isolatorstopercolator
Φιλε ημαρτον

Οποτε ποτισεσ

Ρεσπεκτ στον ρουκουνα για ολη αυτη την διαδικασια που εκανε για να εξηγηση στην κοπελα...Μπραβο ρουκουνα[email protected]Roukounas
Peace-and-love-033   "Κανε την ζωη σου πιο χαλαρη "  Smoke20
Απάντηση

Μετάβαση στη συζήτηση:

Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)