[Indoor] 2 καλλιέργειες σε coco με Led σε 0.60 τέντα
#71
4 εβδομάδες σε 12ωρο σήμερα  Shy

Ακόμα με τα μισά cob led αναμμένα...ακόμα χωρις φίλτρο.....ακόμα να ανθίσει το Blue Dream  Tongue

Κατέβασα τα ppm στο φαι σε 1500 με 2000ppm...γιατί είδα οτι μελάνιασαν τα φυλλα τους...(εκτος του Blue Dream)

Και φυσικά τα μάδησα γερά παλι σήμερα  Big Grin (έκοψα και κλάρες με φουντάκια πανω..μικρά ζαχαρωμένα.. τα έφαγα επιτόπου )

Βλέπω μεγάλες διαφορές με αυτό το Coco της biobizz....(σε σχέση με όλα τα άλλα που έχω δουλέψει)

πχ....δεν έχουν βγει οι ριζες στην επιφάνεια της πάνινης σε κανένα μέχρι τωρα...στεγνώνει σίγουρα πιο αργά...
είναι που δεν ριχνω και ανόργανες βάσεις βέβαια που θα παίζει κάποιο ρολο....

και με αυτό εχω δει διαφορές.....πιο αργή ανάπτυξη στην ανθοφορία...δεν μυρίζουν ακόμα καθόλου....
πιο τρυφερά φύλλα και μίσχους...

       

           
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#72
Σκάσανε τα αρώματα......τώρα αρχίζει το γλέντι   Wink 

Το Blue Dream μπορεί να αργεί.....αλλά το βλέπω να κάνει κάτι παπάδες....μμμμμμμ  Shy

       
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#73
5η βδομάδα σήμερα σε 12ωρο  Smile

Θερμοκρασια 19c με 27c....και υγρασια 60 με 80%

Τα φωτα σταδιακά ανάψαν ολα....και το φαι σταδιακά έπεσε σε 1000ppm....τωρα αντέχουν το δυνατο φως....αρα δεν θέλουν πολυ φαι

Μπήκε το φίλτρο και τα φωτα έπιασαν ταβάνι

Το Coco αυτο... της Biobizz....ήταν που ήταν απο την αρχη....τωρα με την προσθήκη τόσου βιολογικού υλικού με τα bio λιπάσματα...εχει γίνει σαν χωμα πια εντελως  Tongue

Αν δεν θες να ποτίζεις συνέχεια....είναι μια χαρα....ακόμα και σε τοσο μικρές πάνινες 3.8lit...
...μερικές μερες όπως και σήμερα...δεν ποτίζω κάθε μερα....και το αφήνω να στεγνώσει καλα... να πάρει αερα

Μετα απο κάθε στέγνωμα.. ποτίζω μόνο με τα booster ανθοφορίας....Canna-boost+double-Humofert+EcoPlant

Και γενικά θα αρχίσω να ποτίζω και με σκέτο νερο μου φαινεται.....το Grow το εχω κόψει στα περισσότερα...


Το Blue Dream τωρα....δεν ξερω σε τι φαινότυπο εχω πεσει...ή τι γενετικο πρόβλημα εχει το φυτο....αλλα δεν ανθίζει με τ ι π ο τ α  Big Grin

               
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#74
Έπεσε κούρεμα σήμερα.....να πάρουνε λίγο αέρα....να πέσει και η υγρασία λίγο  Tongue

   


Έριξα και τις ώρες σε 11/13....μπας και πάρει μπροστά αυτό το Blue Dream....και νομίζω σαν να πηρε...



   


Αν και δεν το ξανακάνω αυτό με τιποτα...τα κατάφερα και δεν πέταξα κανένα....εχει 8 φυτά μέσα....και θα τα δοκιμάσω όλα  Big Grin 

   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#75
Τραβαει τον ανήφορο.....πέρασε και το Gelato το άτιμο....το εχω κροπαρει ήδη  Tongue 

   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#76
6η βδομάδα σήμερα σε 12ωρο  Shy

Και ετσι όπως τα βλέπω το Gorilla Skittlez θα είναι έτοιμο πρώτο σε 2-3 βδομάδες....και το blue dream τελευταίο....καλα Χριστούγεννα  Big Grin

Αυτή την βδομάδα το πότισμα πήγε σαν σε χωμα...κάθε μερα απο λιγο χωρις να εχω απονερα....
και δυο φορες που ειχε υγρασία ανεβασμένη εξω...καθε δεύτερη μερα Exclamation

Τα ppm στα 1000 σε καθε πότισμα...τα ιδια σε όλα (εκτος απο το blue dream που τρώει ακόμα και Bio Grow)

Θερμοκρασίες 18 εως 26c....και υγρασία 60 εως 90%

               
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#77
Φωτο για ματι  Cool

Απο φουσκώματα (όπως ήταν αναμενόμενο λόγω bio λίπανσης) δεν θα έχουμε πολλά πράματα να δούμε
...απο ζαχαρίτσα και αρώματα όμως...σαν κατι να βλέπω να γίνεται  Tongue


               
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#78
7 βδομάδες σήμερα.....και εχει δρόμο ακόμα  Big Grin

Ωστόσο σε μια βδομάδα μπορεί και να θέλει το ένα κόψιμο....να ξεφρακαρουμε λιγο  Tongue

Απο φαι αυτό που εχω καταλάβει είναι οτι...και σκέτο νερο να ριχνω από δω και περα.... έχουν μαζέψει τόσο λίπασμα μέσα οι πάνινες....που φθάνει  για να μεγαλώσουν αυτά μέχρι τέλους ....και αλλα τόσα ακόμα  Tongue

Αυτή η βδομάδα πήγε μια σκέτο νερο...μια με λίπανση,,,1000ppm


                   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#79
Αυτα τα ηλεκτρονικά μεγάλη βοήθεια....ειχα πάρει ενα άλλο και μου κάηκε... η υγρασία μόνο... γρηγορα σχετικά

Πήρα ξανα απο Κινα τα κομματια σε πλακέτες ξεχωριστά....και το έστησα εγω....σε κουτιά δικα μου
ήθελα να ειναι  12V τροφοδοσία...και με 2 θερμοκρασιες+1 υγρασίας...δεν καίγονται ευκολα με 12v.

   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#80
Να και τα 3 που δεν τα έβλεπε το φως και μείνανε κοντά....ευτυχώς που δεν τα πέταξα....κατι θα δώσουν και αυτά  Big Grin

   

Και τα άλλα ετοιμάζονται σιγά σιγά.....

       
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#81
Τσεκ στο ζαχαρωμένο....που είναι για κόψιμο (θεωρητικά) σε 1 βδομάδα Shy


[Εικόνα: 8tVMrPP.png]

[Εικόνα: LpyWybV.png]
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#82
Φωτο για ματι Wink

       
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#83
8 εβδομάδες σήμερα  Shy

Το πότισμα πήγε στο μια με λίπασμα ...δυο με σκέτο νερο.....καθημερνά απο λιγο...δεν θελω και υγρασίες τωρα

Απο θερμοκρασίες μας πήγε μπερκέτι εφέτος ......26 - 19c .......μπήκε και ο αφυγραντήρας αυτή την βδομάδα

Το ph ανέβηκε στο 6,1....γιατι έκανα ενα τσεκ και το βρήκα χαμηλά....στο 5.5

....και το γαμ@ Blue Dream συνεχίζει να μου χαλάει το πλανο  Big Grin

           
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#84
Τσεκ στο ζαχαρωμένο.....για κόψιμο το βλέπω..... Angel


[Εικόνα: JdnHBCE.png][Εικόνα: tBjRfKt.png]
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#85
60 ημέρες σήμερα....και βγήκε το πρώτο απο την τέντα....το Gorilla Skittlez είναι

   

Άνοιξε και λιγο ο χώρος.....

   

Και όπως τα βλέπω....σε καμια βδομάδα παίρνουν σειρα.... και το red cherry berry.... (φυτο που αγαπάει το κλάδεμα)

   

....και το blue_gelato_41 (περίεργο φενο βγήκε αυτό)

   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#86
Και ένα που έφυγε....παλι στρυμωγμένα είναι.....τουλάχιστον θα έχουν εύκολο τριμαρισμα έτσι κλαδεμένα που είναι....
σε 20 λεπτά το ξεπέταξα το πρώτο Big Grin


   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#87
Γενικά απο τις πολλές αποφυλλωσεις έχουν μεγάλα γόνατα... εχουν κοπεί και ούλα τα λαίμαργα....δεν εχει πολύ ψιλοδουλειά

Ετοιμάζονται σιγά σιγά και τα υπόλοιπα.....

[Εικόνα: WOPew4d.png]
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#88
9 Βδομάδες σήμερα σε 12ωρο  Smile

Το πότισμα συνεχίστηκε οπως την προηγούμενη βδομάδα....μια λιπασμα 1000ppm....δυο σκέτο νερο...καθημερνά

Το  Blue Dream το βιολι του....εχει βγάλει έλλειψη ασβεστίου σε ολα τα φυλλα του.....βρέθηκα να σχολούμε μαζι του  Tongue

Έσπασα και το coco απο αυτό που έκοψα να δω πως ειναι μέσα....καμία σχεση με προηγούμενες καλλιέργειες σε coco...

Απο άλατα πεντακάθαρο....αλλα ούτε και γεματο ριζα ηταν...η ριζα κάτασπρη...και το coco σαν να μην εχει χρησιμοποιηθεί ποτέ... σαν να μην εχει ίχνος λιπάσματος μεσα...ομοιόμορφα υγρο.....φρέσκο φρέσκο....το βάζεις ανετα ξανα  Exclamation



   
   
     *red cherry berry
   
     *belladonna
   
    *blue gelato 41
   
   *chronic-thunder
   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#89
Τα κούρεψα λιγο.......καθαρισα και λιγο αυτο το Blue Dream...μαύρα χάλια έγινε Big Grin

Τι περίεργο φυτο...και στα φυλλα εχει δυσμορφία....απο σπορος φαινόταν οτι κατι εχει.....

πρώτη φορα εχω φυτο να σέρνεται ετσι στην ανθοφορία....θελω πολύ να το πλακώσω στο λιπασμα... και ας καεί Tongue

       
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#90
Το gelato ετοιμάζεται και μάλλον θα είναι το επόμενο.....

   
[Εικόνα: sYMYp33.png]


Να και το chocolope σε Πρώτη τηλεοπτική μετάδοση..... Tongue 

   

Εντωμεταξύ για να τσεκάρω με το μικροσκόπιο....κόβω κάθε φορά ένα μικρό κομματάκι από έναν παππά....
το τσεκάρω και μετά αφού στεγνώσει το δοκιμάζω....

Ε αυτό που λένε μην κόψεις νωρίτερα γιατί δεν θα λεει το σταφ......τελικά επιβεβαιώνεται  Big Grin
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#91
Το αργοπορημένο που μπήκε στη πορεία στην τέντα το θυμάστε.....έμεινε στο μικρο γλαστρακι.....και έδωσε μάχη για να επιβιώσει  Big Grin

  *chronic-thunder
   

Το θεμα με τα πολλά φυτα είναι οτι δεν τελειώνουν όλα μαζι...... Tongue

   
   
   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#92
Το gelato τα σπαει απο αρωμα....δεν είναι να το αγγίξεις.....ακόμα και στον κορμο.....μοσκοβολάει ο τοπος

Απο άκουσμα δε....(.μπορεί να ετυχε η μερα)....αλλά με τόσο λιγη ποσότητα...τόσο νωρίς...(απο την δοκιμή στο τελευταίο τσεκ)......για τοση πολύ ωρααααα.....τέτοιο ωραιο άκουσμα...δεν ξανα ειχα ποτέ στις δοκιμές μέχρι σήμερα Exclamation

Σήμερα θα το βγάλω απο την τέντα λεω.......δεν θελω να μου "βαρύνει"......ειναι μια χαρα ετσι  Heart

       
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#93
Μετα από 68 μερες....βγήκε το gelato απο την τέντα.....και ίσα που πρόλαβα να το βγάλω 2 φωτο.....και έσπασε απο το βαρος  Angel

Θα το αφήσω δυο μερες έτσι...στην γλάστρα  Big Grin

   
   
   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#94
10 βδομάδες σήμερα σε 12ωρο....και αν και άνοιξε λιγο ο χωρος που βγήκε το gelato.... παλι είναι στρυμωγμένα  Big Grin

Περα απο 10 βδομάδες μια φορά να κράτησα φυτά στην τέντα....με το Blue Dream παω για ρεκόρ σίγουρα Wink

Απο θερμοκρασίες είμαστε καλα....24 - 16c.....και η υγρασία τωρα που άδειασε λιγο η τέντα καλα είναι...60 - 70%

Φαγητο - νερο...τα ιδια....μόνο το Blue Dream το ανέβασα λιγο στο calmag...και όσα είναι για κόψιμο σκέτο νερο


   


Το Blue Dream μονο του στην τεντα....το βιολι του....θέλει να κάνουμε Χριστούγεννα μαζι.....θα το πλακώσω στα ανόργανα στο τελος  Tongue

   

Τις επόμενες μερες βγαίνει και το red cherry berry......με το που κόψει να πινει νερο...το βγαζω εξω

[Εικόνα: QWA3rW9.png]
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#95
Καλημέρα στην ομάδα Smile

Κούμπωσα και τα δεύτερα κόκκινα εψές.....(δίπλα στον ανεμιστήρα)....να τα ζεσταίνω και λίγο Tongue

[Εικόνα: t9WcJe1.jpg]
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#96
Απο ζαχαριτσα καλα τα πανε τα biobizz......δεν εχω παραπονο  Tongue

*Chocolope
   

Έβγαλα και το red cherry εξω......τώρα έχουμε χώρο ανετα  Big Grin
   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#97
Ωραίο πράμα να έχεις χώρο στην ανθοφορία....να περνάει το φως μέχρι τον πάτο της τέντας....και να ξανά χτυπάει τα φυτά από κάτω  Wink

       
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#98
11 βδομάδες σήμερα....και έσπασα το ρεκόρ μου  Wink

Σήμερα βρήκε απο την τέντα το Cbd Blue Shark....(ένα από τα 3 που μείνανε μικρούλια)

Θερμοκρασίες υγρασίες τα ιδια.....και το φαι το ιδιο......έκτος απο τη ντροπή της τέντας που έφαγε ανόργανες βάσεις τελικά Big Grin

Α...και το ph δεν το ρύθμιζα αυτή την βδομάδα.....το έριχνα ετσι χυμα το πότισμα...αλλά με νερο απο τον αφυγραντήρα...που προσαρμόζεται πολύ πιο εύκολα με το ph του υποστρώματος

   


   Αυτά μείνανε......μπροστά το Chocolope με το Belladonna...και από πισω το Blue-dream με το μικρούλι Chronic-thunder
   


Αυτο το Chocolope (ένα από τα 3 και αυτο)....αμα δεν μεγάλωνε στα σκοτάδια.....θα γινόταν φυτάρα

   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
#99
Βρήκε εξω και το μικρούλι Chronic-thunder....δοκίμασα και το Blue-dream να δω τι παίζει....μην το ποτίζω τζάμπα  Big Grin

Καλοοοό...πολύ καλό....ησύχασα  Tongue

Εντωμεταξύ μόνο το πρώτο που έκοψα στέγνωσε και μπήκε στο βάζο.....δεν στεγνώνουν με τίποτα...λόγο θερμοκρασίας

  3 έμειναν  Shy

   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Τσέκαρα τώρα το Chocolope.....και δεν το εχω ξαναδεί αυτό...μαζι με τα φύλλα του που πήραν χρώμα απο τις χαμηλές θερμοκρασίες....άρχισε να κοκκινίζει και η ρητίνη Exclamation


[Εικόνα: C2wmPbm.png]
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Δοκιμάζω τα κομματάκια που κοβω για να τσεκάρω με το μικροσκόπιο....και μου εχει κάνει κατι εντύπωση...

Με τόσο λίγο...τόσο νωρίς...τέτοια δύναμη και διάρκεια δεν είχα σε προηγούμενα grow στις δοκιμές

Λέτε να εχει να κάνει με την bio λίπανση... Rolleyes

   


Κοκκινίζει και το Belladonna.....

   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
12 βδομάδες σήμερα....το grow καραντίνα είναι αυτό  Big Grin

....νταξ τα δυο θα βγουν τις επόμενες μερες...με σκέτο νερο ποτίζονται...αλλά το Blue-dream το παντρεύτηκα  Tongue

Έβαλα και το Gelato στο βάζο.....ωραίο φυτο...μοσκοβολάει απίστευτα....τα παππαδάκια μικρά αλλά πέτρα....51g βγήκε  Wink

       
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
Εξω Chocolope και Belladonna απο σήμερα ....89 ημέρες σε 12ωρο  Angel

Εχω ευχαριστηθεί τριμαρισμα έτσι χωρις πολλές κλάρες και φυλλα που είναι....20-30 λεπτακια το καθενα και τελος  Tongue

Έμεινα μόνο με το μεταλλαγμένο....καλό νέο έτος  Big Grin


               
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
13 βδομάδες σήμερα και συνεχίζεται το grow  Big Grin ....παίζει να παω για πανελλήνιο ρεκόρ  Tongue

Τα λιπάσματα έχουν τελειώσει ολα....και τα biobizz...και κατι ανόργανες βασεις που είχα........

Του ριχνω οτι εχω.....calmag....ενα παλιο Β52....DOYBLE....amino16.. κλπ....κάθε μερα.... τρώει τον κωλο του  Wink

Εμφανισιακά είναι έτοιμο να πεθάνει....αλλά πινει κανονικά νερο.....και φουσκώνει  Exclamation  Exclamation

       


Το Chocolope που είναι όξω απ' τη τέντα ......μαύρισε απο το κρυο....  Angel

   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση
ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!!!!!!

   

Ο μαραθώνιος συνεχίζεται  Smile 

   

Και όπως ολα που τα κανει ανάποδα αυτό το φυτο....ετσι και την ωρίμανση την εχει αρχίσει απο τα χαμηλά φουντιά....
   

Ενώ οσο πιο ψηλά πάμε...τόσο πιο άγουρα είναι  Tongue
   
Loveleaf  Plant that saves the Planet   Volcanodude
Απάντηση


Μετάβαση στη συζήτηση:


Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 Επισκέπτης (ες)